Jump to content

Σχεδιασμός Rio 240 για fish only !


georgemarousi

Recommended Posts

Γειά και χαρά σε όλους  !

 

Έχω προσφατα ξεστήσει το Rio 240 με τις αφρικάνες έπειτα από αρκετά επιτυχημένα χρόνια λειτουργίας ( αλλα με ελλειψη ενθουσιασμού κατα τα τελευταία) και απο εκει που σκεφτόμουν να τα δώσω όλα σε αγγελία, μου μπήκε το μικρόβιο να το μετατρέψω σε fish only !

 

Οπότε απο εξοπλισμό εκτος του 240 έχω ήδη 2 εσωτερικά ( eheim, juwel )  και 2 εξωτερικά ( eheim) φίλτρα, ελεγκτή θερμοκρασίας, σωλήνες βαρέλι αντλίες, Α/Ο κλπ πολλα και διαφορα παρελκόμενα του γλυκού.

 

Για λόγους αναγκαστικής οικονομίας χρόνου ( αλλά και χρήματος κατα το δυνατόν) η απόφαση για fish only είναι "αυστηρή" - μόνη προοπτική να προσέθετα στην πορεία καποια ευκολα μαλακά κοράλλια, δυσκολα η/και απάιτητικα στο φωτισμό οχι.

 

Επίσης να πω οτι εχω ηδη διαβάσει κάποια θεματα γύρω από το fish only.

 

Με αυτά τα δεδομένα συν του οτι θελω να στήσω εξαρχής κάτι σωστό και ποιοτικό ( οπου δε θα χρειαστει να αναβαθμίζω στην πορεία ) θα ήθελα τις συμβουλές σας στα εξής

 

- μπορώ να αποφύγω τη φασαρία εγκατάστασης sump καθοτι fish only? 
- Απ'ότι έχω καταλάβει είναι πολυ σημαντικό το skimmer, αν ναι πχ το deltec mce 600 ? αλλη καλη εναλλακτική;

- Μπορώ να εκμεταλλευτώ το εσωτερικό του φίλτρο που εχω ηδη ( προσορινα το εχω στο αδειο 70αρι ) ωστε να αντικαταστήσω με καλό αποτέλεσμα είτε ενα εξωτερικό? ( ή το σκίμερ ? )

- Από φωτισμό θα είμαι ΟΚ με το δικό του φωτιστικό? ( προφανώς θα ηθελα αλλες λαμπες - αν ναι ποιές? )

- Πρόταση για βυθό και βράχο ποιο οικονομικη; ( ειδα τιμη 17€/κιλο σε μαγαζι.. )

 

Θα ήθελα τη γνώμη σας ωστε να καταλήξω στο γενικό setup, και επειτα να δω και απο αγγελίες τι μπορώ να βρω σε αυτά τα πλαίσια, ωστε να στηθεί σωστά απ την αρχή! :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα επρεπε να να διευκρινισεις, οτι πρόκειται για θαλασσινο fish only.

Για αυτο δεν απαντανε οι  αλμυροι .

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος georgemarousi έγραψε:

Γειά και χαρά σε όλους  !

 

Έχω προσφατα ξεστήσει το Rio 240 με τις αφρικάνες έπειτα από αρκετά επιτυχημένα χρόνια λειτουργίας ( αλλα με ελλειψη ενθουσιασμού κατα τα τελευταία) και απο εκει που σκεφτόμουν να τα δώσω όλα σε αγγελία, μου μπήκε το μικρόβιο να το μετατρέψω σε fish only !

 

Οπότε απο εξοπλισμό εκτος του 240 έχω ήδη 2 εσωτερικά ( eheim, juwel )  και 2 εξωτερικά ( eheim) φίλτρα, ελεγκτή θερμοκρασίας, σωλήνες βαρέλι αντλίες, Α/Ο κλπ πολλα και διαφορα παρελκόμενα του γλυκού.

 

Για λόγους αναγκαστικής οικονομίας χρόνου ( αλλά και χρήματος κατα το δυνατόν) η απόφαση για fish only είναι "αυστηρή" - μόνη προοπτική να προσέθετα στην πορεία καποια ευκολα μαλακά κοράλλια, δυσκολα η/και απάιτητικα στο φωτισμό οχι.

 

Επίσης να πω οτι εχω ηδη διαβάσει κάποια θεματα γύρω από το fish only.

 

Με αυτά τα δεδομένα συν του οτι θελω να στήσω εξαρχής κάτι σωστό και ποιοτικό ( οπου δε θα χρειαστει να αναβαθμίζω στην πορεία ) θα ήθελα τις συμβουλές σας στα εξής

 

- μπορώ να αποφύγω τη φασαρία εγκατάστασης sump καθοτι fish only? 

Φυσικά μπορείς χωρίς θέματα. 


- Απ'ότι έχω καταλάβει είναι πολυ σημαντικό το skimmer, αν ναι πχ το deltec mce 600 ? αλλη καλη εναλλακτική;

Εφόσον δεν έχουμε σάμπ το συγκεκριμένο σκιμερ είναι εγγύηση και φυσικά κρεμαστό. 

 

- Μπορώ να εκμεταλλευτώ το εσωτερικό του φίλτρο που εχω ηδη ( προσορινα το εχω στο αδειο 70αρι ) ωστε να αντικαταστήσω με καλό αποτέλεσμα είτε ενα εξωτερικό? ( ή το σκίμερ ? )

Μπορείς αλλά θα σου πιάσει χώρο. 

Για αυτό πρωτεινετε εξωτερικό. 

Επισεις εάν βάλεις άνθρακα η βραχο για κανένα λόγο δεν θα βάλεις σφουγγάρια. 

 

- Από φωτισμό θα είμαι ΟΚ με το δικό του φωτιστικό? ( προφανώς θα ηθελα αλλες λαμπες - αν ναι ποιές? )

Εάν θυμάμαι έχει 2 σωστά? 

Σε καλύπτουν και να βάλεις μια coral plus   ati και μια blue plus ati. 

- Πρόταση για βυθό και βράχο ποιο οικονομικη; ( ειδα τιμη 17€/κιλο σε μαγαζι.. )

Δες και τις αγγελίες μπορείς με νεκρό 70%και 30%ζωντανο.

 

Θα ήθελα τη γνώμη σας ωστε να καταλήξω στο γενικό setup, και επειτα να δω και απο αγγελίες τι μπορώ να βρω σε αυτά τα πλαίσια, ωστε να στηθεί σωστά απ την αρχή! :)

 

 

Καλή αρχή το αποτέλεσμα θα το απολαύσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παιδιά,

 

εν ολίγοις θα ήθελα απο εναν εμπειρο στο θαλασσινό να μου προτείνει ενα καλό setup (εξαρχής, χωρις να αναβαθμίζω μετα) για το Rio 240, για FOWLR, χωρίς κοράλλια.

 

Υπόψιν οτι θα ήθελα να αποφυγω τρυπημα του ενυδρείου/sump.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

@georgemarousi Καλησπέρα φίλε μου!

Το project που θέλεις να φτιάξεις ισχύει ακόμα?

Αν ναι πες μου να το αναλυσουμε λιγάκι..  ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...