Jump to content

Κατανάλωση Co2


Recommended Posts

Εχω την εντύπωση πως η φιάλη μου αδειάζει πιο γρήγορα απο οσο θα έπρεπε (ή δεν μου τη γεμίζουν οσο θα έπρεπε) αλλά δεν εχω εντοπίσει διαρροή απο το σύστημα (τα εχω βουτήξει ολα σε λεκάνη με νερό και δεν ειδα φυσαλίδες απο πουθενά)....   
Εσας η 2κιλη φιάλη ποσο σας κρατάει και με πόσες φυσαλίδες το δευτερόλεπτο περιπου??

Link to comment
Share on other sites

Το γεμισμα αν γινεται σωστα μπορεις να το τσεκαρεις πολυ ευκολα με μια ζυγαρια.

Η μπουκαλα γραφει πανω το καθαρο βαρος...

Στο αλλο ερωτημα δεν μπορω να σε βοηθησω γιατι παντα ειχα 5κιλη....

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, rastaman said:

Το γεμισμα αν γινεται σωστα μπορεις να το τσεκαρεις πολυ ευκολα με μια ζυγαρια.

Η μπουκαλα γραφει πανω το καθαρο βαρος...

Στο αλλο ερωτημα δεν μπορω να σε βοηθησω γιατι παντα ειχα 5κιλη....

ποση παροχη βαζεις και ποσο σου κραταει η 5κιλη??

Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Εχω την εντύπωση πως η φιάλη μου αδειάζει πιο γρήγορα απο οσο θα έπρεπε (ή δεν μου τη γεμίζουν οσο θα έπρεπε) αλλά δεν εχω εντοπίσει διαρροή απο το σύστημα (τα εχω βουτήξει ολα σε λεκάνη με νερό και δεν ειδα φυσαλίδες απο πουθενά)....   
Εσας η 2κιλη φιάλη ποσο σας κρατάει και με πόσες φυσαλίδες το δευτερόλεπτο περιπου??

Με περίπου 100 φυσαλίδες το λεπτό νομίζω πως μου κρατάει περίπου 4-5 μήνες.

Μου έχει συμβεί στο παρελθόν να αδειάσει στο δίμηνο.

Όταν τη γεμίζεις πόσο co2 βάζει ο τεχνικός? Από εκεί πρέπει να ξεκινήσεις.

 Μου έχει πει τεχνικός ότι το καλοκαίρι λόγω της ζέστης χωράει λιγότερη ποσότητα η φιάλη.:)

Link to comment
Share on other sites

εγώ εχω 2-3 το δευτερολεπτο... και μου κραταει περιπου μήνα η 2κιλη. σιγουρα το καλοκαιρι δεν χωραει την ιδια ποσοτητα αν και του τη πηγαινω σχετικά κρυα τη μπουκαλα.....δεν με νοιαζει το κοστος του διοξειδίου (το παιζω large) αλλα διαολε μου κοστιζει 25 ευρω βενζινες το καθε γεμισμα!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως κρατάει παρα πολύ λίγο :(

 

Τις φυσαλίδες να υποθέσω τις μετράς με bubble counter ??!!

Που μένεις ωρέ παιδί και που γεμίζεις και γράφεις τόσα χιλιόμετρα ??

Link to comment
Share on other sites

Εχεις ηλεκτροβανα συνδεδεμενη με φως και σου κραταει μηνα?λογικα κατι θα παιζει

Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι τις μετράω. Το διοξείδιο ανάβει με τα φώτα. 

 

Μένω επαρχία δεν βολεύει αλλού και πάω στην Ολυμπία.... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Ναι έτσι τις μετράω. Το διοξείδιο ανάβει με τα φώτα. 

 

Μένω επαρχία δεν βολεύει αλλού και πάω στην Ολυμπία.... 

μαγια και ζαχαρη - δινω 1€ το μηνα τωρα και 5 χρονια...... :)

Με 1-2 φυσαλ το δευτερο μια χαρα εχω και macrandra.( εχω μαλακο νερο KH-3, GH-4-5)

Link to comment
Share on other sites

2κιλη με 2-3 φυσ/δευτερόλεπτο, τη γέμισα σήμερα μετά από 50 μέρες.24ωρο.

Link to comment
Share on other sites

Eμενα στο 180λιτρο , κραταει 3-4 μηνες η 5κιλη..

Στα γαριδαιδκα 3 ενυδρεια κραταει 6 μηνο.

Τωρα θα παω για γεμισμα γιατι αδειασαν ολες οι μπουκάλες...

Εχω 6 μπουκαλες 5 κιλες... :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

μαγια και ζαχαρη - δινω 1€ το μηνα τωρα και 5 χρονια...... :)

Με 1-2 φυσαλ το δευτερο μια χαρα εχω και macrandra.( εχω μαλακο νερο KH-3, GH-4-5)

Δεν συμφερει και δεν ειναι το ιδιο... :)

20 ευρω γεμιζω 4-5  φιαλες των 5κιλων ( αναλογα τα κεφια του μαγαζατορα)  και περναω ολο το χρονο και ισως παραπανω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

διαρροή δεν εχω το ξανατσέκαρα. αυτή τη φορά θα σημειώσω ημερομηνίες και ακριβή ποσότητα γεμίσματος να δούμε....

με το DIY δεν γίνεται προκοπή σε εμένα, το ειχα έτσι παλιά. εκτός του οτι δεν είναι τόσο σταθερή η απόδοση το χειμώνα το σπίτι με τα ενυδρεία ειναι υπερβολικά κρύο και έπρεπε να εχω τα μπουκάλια μεσα σε κουβά με νερό και θερμοστάτη για να αποδίδει κάπως.... χαζό εντελώς γιαυτό πηρα μπουκάλα τελικά.
Θα πάρω ακόμη μια 2κιλη μπουκάλα που είναι φτηνή και σε μερικούς μήνες θα πάρω ακόμη μια. ε με 3 μπουκάλες δεν θα έχω θέμα με τα μεταφορικά. εξάλλου κατεβαίνω αθηνα στάνταρ μια-δυο φορές το μήνα απλά δεν βολεύει πάντα να περνάω απο το μαγαζί λόγω ωραρίου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

διαρροή δεν εχω το ξανατσέκαρα. αυτή τη φορά θα σημειώσω ημερομηνίες και ακριβή ποσότητα γεμίσματος να δούμε....

με το DIY δεν γίνεται προκοπή σε εμένα, το ειχα έτσι παλιά. εκτός του οτι δεν είναι τόσο σταθερή η απόδοση το χειμώνα το σπίτι με τα ενυδρεία ειναι υπερβολικά κρύο και έπρεπε να εχω τα μπουκάλια μεσα σε κουβά με νερό και θερμοστάτη για να αποδίδει κάπως.... χαζό εντελώς γιαυτό πηρα μπουκάλα τελικά.
Θα πάρω ακόμη μια 2κιλη μπουκάλα που είναι φτηνή και σε μερικούς μήνες θα πάρω ακόμη μια. ε με 3 μπουκάλες δεν θα έχω θέμα με τα μεταφορικά. εξάλλου κατεβαίνω αθηνα στάνταρ μια-δυο φορές το μήνα απλά δεν βολεύει πάντα να περνάω απο το μαγαζί λόγω ωραρίου.

Εχουμε τηλεθερμανση, για αυτο και δεν εχω προβλημα το χειμωνα.:)

Μια 5 κιλη .... και δεν θα τρεχεις καθε μηνα. (Μπορω να φανταστω , τι λεει η γυναικα σου για τετοιες διαδρομες....)

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, natateo said:

Εχουμε τηλεθερμανση, για αυτο και δεν εχω προβλημα το χειμωνα.:)

Μια 5 κιλη .... και δεν θα τρεχεις καθε μηνα. (Μπορω να φανταστω , τι λεει η γυναικα σου για τετοιες διαδρομες....)

Όχι εντάξει οι γυναίκες με καταλαβαίνουν αμέσως τι μουρλός είμαι και δεν φτάνουμε σε σημείο να τις ενοχλούν τα χόμπι μου.... Απλά κόβουν λάσπη από την αρχή! 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...