Jump to content

Καλώς σας βρήκα


Spafish

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

έχω από τις αρχές του χρόνου που έχω γραφτεί στο φορουμ αλλά δεν είχα γράψει κάποιο ποστ, παρά μόνο διάβαζα.


Έχω ένα ενυδρείο 60x30x30 φυτεμένο με φωτισμό 48 watt, co2 και απο ψαράκια 2 ramirezi, 4 tetra και 3ης red cherry.

 

Επίσης ένα κύβο 25x25x30 στρωμένο αλλά χωρίς να έχω ολοκληρώσει το στήσιμο απο θέμα διακόσμησης . Εκεί έχω το μονομάχο μου. 

 

 

 

Καλώς σας βρήκα!

20180913_232621-01-01.jpeg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες φιλε!Πολυ πολύ ομορφο.Μπραβο!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ όμορφο μου αρέσει!! Κάνε μια αναλυτική παρουσίαση να το δούμε ;) 

Link to comment
Share on other sites

Διαστάσεις: 60x30x30
Λίτρα: 54
Φίλτρο: eheim 2215 και Dennerle NANO CORNER FILTER
Θερμοστάτης: eheim 100w
Θερμοκρασία: 26c με Elliwel stc 1000
Φωτισμός : sylvania grolux t5 24w 8500k(~550lm), juwel HiLite Nature t5 24w 4000k (1300lm)
Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες με χρονοδιακόπτη
Υπόστρωμα: απλό 1mm-3mm
Χρόνος λειτουργίας : 9 μήνες
PH: 6.8
NH3: 0
NO2:0
NO3:5-10
GH: 7
KH: 5
C02: Ναι
Φυτά: Ceratopteris Thalictroides, Limnophila Sessiliflora, anubia nana, Hygrophila corymbosa, Rotala bonsai, Eleocharis acicularis, Pistia, Triangle moss, Bacopa caroliniana, Lobelia Cardinalis Mini.
Λίπασμα : seachem excel, flourish, iron, potassium, nitrogen, activate phosphorus, trace και seachem tabs
Ψάρια: 2 ramirezi, 4 tetra, 3 red cherry και πολλά ramshorn

Διακοσμητικά: Ξύλο redmoore , πέτρα, χαλίκι.


Ο κύβος είναι άδειος από θέμα διακόσμησης, μόλις μετακόμισε εκεί ο μονομάχος, γιατί πρόσφατα έβαλα τις κιχλίδες και δεν τον άφηναν σε ησυχία με αποτέλεσμα να χάνει την ουρά του από το stress, τον είχα μεταφέρει προσωρινα για λίγες μέρες σε ένα μικρο πλαστικό ενυδρείο με ένα μπολιασμένο hailea KF 350 μέχρι να  αποφασίσω τι ακριβώς θα κάνω.

Διαστάσεις: 25x25x30
Λίτρα: 20
Φίλτρο : hailea KF 350 και θέλω να το ανταλάξω με το Dennerle NANO CORNER FILTER που έχω στο άλλο ενυδρείο
Θερμοστάτης : eheim thermopreset 50 watt
Θερμοκρασία: 25c
Φωτισμός: Dennerle nano style 6watt, 6500k, 500 lumen
Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες
Χρόνος λειτουργίας : 4 μέρες
PH: 7.6
NH3: 0
NO2:0
NO3: 0-5
GH: 7
KH: 5
Φυτά: Ceratopteris Thalictroides, Pistia
Ψάρια : Μονομάχος

Διακοσμητικά: -

Μόλις φτιάξω την διακόσμηση θα ανεβάσω φωτό και από τον κύβο.

 

Όπως βλέπετε  σαν αρχάριος έχω επιλέξει εύκολα φυτά , μελλοντικά ίσως δοκιμάσω και κάποια πιο δύσκολα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας! :) Φαίνεται πως έχεις γνώσεις και η φωτο του ενυδρείου αυξάνει τις προσδοκίες!

 

Αν σου είναι εύκολο κάνε μας παρουσίαση τα ενυδρεία σου στην κατάλληλη κατηγορία, συμπληρώνοντας την φόρμα που θα βρεις στα καρφιτσωμένα θέματα. 

https://www.aquazone.gr/forums/forums/forum/255-ενυδρεία-μελών/

Εκεί μπορούμε να συζητήσουμε για το ενυδρείο σου και να παρουσιαστεί ολοκληρωμένα η πορεία του με την πάροδο του χρόνου. 

Αυτή η κατηγορία είναι μόνο για το καλοσωρισμα των νέων μελών

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Ο κύβος είναι άδειος από θέμα διακόσμησης, μόλις μετακόμισε εκεί ο μονομάχος, γιατί πρόσφατα έβαλα τις κιχλίδες και δεν τον άφηναν σε ησυχία με αποτέλεσμα να χάνει την ουρά του από το stress, τον είχα μεταφέρει προσωρινα για λίγες μέρες σε ένα μικρο πλαστικό ενυδρείο με ένα μπολιασμένο hailea KF 350 μέχρι να  αποφασίσω τι ακριβώς θα κάνω.

 

Μόλις φτιάξω την διακόσμηση και στον κύβο θα κάνω παρουσίαση μαζί με φωτογραφία.

 

 

Για το άλλο έκανα παρουσίαση εδώ

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας! :) Φαίνεται πως έχεις γνώσεις και η φωτο του ενυδρείου αυξάνει τις προσδοκίες!

 

 

Σας ευχαριστώ όλους!

 

Έχω ρίξει όσο διάβασμα αντέξα μαζί με τις επαναλήψεις! Από εμπειρία... σιγά σιγά θα έρθει κ αυτή!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...