Jump to content

Stratos Manolellis

Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους έχω ένα ενυδρείο eheim 54 lit από εξοπλισμό έχω θερμοστάτη , ένα εσωτερικό φίλτρο της halea bt200, φωτισμό 1 λάμπα τ8 15watt. Μέχρι στιγμής το έχω βάλει να δουλεύει στους 28 βαθμούς με έτοιμα βακτήρια της sera bio nitrivec. Ξέχασα να αναφέρω πως έχω βάλει υπόστρωμα ηφαιστειακή λάβα μου το είχανε πει. Σκέφτομαι λοιπόν να βάλω κάποιες ρίζες και εύκολα φυτά. Με σκοπό να βάλω guppy , όταν πια στρώσει. Έχω πολλές απορίες  όπως από εξοπλισμό είμαι εντάξει θα πρέπει να βρω άλλο φίλτρο, υπόστρωμα πρέπει να βάλω ή και με ταμπλέτες κάνω δουλεία και γενικότερα να ακούσω συμβουλές για να πάει καλά το προτζεκτ μου. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλώς ήρθες στο χόμπι!

Τα guppy είναι μία καλή επιλογή θεωρώ, ταιριάζει με τα νερά που έχουμε στη βρύση μας. 

 

Για τις απορίες σου:

Το φίλτρο είναι μικρό (ροή 200l/h). Η κυκλοφορία χρειάζεται τόσο για τα ψάρια όσο και για τη γενική υγεία του ενυδρείου (σε στάσιμο νερό ευνοείται η ανάπτυξη κάποιων αλγών) Επίσης ένα μικρό φίλτρο χωρά λίγα υλικά φιλτραρίσματος μέσα, που δεν είναι επαρκή για να υποστηρίξουν τη βιολογία του ενυδρείου σου. Οπότε θα πρότεινα μία αναβάθμιση σε ένα μεγαλύτερο φίλτρο ( το πιο value είναι ένα εξωτερικό με ένα ελαφρώς μεγαλύτερο κόστος - σου γλιτώνει όμως χώρο και ομορφιά από το εσωτερικό της γυάλας).

 

Για το υπόστρωμα, δεν ξέρω κατά πόσο η ηφεστειακή λάβα θα ευνοήσει την ανάπτυξη των φυτών που θέλεις να προσθέσεις στο μέλλον ( δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ). Εγώ θα πήγαινα σε ένα απλό χαλικάκι (η προτίμηση μου είναι το μαύρο), ή σε κάποια άμμο, ανάλογα τι σου αρέσει εφόσον δεν περιορίζεσαι από τα ψάρια. Θα έλεγα να περιμένεις και άλλες γνώμες από τα υπόλοιπα παιδιά γι' αυτό το θέμα :D 

 

Τέλος, νομίζω οι 28 βαθμοί είναι πολύ ψηλά! Ρίξτο κάπου στα 25 με 26 (ίσως και 24), μην καις τζάμπα ρεύμα :) 

 

Καλή αρχή και ό,τι θέλεις, μη διστάσεις!! 

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή φίλε μου Στράτο! Και εγώ νέος είμαι στον χώρο οπότε να περιμένεις και τους παλιούς! Μετά από πολύ ψάξιμο θα σου πρότεινα τα εξής:

 

1.  Το φίλτρο σου ίσως είναι οριακό. Γενικά, ο υπολογισμός πάει 3 - 5 φορές/hour τα λίτρα του ενυδρείου. Δηλαδή εσύ που έχεις 54lt χρειάζεσαι 162 - 270 lt/hour ροής. Από κει και πέρα συμφωνώ με DeLK!

 

2. Με υγρά τεστ, έλεγξε τις παραμέτρους του νερού βρύσης σου. Πολύ σημαντικό. Όχι στικς. 

 

3. Το υπόστρωμα λάβας που αναφέρεις δεν έχει τα απαραίτητα συστατικά για να ανθίσουν όλα τα φυτά ενός ενυδρείου. Ωστόσο κάποια φυτά όπως Vallisneria, Anubias και αρκετά άλλα, δεν τα χρειάζονται. Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με αυτά. Ή άντε να βάλεις κάποια ταμπλέτα για πιο γρήγορη ανάπτυξη. Δες τις οδηγίες χρήσης τους. Δεν προτείνω γενικά τα super υποστρώματα, γεμάτα με θρεπτικά συστατικά καθώς σε 6 μήνες και κάτι τα χάνουν. Και είναι πολύ πιο ακριβά σε σχέση με τα υπόλοιπα. 

 

4. Τα guppy είναι πολύ handy, οπότε λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα. Απλά μην βάλεις με την μία 5. Σιγά -σιγά η ιχθυο-φόρτωση 

 

5. Τώρα, όσο αφορά τους βαθμούς κελσίου, νομίζω πως 28 δεν είναι άσχημα. Έχω την εντύπωση πως επιταχύνει την διαδικασία στρωσίματος. Προσωπικά δεν είχα κάποιο θερμαντικό και το ενυδρείο έστρωσε στον μήνα χωρίς πρόβλημα. Ωστόσο η θερμοκρασία κυμαινόταν στους 25-29.

 

6. Πρόσεχε πολύ καλά τα διακοσμητικά που θες να βάλεις μέσα. Μην έχεις απόλυτη εμπιστοσύνη σε κανένα. Έλεγξέ τα πριν τα βάλεις. Εγώ εκεί την πάτησα. 

 

Ελπίζω να τα λέω σωστά και να βοηθήσουν! Ας ακούσουμε και τους gourou! 

Έγινε επεξεργασία - Constantinos Mple
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην παρεα, για την λαβα να σου πω οτι αφου σου ειπανε να την παρεις αν δεν την εβαλες,και μπορεις δωστη πισω και παρε οτι σου αρεσει,αμμο,χρωματιστο χαλικι.Θα πας σε ευκολα φυτα χωρις υποστρωμα και ταμπλετες,απλα θα τα δεσεις στις ριζες που σκεφτεσαι να βαλεις.Ενα υγρο λιπασμα μια στο τοσο και θα εισαι οκ.Τωρα για το φιλτρο σωστα οσα σου λεει ο @DeLk αλλα εγω θα ελεγα προχωρα με αυτο και βλεπεις πως παει.Με λιγα ψαρακια και προσοχη στο ταισμα.Τωρα για τεστ στο νερο μπορεις αρχικα να πας και δειγμα στο petshop που ψωνιζεις και να το δουνε,και σιγα-σιγα παιρνεις οτι χρειαζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα,  την λαβα την ειχα απο παλια δεν την πηρα τωρα. Μου πρότειναν στο πετ σοπ 2 φίλτρα της eheim 1)εξωτερικό το ecco pro 130 και το aquaball 130. ποιο μου προτείνετε και αν αυριο μεθαυριο μπορω να το βάλω και σε ένα λιγο μεγαλύτερο ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Stratos Manolellis έγραψε:

Καλημέρα και καλό μήνα,  την λαβα την ειχα απο παλια δεν την πηρα τωρα. Μου πρότειναν στο πετ σοπ 2 φίλτρα της eheim 1)εξωτερικό το ecco pro 130 και το aquaball 130. ποιο μου προτείνετε και αν αυριο μεθαυριο μπορω να το βάλω και σε ένα λιγο μεγαλύτερο ενυδρείο;

To ecco pro 130.

Λαβα ειναι πολυ καλο βιολογικο υλικο, οχι μονο για το φιλτρο, αλλα και σαν υποστρωμα για κατω απο το χαλικι (εξαρταται απο κοκκομετρια και ποιοτητα). Εγω την χρησιμοποιω σαν πρωτη στρωση υποστρωματος, εκει που το παχος  ξεπερναει 6-8 εκ. Απο πανω βαζεις ή χαλαζιακο χαλικακι (1-3 mm κοκκομετρ. , παχος 3-4 εκ) ή Aqua soil (σε περιπτωση πυκνοφυτεμενου ενυδρειου).

Για τα χρωματιστα(βαμμενα) υποστρωματα λεω κατηγορηματικά - οχι, δεν έχει πορώδες επιφάνεια και μπορεί να απελευθερώνει στο νερό βλαβερές για ζωντανούς οργανισμούς  ουσίες .

 

Link to comment
Share on other sites

Τα κοιταξα και γω,οντως το ecco pro φαινεται καλυτερο,αλλα στην περιγραφη δεν δειχνει να ειναι ρυθμιζομενο,ενω το aquaball ειναι,μηπως το πρωτο κανει χαμο στα 50 λιτρα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Dio45 έγραψε:

Τα κοιταξα και γω,οντως το ecco pro φαινεται καλυτερο,αλλα στην περιγραφη δεν δειχνει να ειναι ρυθμιζομενο,ενω το aquaball ειναι,μηπως το πρωτο κανει χαμο στα 50 λιτρα?

Η ροη ρυθμιζεται με βανες. Πανε κομπλε με φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Η ροη ρυθμιζεται με βανες. Πανε κομπλε με φιλτρο.

Οκ παω πασο,ειμαι σιγουρος για την @natateo,αλλα δεν ξερω αν και η αλλη δουλευει το ιδιο.Δεν ξερω ολες τις εταιριες αλλα στραγγαλιζοντας την αντλια δεν το βλεπω και το πιο σωστο,ειναι λιγο ατοπο εδω βεβαια και σταματω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Dio45 έγραψε:

Οκ παω πασο,ειμαι σιγουρος για την @natateo,αλλα δεν ξερω αν και η αλλη δουλευει το ιδιο.Δεν ξερω ολες τις εταιριες αλλα στραγγαλιζοντας την αντλια δεν το βλεπω και το πιο σωστο,ειναι λιγο ατοπο εδω βεβαια και σταματω.

η αντλια του Eheim ecco 130(χωρις υλικα) βγαζει 500λ/ωρα ,  με βιολογικο υλικο+σφουγγαρια κατεβαινουμε στα 300 περιπου(ή λιγο παραπανω). Εχουμε 5 Χ60λ την ωρα.

Δεν ειναι πολυ, και δεν θα χρεαστει να "πνιξει" την αντλια :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παρήγγειλα της Eheim eco pro 130, άλλη ερώτηση εχω υποστρωμα λαβας κατω απο παλια που το ειχα αλλα σαν ποσοτητα εινια λιγο τι μπορω να κανω; αν εχετε καποια ιδεα στην αγορα δεν βρισκω ιδιο να το συμπληρωσω να φτασει τα 5 εκ η να κανω και καποιες διακιμανσεις σαν αναχωματα σε καποιες γωνιες ή στο πισω μερος..μπορω να ριξω αλλο απο πανω να το καλυψω η θα ανμιχθουν και το αποτελεσμα θα ειναι ασχημο.Ειμαι πολυ μπερδεμενος με το aquascape του ενυδρειου μου. Απο φυτα θα παιξω με απλα φυτα και εχω παραγγειλει καποιες ριζες drifted wood απο το ebay.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Stratos Manolellis έγραψε:

Τελικά παρήγγειλα της Eheim eco pro 130, άλλη ερώτηση εχω υποστρωμα λαβας κατω απο παλια που το ειχα αλλα σαν ποσοτητα εινια λιγο τι μπορω να κανω; αν εχετε καποια ιδεα στην αγορα δεν βρισκω ιδιο να το συμπληρωσω να φτασει τα 5 εκ η να κανω και καποιες διακιμανσεις σαν αναχωματα σε καποιες γωνιες ή στο πισω μερος..μπορω να ριξω αλλο απο πανω να το καλυψω η θα ανμιχθουν και το αποτελεσμα θα ειναι ασχημο.Ειμαι πολυ μπερδεμενος με το aquascape του ενυδρειου μου. Απο φυτα θα παιξω με απλα φυτα και εχω παραγγειλει καποιες ριζες drifted wood απο το ebay.

Γραψε, πως λεγεται το υποστρωμα λαβας , που εχεις ή ειναι απλα ψηφιδα λαβας; κοκκομετρια;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...