Jump to content

Αντικατάσταση Τ5 Φθορίου με LED Φωτισμό


Hustler

Recommended Posts

Θελω να αναβαθμισω τον φωτισμο μου και να αντικαταστησω τις υπαρχουσες Τ5 895mm 39W λαμπες μου με LED. Το ενυδρειο μου ειναι το Rehau 240 και θελω να το κανω απο απο Low tech σε Mid tech για να εχω παραπανω πιθανοτητες με καποια φυτα διοτι ο φωτισμος μου αυτη τη στιγμη ειναι ανεπαρκης. 
Το υψος του ενυδρειου μου εκει που ειναι οι λαμπες ειναι 50 εκατοστα απο τον πατο. Εχω δει καποιες λαμπες LED τις Sera που μπαινουν σε Τ5 φθοριου. Θα χρειαστω ειδικο εξοπλισμο η κατι αλλο η μπορω να παρω LED λαμπες και να τις βαλω απευθειας εκει που μπαινουν οι παλιες, και τι ακριβως λαμπες?

Link to comment
Share on other sites

Την αλλαγή θες να τη κάνεις λογω κόστους ρεύματος, λογω θερμοκρασιών ή και τα δυο μαζι ή επειδή τα λεντ ειναι της μόδας? γιατι μπορεις να το κανεις και high tech (οσον αφορά τον φωτισμό) και με Τ5  αν δεν εχεις θεμα με οτι ανέφερα (και με μικρότερο κοστος συνηθως).

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Την αλλαγή θες να τη κάνεις λογω κόστους ρεύματος, λογω θερμοκρασιών ή και τα δυο μαζι ή επειδή τα λεντ ειναι της μόδας? γιατι μπορεις να το κανεις και high tech (οσον αφορά τον φωτισμό) και με Τ5  αν δεν εχεις θεμα με οτι ανέφερα (και με μικρότερο κοστος συνηθως).

Αυτο με της μοδας δεν το ηξερα :P παντως την αλλαγη θελω να την κανω επειδη οι λαμπες μου περασαν 5 μηνες και θελουν αλλαγη λογω μειωσης της αποδοσης, σιγουρα ζητημα ειναι και το ρευμα αλλα οχι τοσο μεγαλο οσο η αντικατασταση καθε 5 μηνες. Το καπακι του ενυδρειου εχει μονο 2 υποδοχες για Τ5 -895mm λαμπες και τετοιες λαμπες φθοριου δεν βγαζουν παραπανω απο 39W απο οτι εψαξα στην αγορα. Οποτε Αφου χρειαζομαι σιγουρα παραπανω φωτισμο και δεν μπαινει κατι αλλο σε λαμπα φθοριου λογικα, μονο οι LED θα με βολεψουν ετσι δεν ειναι ? Σιγουρα στα συν ειναι οτι καινε λιγοτερο ρευμα. Το κακο ειναι οτι δεν εχω ιδεα απο Led λαμπες.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά άλλαζα λάμπες κάθε χρόνο (πλην της grolux που άλλαζα στο 6μηνο). Θεωρώ περιττό αλλαγή νωρίτερα από τους 9 μήνες. 

Λάμπες βάζεις εύκολα με πατέντα και κόστος 10 ευρώ για την κάθε μία αν έχεις κάποιον που ξέρει. Οι λεντ της σερα πάνε κάνα 50αρικο η μία στο μέγεθος σου?

Link to comment
Share on other sites

Στα 65 νομιζω πανε. Το θεμα ειναι πως το σκεφτηκα κι εγω για πατεντα αλλα κατσε να σου δειξω πως ειναι το καπακι να καταλαβεις 

IMG_20180917_180023.jpg

IMG_20180917_180033.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απλα θα βολευε πολυ ανετα να κουμπωθουν πανω στις υπαρχουσες φθοριου οι led και να αναβαθμισω το ον φωτισμο μου. Γιαυτο σκεφτομαι για led. 

Link to comment
Share on other sites

Εχει να μου προτεινει καποιος ποιες λαμπες led να βαλω? Η κατι αλλο γενικα? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Hustler έγραψε:

Εχει να μου προτεινει καποιος ποιες λαμπες led να βαλω? Η κατι αλλο γενικα? 

https://www.aquaristikshop.com/aquaristic/EHEIM-classic-LED-daylight/426101/

 

https://www.aquaristikshop.com/aquaristic/Aquatlantis-Easy-LED-Universal-Freshwater/628500/

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος spikou έγραψε:

 

Της eheim οι λαμπα δεν βγαινει στο μεγεθος που θελω,  της aquatlantic παλι κανει 160 η καθεμια. 

Με 160 ευρω θελω να παρω 2 λαμπες αν γινεται που να μετατρεψουν το φωτισμο απο low tech τουλαχιστον σε mid tech. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος Hustler έγραψε:

 

Της eheim οι λαμπα δεν βγαινει στο μεγεθος που θελω,  της aquatlantic παλι κανει 160 η καθεμια. 

Με 160 ευρω θελω να παρω 2 λαμπες αν γινεται που να μετατρεψουν το φωτισμο απο low tech τουλαχιστον σε mid tech. 

 

EHEIM classic LED daylight 940 mm
Length: 940-1025 mm
width 30 mm
Height: 8 mm
power consumption: 13.5 W
1420 lm
replaces T8 tubes 30 W, 895 mm
replaces T5 tubes 39 W, 849 mm and 45 W, 895 mm

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος spikou έγραψε:

 

EHEIM classic LED daylight 940 mm
Length: 940-1025 mm
width 30 mm
Height: 8 mm
power consumption: 13.5 W
1420 lm
replaces T8 tubes 30 W, 895 mm
replaces T5 tubes 39 W, 849 mm and 45 W, 895 mm

 

Αυτες θα ειναι η επιλογη μου απο θεμα συμβατοτητας με καλυπτουν, θα ειναι ομως παραπανω φωτισμος απο τον υπαρχον η με το ζορι θα δω διαφορες στα φυτα?

Link to comment
Share on other sites

Η λεδ είναι μια ανερχόμενη τεχνολογία αλλά θέλει πουλά ψωμάκια για να φτάσει τις Τ5. Αν πάρεις φτηνές καίνε λίγα βατ αλλά βγάζουν και λίγο φως, αν πάρεις ακριβές κάνουν δουλειά αλλά το κόστος ανεβαίνει πολύ και η κατανάλωση δεν είναι και πολύ πολύ κάτω.

Πάρε αυτήν στο παρακάτω λίνκ και θα έχεις 6500κ και 2900 λουμεν, πολύ ποιο πάνω απο της λεδ.

https://www.meidanis.gr/lamptires/fthoriou/lampa-fthorismou-tl5-39w-865ho.html?___store=english&___from_store=default

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Η λεδ είναι μια ανερχόμενη τεχνολογία αλλά θέλει πουλά ψωμάκια για να φτάσει τις Τ5. Αν πάρεις φτηνές καίνε λίγα βατ αλλά βγάζουν και λίγο φως, αν πάρεις ακριβές κάνουν δουλειά αλλά το κόστος ανεβαίνει πολύ και η κατανάλωση δεν είναι και πολύ πολύ κάτω.

Πάρε αυτήν στο παρακάτω λίνκ και θα έχεις 6500κ και 2900 λουμεν, πολύ ποιο πάνω απο της λεδ.

https://www.meidanis.gr/lamptires/fthoriou/lampa-fthorismou-tl5-39w-865ho.html?___store=english&___from_store=default

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Διάβασα πρόσφατα για τις Τ5ΗΟ. Έχουν παραπάνω φωτισμό αλλα καίνε περισσότερο. Τεσπά πες βάζω αυτή, το μέγεθος ομως νομίζω δεν κάνει γιατί είναι 865, το 24000 ώρες λειτουργιαςισχύει? Πολύ μου φαινεται, επίσης μόνο 2,96 όντως τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα, θεωρω τους λαμπτηρες LED που αντικαθιστουν τις Τ5, πεταμενα λεφτα. Εχουν ιδια ενταση φωτισμου με τις Τ5, με πλεονεκτημα βεβαια την χαμηλοτερη καταναλωση και το γεγονος οτι δεν χρειαζονται ανακλαστηρες.  Το κοστος βεβαια ειναι πολλαπλασιο. Λογω δουλειας ειχα αλλαξει (σε γραφεια, οχι σε ενυδρειο) Τ5 σε LED και ο φωτισμος ηταν ιδιος. 

Κατα τα αλλα συμφωνω με τον @Χρήστος. Με μια παρατηρηση μονο. Και οι δικες σου Τ5 ειναι ΗΟ.  Οι Τ5 χωριζονται σε ΗΕ και ΗΟ. (High efficiency και High output) H διαφορα τους ειναι στα Watt/m. Για παραδειγμα στα 85cm εχουμε Τ5 με 21 και 39W. H 21 ειναι ΗΕ και η 39 ΗΟ. Και ναι, οι λαμπες του εμποριου ειναι παμφθηνες. Και θεωρω οτι κανουν μια χαρα τη δουλεια τους σε ενυδρεια.

Link to comment
Share on other sites

Οκ καταλαβα, οποτε για να καταληξω καπου.
Αυτη την στιγμη εχω μια Arcadia Freshwater Pro T5 39W 6,600K και η δευτερη λαμπα ειναι αυτη που ειχε το ενυδρειο απο μονο του Τ5 39W, δεν γνωριζω Κ αλλα ειναι αρκετα λευκο το φως νομιζω.
Αντικαθιστωντας την λαμπα που ειχε το ενυδρειο απο μονο του με αυτην: https://www.meidanis.gr/lamptires/fthoriou/lampa-fthorismou-tl5-39w-865ho.html?___store=english&___from_store=default που μου προτεινε ο φιλος @Χρήστος δεν θα δω καποια μεγαλη αλλαγη με αυτην την αναβαθμιση στα φυτα λογικα, αφου με ιδια watt λαμπα θα την αντικαταστησω. Απλα σκεφτομουν για να μην μπω στην διαδικασια της πατεντας να παρω 2 λαμπες που θα δωσουν παραπανω φως και θα αντικαταστησουν τις υπαρχουσες και να ξεμπερδευω. Οποτε μονη λυση ειναι να προσθεσω εξτρα λαμπτηρες με πατεντα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Hustler έγραψε:

Οποτε μονη λυση ειναι να προσθεσω εξτρα λαμπτηρες με πατεντα?

Αν θες να αυξησεις φωτισμο νομιζω ειναι μονοδρομος η πατεντα.  

Χωράει λάμπα ανάμεσα στις άλλες δυο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Αν θες να αυξησεις φωτισμο νομιζω ειναι μονοδρομος η πατεντα.  

Χωράει λάμπα ανάμεσα στις άλλες δυο?

Δυστυχώς όχι 

41973977_248277992548587_3973748165105942528_n.jpg

Έγινε επεξεργασία - Hustler
Link to comment
Share on other sites

Άνετα χωράνε ακόμη δύο... Δεν έχω χρόνο να σου εξηγήσω σήμερα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Άνετα χωράνε ακόμη δύο... Δεν έχω χρόνο να σου εξηγήσω σήμερα 

 

Οποτε ευκαιρησεις αν θες πες μου 2 λογια πως να βαλω αλλους δυο.

Link to comment
Share on other sites

της λάμπες φιλιπς της έστειλα ώς παράδειγμα δεν κάνουν μόνο αυτές αλλά και πχ η οσραμ, βασικά δοκίμασα και της δυο και έμεινα πλήρες ικανοποιημένος, και δεν της αλλάζω στο εξάμηνο αλλά σίγουρα της αφήνω ένα χρόνο (εφόσον τα φυτά πάνε καλά). ΔΕΝ είμαι ο μόνος που χρησιμοποιεί μη ενυδρειακες λάμπες σε ενυδρείο με πλήρες επιτυχία.

 

Επειδή πολύ θαμάζεται τα ενυδρεία του @nicpapa και πολύ καλά κάνετε και αυτός με μη ενεργειακές λάμπες τα συντηρεί.

 

τώρα  αν το έχεις με της πατέντες είναι εύκολο να προσθέσεις μια και δυο λάμπες στο ενυδρείο σου,

σου στέλνω έναν απλό σκίτσο ως παράδειγμα. 

 

κίτρινο = κομμάτι αλουμινίου 

κόκκινο = στερεώνεις στο αλουμίνιο τα στεγανά ακροφίσια

Λευκό = Οι λάμπες Τ5

πράσινο = προσαρμόζεις τα καλώδια διπλά στην βάση αλουμινίου και στο καπάκι του ενυδρείου με τα βγάζεις έξω απο κάποια μικρή τρύπα.

μπλε = ηλεκτρονικό μπαλάστ έξω απο το ενυδρείο για να μην πιάνει και χώρο.

1004409636_prosthikilampas.jpg.79d57b952703fa9f46b055e590858e3f.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

της λάμπες φιλιπς της έστειλα ώς παράδειγμα δεν κάνουν μόνο αυτές αλλά και πχ η οσραμ, βασικά δοκίμασα και της δυο και έμεινα πλήρες ικανοποιημένος, και δεν της αλλάζω στο εξάμηνο αλλά σίγουρα της αφήνω ένα χρόνο (εφόσον τα φυτά πάνε καλά). ΔΕΝ είμαι ο μόνος που χρησιμοποιεί μη ενυδρειακες λάμπες σε ενυδρείο με πλήρες επιτυχία.

 

Επειδή πολύ θαμάζεται τα ενυδρεία του @nicpapa και πολύ καλά κάνετε και αυτός με μη ενεργειακές λάμπες τα συντηρεί.

 

τώρα  αν το έχεις με της πατέντες είναι εύκολο να προσθέσεις μια και δυο λάμπες στο ενυδρείο σου,

σου στέλνω έναν απλό σκίτσο ως παράδειγμα. 

 

κίτρινο = κομμάτι αλουμινίου 

κόκκινο = στερεώνεις στο αλουμίνιο τα στεγανά ακροφίσια

Λευκό = Οι λάμπες Τ5

πράσινο = προσαρμόζεις τα καλώδια διπλά στην βάση αλουμινίου και στο καπάκι του ενυδρείου με τα βγάζεις έξω απο κάποια μικρή τρύπα.

μπλε = ηλεκτρονικό μπαλάστ έξω απο το ενυδρείο για να μην πιάνει και χώρο.

1004409636_prosthikilampas.jpg.79d57b952703fa9f46b055e590858e3f.jpg

Ευχαριστω πολυ. Το έχω δεν θα είναι κάτι δυσκολο, θα ξεκινησω σιγά σιγά το πατεντάρισμα. Μια ερώτηση μόνο τι μπαλαστ θα χρειαστω ότι να ναι να αγοράσω?

Link to comment
Share on other sites

εξαρτάτε πάντοτε απο της λάμπες που θα βάλεις πχ αν βάλεις μια λάμπα των 39W θα πάρεις ένα μπαλάστ 1Χ39W. Αν βάλεις δυο λάμπες σε ένα μπαλαστ τότε θα πρέπει οι λάμπες και οι δυο να έχουν τα ίδια βάτ και και το μπαλάστ 2Χ39W.

Αν θες να βάλεις δυο λάμπες και η κάθε μια να είναι αυτόνομη πχ μια 39W και η άλλοι 24W τότε παίρνεις δυο μπλαλαστ ένα 1Χ39W και ένα  1Χ24W.

 

Προσοχή τα μπαλαστ πρέπει να είναι ακριβός στα βάτ της λάμπας ούτε περισσότερα ούτε λιγότερα.

Link to comment
Share on other sites

Αφού σάρωσαν το ίντερνετ για έρευνα αγοράς αποφάσισα να παραγγείλω 2x http://www.meidanis.gr/lampa-fthorismou-tl5-39w-865ho.html για να αναβαθμίσω τον φωτισμο μου. Στεγανά ακροφύσιο υπάρχουν ετοιμα στο ίντερνετ για να παραγγείλω? Κι ένα μπαλαστ μαζι επίσης?

Έγινε επεξεργασία - Hustler
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

σορρυ αλλα δεν πολυκαταλαβα , στο rio 180 που μου καηκε η μια τ5 μπορω να βαλω 2 απλες led τωρα και στις 2 η χρειαζεται καποια πατεντα και να αλλαξω κατι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...