Jump to content

Στρώσιμο και μετά τι????


Recommended Posts

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα και θα ήθελα τα φώτα σας.

 

Για να αρχίσω από την αρχή. Είχα ένα ενυδρείο πριν από 10 χρόνια περίπου το οποίο εγκατέλειψα και πρόσφατα αποφάσισα να ασχοληθώ ξανά. Του έκανα μπανάκι , δοκιμές στεγανοποίησης κτλ...

Τώρα είναι γεμάτο στην θέση του και ξεκινάω στρώσιμο.

Μιλάμε για γλυκό νερό φυσικά και δεν θέλω να βάλω φυτά μέσα. Είναι ένα ενυδρείο 100χ40χ30 120 λίτρων με υπόστρωμα χαλίκι χοντρό (θα το έλεγα). Στον πυθμένα εκτός από το χαλίκι έχει καποια κοχύλια , ένα καστράκι και γενικα Το ερώτημα που με ταλανίζει είναι τι ψάρια να του βάλω μέσα.

Σημειωτέον είναι ότι το ενυδρείο το φτιάχνω με τον 5χρονο γιό μου και οι προτιμήσεις μας είναι σε ψάρια με έντονα χρώματα όπως μπλε , κίτρινο , πορτοκαλί , κόκκινο!

Στην αρχή κοίταξα τις αφρικάνικες κιχλίδες αλλά μάλλον δεν κάνουν για το ενυδρείο μου λόγω υποστρώματος και μεγέθους.

Στην συνέχεια ο γιος μου ψήθηκε για μονομάχο αλλά δεν μου φαίνεται επίσης καλή επιλογή λόγω απουσίας φυτών και γενικά δεν θα ξέρω με τι άλλα πολύχρωμα ψαράκια να τον συνδυάσω.

 

Ψάρια που θα με ενδιέφεραν είναι τα παρακάτω

Metynnis hypsauchen

 

καθώς και αυτά για χρώμα
Melanotaenia boesemani
Microgeophagus altispinosa

Pterophyllum scalare

Glossolepis incisus

 

Αυτά για να σας δείξω περίπου τι ψάχνω. Οποιαδήποτε πρόταση δεκτή!

 

Μπορείτε να μου προτείνετε μερικά ψαράκια καθώς και σε τι αριθμό μπορεί να υποστηρίξει το ενυδρείο μου????

Link to comment
Share on other sites

ωραία τα ψάρια και ωραία τα χρώματα τους αλλά για να αναδείξει ένα ψάρι τα χρώματα του θέλει να αισθάνεται και άνετα.  Σε ένα ενυδρείο με λίγα κοχύλια και ένα κάστρο σίγουρα τα ψάρια δεν θα αισθάνονται ασφάλεια και θα στρεσάρονται με αποτέλεσμα να μην δεις τα χρώματα που θες και να μην σου ζήσουν πολύ τα ψάρια. Γενικά αν δεν το έχεις με τα αληθηνά φυτά τότε πρέπει να βάλεις ψέφτικά. Η πας σε ψάρια που αρέσκονται σε πέτρες και κοχύλια (τα δεύτερα δεν έχουν το χρώμα που θες)

Από τα ψάρια που διάλεξες λόγο τελικού μεγέθους το μόνο που μπορείς να βάλεις είναι τα Microgeophagus altispinosa.

 

Αν θέλεις χρώμα και όμορφα μικρά ψαράκια πάνε στα κλασικά νέον τετρα ή αν έχεις μαλακό νερό πας στα καρδιναλ τετρα

 

Γενικά να ξέρεις ότι η επιλογή των ψαριών δεν εξαρτάτε καθαρά απο τα γούστα μας αλλά και απο το είδος του ενυδρείου και απο το νερό του δικτύου.

Σαφώς και μπορείς να βάλεις ότι θέλεις στο ενυδρείο αλλά δεν θα σου ζήσουν πολύ και θα χάσεις τα χρήματα σου και θα στεναχωρηθεί ο μικρός.

Βασικά για να γίνει σωστή πρόταση για το τη ψάρια που μπορείς να βάλεις στο ενυδρείο σου θα πρέπει να ξέρουμε πρώτα της παραμέτρους του νερού (PH,KH,GH)

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φυτά θα βάλω αλλά όχι αληθινά. Μετρήσεις θα προμηθευτώ μετρητές και θα γράψω.
Μωρέ θελω κατι λίγο πιο μεγάλο απο κοπαδόψαρα , όχι τοσο μικρό! :(

Μια απορία , διαβάζω πως το Melanotaenia boesemani φτάνει μέχρι τα 11 cm ….. Ένα τετοιο μέγεθος θεωρείται μεγάλο για το ενυδρείο μου?

 

Έγινε επεξεργασία - NewHolborn
Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν βλεπεις προς Αυστραλια μερια? Μπορεις να βαλεις pseudomugli gertudae και μπορεις να βαλεις πολλα απο αυτα και σιγουρα θα δειξουν χρωμα.. ειμαι υπερ των αληθινων φυτων και αν σκεφτεσαι να κλαδευεις και να κανεις το ενα και το αλλο γιατι δεν βαζεις στην λλατη βαλινσεριες και μεσα 2-3 ανουβιες..??

Ετσι και θα εχεις πιο φυσικο περιβαλλον και θα σε βοηθησει πολυ στην βιολογια αλλα και να στρωθει σωστα το ενυδρειο.. γνωμη μου παντα..

Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος NewHolborn έγραψε:

Φυτά θα βάλω αλλά όχι αληθινά. Μετρήσεις θα προμηθευτώ μετρητές και θα γράψω.
Μωρέ θελω κατι λίγο πιο μεγάλο απο κοπαδόψαρα , όχι τοσο μικρό! :(

Μια απορία , διαβάζω πως το Melanotaenia boesemani φτάνει μέχρι τα 11 cm ….. Ένα τετοιο μέγεθος θεωρείται μεγάλο για το ενυδρείο μου?

 

για ένα δυο τρία ψάρια όχι μια χαρά είναι το ενυδρείο αλλά τα συγκεκριμένα ψάρια είναι πολύ ενεργητικά και θέλουν τον χώρο τους,  ο κυριότερος όμως λόγος είναι ότι είναι κοπαδόψαρα που σημαίνει ότι πρέπει να έχεις 8-10 κομμάτια. Το ενυδρείο σου είναι 120 μικτά ή καθαρά;  Αν είναι μικτά βγάλε απο πάνω τον φωτισμό βγάλε απο κάτω τον βυθό σίγουρα θα χάσεις 10 πόντους και τα καθαρά σου λίτρα θα είναι γύρο στα 80.

Ο σκοπός μας είναι να φτιάξεις κάτι που να έχει μέλλον και όχι να αγοράζεις ψάρια κάθε 6 μήνες και στην τελική μετά να κουραστείς και να το παρατήσεις.

Εκτός και αν έχεις φίλο πετσοπα και θες να τον ενισχύεις κάθε εξάμηνο :)

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος NewHolborn έγραψε:

Φυτά θα βάλω αλλά όχι αληθινά. Μετρήσεις θα προμηθευτώ μετρητές και θα γράψω.
Μωρέ θελω κατι λίγο πιο μεγάλο απο κοπαδόψαρα , όχι τοσο μικρό! :(

Μια απορία , διαβάζω πως το Melanotaenia boesemani φτάνει μέχρι τα 11 cm ….. Ένα τετοιο μέγεθος θεωρείται μεγάλο για το ενυδρείο μου?

 

Επειδή είχα και στο παρελθόν, αλλά και τώρα boesemani, πέραν των πληροφοριών που μπορείς είκολα να συλλέξεις από το net, θα σου έλεγα από την προσωπική μου εμπειρία ότι θεωρώ μικρό το ενυδρείο γι αυτό το ψάρι. Το ίδιο ισχύει και για τα incisus. Από άποψη μεγέθους εάν σου αρέσουν οι μελανοτενιες ρίξε μια ματιά για praecox.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος NewHolborn έγραψε:

Ποιά τέστ χρησιμοποιείτε για να μετρήσετε PH,KH,GH  ?????

Χρησιμοποιώ κυρίως sera και api μιας και τα βρίσκω πιο εύκολα. Επιλογή πάντοτε σε υγρά.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη και απο μενα,ετσι ξεκινησα και εγω με τον δικο μου τον γιοκα.Τα βασικα σου τα ειπαν οι φιλοι απο την ομαδα.Φιλικη συμβουλη απο μενα μην παρεις τον μικρο μαζι στο petshop γιατι μπορει να γυρισεις στο σπιτι με αλλα ψαρια απο αυτα που σκεφτεσαι,εγω ειχα γυρισει και με polypterus.:hehe

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...