Jump to content

Νέο ενυδρείο με χρυσόψαρα


Recommended Posts

Γειά σας! Όπως λέει και ο τίτλος σκέφτομαι να φτιάξω ένα ενυδρείο με χρυσόψαρα, και θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με κάποια ερωτήματα που έχω όντας αρχάριος. 

 

Αρχικά, έχω ένα ενυδρείο 260 λίτρα με ενσωματωμένο φίλτρο στην πλάτη (από κατασκευής του), το οποίο έχει δύο δεξαμενές και λειτουργεί με υπερχείλιση. Το ερώτημα σε σχέση με αυτό είναι αν οι δύο δεξαμενές είναι λίγες για τα λίτρα του ενυδρειου,  καθώς έχω παρατηρήσει ότι τα περισσότερα φιλτρα τέτοιου τύπου έχουν τουλάχιστον 3. Επίσης, ποια θα ήταν η κατάλληλη διάταξη των υλικών μέσα σε αυτό;  (ο κυκλοφορητης είναι 1500 λτ/ώρα) 

 

Ακόμα, επειδή θέλω να βάλω μέσα κάποια φυτά  (anubias, Java fern, vallisneria, echinodorus,  hygrophilia) 

αναρωτιέμαι αν αρκεί ένα ψιλό μαύρο χαλίκι για υπόστρωμα, πόσα κιλά χρειάζομαι και τι είδους λιπάσματα θα χρειαστώ. Να σημειώσω ότι δεν θυμάμαι τις διαστάσεις του ενυδρειου,  θα τις υπολογισω τις επόμενες μέρες. 

 

Ένα ακόμα ζήτημα που με απασχολεί είναι αυτό του φωτισμού. Πόσες λάμπες και τι είδους θα χρειαστώ για τις απαιτήσεις των παραπάνω φυτών; 

 

Τέλος, εάν υπάρχει κάποιος που έχει εμπειρία από φυτεμένα ενυδρεία με χρυσόψαρα, θα ήταν ευπρόσδεκτες ιδέες σχετικές με τη διακόσμηση του ενυδρειου.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

 

Έγινε επεξεργασία - Μάνος123456
Link to comment
Share on other sites

Για να υπολογίσεις τα λίτρα που θα χρειαστείς για την αγορά υποστρώματος, πολλαπλασίασε μήκος ενυδρείου, επί το βάθος, επί το επιθυμητό ύψος και το αποτέλεσμα δια χίλια.

Έστω ενυδρείο 100cm μήκος, και 35 cm βάθος, που θέλουμε να κάνουμε βυθό 5 cm ύψος.

Αρα 100 Χ 35 Χ 5 /1000= 17,5ΛΙΤΡΑ.

Θα έβαζα χαλαζιακή άμμο στο βυθό (μαύρη αν θέλεις) και όχι χαλίκι.

Για τα φυτά που αναφέρεις δεν χρειάζεται ιδιαίτερα απαιτητική λίπανση.

Ένα γενικό λίπασμα που και που, και μερικές ταμπλέτες  πολύ καλά θαμμένες για echinodorus και valisneria και είσαι κομπλέ. Αν και τα φυτά που αναφέρεις (πλην hygrophilia ) είναι χαμηλών απαιτήσεων σε φωτισμό, και γενικά είναι από τα φυτά που αντέχουν με τα χρυσόψαρα, θα πρέπει να ξέρεις ότι το τελικό ντεκόρ θα το αποφασίσουν τα ψάρια σου.

Τα ενυδρεία με τα χρυσόψαρα απαιτούν καλή φίλτρανση  για να αντιμετωπίσουν τους αρκετούς ρύπους των ψαριών.:)

Link to comment
Share on other sites

Λαμπες (εξαρταται απο το μηκος του ενυδρειου και το βαθος)

για βαθος μεχρι 50 εκ. και ευκολα φυτα -  

2 Χ Juwel Λάμπα T5 Day 895mm/45w

ή 1 Juwel Λάμπα T5 Day 895mm/45w + 1 Juwel Λάμπα T5 Nature

 

ή  1Juwel Λάμπα T5 Day 1047mm/ 54 w +1 Juwel Λάμπα T5 Nature 1047mm/54w

ή 2Χ Juwel Λάμπα T5 Day 1047mm/ 54 w

Μπορεις να διαλεξεις αλλες εταιρειες : Arcadia, Sylvania κ.α

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Ακόμα μπορείτε να μου προτείνετε κάποια οικονομική χαλαζιακη άμμο  (κατάστημα, μαντρα)  και πόσα mm θα πρεπει να είναι; 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Μάνος123456 έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Ακόμα μπορείτε να μου προτείνετε κάποια οικονομική χαλαζιακη άμμο  (κατάστημα, μαντρα)  και πόσα mm θα πρεπει να είναι; 

 

Δεν ξέρω σε ποια περιοχή είσαι, και αν σε βολεύει, αλλά ρίξε μια ματιά εδώ.

https://www.xomatexniki.gr/enidriaka.html

Link to comment
Share on other sites

Ακομα μπορεις να παρεις αυτο https://aquariumshop.gr/shop/eksoplismos-enydreiou/europet-bernina-dark-1-3mm-10kg/

απλα τα μεταφορικα 20 kg ........ ρωτησε πόσο θα βγει και αν συμφερει...

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και πάλι και ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

-Στο ενυδρείο έχει τοποθετηθεί η αρχική διακόσμηση (Ρίζα αμαζονιου, 1 ανουμπια,  2 microsorum pteropus), μαύρη χαλαζιακη άμμος (0,3 mm), από φωτισμό: 1 Τ5 895 mm/ 45 watt και μια Τ5 Nature. 

 

-Στο ενσωματωμένο φίλτρο πλάτης με υπερχείλιση τοποθετηθηκαν κατά σειρά: 1 μπλε σφουγγάρι, βιολογικό μακαρόνι, ενυδρειακο βαμβάκι, βιολογικό μακαρόνι, ενυδρειακο βαμβάκι, κυκλοφορητης(1500lt/h).

 

-Ο θερμοστάτης έχει μπει σε λειτουργία στους 27 βαθμους, παράλληλα έχει τοποθετηθεί ένα έξτρα εσωτερικό φίλτρο που υπήρχε από παλιό ενυδρείο  870l/h.

 

Το στρώσιμο του φίλτρου ξεκίνησε με εδώ και τρεις μέρες με τη μέθοδο της προσθήκης τροφής (flakes) με την παράλληλη προσθήκη βακτηριων. Οι τιμές από τα τεστ είναι οι εξής:

Ph: 7.6

NH3/NH4: 0.5

NO2/NO3: 0.

 

Μία ακόμη ερώτηση που έχω είναι η εξής: Ποια είναι η τιμή της αμμωνίας που θα πρέπει να αγγίξει το ενυδρείο για να ξεκινήσει για τα καλά ο κύκλος του αζώτου; 

 

Να σημειώσω ότι άλλαξα γνώμη για τα χρυσόψαρα λόγω του ενθουσιασμου από της προσθήκη φυτών (θα μπουν κι άλλα στην πορεία) και την ασυμβατότητα αυτών με τα χρυσόψαρα. 

 

Φωτογραφία από το ενυδρείο IMG_20181005_235212_HDR.thumb.jpg.e2c8a58812f8eebb898daa6dc62c9c1a.jpg

 

 

 

IMG_20181005_200933_HDR.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αμμωνια πανω απο μηδεν , σημαινει οτι αρχισε ο κυκλος. Μπορει να φτασει μεχρι 2 (ή παραπανω) και μετα θ΄αρχιζει να μειωνεται.

Το ενυδρειακο βαμβακι θα εβαζα πριν το μακαρονι.

Καλη αρχη!

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα μια ερώτηση : έχουν περάσει 19 μέρες από το στρώσιμο του ενυδρειου και οι τιμές είναι οι εξής:

NH3/NH4: 0.5

NO2: 0

NO3: 10+

 

Δεν έχω δει ακόμα καμία μεταβολή στα ΝΟ2. Είναι εντάξει; 

Επίσης,  το ενυδρειακο βαμβάκι έχει μαυρισει πολύ για αυτό το διάστημα.  Να το αλλάξω ή δεν χρειάζεται; (δεν εμποδίζει τη ροή ακόμα) 

Έγινε επεξεργασία - Μάνος123456
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Μάνος123456 έγραψε:

Ακόμα μια ερώτηση : έχουν περάσει 19 μέρες από το στρώσιμο του ενυδρειου και οι τιμές είναι οι εξής:

NH3/NH4: 0.5

NO2: 0

NO3: 10+

 

Δεν έχω δει ακόμα καμία μεταβολή στα ΝΟ2. Είναι εντάξει; 

Επίσης,  το ενυδρειακο βαμβάκι έχει μαυρισει πολύ για αυτό το διάστημα.  Να το αλλάξω ή δεν χρειάζεται; (δεν εμποδίζει τη ροή ακόμα) 

Το βαμβακι μπορεις να αλλαξεις, το μακαρονι ασ΄το οπως ειναι. Ολα πανε καλα, μολις θα πεσει η αμμωνια, εισαι ετοιμος. Αυτο, ομως, δεν σημενει, οτι μπορεις να βαλεις κατευθειαν πολλα ψαρια μεσα. Πρεπει να προχωρησεις σιγα σιγα.

Καλημερα!

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Μάνος123456 έγραψε:

Ακόμα μια ερώτηση : έχουν περάσει 19 μέρες από το στρώσιμο του ενυδρειου και οι τιμές είναι οι εξής:

NH3/NH4: 0.5

NO2: 0

NO3: 10+

 

Δεν έχω δει ακόμα καμία μεταβολή στα ΝΟ2. Είναι εντάξει; 

Επίσης,  το ενυδρειακο βαμβάκι έχει μαυρισει πολύ για αυτό το διάστημα.  Να το αλλάξω ή δεν χρειάζεται; (δεν εμποδίζει τη ροή ακόμα) 

Εισαι στο σταδιο που ολοι λεμε αντε μωρε φτιαξου επιτελους δεν αντεχω....αλλα πρεπει να κανεις λιγες ωρες εως ημερες υπομονη!!!!κααλο κουραγιοοοοο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα σας πρήξω πάλι. Το στρώσιμο του ενυδρειου νομίζω έχει ολοκληρωθεί καθώς μετράω μόνο NO3. Υπάρχει ένα ακόμα προβληματάκι και θα ήθελα γνώμες. Οι τιμές Gh, Dt, Th είναι πολύ υψηλές, λόγω κάποιων ασβεστοληθικων πετρωματων που είχα τοποθετήσει για να στερεωνουν μια ριζα που έχω μέχρι να μπορέσει να βυθιστει.  

Επειδη τις αφαίρεσα, με την μεγάλη αλλαγή νερού που θα γίνει σε 2-3 μέρες (70%), θα μειωθούν ή θα πρέπει να κάνω και κάτι άλλο; 

Link to comment
Share on other sites

Πόσο μετρας Kh, Gh kai Ph(στο ενυδρειο); Πόσο μετρας απο την βρυση;Προσοχη, το νερο της βρυσης καλυτερα να αφησεις για κανα 24ωρο σε ενα δοχειο και μετα να μετρησεις το Ph (αποκλιση δεν ειναι μεγαλη σε σχεση με το "φρεσκο").

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κυριοι..ειναι νεος στο χωρο των ενυδρειων=ασχετος και νεος κ στο forum σας.πηρα ενα juwel 125 rio 5 χρυσοψαρα.το ενα το πολυ μικρουλη μετα απο 5-6 μερες τον εχασα,καθοταν συνεχεια στο πατο σε καποια γωνια κολυμπουσα σπανια κ τιποτα αλλο.απο εεκεινη τη μερα βλεπω πως κ τα υπολοιπα εχουν αρχισει να κανουν το ιδιο..κολλημενα διπλα στο φιλτρο κατω στο πατο,σηκωνονατι κανουν 5-10 γρηγορες βολτες κ μετα αφηνωνονατι μεχρι που κατεβαινουν πατο ενω μεχρι πριν πεθανει ο μικρος ολη την ωρα τρεχαν σαν τρελα.κ πιο εντονα ενα οραντα που εχω.το ενυδρειο ετρεξε περιπου μια βδομαδα με τα φιτρα τα δικα<της juwel>χωρις καποιο φιλτρο βιολογιας αν το λεω καλα κ μετα εβαλα τα ψαρια ολα μαζι.προχθες εκανα κ για πρωτη φορα μετρηση αμμωνιας σε υγρη μορφη κ μου διξε 0,5!αλλαξα σχεδον το 50% του νερου ξανα βαλα βαξτηρια κ αντιχλωριο κ την επομενη που διξε ξανα 0,5!δεν ειναι 0 το ξερω αλλα και 0,5 δεν ειναι λιγο για κανει τα ψαρια ετσι?ειδικα χρυσοψαρα που ειναι κ πιο ανθεκτικα απο οτι μου χουν πει?συγνωμη για το μεγαλο κειμενο...θα θελα μια γνωμ κ απο εσας που σιγουρα ξερετε αρκετα παρα πανω!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε @liakos7,ανοιξε δικο σου θεμα,επανω δεξια του φορουμ,επελεξε συμβατο θεμα και κανε copy-paste το κειμενο σου,εκτος αν ειναι καποιοις mod εδω και μπορει να βοηθησει και συζηταμε εκει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...