Jump to content

Diy Γαριδοτροφη


Recommended Posts

Προσπαθησα να φτιαξω την γαριδοτροφη του υπομνηματος. 3 ερωτησουλες.

 

1η. Οταν πεφτει μεσα στο νερο αλλαζει απο σκουρο πρασινο στο χρωμα του καροτου. Ειναι φυσιολογικο ή εβαλα δυσαναλογη ποσοτητα καροτου?

 

2η Ετσι οπως εχει σκληρυνει οι γαριδες μπορουν να την φανε?πρεπει να γινει τοσο σκληρη ή την αφησα παραπανω στον φουρνο?

 

3η Ποση ωρα μπορω να την αφησω στο πατο μεχρι να αρχιζει να επιδρα αρνητικα?

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος έχει άποψη επι του θέματος?

Link to comment
Share on other sites

 Εχω αφησει βραστα λαχανικα μεσα στο ενυδρειο για 24 ωρες και .... τιποτα κακο δεν εγινε, μιλαμε για neocaridines και amano, με crs δεν ξερω τι μπορει να συμβει.

Για να δεις, αν θα μπορεσουν να την φανε τν τροφη, απλα βαλ΄το μεσα στο ενυδρειο. Αν θα ειναι οκ, θα μαζευτουν για φαι, αν οχι, θα ερθουν και θα φυγουν.

Βαλε ενα κομματι τροφης στο νερο για 10-20 λεπτα και μετα τριψε το αναμεσα στα δαχτυλα, για να δεις πόσο μαλακωσε.

P.S. και λιγο παραπανω καροτο να εβαλες, δεν παθαινουν τιποτα.

Μην ταιζεις μονο με μια τροφη, δωσε ποικιλια! Βρασε αρακα, σπανακι,τσουκνιδα, λαχανικα διαφορα, δινω καμια φορα την εβδομαδα αρτεμια, για ταμπλετα σπιρουλινας τρελενονται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σκεφτομαι να παρω λιγα απο ολα τα λαχανικα και να κανω τροφη για τις γαριδες και να δινω που και που στα παμφαγα ψαρια που εχω. Συνηθως βρισκω λαχανο,  μαρουλι, σπανακι, ανηθο, μαιντανο, χλωρο κρεμμυδι και πρασο. Μπορω να τα βαλω ή πιστευετε καποιο θα δημιουργησει παρενεργειες? Μπορω να τους ριξω και λιγο σκορδοζουμο κατα την παρασκευή τους?

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Σκεφτομαι να παρω λιγα απο ολα τα λαχανικα και να κανω τροφη για τις γαριδες και να δινω που και που στα παμφαγα ψαρια που εχω. Συνηθως βρισκω λαχανο,  μαρουλι, σπανακι, ανηθο, μαιντανο, χλωρο κρεμμυδι και πρασο. Μπορω να τα βαλω ή πιστευετε καποιο θα δημιουργησει παρενεργειες? Μπορω να τους ριξω και λιγο σκορδοζουμο κατα την παρασκευή τους?

μην παιδευεσαι, φρεσκο σπανακι παντα υπαρχει στα μαναβικα. Βραζεις (λιγο) απο 1-2  φυλλαρακια μερα παρα μερα και δινεις.

Οταν παω στο χωριο, μαζευω τσουκνιδες(ακομα εχει), στο ψυγειο 5 μερες αντεχουν ανετα(η καταψυξη).

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

μην παιδευεσαι, φρεσκο σπανακι παντα υπαρχει στα μαναβικα. Βραζεις (λιγο) απο 1-2  φυλλαρακια μερα παρα μερα και δινεις.

Οταν παω στο χωριο, μαζευω τσουκνιδες(ακομα εχει), στο ψυγειο 5 μερες αντεχουν ανετα(η καταψυξη).

 

Αποστολία (αν θυμάμαι καλά όπως μου είπε ο νίκος) δλδ βάζεις ένα ολόκληρο φυλλαράκι μέσα στο ενυδρείο και το αφήνεις για κανα 3ωρο και ότι μείνει μετά το πετάς? Το σπανάκι το βράζεις κανά 3λεπτο?

 

πριν 23 ώρες, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Σκεφτομαι να παρω λιγα απο ολα τα λαχανικα και να κανω τροφη για τις γαριδες και να δινω που και που στα παμφαγα ψαρια που εχω. Συνηθως βρισκω λαχανο,  μαρουλι, σπανακι, ανηθο, μαιντανο, χλωρο κρεμμυδι και πρασο. Μπορω να τα βαλω ή πιστευετε καποιο θα δημιουργησει παρενεργειες? Μπορω να τους ριξω και λιγο σκορδοζουμο κατα την παρασκευή τους?

Από όλα αυτά έβαλα μαρουλι, σπανακι, ανηθο, μαιντανο, χλωρο κρεμμυδι, σπιρουλίνα, ξερή αρτέμια και καμιά 10αρια ταμπλέτες βυθού από τροφή jbl για ψάρια βυθού που μου είχε λήξει. Όταν ήταν να την αραιώσω στο μπλέντερ έβαλα σκορδόζουμο. Είδα ότι οι γαριδούλες την ήθελαν. Αλλα και οι aulonocara την τσάκισαν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακα να σας πω οτι το σπανακι κανει τις γαριδες να εχουν εκδηση,δηλαδη να αλλαζουν κελυφος οπως ακριβως οταν ειναι ετοιμες για να αυγοθουν,με την διαφορα ομως οτι με το σπανακι δεν αυγονωνται και δεν τους κανει και πολυ καλο αυτο.Αυτο μου το ειχε πει αυτος που εφτιαξε αυτη τη συνταγη για τη γαριδοτροφη.Οπωτε καλο ειναι να αποφυγετε ττο σπανακι στη συνταγη.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα. Σε ευχαριστω για την προειδοποιηση...

Έγινε επεξεργασία - christos efthimiou
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Περα απο κολοκυθι σπανακι και καροτο που βραζω εχετε να μου προτεινετε τιποτε αλλο? Μαρουλι μπορω?Σκεφτηκα και το μπροκολο το κοτσανι που αφηνουμε αλλα δεν ξερω μπαινει?Επισης πηγα σε μαγαζι με αλιευτικα για να παρω βαρακι. Μου ειπαν οτι ειναι απο μολυβδο πειραζει?

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Περα απο κολοκυθι σπανακι και καροτο που βραζω εχετε να μου προτεινετε τιποτε αλλο? Μαρουλι μπορω?Σκεφτηκα και το μπροκολο το κοτσανι που αφηνουμε αλλα δεν ξερω μπαινει?Επισης πηγα σε μαγαζι με αλιευτικα για να παρω βαρακι. Μου ειπαν οτι ειναι απο μολυβδο πειραζει?

Βαρεα μεταλλα μακρια απο τις γαριδες.

Αποξηραμενη τσουκνιδα και φυλλα καριδιας και μουριας. Τα μαζευω το φθινοπωρο

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Βαρεα μεταλλα μακρια απο τις γαριδες.

Αποξηραμενη τσουκνιδα και φυλλα καριδιας και μουριας. Τα μαζευω το φθινοπωρο

Και πως κρατας κατω το κολοκυθι και τα υπολοιπα φαγητα?. Το βαριδι δλδ να μην το βαλω ε? Σχετικα με το μπροκολο?

Έγινε επεξεργασία - christos efthimiou
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Και πως κρατας κατω το κολοκυθι και τα υπολοιπα φαγητα?. Το βαριδι δλδ να μην το βαλω ε? Σχετικα με το μπροκολο?

Το βαριδι 1000% - οχι!  Το βραστο κολοκυθακι (σ΄εμενα :)) δεν επιπλεει. Μπροκολο δεν εχω δοκιμασει.

Για κολοκυθακι - κοψε ενα στρογγυλο  κομματι, βρασ ΄το και βαλε μια πετρα μικρη στ μεση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 13/1/2019 at 8:30 ΜΜ, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Και πως κρατας κατω το κολοκυθι και τα υπολοιπα φαγητα?. Το βαριδι δλδ να μην το βαλω ε? Σχετικα με το μπροκολο?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Kalliopi Xrisikopoulou έγραψε:

 

Βάλτε ένα βαράκι για να κάτσουν στον βυθό . Αλλά το κολοκύθι αν το βράσεις βυθίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Επισης αν εχεις ξυλακι απο σουβλακι ή καλαμακι , οτι προτιμας, βυθισε το μεσα στο υποστρωμα και κραταει την τροφη. Ξιγκια, γυρους, κεμπαπ δεν συνιστουνται και καλο θα ηταν να εχουν αφαιρεθει πρωτα

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Επισης αν εχεις ξυλακι απο σουβλακι ή καλαμακι , οτι προτιμας, βυθισε το μεσα στο υποστρωμα και κραταει την τροφη. Ξιγκια, γυρους, κεμπαπ δεν συνιστουνται και καλο θα ηταν να εχουν αφαιρεθει πρωτα

Οι Αμανο μου για ενα κομματακι κρεας θα πουλησουν και την πατριδα τους! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...