Jump to content

Μετακόμιση


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Λοιπόν το Σάββατο μετακομίζω απο Λάρισα στον Πειραιά. Θα ήθελα λιγο τις συμβουλές σας για τον κατάλληλο τρόπο μεταφοράς του ενυδρείου μου.
Μέχρι στιγμής εχω σκεφτεί να στειλω το ενυδρείο με την μεταφορική και να παρω εγώ τα ψαρια σε σακούλες ή κουβαδάκια μαζι μου σε μια τσάντα.
Λέτε να έχω θέμα αν τα ψάρια μείνουν ας πούμε για 1 μέρα μεσα σε σακούλες?
επίσης εχω σκεφτεί να μεταφέρω και με έναν κουβά 15 λίτρων νερό ενυδρείου ωστε να μην χαλάσω τόσο την βιολογία..

Ενδιαφέρομαι για προτάσεις και γνώμες πανω στο θέμα
Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Τι ενυδρειο εχεις και με τι ψαρια?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βρεις (από κάποιο μαγαζί που ψώνιζες...)σακούλες και να εμπλουτίσεις με οξυγόνο και στην συνέχεια βάλτες μέσα σε φελιζόλ γιατί έχει πέσει και η θερμοκρασία.

το ενυδρείο σε πόσες ώρες θα μπορείς να το ξαναστήσεις? τα υλικά των φίλτρων μπορείς να τα βάλεις σε κουβά με μια αερόπετρα από κάτω για να οξυγονώνονται από αντλία ανάγκης με μπαταρία. Γράψε όλο τον σχεδιασμό των κινήσεων σου σε χαρτί...γλυτώνεις χρόνο! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Τι ενυδρειο εχεις και με τι ψαρια?

60 lt εχω με Guppy και Γαριδες!!

 

 

πριν 1 ώρα, το μέλος south έγραψε:

Μπορείς να βρεις (από κάποιο μαγαζί που ψώνιζες...)σακούλες και να εμπλουτίσεις με οξυγόνο και στην συνέχεια βάλτες μέσα σε φελιζόλ γιατί έχει πέσει και η θερμοκρασία.

το ενυδρείο σε πόσες ώρες θα μπορείς να το ξαναστήσεις? τα υλικά των φίλτρων μπορείς να τα βάλεις σε κουβά με μια αερόπετρα από κάτω για να οξυγονώνονται από αντλία ανάγκης με μπαταρία. Γράψε όλο τον σχεδιασμό των κινήσεων σου σε χαρτί...γλυτώνεις χρόνο! 

 

πηγα χθες και πηρα σακουλες για την μεταφορά των ψαριων... Από ότι μου ειπαν απο την μεταφορικη θα έρθουν κατα τις 3 το Σαββατο λαρισα να παρουν τα πραγματα και θα τα φερουν Πειραια την Κυριακή

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έπαιρνα και το ενυδρείο μαζί μου  και θα το έστηνα αυθημερόν στο νέο σπίτι....

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος south έγραψε:

Εγώ θα έπαιρνα και το ενυδρείο μαζί μου  και θα το έστηνα αυθημερόν στο νέο σπίτι....

 


θα ειμαι με το κτελ Δεν νομιζω να εχω τετοια δυνατοτητα!!

Link to comment
Share on other sites

60 λίτρα δεν είναι μεγάλο ενυδρείο..αν μπορείς καλυτερα να το μεταφέρεις εσύ, ωστε να το στησεις αφθημερόν.

διαφορετικά πάρε ενα πλαστικό δοχείο 40-60 λίτρα και τα βαζεις εκει μεχρι να ερθει το ενυδρείο με τον εξοπλισμό σου.

Το φίλτρο δεν θα πάθει κάτι αν μείνει 4-5 ώρες εκτος λειτουργίας (οταν θα το βάλεις μπροστά φροντισε το νερό να μην πέσει μεσα στο ενυδρείο αλλα να γίνει ενα ξέπυμα ώστε να φύγει ενα μερος της αμμωνίας αν εχει και θα βοηθουσε και μια αμπουλα ammonostop ή καποια αλλο πρ'οιον δεσμευτικό της αμμωνίας...

 

τα ψαρια μπορείς να τα μεταφέρεις ειτε σε σακκούλες είτε σε δοχείο ξεχωριστα ψαρια απο γαρίδες...αλλα βάλτα  σε φερμομποξ για τη θερμοκρασία...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις σκοπο να ξαναρθεις λαρισα με αμαξι εντος ευλογου χρονικου διαστηματος.μπορω να στο κρατησω και να στα ταιζω εγω για καποιο διαστημα. Οποτε και οταν ερθεις με αμαξι το παιρνεις κατω στημενο οπως ειναι. Οπως σου ειπαν και πιο πανω 60 λιτρα δεν ειναι και τοσο μεγαλο. Ακομη και στον συνοδηγο με μειωμενη σταθμη κομπλε θα εισαι.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Vasilis Stoubos said:


θα ειμαι με το κτελ Δεν νομιζω να εχω τετοια δυνατοτητα!!

τοτε σε σακκούλες και θερμομπόξ (και για ασφάλεια). οταν φτάσεις τα βαζεις σε ενα δοχείο με θερμοστατη και μια αεραντλία. Λογικά θα εχεις το φίλτρο την επόμενη μέρα και εκει πρεπει να είσια προσεκτικός γιατί θα εχεις θέμα με τη βιολογία. Φροντισε τα υλικά να εχουν νερό στη μεταφορά και οταν φτάσεις το βάζεις σε λειτουργία σε ενα κουβα με βακτήρια και το βάζεις στη συνεχεια στο ενυδρείο. Καποιο δεσμευτικό αμμωνίας θα σου δώσει ασφάλεια. (Για τα ψαρια είμαι σχεδόν σίγουρος οτιδεν θα εχεις θέμα για τις φγαρίδες δεν ξέρω γιατί γενικά είναι πιο ευασιθυητες και θελουν καλοστρωμένα ενυδρείοα. ΟΙ μετακομίσειςείναι δύσκολές και εχόυν ρίσκο. Ελπίζω όλα να πάε καλά...

Link to comment
Share on other sites

Οπως λεει και ο @gmarbel δεν ειναι και τοσο μεγαλο ενυδρειο.Κανονισε να το πας με ΙΧ ολα μαζι.Αδειαζεις με σκουπα βυθου για τις αναταραξεις,τα υλικα του φιλτρου ξεπλυμα οπως οταν τα καθαριζεις και αστα να κολυμπουν μεσα στο ενυδρειο,το τυλιγεις χαλαρα με ενα ναυλον για καμια αποτομη στροφη,φρεναρισμα σαν μπομπονιερα κατι και εφυγες.Ομως κατευθειαν πρεπει να πιασεις δουλεια με το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...