Jump to content

Καλώς σας βρήκα


ChrisFi

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα. Πρόσφατα απέκτησα ένα 60ρι ενυδρείο μετα απο απαιτηση της μικρης μου. Εχει θερμοστάτη, εσωτερικό φίλτρο και φωτισμό. Έχω ξεκινήσει να το στήνω σιγά σιγά και να το στρώσω. Αν υπάρχει κάποιος φίλος από Θεσσαλονίκη που θα μπορούσε να μας δώσει κανένα ψαράκι για να ξεκινήσουμε μαζί με μπόλι απ το ενυδρείο του για να υπάρξει ομαλή μετάβαση του απ το ένα ενυδρείο στο άλλο θα ήμουν ευγνώμων.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!

Βάλε αν θες μια φώτο απο το ενυδρείο όπως το εχεις στήσει, για να δούμε τι ψαράκια μπορούν να ταιριάξουν και ίσως κάποιες λεπτομέρειες που μπορεί να χρειαστεί να προσέξεις.

Μπορείς πάντως να βάλεις και μια αγγελία για μπόλι η οτι άλλο θες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος ChrisFi έγραψε:

Καλησπέρα στην παρέα. Πρόσφατα απέκτησα ένα 60ρι ενυδρείο μετα απο απαιτηση της μικρης μου. Εχει θερμοστάτη, εσωτερικό φίλτρο και φωτισμό. Έχω ξεκινήσει να το στήνω σιγά σιγά και να το στρώσω. Αν υπάρχει κάποιος φίλος από Θεσσαλονίκη που θα μπορούσε να μας δώσει κανένα ψαράκι για να ξεκινήσουμε μαζί με μπόλι απ το ενυδρείο του για να υπάρξει ομαλή μετάβαση του απ το ένα ενυδρείο στο άλλο θα ήμουν ευγνώμων.

Θα μαζευτουμε στην Θεσσαλονικη 6/10 (δες σχετικο αρθρο:)), θα βρουμε λυση. Ο @panos nts, νομιζω, εχει ακομα κανα μονομαχακι.

Εγω μπορω να σε βοηθησω με φυτα ενυδρειου και γαριδουλες(αν χρεαστεις).

Πρωτα αποφασισε τι θελεις να κανεις και ποια ψαρακια σου αρεσουν.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όπως σας είπα είναι πιο πολύ για να το χαίρεται η μικρή θα έλεγα καλύτερα κάποιο κοπάδακι όπως γκαπυ και ίσως καμιά γαριδουλα αλλά απ ότι διάβασα πρέπει να στρώσει πρώτα πολύ καλά ο βυθός και μετά. Δεν μπορεί να μπει απ την αρχή έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος ChrisFi έγραψε:

Επειδή όπως σας είπα είναι πιο πολύ για να το χαίρεται η μικρή θα έλεγα καλύτερα κάποιο κοπάδακι όπως γκαπυ και ίσως καμιά γαριδουλα αλλά απ ότι διάβασα πρέπει να στρώσει πρώτα πολύ καλά ο βυθός και μετά. Δεν μπορεί να μπει απ την αρχή έτσι δεν είναι?

Εχεις ακομα δυο εβδομαδες.... Θεσσαλονικη ειναι κοντα(απο μενα), και με ΚΤΕΛ  μπορω να στειλω (μετα, όποτε θα χρεαστεις)...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω με μεγαλη μου χαρα να σου δωσω και μπολι και οτι αλλο χρειαστεις.. η αληθεια ειναι οτι ειμαι σε μια περιοδο με λιγη πιεση αλλα κατι θα κανονισουμε..

Καλως μας ηρθες και απο εμενα και καλο διαβασμα για να βγει ενα τελειο αποτελεσμα.. οτι χρειαστεις εμεις ειμαστε εδω να βοηθησουμε οσο και οπου μπορουμε..

Δυστυχως μονομαχακια δωθηκαν ολα δεν εχει μεινει τιποτα αλλα εχω και εγω καποια φυτα κατι μπορουμε να κανουμε..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για φυτά δεν έχω σκεφτεί καθόλου έλεγα να βάλω μόνο άμμο χαλίκι κάτω για τις γαρίδες που θα μπουν μελλοντικά και να βάλω μόνο στη μία πλευρά του ενυδρειου βράχο με τρύπες ή πέτρες με κενά για να κρύβονται τα ψαρακια όταν το χρειάζονται.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος ChrisFi έγραψε:

Για φυτά δεν έχω σκεφτεί καθόλου έλεγα να βάλω μόνο άμμο χαλίκι κάτω για τις γαρίδες που θα μπουν μελλοντικά και να βάλω μόνο στη μία πλευρά του ενυδρειου βράχο με τρύπες ή πέτρες με κενά για να κρύβονται τα ψαρακια όταν το χρειάζονται.

 

Τα φυτα παντα χρειαζονται σε ενα οικοσυστημα ποσο μαλλον αν θελεις να βαλεις γαριδες! Δεν αποτελους μονο κρυψωνα για μεγαλες και μικρες αλλα βοηθανε πολυ στο να κρατηθει το ενυδρειο σταθερο απο συνθηκες και απο ουσιες οι οποιεε ειναι επιβλαβεις για τα ψαρια και τα ασπονδυλα μας..  Εαν θελεις να κανεις ενα ενυδρειο αδειο θα χρειαστει αρκετος καιρος να στρωσει ο βυθος για να μπουνε μεσα γαριδες..

Πιστευω οτι θα ειναι αρκετα αδειο το ενυδρειο τουλαχιστον αν θες στις πετρες δεσε καποια ευκολα φυτα και αργης αναπτυξης οπως ειναι οι ανουβιες και στην πλατη βαλε καποιες βαλινσεριες..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...