Jump to content

Σκεψεις για πιρανχα...


johnbaggios

Recommended Posts

Καλησπερα στους "αγριους"!Μετα απο 6 χρονια ενασχολησης με το χομπι του ενυδρειου κ αποκλειστηκα με κιχλιδες αφρικης κανω σκεψεις για αλλαγη ψαροσυνθεσης.Το ενυδρειο μου ειναι 180Χ50Χ60 με καθαρο μηκος το 1.65 καθως εχω σαμπ στο πλαι.Τις 3 τελευταιες μερες διαβαζω στο φορουμ πολλα θεματα για τα πιρανχα,αλλα κ για αλλους θηρευτες.Επισης διαβασα κ πολλες παρουσιασεις ενυδρειων κυριως για red belly κ για τα exodon paradoxus,μιας κ σ αυτα προσανατολιζομαι κυριως.Παρατηρησα ομως οτι στην πλειοψηφια μετα απο μικρο σχετικο διαστημα σταματουν να γραφουν για την εξελιξη του ενυδρειου.Αυτο σε συνδιασμο κ με καποιους που μου χουν πει οτι θα ναι συνεχως κρυμενα,θα φαγωθουν μεταξυ τα περισσοτερα,θα ξυλωσουν οτι φυτο βαλω,με αποθαρυνουν καπως...Σκοπευω,αν τελικα το αποφασισω να τα διατηρω σε νερο βρυσης,οχι οσμωση τουλαχιστον.Κατι πιο ευκολο ειμαι διατεθιμενος να το κανω.Στο σαμπ εχω 8 λιτρα σιποραξ,μπλε σφουγγαρια κ ενυδρειακο βαμβακι.Απο αντλιες εχω 2 eheim compact,μια 2000 κ μια 1000 την οποια οποια λειτουργω εκ περιδρομης με χρονοδιακοπτη.Απο θερμαντηρα εχω εναν jagger 300watt.Το ενυδρειο τους χειμερινους μηνες το βλεπει ηλιος το πρωι απο τη μια πλευρα.Αυτα ...Ακουω γνωμες!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι το ενυδρείο σου για πιρανια. 7 νομίζω είναι πολύ καλά, λαμβάνοντας υπόψη το τελικό μέγεθος τους. 

Εμένα έχει φυτά μέσα, και βαλισινερια και ανουμπια, στην οποία αράζουν καμία φορά. Οταν ήταν μικρά τσιμπολογουσαν πιο συχνά τα φυτά. 

Τα πιρανια είναι δειλά, αλλά δεν κρύβονται συνέχεια, ποιος το λέει αυτό; Κινούνται σαν κοπάδι,(δες την πρόχειρη φώτο) ενώνονται στην άμυνα και όχι, δεν είναι τα χαζά ψάρια που μόνο τρώνε, όπως βλακωδως δείχνουν οι ταινίες...! Τα ψάρια θέλουν τον χρόνο, τον χώρο τους. Στο κοπάδι μοιράζεται η επιθετικοτητα. 

Αν λοιπόν εγκλωβισουμε 8 ψάρια στα 300-400 λίτρα, λογικό είναι να έχουμε θανάτους, ασθένειες ή να κρύβονται πολύ πιο συχνά από ότι συνήθως. 

Σε εμένα έχουν γίνει πετ, βλέπουν το χέρι να ανεβαίνει και ακολουθούν γιατί περιμένουν τάισμα! 

received_694764864215297.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Τι θα προτεινες,ρεντ μπελλυ ή εξοντον παρανταξους.Οσον αφορα τις διαστασεις του ενυδρειου μου.Εχω την εντυπωση οτι αλλα πιρανχα,οπως τα rhompeus για παραδειγμα ειναι πολυ πιο ακριβα.Επισης οι μεγαλες ριζες ξυλου σαν αυτες,της φωτογραφιας για παραδειγμα,σε τι τιμες κυμαινονται πανω κατω;Οι συγκεκριμενες τι ειδος ξυλου ειναι;Απαντονται ευκολα στα πετ σοπς;

Link to comment
Share on other sites

Τα exodon-paradoxus δεν είναι πιρανια, αλλά tetra. 

Red belly θα έβαζα, ίσως επειδή έχω ήδη :D.

Τα συγκεκριμένα ξύλα είναι Σουμάτρα, δεν θα τα βρεις καθόλου εύκολα και είναι πολύ ακριβά. Ξύλα απο pet shop δεν είναι μονόδρομος. 

Link to comment
Share on other sites

Caribe!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης σε νερό βρύσης τα έχω και τα μεγάλωσα. Με ένα 400αρι θερμαντήρα κράταγα μέχρι και τα σχεδόν 1000 λίτρα με το σαμπ παλαιότερα. 

Με το φως της ημέρας δεν έχεις αλγες; το καλοκαίρι δεν σου ανεβάζει πολύ την θερμοκρασία το καλοκαίρι; Τα belly είναι ανθεκτικά βέβαια στην διακύμανση θερμοκρασίας. 

Εαν καταλήξεις σε πιρανια είναι θέμα τι θα βρεις κιόλας. Καλές οι επιθυμίες μας, αλλά η αγορά έχει στεγνώσει απο επιλογές. Δυσεύρετα έχουν γίνει μέχρι και Red belly που αναφέρω, κατά πόσο άλλες επιλογές, τόσο σε διαθεσιμότητα όσο και σε τιμή 

Link to comment
Share on other sites

Καθαριζω το τζαμι μονο,με το χερι.Ελπιζω να μπορω να συνεχισω να το κανω αν βαλω πιρανχας...Στην πλατη κ στις πετρες την αφηνω.Ριχνει κ τα νιτρικα.Η θερμοκρασια τις πιο ζεστες μερες με το ζορι φτανει τους 31 βαθμους κελσιου.Ο ηλιος το βλεπει απο οκτωμβριο μεχρι φεβρουαριο πρωινες ωρες απο την Ανατολή μεχρι τις 9-10 η ωρα.Και ειδικα το πρωι δειχνει φανταστικο κ πολυ φυσικο!Δε νομιζω να εχουν θεμα τα πιρανχα.Πιρανχα εχω βρει σε καταστημα αυτη την περιοδο αλλα θα πρεπει να φυγουν οι αφρικανες πρωτα απο μεσα.Αυτο ομως που με ανησυχισε ιδιαιτερα ειναι σε κατι βιντεακια που ειδα χθες τα πιρανχα να επιδιδονται σε κανιβαλισμο.Μεγαλα ψαρια,κοπαδι,σε μεγαλο ενυδρειο ξαφνικα αρχιζε ενας πανζουρλισμος κ ενα λυπητερο θεαμα...Βεβαια κ στις αφρικανες εχουμε συμπεριφορες που σαν αποτελεσμα εχουν το θανατο των πιο αδυναμων αλλα τουλαχιστον εκει τις περισσοτερες φορες προλαβαινεις να το απομακρυνεις.Μπορουμε να κανουμε καποιες ενεργειες ωστε να αποφευγονται αυτες οι συμπεριφορες;

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αν είναι να ψάχνεις επί τούτοις βίντεο με το τι μπορεί να στραβωσει με πιράνχα, δες και όλα τα βίντεο με κατεστραμμένα σαλόνια από σπασμένα ενυδρεία, πουλά το ενυδρείο σου και τέλος το χόμπι

Link to comment
Share on other sites

εχισω να το κανω αν βαλω πιρανχας...Στην πλατη κ στις πετρες την αφηνω.Ριχνει κ τα νιτρικα.Η θερμοκρασια τις πιο ζεστες μερες με το ζορι φτανει τους 31 βαθμους κελσιου.Ο ηλιος το βλεπει απο οκτωμβριο μεχρι φεβρουαριο πρωινες ωρες απο την Ανατολή μεχρι τις 9-10 η ωρα.Και ειδικα το πρωι δειχνει φανταστικο κ πολυ φυσικο!Δε νομιζω να εχουν θεμα τα πιρανχα.Πιρανχα εχω βρει σε καταστημα αυτη την περιοδο αλλα θα πρεπει να φυγουν οι αφρικανες πρωτα απο μεσα.Αυτο ομως που με ανησυχισε ιδιαιτερα ειναι σε κατι βιντεακια που ειδα χθες τα πιρανχα να 

 

Link to comment
Share on other sites

Ε οχι βεβαια!Γι αυτο ρωταω αν μπορουμε να κανουμε κατι για να το αποφυγουμε.Στις αφρικανες π.χ. με σωστη ψαροσυνθεση κ ακουασκειπ μπορεις να ελαχιστοποιησεις τετοιες καταστασεις. Για αυτό εξάλλου και τα πιράνχας συγκαταλέγονται στους θηρευτές.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να γνωρίζω πολλά, ίσως εάν τα βάλεις όλα μαζί μικρά να μην έχεις τόσα θέματα και θα γίνουν πιο εύκολα κοπάδι.

Link to comment
Share on other sites

εχω αμα ειχα το ενυδρειο σου  σιγουρα θα εβαζα redbelied  , ενα μικρο κοπαδι 10 ατομων με σκοπο να μεινουν 6-7  σε τελικο μεγεθος ,  σιγουρα υπαρχει κίνδυνος κανιβαλισμου αλλα δεν ειναι  μονοδρομος αυτο....σιγουρα θα εχεις καποια δαγκωμενα πτεριγια αλλα σιγα ...ειναι σκληρα ψαρια  , σε νερο βρυσης δεν θα εχουν καποιο προβλημα ειναι οικονομικα σχετικα

 και πανεμορφα , αν δημιουργηθεί ζευγαρι θα εχεις καποια προβληματα με επιθετικοτητα αλλα αυτο συμβαινει σε ολα τα ψαρια το μονο αρνητηκο που εχουν αυτα τα ψαρια ειναι οτι οταν μεγαλωνουν σε τελικο μεγεθος γίνονται σαν τσιπουρες χαχαχαχ χανουν αρκετο απο  το χρωμα τους  και γίνονται ποιο αδρανεί....αλλα και παλι για μενα ειναι φοβερα ,

τωρα οσο αναφορα το ενυδρειο αμμος , ξυλα αποποταμι(εχει πολλα κοντα στην θεσσαλονικη ) συγγεκριμενα ριζες απο πλατανι με ενα βρασιμο θα εισαι μια χαρα , μερικα αποξυραμενα φυλλα στον πατο cattapa απο πλατανι αμυγδαλια κτλ και αυτα απο την φυση και φυτα τα παντα αναλογα την βιοτοπικη  προσεγγιση που θες να κανεις clearwater η black water....μερικες κρυψωνες χωρος για κολυμπι και εισαι ετοιμος , δεν εχεις κανεναν φοβο να σε δαγκωσουν οταν καθαριζεις το ενυδρειο ,  με το που βαζεις χερι θα κρύβονται, το μονο επικίνδυνο ειναι οταν το βγαζεις απο το ενυδρειο και ειναι εκτος νερου , σαν αμυνα ανοιγοκλείνει το στωμα και αν εισαι με γυμνα χερια θα σε δαγκώσει.......   

 

τωρα τα exodon ειναι τελειως διαφορετικα ...εχουν μονιμη κινησηκαι  μπορεις να βαλεις και καποιο αλλον συγκατικο , θα σου βγουνε πολυ ποιο ακριβα αλλα θα εχεις αλλο ενυδρειο....ολα εξαρτιόνται απο σενα και το τι θες , εγω παντως θα εβαζα red belied !!!

 

τα caribe ειναι φοβερα αλλα μεγαλωνουν ποιο πολυ και ειναι πολυ αγρια και πανακριβα

 

επισεις υπαρχουν και μοναχικά ειδη πιρανχας ποιο μυστήρια αλλα εκει παμε αλλου δες τα serrasalmus robeus , serrasalmus manueli  serrasalmus elongatus

 

ελπιζω να βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ευχαριστω πολυ Βασιλη!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...