Jump to content

Μαζι με πλατυ.....τι????


giogian

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρεα. Εχω ενα ενυδρείο 90 λιτρων και τρεχει 1 χρονο.Εδω και ενα χρονο λοιπον προσπαθω να συμβιβάσω το χαρεμακι με τα πλατυ με εκεινο των γκαπυ.

Το αποτελεσμα οσα γκαπυ κι αν εβαλα αρσενικα και θηλυκά,δεχονται τεραστιο bulling απο τα πλατυ ,στρεσσαρονται και ενα ενα απεβιωνουν.

Ηθελα να ρωτησω λοιπον,θα μπορεσω να τα πεισω με καπιοιο τροπο να δεχτουν endler ή θα πανε κι αυτα χαμενα στον αλλο κοσμο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου. Τα πλάτυ γενικά όσο ωραία είναι έχουν λίγο περίεργο χαρακτήρα... Με τα μόνα που θα μπορούσαν να μπουν θα ήταν τα μόλυ. Αλλά σε ενυδρείο 90 λίτρων δεν σκέφτεσαι να αφήσεις το ένα χαρεμάκι και να σου πολλαπλασιαστεί ή έστω να προσθέσεις ακόμα ένα χαρέμι με πλάτυ. Γεννάνε συχνά και αρκετά ψαράκια. Αρκεί να έχεις κρυψώνες για τα μωρά. Φυτά κτλπ. 

Θα σου έλεγα να διαβάσεις το παρακάτω αν έχεις όρεξη.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος giogian έγραψε:

Καλησπέρα στην παρεα. Εχω ενα ενυδρείο 90 λιτρων και τρεχει 1 χρονο.Εδω και ενα χρονο λοιπον προσπαθω να συμβιβάσω το χαρεμακι με τα πλατυ με εκεινο των γκαπυ.

Το αποτελεσμα οσα γκαπυ κι αν εβαλα αρσενικα και θηλυκά,δεχονται τεραστιο bulling απο τα πλατυ ,στρεσσαρονται και ενα ενα απεβιωνουν.

Ηθελα να ρωτησω λοιπον,θα μπορεσω να τα πεισω με καπιοιο τροπο να δεχτουν endler ή θα πανε κι αυτα χαμενα στον αλλο κοσμο.

Κανονικα δεν πρεπει να υπαρχει κανενα προβλημα.Ειχα κανα 2 χρονια endlers με κοραλ πλατυ, μεχρι που βαρεθηκα να παρακαλαω καθε 3 μηνες τα κοντινα πετσοπ να τα παιρνουν 30-30 ή 40-40.

Εχεις φυτα στο ενυδρειο σου; Καμια φωτογραφια;

Πόσα πλατυ εχεις στα 90 λ;

Link to comment
Share on other sites

Φωτο ειναι απο οταν ειχα και τα γκαπυ μεσα.Τωρα εχω ενα αρσενικο πλατυ 5 θυληκα,ενα μοναχικο θυλικο ατρόμητο γκαπυ και ενα γατοψαρο για την αλγη.

Απο φυτα μονο vallisneria

20171017_122617_000.jpg

20171017_122653_000.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος giogian έγραψε:

Φωτο ειναι απο οταν ειχα και τα γκαπυ μεσα.Τωρα εχω ενα αρσενικο πλατυ 5 θυληκα,ενα μοναχικο θυλικο ατρόμητο γκαπυ και ενα γατοψαρο για την αλγη.

Απο φυτα μονο vallisneria

20171017_122617_000.jpg

20171017_122653_000.jpg

Ολα καλα φαινονται..... Μαλλον  εχεις πιρανχο-πλατυ :)

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα φαινονται..... Μαλλον  εχεις πιρανχο-πλατυ [emoji4]

Χαχα καλοοοο.Ποσα εντλερακια μπορω να βαλω?Θελουν κι αυτα αναλογια αρσενικα-θυλικα? 

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος giogian έγραψε:

Χαχα καλοοοο.Ποσα εντλερακια μπορω να βαλω?Θελουν κι αυτα αναλογια αρσενικα-θυλικα? 

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

 

6-8  ακομα μπορεις να βαλεις. 2 αρσενικα με 4-5 θηλυκα θα ειναι καλα (ή μπορεις να εχεις  μονο αρσενικα - ειναι κ ομορφα).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...