Jump to content

Caulerpa και Chaeto


magman

Recommended Posts

Έχετε στα ενυδρεία σας κάποια από τις αλγες για τα νιτρικά κλπ; Συνιστάτε τη χρήση τους; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος magman έγραψε:

Έχετε στα ενυδρεία σας κάποια από τις αλγες για τα νιτρικά κλπ; Συνιστάτε τη χρήση τους; 

Σίγουρα βοηθάει εγώ θα πρωτεία χαέτο. 

Link to comment
Share on other sites

Chaeto και μόνο chaeto! 

 

Μην βάλεις caulerpa. Η chaeto είναι πολυκύτταρη σε αντίθεση με την caulerpa, πολλαπλασιάζεται γρηγορότερα, αποροφά περισσότερα νιτρικά και χαλάει δυσκολότερα! 

Link to comment
Share on other sites

Και που το εχετε το χσετονρε παιδια; σε καποιο δοχειο πχ;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Gio7 έγραψε:

Και που το εχετε το χσετονρε παιδια; σε καποιο δοχειο πχ;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Φαντάζομαι εννοείς chaeto...σε ένα από τα διαμερίσματα του sump με μιά μικρή λάμπα που ευνοεί την ανάπτυξη της

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις χώρο στο Sump βάλε Chaeto.  Μην αναμένεις όμως θαύματα στα ΝΟ3.

Χρειάζεται τεράστια ποσότητα Chaeto σε ενα ενυδρείο για να δείς πτώσει ΝΟ3 εξολοκλήρου απο την Chaeto και μόνο. Σαν βοηθητική ναι είναι πολύ καλή, και πέραν των ΝΟ3, βοηθάει στο ΡΗ, στην δημιουργία mini καταφυγίου για κωπήποδα και αμφίποδα, οξυγονώνει το νερό (κατα την διάρκεια του φωτός) , και αν είναι σε σημείο όπου περνάει νερό (πχ σε διαμέρισμα φίλτρου πλάτης) τότε λειτουργεί κατα κάποιο τρόπο και σαν μηχανικό φίλτρο, και θα θέλει καθάρισμα απο τα Detritus. 

 

Μετά το τμήμα του sump/διαμέριμα φιλτρου πλάτης όπου θα έχει την Chaeto βάλε μια σιτούλα για να μην περνάνε κομματάκια απο την Chaeto στο σύστημά σου, και βουλώσει καμια αντλία ή και γενικότερα να μην γεμίσει το επόμενο διαμέρισμα του sump.(Κατα καιρούς που θα την κλαδεύεις όταν μεγαλώνει, θα αφήνει μικρά κομματάκια)  

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση να κρασαρει η χαετο και να μου τουμπαρει το ενυδρειο;

Link to comment
Share on other sites

Πάντα είχα chaeto .

Είναι το μόνο που με βοηθούσε στα νιτρικά.

Μια λάμπα 6500κ και ροή θα δεις να 2πλασιζεται σε πολύ λίγο χρόνο. 

Αν βλέπεις να αναπτύσσεται με τρελούς ρυθμούς τότε είσαι σε καλό δρόμο αν όχι και την βλέπεις να μαδαει τότε μάλλον πάει για πέταμα!

Link to comment
Share on other sites

Ειχα βαλει σε εναν ριακτορα. Βασικα εχω ολο υο πακετο με phosban550 και αντλια και ελεγα να το βαλω και για πουλημα.

Ειχα βαλει λεντοταινια με ροζ φωτισμο τυλιγμενο γυρω γυρω. Ηταν η μονη περιοδος που οντως τα νιττικα δε με απασχολησαν καθολου. Αλλαγες ξεχασα να κανω.

Απλα με ζοριζε λιγο στο καθαρισμα.

Αν ενδιαφερεται καποιος μου λεει. Θα ανεβασω και φωτο.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ε βαλε καμια φωτο να παρουμε λιγο ματι της κατασκευης

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος magman έγραψε:

Υπαρχει περιπτωση να κρασαρει η χαετο και να μου τουμπαρει το ενυδρειο;

 

Οχι δεν το εχω ακούσει πουθενά αυτό. Και για να γινει αυτο θα πρέπει να έχεις πάρα πολυ μεγάλη ποσότητα Chaeto, η οποιά θα χαλάσει (θα ψοφήσει) , και καθώς θα λιώνει θα σου ανεβάζει NH3/PO4/NO2/NO3 φτάνοντας σε ακραίες τιμές.

Και όλα αυτά αν δεν το πάρεις χαμπάρι. Λίγο δύσκολο εώς απίθανο δηλαδη μου φαίνεται.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...