Jump to content

Αφρικανες κιχλιδες Malawi σύνθεση


Ribster

Recommended Posts

Καλησπέρα σας

Σκέφτομαι να αλλαξω τη σύνθεση στο ένα μου ενυδρείο όπου τώρα φιλοξενεί 2 Όσκαρ και ένα pleco.

Είναι 340λιτρα και θέλω να βάλω αφρικανες από malawi.Τα οσκαρακια μου έχω κανονίσει είδη να τα χαρίσω σε φίλο μου.

Θα ήθελα κάποιες γνώμες από φίλους συνχομπιστες για το πόσα ψαράκια μπορώ να βάλω στα λίτρα μου και πόσα είδη από αυτά.

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων!

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην Αφρική. Πες μας λίγο τις διαστάσεις του ενυδρείου σου και κυρίως το μήκος γιατί αυτό είναι που έχει ιδιαίτερη σημασία.

Link to comment
Share on other sites

Το μήκος είναι 1,20, πλάτος 0,50 και ύψος 0,60.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος. Αν εχεις και σκληρο νερο και ορεξη να μαζεψεις πετρες θα εχεις πολλες επιλογες. Καλη αρχη. 

Link to comment
Share on other sites

Πέτρες έχω είδη μπόλικες και στο νερό θα είμαι οκ Στην ψαροσυνθεση θέλω λίγη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Ποια λιμνη προτιμας,malawi,tanganyika,victoria;

Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν εχεις θεμα στα βασικα, η ποικιλια ειναι τεραστια. Ηδη ο @johnbaggios σου ειπε 3 διαφορετικες λιμνες αν και εσυ λες για malawi στον τιτλο οποτε λογικα προς τα εκει θες. Το θεμα ειναι αν τουλαχιστον ελεγες ενα ψαρι που σου αρεσει ωστε να περιοριστουν οι προτασεις εστω και λογω διατροφης. Π.χ. εγω εχω aulonacara. Εμενα αυτα μου αρεσαν. Δες λιγο κανενα αρθρο με φωτογραφιες ωστε να μειωθουν λιγο οι επιλογες

Έγινε επεξεργασία - christos efthimiou
Link to comment
Share on other sites

Σορρυ,δεν προσεξα καλα τον τιτλο οποτε παμε στη malawi.Σ αυτα τα λιτρα θα πρεπει να πρισανατολιστεις σε mbuna ή aulonacares.Υα μποριυσες να δεις ολα τα ειδη στο cichlid-forum.com αλλα το θεμα ειναι ποια ειναι διαθεσιμα στην Ελλαδα της κρισης...

Link to comment
Share on other sites

Για mbuna σκέφτομαι και μου αρέσουν πολύ τα pseudotrofeus.Απλα δεν ξέρω ποια ταιριάζουν μαζί και πόσα να βάλω από κάθε είδος στα λίτρα μου!

Link to comment
Share on other sites

2 χαρεμακια 1+4,ή 3 χαρεμακια 1+3, ή ενα ειδος με 10-15 ψαρακια θα εισαι οκ.Φροντισε να ειναι διαφορετικα χρωματα τα ειδη που θα φιλοξενισεις κ να εχεις κ αρσενικα κ θηλυκα κ ετσι θα αποφυγεις τους υβριδισμους.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Τελικά το ενυδρείο μου είναι έτοιμο με τους πρώτους του κατοίκους.

Άλλαξα το υπόστρωμα και έβαλα αμμο αραγωνιτη και πολλές πέτρες με κρυψώνες αρκετές.

Αύριο θα προσθέσω και λίγες ακόμη που νόμιζω  τις χρειάζεται και πάνω σε αυτές έβαλα και δύο ανουμπιες

Τώρα για τα ψαράκια μου έβαλα 5λαμπιντο.5 ντεμασονι και 3acei 

κοιτάζοντας σιγά σιγά τις συμπεριφορές του για να μπορέσω να φτιάξω χαρεμακια για να αποφύγω προβλήματα στο μέλλον.

Σύντομα θα ανεβάσω και φοτο.

Τι λέτε για την ψαροσυνθεση που επέλεξα θα είμαι οκ;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν θα εχεις αλλα φυτα μα μονο 2 ανουμπιες και λογικα ο φωτισμος σου θα ειναι γυρω στις 5με6 ωρες σωστα?εγω θα σου προτεινα να τις βαλεις στο πιο σκοτεινο σου σημειο. Αλλιως πιστευω θα εχεις πολλες αλγες και λογικα αν εχεις και αυξημενη ροη μαλλον θα αποκτησεις και μια σπαστικη bba.

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω άλλη μια ανουμπια κάι ο φωτισμός είναι ρυθμιζόμενος στις 8ωρες από πριν που είχα τα όσκαρ.Δεν έχω έντονο φωτισμό ανάβω μόνο τις δύο που τις έχω αλλάξει με led και είναι 15-16 wat η κάθε μία αν θυμάμαι καλά.

Να μειώσω λες λίγο τις ώρες του φωτισμού;

Link to comment
Share on other sites

8 ωρες για ανουμπιες πιστευω ειναι περιττο. Τωρα πιο πολυ θα το ελεγα θεμα προσωπικο. Ποση ωρα θες εσυ να βλεπεις το ενυδρειο με ανοιχτα φωτα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τι γινετε το ενυδρειου σου?Αναμενουμε κ καμια φωτο να παρουμε λιγο ματι...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...