Jump to content

Πρώτος κάτοικος


Recommended Posts

Καλησπέρα, εδώ και λίγες μέρες τελείσωσε το στρώσιμο του ενυδρείου μου...εδω και 4 μέρες μπήκαν τα πρώτα φυτά...ενώ δεν έχω βάλει ακόμα ψαράκια σήμερα βρήκα τον πρώτο του κάτοικο και ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας..είναι ένα νεογέννητο σαλιγκάρι..αν και έπλυνα και έλεγξα εντατικά τα φυτά δεν είδα τιποτα αλλά αφού με ξεγέλασε λέω να τον κρατήσω θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα λέτε; προσπάθησα και για φωτογραφία αλλά δεν φαίνεται ούτε ένα εκατοστό δεν είναι ο μπόμπιρας

Έγινε επεξεργασία - Andreas TD
Link to comment
Share on other sites

Λογικά είναι κάποιος λαθρεπιβατης, δεν είναι κάτι το ανησυχητικό. Ίσα ίσα σε μικρούς αριθμούς είναι ευεργετικοι για το ενυδρείο, απλά θέλουν ένα κοντρολαρισμα για να μην ξεφύγει ο αριθμός τους. Μην ανησυχείς πάντως. 

Link to comment
Share on other sites

Οκ ... αλλα ισα ισα καβουκι δεν έχει , υπαρχει πιθανότητα να γεννήσει κιολας; οχι τιποτε αλλο δεν τον βρισκω κιολας τώρα

Έγινε επεξεργασία - Andreas TD
Link to comment
Share on other sites

Μόλις σβήσουν τα φώτα ανεβαίνουν στα τζάμια, θα το βρεις πιο εύκολα τότε

In search of incredible

Link to comment
Share on other sites

Οταν μιλαμε για λαθρεπιβατες να πουμε οτι δεν αφορα καποιο συγκεκριμενο ειδος.Μιλαμε για ειδη που μπαινουν στα ενυδρεια κυριως απο τα φυτα.Καποια μπορει να ειναι ακινδυνα ισως και ευεργετικα και αλλα βλαβερα.Τα σαλιγκαρια ειναι συχνοι λαθρεπιβατες και υπαρχουν ειδη που τρεφοντε και με φυτα οποτε ειναι βλαβερα.Επισης πολλα ειδη ειναι ερμαφροδιτα οποτε και ενα να μπει μπορει να πολλαπλασιαστει.Το δικο σου εγω δεν μπορω να ξεχωρισω τι ειναι? Για αυτο το λογο θα σου ελεγα να το απομακρυνεις.Εμενα πχ μου εχει ερθει το melanoides tuberculata κοινως trumpet snail,ναι μεν τρεφεται κυριως με αλγη αλλα σε μεγαλους αριθμους γινεται ενοχλητικο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...