Jump to content

Πρωτη μας αρρωστια


Recommended Posts

Καλησπερα στα παιδια του φορουμ, καινουργιος εδω αλλα εδω και 10 μηνες κατοχος μιας νεροχελωνας . 

Στην γρηγορη παρουσιαση ενυδρειου μου, 20-25λτ νερο, θερμοστατη,φιλτρο,λαμπα UVB , αντιχλωρια βιταμινες.(φωτο) 

τροφη Μείγμα φυσικής τροφής για υδρόβιες χελώνες γαριδες και ψαρακι, και τους τελευταιους 2 μηνες σκουλικακια απτο πετσοπ δεν ξερω πως λεγονται. 

Ολο αυτον το καιρο ειχε αψογη συμπεριφορα τρελες χαρες για φαγητο κ γενικα τελεια διαθεση . 

Απο αυτο το σαββατο ομως εχουμε αλλαγη. μειωμενη διαθεση το σαββατο καθοταν ολη μερα μονη της επανω στην στερια χωρις αντιδραση ομως(φωτο), 

και μικρη ορεξη για φαγητο. την καθαρισα αλλα την κυριακη πρωι βρηκα παρα πολλα κακα στο ενυδρειο και κατι σαν εμετο κ το καθαρισα αμεσως πρωτη φορα

το ειδα ετσι. Συνεχιζει μεσα στην μερα να ειναι μια ετσι μια αλλιως κολυμπαει λιγο κ ξαναανεβαινει στην στερια και κλεινει τα ματακια σαν να 

νυσταζει λες κ δεν κοιμηθηκε καλα το βραδυ που οντως μπορει να μην κοιμηθηκε. 

Εχω αγχωθει λιγο γιατι δεν με εχει συνηθισει σε τετοια συμπεριφορα νιωθω οτι κατι την εχει πειραξει γιατι απο κελυφος και ματια ειμαστε πολυ καλα. 

Θα την ζεστανω σημερα λιγο θα ανεβασω τον θερμοστατη και θα της βαλω κ λαμπα για ζεστη μηπως την αρπαξε? 

Θα ηθελα την γνωμη σας  να μου πειτε αν θα πρεπει να παω σε κτηνιατρο κ αν ειναι θα το παω χωρις δευτερη σκεψη . 

Ευχαριστω πολυ για οποια απαντηση 

 

 

IMG_2958 (1).JPG

IMG_2960 (1).JPG

IMG_2959 (1).JPG

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο είναι το magi 200 με άνθρακα μέσα Κ σφουγγαράκι για να σε βοηθήσω ..

Έγινε επεξεργασία - George Viss
Link to comment
Share on other sites

Χρειαζεται να βαλεις μεσα βιολογικο υλικο για να διασπαται η αμμωνια που παραγει η χελωνα σου σε νιτρωδη και νιτρικα τα οποια μετα απομακρυνουμε με αλλαγες νερου.Αρα η ποιοτητα του νερου δεν ειναι καλη και ισως η ανορεξια της χελωνας να ειναι η αρχη καποιας αρρωστιας.Σε πρωτη φαση δοκιμασε να ταισεις κατι απο αυτα που σου εγραψα και βλεπουμε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, rafael said:

Χρειαζεται να βαλεις μεσα βιολογικο υλικο για να διασπαται η αμμωνια που παραγει η χελωνα σου σε νιτρωδη και νιτρικα τα οποια μετα απομακρυνουμε με αλλαγες νερου.Αρα η ποιοτητα του νερου δεν ειναι καλη και ισως η ανορεξια της χελωνας να ειναι η αρχη καποιας αρρωστιας.Σε πρωτη φαση δοκιμασε να ταισεις κατι απο αυτα που σου εγραψα και βλεπουμε.

Εννοεις να βγαλω τον ανθρακα στο κουτακι του φιλτρου και να βαλω βιολογικο υλικο ? Το εχω αυτο το setup 3 μηνες με αυτο το φιλτρο.

οκ θα δοκιμασω για το φαγητο ευχαριστω ! 

Link to comment
Share on other sites

Η κατασταση πλεον εχει χειροτερεψει κ δεν μπορω να την βλεπω να ταλαιπωρειτε... Προβλημα αναπνευστικο ανοιγει το στομα της κ βγαζει ηχους 

και δεν μπορει να κατσει στο νερο βγαζει μπουρμπουληθρες απτο στομα κ το ανοιγει.. 

Πηγα σε κτηνηατρο την προηγουμενη βδομαδα μ λεει δεν εχει κατι μια χαρα ειναι. Οτι να ναι ! 

Πρηστηκαν τα ματια ο λαιμος της κ πραγματικα δεν ξερω τι μπορω να κανω για να το αλλαξω πλεον, 

θελω να φυγει γιατι ταλαιπωρειτε.. 

Link to comment
Share on other sites

Στη σακάτεψε η αμμωνία και τα νιτρώδη μάλλον, δεν ξέρω τι άλλο  να σκεφτώ, αντί για άνθρακα ένα μίνι σιποραξ έπρεπε να είχες καλύτερα, στο θέμα ''χελωνακια'' του billias έχει λίστα με κτηνιάτρους ειδικούς σε ερπετά, τσεκαρε και πάρε τηλ..

Link to comment
Share on other sites

Σε συνεχεια αυτων που λενε οι φιλοι κανε ενα τεστ στο νερο του ενυδρειου να δεις τι μπορει να φταιει.Ετσι θα ξερεις τι παει λαθος!Αν ειναι αμμωνια πρεπει να δουμε το φιλτρο,αν ειναι ασθενεια σορυ δεν ξερω και καμια φορα οτι και να κανουμε δεν σωζωντε.Thats life. Ευχομαι παντως να πανε ολα καλα!

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Dio45 said:

Σε συνεχεια αυτων που λενε οι φιλοι κανε ενα τεστ στο νερο του ενυδρειου να δεις τι μπορει να φταιει.Ετσι θα ξερεις τι παει λαθος!Αν ειναι αμμωνια πρεπει να δουμε το φιλτρο,αν ειναι ασθενεια σορυ δεν ξερω και καμια φορα οτι και να κανουμε δεν σωζωντε.Thats life. Ευχομαι παντως να πανε ολα καλα!

 

Μετρηση εκανα μονο το ph που μου βγαζει φυσιολογικα νουμερα, τι αλλο τεστ μπορω να κανω κ πως για να ξερω τουλαχιστον τι φταιει για το μελλον..

μεσα σε 1 βδομαδα η κατασταση της εγινε χαλια.. κ της βαζω κ taberaqua στα ματια κ χαμομηλι να αναπνεει κ μια φορα μπανακι με λιγο βορικο οξυ 

δεν επανερχετε με τπτ αντιθετα χειροτερευει κ απλα περιμενουμε γιατι πλεον δεν αντιδραει σε τπτ..

Link to comment
Share on other sites

Λογικα δεν χρειαζεται ολα τα τεστ που κανουμε εμεις για τα ψαρια.Ph και αμμωνια ειναι βασικα πιστευω.Δεν  ξερω τα νιτρικα και τα νιτρωδη κατα ποσο επιρρεαζουν τα χελωνακια.Αλλα θα σου πουνε καλυτερα τα παιδια που εχουν χελωνακια τι αλλο μπορει να χρειαζεται.Αντιχλωριο ειδα οτι βαζεις.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Dio45 said:

Λογικα δεν χρειαζεται ολα τα τεστ που κανουμε εμεις για τα ψαρια.Ph και αμμωνια ειναι βασικα πιστευω.Δεν  ξερω τα νιτρικα και τα νιτρωδη κατα ποσο επιρρεαζουν τα χελωνακια.Αλλα θα σου πουνε καλυτερα τα παιδια που εχουν χελωνακια τι αλλο μπορει να χρειαζεται.Αντιχλωριο ειδα οτι βαζεις.

 

Ναι βαζω, αλλα θελω να πω την αμαρτια μ να μου πεις αν εφταιξε αυτο,,,, οταν πηρα το φιλτρο με τον ανθρακα μεσα δεν μ ειπαν απτο κωλοπετσοπ οτι 

θελει καθε 20 μερες αλλαγη... εγω φυσικα δεν ηξερα κ ενω τα ειχα ολα ξαφνικα μετα απο ολο το καλοκαιρι σε εναν καθαρισμο βρηκα τον ανθρακα μεσα τυχαια. 

Κ μετα ειδα οτι αυτο θελει αλλαγη, στην τελικη 3 μηνες δουλευε το φιλτρο με τον ανθρακα που ειχε στην αρχη.. κ τον αλλαξα αφου ειχε αρχισει να μην τρωει. 

Μπορεις να μ πεις αν παιζει να εφταιξε αυτο να ξερω οτι εκανα λαθος...

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω οτι φταει αυτο.Μπες εδω 

και θα βρεις και αλλα λινκ απο τα παιδια για χελωνιτσες.Καλο διαβασμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...