Jump to content

Καινούργιος και με πρόβλημα


Molos Viersen

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά ειμαι καινούργιος στο χόμπυ.εχω γεμίσει νερο το ενυδρείο μου  jewel 180 που πήρα μεταχειρισμενο.ολα καλά μέχρι εδώ αλλά το φίλτρο μου eheim Professional 2224 χάνει νερο από τα δύο μπροστινά κλιψακια που κουμπονει.ερωτηση:που είναι αυτο το ορινγκ και τι ακριβώς είναι;και δε φαίνεται να έχει το φίλτρο κάποια φλατζα-λαστιχο.υπαρχει σ αυτο το μοντέλο η οχι;τι μπορεί να φταίει;σας ευχαριστω και συγγνώμη που μπήκα με τόσο φορα

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Molos Viersen έγραψε:

Καλησπέρα παιδιά ειμαι καινούργιος στο χόμπυ.εχω γεμίσει νερο το ενυδρείο μου  jewel 180 που πήρα μεταχειρισμενο.ολα καλά μέχρι εδώ αλλά το φίλτρο μου eheim Professional 2224 χάνει νερο από τα δύο μπροστινά κλιψακια που κουμπονει.ερωτηση:που είναι αυτο το ορινγκ και τι ακριβώς είναι;και δε φαίνεται να έχει το φίλτρο κάποια φλατζα-λαστιχο.υπαρχει σ αυτο το μοντέλο η οχι;τι μπορεί να φταίει;σας ευχαριστω και συγγνώμη που μπήκα με τόσο φορα

o-ring ειναι αυτο το λαστιχακι

fff.jpg.63de7f7d3eb8eb51a2e5a9d4081e5538.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

o-ring ειναι αυτο το λαστιχακι

fff.jpg.63de7f7d3eb8eb51a2e5a9d4081e5538.jpg

https://www.pet4u.gr/and--professionel-150-and-250-2222-2224-2322-2324.html

Φλάντζα κεφαλής  €12.80

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ.μαλλον δεν έχει φλατζα κεφαλής το δικό μ.αλλα πάλι δε καταλαβα το ορινκ Ποιο ειναι

Link to comment
Share on other sites

Μπορέις να βάλεις φωτό και βίντεο?

Link to comment
Share on other sites

πιεσε το απο πανω ολο το καπακι  με δυναμη σταματαει η διαρροή ? μπορει  εχει στραβοπιασει η φλατζα

 

Αν σου εχει σπασει η λαβη της βάνας της επιστροφής - αναναρρόφησης μαλλον θα θελει και αυτη αντικατασταση.Βρηκα ανταλλακτικά παντως Αθηνα για 

ενα   eheim φιλτρο που εχω και εγω

Έγινε επεξεργασία - trelalix
Link to comment
Share on other sites

Τη λαβή εννοεις  αυτη που μου εχει σπασει που φαινεται στη φωτο;καινουργια φλατζα έβαλα επειδή έσταζε αλλά πάλι το ίδιο κάνει..το άνοιξα και το έκλεισα 4 5 φορές αλλά πάλι τα ίδια.φπππ δε ξέρω τι να κανω

Link to comment
Share on other sites

Δε το έκανα να σου πω την αλήθεια.δεν είμαι τώρα σπίτι.αλλα πριν έτρεχε πιο λίγο άνοιξε κλείσε άνοιξε κλείσε τώρα τρέχει λίγο παραπάνω.η φλατζα φαίνεται να κάθεται σωστα.καθε φορά που θα το ανοίγω αυτο το θεμα θα εχω;μήπως καλύτερα να πάρω άλλο φίλτρο πιο αξιόπιστο η όλα τα ίδια ειναι;

Έγινε επεξεργασία - Molos Viersen
Link to comment
Share on other sites

αν πιέζεις και σταματάει η διαρροή τοτε μπορείς να το δέσεις με μικρο ιμαντα πανω κατω

Επειδη ειναι επωνυμο και αξιοπιστο φιλτρο εν δεν βγαλεις ακρη εγω στην θεση σου θα το πηγαινα για επισκευη σε κανα μαγαζι.

Αν παλι δεν βγαλεις ακρη γιατι ειναι ασυμφωρη η επισκευη παρε κανα φθηνο sunsun με κανα 50ariko πεζουν οι τιμες τους

Link to comment
Share on other sites

Τι άλλο να φταιει;καινουργια φλατζα κάδος δε φαίνεται σπασμένος.αλλος κανένας δεν έχει πρόβλημα?να ξαναβάλω τη φλατζα και να τη βάλω και να δω..συμβαινει συχνά κάτι τέτοιο σε εξωτερικά φιλτρα;

Link to comment
Share on other sites

Λες να φταίει η σπασμένη ασφαλεια;αυτο το γκρι που έχει σπάσει το ένα δοντακι;αλλά αν ήταν αυτο θα έτρεχε από πάνω Όχι απ τα κουμποματα

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Molos Viersen έγραψε:

Λες να φταίει η σπασμένη ασφαλεια;αυτο το γκρι που έχει σπάσει το ένα δοντακι;αλλά αν ήταν αυτο θα έτρεχε από πάνω Όχι απ τα κουμποματα

πολυ πιθανο ναι κατι δεν κουμπωνει απο μεσα ισως

Link to comment
Share on other sites

Απο μεσα εχεις αφησει κενο?. Μηπως εχεις βαλει πολα υλικα μεσα στο φιλτρο και το πιεζει στο κουμπωμα?. Μετα το ανοιγμα οταν το κλεινεις το κλεινεις χιαστη?

Link to comment
Share on other sites

Αν μειωσεις την ροη κυκλοφοριας στνεχιζει να δακρυζει?. Αν θες σκουπισε το ολο καλα και απο μεσα το τελευταιο πανω διαζωμα να δεις απο που δακρυζει

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος trelalix έγραψε:

πολυ πιθανο ναι κατι δεν κουμπωνει απο μεσα ισως

Από που;που μπορώ να καταλάβω αν έχει πολλά υλικα;

Link to comment
Share on other sites

Εννοουσα οτι το νερο πρεπει να διαφευγει απο καπου στα κουμπωματα. Αν το καθαρισεις ισως δεις την διαδρομη. Επισης αν κλεινεις χιαστη ειναι πιο ασφαλες. Τελος μςχρι τι υψος φτανουν τα υλικα του καδου?. Εχεις καμια φωτο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...