Jump to content

ΝΕΟ Set-up


Dynamite

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολη την ομορφη παρεα , προσφατα χαρισα τα guppies που ειχα ( που μου εβγαλαν την παναγια ) σε εναν φιλο το προβλημα που ειχα τελικα μαλλον δημιουγοταν απο το ξυλο που ειχα μεσα καθως οταν το αφαιρεσα απο το ενυδρειο σταματησαν να αρρωσταινουν και επισης τα προβληματα ξεκινησαν οταν το ειχα τοποθετησει αρχικα ( δεν ξερω τι λαθος εκανα) ..
Ετσι πλεον αποφασισα να αλλαξω γενικα το set-up του ενυδρειου και θελω να μου πειτε γνωμες για το ποιο θα ηταν το ιδανικο set up γλυκου νερου για 120 λτ ? 
Υπαρχουν αφρικανικες κιχλιδες που να χωρανε σε αυτα τα λιτρα ? (Διοτι εχω σκληρο νερο και εχω διαβασει οτι το σκληρο νερο ειναι το καλυτερο γιαυτες ) 

Επειτα σκεφτηκα να βαλω tiger barbs μαζι με μερικα cory και μερικα zebra danios ?

Πειτε μου την γνωμη σας καθε παρατηρηση δεκτη !! Σας ευχαριστω πολυ !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, οσο για το ξυλο μικρη σημασια εχει μονο να πω οτι δεν ειναι ολα καταλληλα για ενυδρειο.Τωρα για τις σκεψεις για νεο setup θα κοιτουσα για αφρικανικες κιχλιδες,υπαρχουν ειδη που κανουν για τα λιτρα σου και οντως δεν εχουν θεμα σε πιο ψηλες σκληροτητες.Το δευτερο σεναριο απαιτει χαμηλης σκληροτητας νερο.Θα σου προτεινα να κανεις μια αναζητηση στο φορουμ και θα βρεις σχετικα θεματα με αφρικανικες κιχλιδες,προσφατα θυμαμαι ηταν κατι σχετικο στο προσκηνιο.Δες εκει setup και ειδη και εδω ειμαστε να τα ξαναπουμε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος Dio45 έγραψε:

Καλησπερα, οσο για το ξυλο μικρη σημασια εχει μονο να πω οτι δεν ειναι ολα καταλληλα για ενυδρειο.Τωρα για τις σκεψεις για νεο setup θα κοιτουσα για αφρικανικες κιχλιδες,υπαρχουν ειδη που κανουν για τα λιτρα σου και οντως δεν εχουν θεμα σε πιο ψηλες σκληροτητες.Το δευτερο σεναριο απαιτει χαμηλης σκληροτητας νερο.Θα σου προτεινα να κανεις μια αναζητηση στο φορουμ και θα βρεις σχετικα θεματα με αφρικανικες κιχλιδες,προσφατα θυμαμαι ηταν κατι σχετικο στο προσκηνιο.Δες εκει setup και ειδη και εδω ειμαστε να τα ξαναπουμε.

 

Για αφρικανικο σε αυτα τα λιτρα θα χρειαστω εξωτερικο φιλτρο ? αυτην την στιγμη εχω το juwel biobox που ειναι το μαμησιο του με 400λτ/ωρα κυκλοφορια 4 σφουγγαρια 2 χοντρα 2 ψιλα βιολογικο υλικο haquoss bioperal ceramic active και υαλοβαμβακα επισης εχω και ενα ακομα μικρο φιλτρακι με 300λτ/ωρα κυκλοφορια .. θα χρειαστω εξωτερικο ? 
Και αν ναι ποση χωρητικοτητα καδου ? 
Επισης εχω δει οτι στις κιχλιδες αφρικης δεν βαζουν φυτα θα χρειαστω αεραντλια για καλυτερη οξυγωνοση ?

Link to comment
Share on other sites

Απο θεμα κυκλοφοριας μαζι με την βοηθητικη νομιζω εισαι καλα,τα μεινεκτηματα ομως των εσωτερικων φιλτρων ειναι πολλα,χωρο πιανουν,στο setup δεν βοηθουν,αντιαισθητικα ειναι,αλγες πιανουν.Μηπως μιας και εισαι σε αυτη την φαση να το βγαλεις και να παρεις μια που να σου γυριζει το νερο 5-6/ωρα.Τωρα θα βρεις πολλα πραγματα στο λινκ https://www.aquazone.gr/forums/topic/70287-η-αρθρογραφία-της-αφρικής-άρθρα-παρουσιάσεις-π/

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...