Jump to content

Ραμιρέζι με apistogramma


Κουλης

Recommended Posts

Για σας έχω ένα ενυδρείο 300L 1.00μηκος*60φάρδος*50υψος έχω Α/Ο φιλοξενώ μέσα 1ραμιρεζι αρσενικό ένα αγγελοψαρο γιατί δεν βρήκα να το δώσω, και 3κορυ, ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να βάλω και κανένα ζευγάρι apistogramma θα βάλω βέβαια και ένα θηλυκό ραμιρεζι να το κάνω ζευγάρι.θα ήταν καλύτερα να κρατήσω μόνο ραμιρεζι η δεν έχω πρόβλημα;και πόσα ζευγάρια να βάλω;θέλω να βάλω και μερικά τετρα η ροδοστομους.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω ότι έχω μέσα αρκετές ρίζες λίγα φυτά αλλά θα μπουν και αλλά φυτά Αμαζονίου.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω θα γίνει αρένα το ενυδρείο! Βάλε ενα είδος νανοκιχλιδας σε χαρέμι.

Το αγγελοψαρο δεν κολλάει... Το καταλαβαίνεις φαντάζομαι...

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου:

 

- Βάλε έμα ζευγαράκι ή χαρέμι από νανοκιχλίδες.

Προτιμάς να κρατήσεις τα ραμ ή να πας σε κάτι άλλο; Τι άλλο έχεις στο νου σου;

 

- Δύο κοπάδια τέτρα (πολλοί θα προτείνουν ένα και μεγάλο κοπάδι) για κίνηση.

Εγω δε θα έβαζα ροδοστομα. 

 

- Τριπλασίασε τα cory που έχεις. 

 

Έχεις ανεβάσει καμιά φώτο από το ενυδρείο σου;

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλος γιατί το κινητό μου χάλασε και δεν μπορώ να βγάλω καλή με αυτό που έχω αλλά θα προσπαθήσω.αν βάλω ένα είδος θα βάλω 2 η τρεις ζευγάρια.εσείς τη λέτε;μιλάμε για 300 λίτρα ενυδρείο έτσι.Για πιο λόγο δεν θα έβαζες ροδοστομους;το αγγελοψαρο μου έχει μείνει και δεν έχω που να το δώσω γιαυτό το κρατάω.έλεγα είναι δυο διαφορετικά είδη δεν θα μαλώνουν.έλεγα για apistogramma borelli η κάποιο άλλο άπιστο μαζί με ραμ ,λόγο λίτρων θα έμπαιναν!να βάλω ροδοστομους η νέον;ροδοστομους γιατί κοπαδιαζουν έλεγα.βασικά από καμιά 15αρια το καθένα έλεγα να βάλω.ακούω της συμβουλές σας.

Link to comment
Share on other sites

Δυο είδη τέτοιων μικρών κιχλιδων φαντάζομαι πως θα μπορούσες να βάλεις. Διάλεξε τα πιο ήρεμα είδη από τα apisto που σου αρέσουν. Προσπάθησε να διακοσμήσεις - διαμορφώσεις έτσι το ενυδρείο σου (κυρίως με ξύλα) ώστε τα δύο διαφορετικά είδη να καταλάβουν ξεχωριστές περιοχές στο βυθό και να έχουν όσο το δυνατόν περιορισμένηοπτική επαφή. Και φυσικά με συχνή επίβλεψη για τυχόν παρατράγουδα. 

Θα προτιμούσα από τα rodostomus κάποιο πιο "πλατύ" είδος τέτρα, γιατί μου αρέσει περισσότερο οι ψευτοτσαμπουκάδες τους και η επίδειξη (flaring) των πτερυγίων τους.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 Έχω ενυδρείο με παρόμοιες διαστάσεις στα 240 λίτρα και έχω φιλοξενήσει απιστογραμα κοκατου ζευγος. Αν σου κάτσει γέννα γίνονται πολύ επιθετικά. Προσωπικά δεν θα έμπλεκα δυο ειδη νανοκιχλιδων. Θα εβαζα ενα ωραίο χαρέμι (2m+2f) και αρκετά κορυ για βυθό. Τώρα αν θυμάμαι καλά τα τετρα τρέφονται με τα αυγά, αρα δεν θα δεις γέννα και θα εξουθενωθουν οι γονείς (Ραμ ή απίστο) να τα κυνηγανε.

Στην ενυδρειαρα σου άνετα βάζεις ενα μεγαλο κοπάδι καρδινάλιους και κορυ. Και χαρεμακι μπαίνει με τις προϋποθέσεις που είπε ο @theodor72 αλλά ίσως εχεις θέματα σε ενδεχόμενη γέννα. 

ΥΓ τα κοκατου τα είχα ερωτευτεί!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, γατι ειστε κατα του Hemigrammus rhodostomus;

Απο http://www.seriouslyfish.com/species/mikrogeophagus-ramirezi/

Other fishes occurring in the region and available in the aquarium trade include Corydoras delphaxPlatydoras costatusBaryancistrus begginiHypancistrus inspectorPanqolus maccusPanaque nigrolineatusHemigrammus rhodostomusH. stictusHyphessobrycon sweglesiParacheirodon axelrodiPristella maxillarisCopella nattereriBiotodoma wavrini, Geophagus abaliosHeros severusMesonauta insignisSatanoperca daemon and Uaru fernandezyepezi.

Για τα  cardinal tetra συμφωνω, αντεχουν και θερμοκρασιες μεχρι 29-30 βαθμους.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είμαι κατά των ροδοστομων. Είναι πανέμορφα ψάρια! Σε καλές συνθήκες νερού και διαβίωσης βγάζουν πανέμορφο κόκκινο χρώμα. Οπτικά, σε ένα μεγάλο κοπάδι θα είναι χάρμα οφθαλμών! Απλά εμένα δε με ενδιαφέρει το κοπάδιασμα που μπορεί να κάνουν!  

Εμένα μου αρέσουν τα πιο παιχνιδιάρικα, ας πούμε,  τέτρα.

Συμφωνώ με όσα είπε ο @ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είμαι της άποψης να αυξήσεις τα κόρυ σου και να βάλεις ακόμα και 2 είδη τέτρα. Είχα κάνει κάτι αντίστοιχο στο ενυδρείο μου 460 λίτρα και ήταν φανταστικά. Θα δεις απίστευτες συμπεριφορές και ειδικά στα κόρυ που είναι η αδυναμία μου.

Link to comment
Share on other sites

On 21/9/2018 at 8:42 ΠΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Παιδια, γατι ειστε κατα του Hemigrammus rhodostomus;

Απο http://www.seriouslyfish.com/species/mikrogeophagus-ramirezi/

Other fishes occurring in the region and available in the aquarium trade include Corydoras delphaxPlatydoras costatusBaryancistrus begginiHypancistrus inspectorPanqolus maccusPanaque nigrolineatusHemigrammus rhodostomusH. stictusHyphessobrycon sweglesiParacheirodon axelrodiPristella maxillarisCopella nattereriBiotodoma wavrini, Geophagus abaliosHeros severusMesonauta insignisSatanoperca daemon and Uaru fernandezyepezi.

Για τα  cardinal tetra συμφωνω, αντεχουν και θερμοκρασιες μεχρι 29-30 βαθμους.

Καθόλου κατα των ροδοστομων, στο ενυδρείο που αναφέρω είχα κρατήσει με επιτυχία ενα κοπάδι 25 ατόμων και είδα μαγική κίνηση και υπέροχα έντονα χρώματα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ κάπου έχει ένα βίντεο με πολλές εκατοντάδες ροδόστομους σε ένα τεράστιο ενυδρείο... Κρέμασε το σαγόνι μου :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος theodor72 έγραψε:

@ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ κάπου έχει ένα βίντεο με πολλές εκατοντάδες ροδόστομους σε ένα τεράστιο ενυδρείο... Κρέμασε το σαγόνι μου :D

Μαλλον για αυτο το βιντεο μιλας :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Μαλλον για αυτο το βιντεο μιλας :)

 

Το έχω υπόψιν μου, απλά χάνεται το μάτι....μαγικό θέαμα.

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο @Κουλης!

Πόσα ψαρια εβαλες;

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα 11 ροδοστομους 5 καρδινάλιος και ένα ραμ που μου το έδωσαν για θηλυκό.Βέβαια ακόμα είναι μικρό.πως σου φαίνεται το αποτέλεσμα μετά την αλλαγή;θέλει βέβαια και αλλά φυτά τα οποία θα τα πάρω και θα τα βάλω αλλά σιγά σιγά δεν βιάζομαι να βρίσκω κάτι που να μού αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Κουλης έγραψε:

Α και 3 κοριντορας.

Ωραια. Δεν θα βαλεις αλλο ζευγαρι απο νανο κιχλιδες (εκτος ραμιρεζι); Νομιζα θα παρεις ή borellii ή cacatuoides....

Limnobium θα βαλεις; Εγω το σκεφτομαι.

Link to comment
Share on other sites

Λέω να βάλω και ένα ζευγάρι borelli αλλά δεν βιάζομαι.θα βάλω καμιά 10 ροδοστομους ακόμα και 5 με 10 καρδινάλιος ακόμα και λίγα κορι ακόμα,τώρα τα κορι είναι 6 λέω να τα κάνω καμιά 10.λέω να βάλω ακόμα ένα φίλτρο για το φλουβαλ το 406 λέω συν το sun sun που δουλεύει τώρα.ποια η γνώμη σού;πήρα και μια καρύδα την έκοψα αλλά δεν την εβρασα ακόμα θα την βάλω και αυτήν την μια απέναντι στην άλλη για να κάνουν περιοχές η κιχλυδες.

Link to comment
Share on other sites

Να και το φωτιστικό που έκανα.έκατσε πολύ ωραία μου άρεσε πολύ.Άλλαξε όλο το ενυδρείο.

IMAG0081-2688x1512.jpg

IMAG0080-1512x2688.jpg

IMAG0082-2688x1512.jpg

IMAG0082-4032x2268.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Κουλης έγραψε:

Λέω να βάλω και ένα ζευγάρι borelli αλλά δεν βιάζομαι.θα βάλω καμιά 10 ροδοστομους ακόμα και 5 με 10 καρδινάλιος ακόμα και λίγα κορι ακόμα,τώρα τα κορι είναι 6 λέω να τα κάνω καμιά 10.λέω να βάλω ακόμα ένα φίλτρο για το φλουβαλ το 406 λέω συν το sun sun που δουλεύει τώρα.ποια η γνώμη σού;πήρα και μια καρύδα την έκοψα αλλά δεν την εβρασα ακόμα θα την βάλω και αυτήν την μια απέναντι στην άλλη για να κάνουν περιοχές η κιχλυδες.

Αν βλεπεις, οτι δεν σου φτανει μονο Sun sun, βαλε κ Fluval. Καλα κανεις, που δεν βιάζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα δεν θεωρώ πως έχει πρόβλημα το ενυδρείο με αυτό το φίλτρο ως τώρα.Δεν είχα κάποιο πρόβλημα όλα πάνε καλα απλά πιστεύω πως σηκώνει και το fluval.Αύριο μεθαύριο με περισσότερα ψάρια ίσως να χρειάζεται. Πάντως και το fluval να βάλω θα έχω 3000 λίτρα την ώρα φιλτρανση βάση αυτά που λένε η εταιρείες ότι βγάζουν τα φίλτρα.Αλλά δεν νομίζω στην καμιά ότι το ενυδρείο θα γίνει πλυντήριο πιστεύω το σηκώνει.απλά θέλω και εγώ να έχω μια σιγουριά .πόσες φορές είναι καλά να φιλτραρετε ένα ενυδρείο με ραμ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...