Jump to content

σκεψεις για fluval flex 34lt


fisherman2

Recommended Posts

θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με το συγκεκριμένο ενυδρείο.. αν θα μπορούσε να γίνει ενα nano reef... αν κάποιος απο εσας το εχει φταξει... αν ειναι ευχαριστημενος, αν το φιλτρο του είναι καλο.. κ αν στον υπαρχων χώρο της πλατης μπορει να μπει κανενα πολύ μικρό σκιμμερακι... η ακομα κ πιο μπροστά.. κ αν είναι αυτό εφικτό.. η αν πρέπει να κοψουμε λιγο το καπακι... Ευχαριστώ εκ των προτέρων... 

Έγινε επεξεργασία - fisherman2
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πόσο reef θέλεις να το κάνεις.... Τί σκέφτεσαι για ζωντανά? 

Link to comment
Share on other sites

σαν αρχαριος φυσικα...θα ηθελα ενα ομορφο και ευκολο πακετακι,με λιγο βραχακι,καποιο  clown,καμια γαριδουλα και καποια ευκολα κοραλλια..

Εχω διαβασει οτι δεν ειναι απαραιτητο σε τετοια λιτρα ενα σκιμμερ αρκει να γινονται συντομες αλλαγες νερου..

απλα θα ηθελα να μαθω αν ενα τετοιο ενυδρειο μπορει να δουλεψει σωστα και οσο το δυνατον πιο απροβληματιστα για μενα και για τα ζωντανα φυσικα..

Link to comment
Share on other sites

Επειδή διατηρούσα στο παρελθόν για κάποιο καιρό στα 30 λίτρα ένα θαλασσινό (με ακριβώς θα έλεγα το ίδιο σκεπτικό με εσένα, ευκολα κοραλλακια κανα κλοουνακι γαριδα σαλιγκαρακια) θα σου πω ότι χωρίς σκίμμερ είναι λίγο δύσκολο. Γενικά επειδή τα λίτρα είναι λίγα το σύστημα είναι πολύ εύκολο να ξεφύγει από τις βέλτιστες παραμέτρους, που στο θαλασσινό μπορεί να είναι καταστροφικό. 

 

Για παράδειγμα ένα σαμπάκι από κάτω άλλα τόσα λίτρα και ένα σκιμμερ και θα ήσουν άρχοντας πιστεύω!

 

Πάντως, νομίζω ένα από τα κύρια προβλήματα που θα πρέπει να λύσεις είναι η εξάτμιση και αναπλήρωση. Αν λύσεις αυτό και έχεις κάνει την απαραίτητη μελέτη (και έχεις και το απαραίτητο μπάτζετ φυσικά, γιατί δυστυχώς έτσι είναι :P ) τότε πιστεύω είναι από τα πιο ωραία ενυδρεία.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα είναι οτι αν βαλω καποιο sump θα πρέπει με κάποιο τρόπο να κατεβασω το νερο κατω... κ σε ενα ετοιμο ενυδρείο σαν κ αυτο πως θα γινει η υπερχειλιση;;θα ηθελα να το αποφυγω.. ελεγα μηπως ειναι ο. κ με το φιλτρακι του κ ενα πολυ μικρο σκιμμερακι εστω στο καπακι.. ή  αν χωράει στην πλατη σε καποιο κενο που δημιουργει.. 

Link to comment
Share on other sites

Δες αμα σου χωραει αυτο http://www.reefloat.com/index.php/skimmer.html

Με μια αεραντλια Hidom hd-602 απο ebay οτι πρεπει για νανο reefaki.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα είναι οτι δεν εχω ακομα αγορασει το ενυδρείο κ να πηγαινα με μια πιο σιγουρια στο να παραγγείλω καποιο σκιμμερακι... σε αυτο που μου προτεινες δεν εχει καθόλου διαστασεις ετσι ωστε να μετρουσα στο μαγαζι τον διαθέσιμο χωρο στην πλατη... θα μπορούσε να μπει βέβαια σε αλλο σημειο.. 

Link to comment
Share on other sites

Βασικα το προβλημα με το flex ειναι οτι ειναι για γλυκο νερο και δεν νομιζω ο φωτισμος να κανει για κοραλια.. οποτε θα χρειαστεις και αλλο φως..

το fluval evo ειναι για θαλασσινο αλλα δεν εχει κυκλοφορησει ελλαδα ακομα.. δεν ξερω γιατι.

Link to comment
Share on other sites

το παρατηρησα κ εγω για το evo...παντως η τιμουλα του ειναι αρκετα καλη..δεν μπορω να βρω καποιο ετοιμο με αυτα τα χαρακτηριστικα και  τοdesign..εχετε μηπως εσεις να μου προτεινετε καποια μαρκα;; ειμαι ερκετα μπερδεμενος..

Link to comment
Share on other sites

Δες το, απλά απο την εμπειρία μου με nano, να ξέρεις οτι θα είσαι απο πάνω!Μπορεί να σου τουμπάρουν οι παράμετροι άμεσα και να μην ξέρεις γιατί...

Link to comment
Share on other sites

το γνωριζω οτι ειναι ενα δυσκολο εγχειρημα αλλα με διαβασμα και την βοηθεια σας θα τα καταφερω...

μηπως εχει καποιος δοκιμασει καποιο blau ενυδρειο???ειδα καποιο ετοιμο για θαλασσινο...

Link to comment
Share on other sites

ποια η γνωμη σας για το  eheim aquastar 63 marine? μηπως καποιος φιλος εχει δοκιμασει το συγκεκριμενο σετακι;;

πως το κρινετε;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...