Jump to content

Χαρέμι μονομάχων


George Nikas

Recommended Posts

Σκέφτομαι να βάλω 2-3 θυληκές μονομάχους μαζί σε ένα ενυδρείο με 3-4 εύκολα φυτά. Ποιες οι ελάχιστες διαστάσεις του; Εάν προσθέσω στο μέλλον και ένα αρσενικό (χαρέμι) τι πρέπει να προσέξω από τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!! Εαν στην πορεία θέλεις να βάλεις αρσενικό μονομάχο δεν νομίζω πως καμια 80αρια λιτρα θα φτάσουν.. Εαν ομως θες να βάλεις 2-3 θυληκες υπολογισε περίπου στα 60 λίτρα είναι καλα.. μπορείς να βάλεις και ανουβιες μπορείς να βάλεις βαλινσέριες μπορείς να βάλεις εχινοδρους που γενικά δεν θελουν πολλά πολλα..

Απο εκεί και περα πρεπει να μας πεις τι φωτισμό έχεις, τι φωτοπερίοδο, αν εχεις λιπασμα κλπ κλπ..

Αυτην την στιγμη εχεις ενυδρειο??

Link to comment
Share on other sites

Για γεννηστρα μονομάχων ειναι δύσκολο εως αδύνατο με ενα μονο ενυδρείο..

Δες τις ενότητες για λαβυρινθόψαρα έχω κάνει ένα θέμα δικό μου με γέννα μονομάχων αλλα υπάρχουν και άλλες προσπάθειες φυσικά συνχομπιστών που έχουν κάνει εκπληκτική δουλεια!!

Ψάξου λιγάκι δες τι θέλεις να κάνεις και το βλέπουμε.. ;) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος panos nts έγραψε:

Για γεννηστρα μονομάχων ειναι δύσκολο εως αδύνατο με ενα μονο ενυδρείο..

Δες τις ενότητες για λαβυρινθόψαρα έχω κάνει ένα θέμα δικό μου με γέννα μονομάχων αλλα υπάρχουν και άλλες προσπάθειες φυσικά συνχομπιστών που έχουν κάνει εκπληκτική δουλεια!!

Ψάξου λιγάκι δες τι θέλεις να κάνεις και το βλέπουμε.. ;) 

το 25 λιτρο θα είναι το δεύτερο ενυδρείο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα...από ότι έχω ψάξει για θηλυκά τα 2 είναι απαγορευτικό νούμερο γιατί το ισχυρότερο θα υπερτερήσει και το πιο αδύναμο μπορεί να έχει πρόβλημα...θες 3 και πάνω ( το ιδανικότερο είναι 4 ) για να διατηρείται μια ισορροπία μεταξύ  ισχυρού και αδύναμων για να  να μην την πέφτει η αρχηγός στα άλλα...και το βασικό ζήτημα είναι να ναι το ενυδρείο πυκνοφυτεμένο με πολλές κρυψώνες για να έχουν το χώρο τους το καθένα για να χαλαρώνουν εκεί...όλα αυτα δεν είναι από προσωπική εμπειρία αλλά από ότι έχω ψάξει στο διαδίκτυο επειδή σκοπεύω να κάνω κάτι παρόμοιο, οπότε θα χαρώ να ανταλλάξουμε και εμπειρίες! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...