Jump to content

Άλγη ;


Burhi

Recommended Posts

Ναί, τριχοειδής... Για δώσε περοσσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο, τον εξοπλισμο και την λίπανση του! 

Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ μετρήσεις δεν έχω κάνει ποτέ στο ενυδρείο το ενυδρείο τρέχει 5 μήνες από φωτισμό έχω 1 grolux 1 aquaglo 40w και 1sun glo 40w από λίπανση ρίχνω την εβδομάδα μια φορά iron και potassium

Link to comment
Share on other sites

Σου λείπςι διοξείδιο. Ξεκίνα flourish excell και θα εξαφανιστεί! 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης γιατι iron και potassium μόνο και όχι κάποιο γενικό λίπασμα που θα έχει περισσότερα μίκρο-μάκρο στοιχεία? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να σου πω αδερφέ βάζω και ταμπλέτες βυθού... το Excel διαβάζω λιώνει μερικά φυτά 

Link to comment
Share on other sites

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο;

Το excel λιώνει σε υπερδοσολογία. Αν πας σύμφωνα με τις οδηγίες δεν θα έχεις πρόβλημα.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

On 10/10/2018 at 8:33 ΠΜ, το μέλος Burhi έγραψε:

Ξέχασα να σου πω αδερφέ βάζω και ταμπλέτες βυθού... το Excel διαβάζω λιώνει μερικά φυτά 

Βλακιες, οπως εγραψε κ ο @AgMa.

Καθαριζεις τα φυτα απο αλγες οσο μπορεις, κανεις συχνες αλλαγες νερου(ανα 3-ς μερες απο 30%-40% και κανα Flourish  kai Exel)

To φιλτρο σου τι εχει μεσα(υλικα) και πότε το καθαρισες τελευταια φορα;

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το ενυδρείο είναι 300 λίτρα καθαρά έχω ένα εξωτερικό φίλτρο eheim  2217 όπως μου είπαν από το πετ σοπ είναι βιολογικό έχει λίγο μακαρόνι μέσα και μετά πιο πολύ έχει ελαφρό πέτρα...το ενυδρείο τρέχει 5 μήνες και μου είπαν να το καθαρίζω  κάθε 6 μήνες από λάμπες έχω 1aqua glo 40w T8 1 sunglo 40w t8 και 1grolux 54w T5 σκέφτομαι τώρα να βγάλω την --aqua 18000k 40w και να βάλω μια οσραμ 80w T 5 6500 k + 1 osram 54 w 4500k T5 το ενυδρείο έχει ύψος 70cm τα φυτά δεν πάνε καλά δεν ξέρω τη να κάνω παιδιά σκέφτομαι και για μπουκάλα co2(αλλά πολύ ακριβή βγενει )γιαυτο σκέφτομαι ακόμα 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Burhi έγραψε:

Παιδιά το ενυδρείο είναι 300 λίτρα καθαρά έχω ένα εξωτερικό φίλτρο eheim  2217 όπως μου είπαν από το πετ σοπ είναι βιολογικό έχει λίγο μακαρόνι μέσα και μετά πιο πολύ έχει ελαφρό πέτρα...το ενυδρείο τρέχει 5 μήνες και μου είπαν να το καθαρίζω  κάθε 6 μήνες από λάμπες έχω 1aqua glo 40w T8 1 sunglo 40w t8 και 1grolux 54w T5 σκέφτομαι τώρα να βγάλω την --aqua 18000k 40w και να βάλω μια οσραμ 80w T 5 6500 k + 1 osram 54 w 4500k T5 το ενυδρείο έχει ύψος 70cm τα φυτά δεν πάνε καλά δεν ξέρω τη να κάνω παιδιά σκέφτομαι και για μπουκάλα co2(αλλά πολύ ακριβή βγενει )γιαυτο σκέφτομαι ακόμα 

Με 70 εκ υψος δεν πανε ουτε Τ8, ουτε Τ5. Υπαρχουν ειδικα φωτιστικα για τοσο βαθια ενυδρεια (δυνατα Led ή metal halide,που ειναι μονο κρεμαστα(μεγαλη θερμοτητα)).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με τόσες λάμπες δεν θα κάνω δουλειά έχω φυτά χαμηλών απαιτήσεων μόνο..δεν σκέφτομαι να βάλω μέτρια-δύσκολα 

Link to comment
Share on other sites

Είναι μεγάλο το ύψος. Για εύκολα φυτά ίσως σώσεις την κατάσταση με καλούς ανακλαστήρες ή/και να κατεβάσεις τα φώτα λίγο πιο χαμηλά.

Τα λιπάσματα για να απορροφηθούν καλό θα είναι να υπάρχει και μια μορφή διοξειδίου όπως το excel που αναφέρθηκε.

Όπως το πας τώρα, πας ανάποδα αφού τα λιπάσματα δεν απορροφούνται (ή τουλάχιστον όχι όσα ρίχνεις) με αποτέλεσμα την φώτο που δείχνεις.

Συγκεκριμένα, αφού θα είσαι μόνο με εύκολα φυτά, ξεκινάς:

1) Excel

2) Γενικό λίπασμα (πχ. flourish)

3) Αναλόγως τις ελλείψεις (αν έχεις)

 

Το κάλιο μπορείς να το συνεχίσεις, δεν προκαλεί άλγες.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Burhi έγραψε:

Παιδιά το ενυδρείο είναι 300 λίτρα καθαρά έχω ένα εξωτερικό φίλτρο eheim  2217 όπως μου είπαν από το πετ σοπ είναι βιολογικό έχει λίγο μακαρόνι μέσα και μετά πιο πολύ έχει ελαφρό πέτρα...το ενυδρείο τρέχει 5 μήνες και μου είπαν να το καθαρίζω  κάθε 6 μήνες από λάμπες έχω 1aqua glo 40w T8 1 sunglo 40w t8 και 1grolux 54w T5 σκέφτομαι τώρα να βγάλω την --aqua 18000k 40w και να βάλω μια οσραμ 80w T 5 6500 k + 1 osram 54 w 4500k T5 το ενυδρείο έχει ύψος 70cm τα φυτά δεν πάνε καλά δεν ξέρω τη να κάνω παιδιά σκέφτομαι και για μπουκάλα co2(αλλά πολύ ακριβή βγενει )γιαυτο σκέφτομαι ακόμα 

Δεν εχεις κανα σφουγγαρι η ενυδρειακο βαμβακι μεσα; Τιποτα για μηχανικη φιλτρανση;

Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ έχει ένα μπλε σφουγγάρι  και άσπρο το βαμβάκι πρέπει να είναι...Δεν ξέρω αδερφέ έχω ξενερωσει με τα φυτά τώρα θα δούμε λ και με της άλλες λάμπες που θα βάλω τι θα γίνει σκέφτομαι και για Μπούκλα αλλά πολύ ακριβή βασικά το μανόμετρο είναι ακριβό 2πλο κάτι 80 ευρώ βλέπω και τρελενομαι 

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεσαι υποχρεωτικά διπλό μανόμετρο. Εγώ τόσο καιρό με το μονό είμαι της olympia 3p.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος AgMa έγραψε:

Δεν χρειάζεσαι υποχρεωτικά διπλό μανόμετρο. Εγώ τόσο καιρό με το μονό είμαι της olympia 3p.

Ποιό είναι το μανόμετρο? Δεν δείχνει μανόμετρα η σελιδα....:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλησπερα. Δεν θελω να σε ξενερωσω αλλα 70εκατοστα ειναι πολλα. Οσα και να κλεψεις με το υποστρωμα θα εχεις μεγαλη αποσταση. Δεν θα το ευχαριστηθεις. Ακομη και να την παλεψουν καποια φυτα θα εχουν φυλλωματα ψηλα μονο που θα χτυπαει το φως. Χαμηλα δεν εχεις ελπιδα. Ασε που με τα λιπασματα και με διοξειδιο θα γεμισεις καιναλγες αφου δεν θα εχεις τον καταλληλο φωτισμο. 

 

Ειλικρινα σκεψου ενα ενυδρειο χωρις φυτα θα σου προτεινα. Αν τωρα τοσο πολυ επειμενεις θα σου ελεγα να δεις αν θα σου αρεσει οπτικα ενα ενυδρειο που να εχει φυτα μονο στα ξυλα και μαλιστα στα ξυλα που ειναι ψηλα. Βαλε ανουμπιες πιο χαμηλα και μοςς ψηλα και δες μεχρι ποσο κατω θα αναπτυχθουν. Αν δεις οτι πλησιαζουν χαμηλα παιξε και με φυτα αλλα εγω θα σου προτεινα να φανταστεις ενα ενυδρειο με φυτα στα ψηλα διαζωματα με ανουμπιες ή καποιο αλλο χαμηλου φωτισμου κατα προτιμηση που να δενει σε ξυλα. Αν σου αρεσει καντο. Μην ψαχνεσαι για αλλα φυτα γιατι δεν θα σου αναπτυχθουν και οπως τα θελεις(αραια και υποτονικα χαμηλα, πιο πλουσια ψηλα) ασε που ποσο ψηλα θα φτασουν για να καλυψουν ολη αυτη την στηλη νερου?

Link to comment
Share on other sites

Ξενερα φίλε απλά έχω φυτά μόνον "χαμηλών απαιτήσεων" λες δηλαδή και τόσες λάμπες που έχω 9 και κάτι watt/lt δεν θα γίνει δουλειά 

ΥΓ: κατάλληλο ύψος φυτεμένου τι θα πρότεινες χαμηλών απαιτήσεων πάντα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι ειδικος απλα απο οσα ενυδρεια εχω δει μεχρι 50 ειναι καλα γιατι πεφτεις σε 40με45 εκατοστα με το χωμα οποτε χωρις ειδικες κατασκευες φτανει ενα αξιοπρεπες φως στο υποστρωμα. Επισης μπορεις να δουλεψεις. Αν ειναι πιο ψηλα τα χεριαδεν φτανουν με ευκολια πισω. Παντως μην ξενερωνεις εχεις πολλα λιτρα και μπορεις να κανεις ομορφα πραγματα. Αν τοσο πολυ σου αρεσουν τα φυτα παρε ενα πιο μικρο ενυδρειο εξοικιωσου με τον τομεα και πιστεψε με κανεις πολυ ομορφα πραγματα και με 30λιτρα δεν χρειαζεται ναναι 400 λιτρα για να ναι ωραιο

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Ποιό είναι το μανόμετρο? Δεν δείχνει μανόμετρα η σελιδα....:wacko:

 Ναι μάλλον τα σταμάτησαν, παλιότερα είχαν ένα μονό σχετικά οικονομικό.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το μανόμετρο που είχαν:

5195gFzW8TL._SX425_.jpg

 

Μία ώρα πριν, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Φιλε μου καλησπερα. Δεν θελω να σε ξενερωσω αλλα 70εκατοστα ειναι πολλα. Οσα και να κλεψεις με το υποστρωμα θα εχεις μεγαλη αποσταση. Δεν θα το ευχαριστηθεις. Ακομη και να την παλεψουν καποια φυτα θα εχουν φυλλωματα ψηλα μονο που θα χτυπαει το φως. Χαμηλα δεν εχεις ελπιδα. Ασε που με τα λιπασματα και με διοξειδιο θα γεμισεις καιναλγες αφου δεν θα εχεις τον καταλληλο φωτισμο. 

 

Ειλικρινα σκεψου ενα ενυδρειο χωρις φυτα θα σου προτεινα. Αν τωρα τοσο πολυ επειμενεις θα σου ελεγα να δεις αν θα σου αρεσει οπτικα ενα ενυδρειο που να εχει φυτα μονο στα ξυλα και μαλιστα στα ξυλα που ειναι ψηλα. Βαλε ανουμπιες πιο χαμηλα και μοςς ψηλα και δες μεχρι ποσο κατω θα αναπτυχθουν. Αν δεις οτι πλησιαζουν χαμηλα παιξε και με φυτα αλλα εγω θα σου προτεινα να φανταστεις ενα ενυδρειο με φυτα στα ψηλα διαζωματα με ανουμπιες ή καποιο αλλο χαμηλου φωτισμου κατα προτιμηση που να δενει σε ξυλα. Αν σου αρεσει καντο. Μην ψαχνεσαι για αλλα φυτα γιατι δεν θα σου αναπτυχθουν και οπως τα θελεις(αραια και υποτονικα χαμηλα, πιο πλουσια ψηλα) ασε που ποσο ψηλα θα φτασουν για να καλυψουν ολη αυτη την στηλη νερου?

 

Εντάξει δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα. Οι ανούμπιες μεγαλώνουν και με ακτίνες φωτός, στο πολύ φως γεμίζουν καφέ άλγη.

Σε 40cm ύψος, η μία λάμπα 6500k με καλό ανακλαστήρα (juwel συγκεκριμένα), μου δίνει 55par στο σημείο που στοχεύει ο ανακλαστήρας.

Αν το πάμε αναλογικά, θα έχει ~25-30 par max στο πιο φωτεινό σημείο, απλά θα χρειαστεί περισσότερες λάμπες για να καλύψει το μεγάλο πλάτος του ενυδρείου.

Επίσης υπάρχει και η λύση των λαμπών που εκπέμπει το φάσμα τους προς το μπλε, δηλαδή 8000-10.000k (βλ. Aquastar).

Ως γνωστών το μπλε φάσμα εισχωρεί πιο βαθιά στο νερό σε σχέση με το κόκκινο που χάνεται πιο γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Burhi έγραψε:

Ξενερα φίλε απλά έχω φυτά μόνον "χαμηλών απαιτήσεων" λες δηλαδή και τόσες λάμπες που έχω 9 και κάτι watt/lt δεν θα γίνει δουλειά 

ΥΓ: κατάλληλο ύψος φυτεμένου τι θα πρότεινες χαμηλών απαιτήσεων πάντα.

Καλά δεν χρειάζεται να πουλήσεις το ενυδρείο σου επειδή δεν μπορείς να βάλεις γρασίδι. Στο κάτω κάτω δεν χάνεις και τίποτα να δοκιμάσεις αυτό που θες τόσο πολύ και αν δεν σου κάτσει δεν σου κατσε παμε για άλλα. Τόσα πράγματα μπορεις να κάνεις με αυτά τα λίτρα αν θέλεις

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια έρευνα στο ίντερνετ ψάχνοντας low tech Aquarium. Να δεις τι διαμαντακια θα βρεις...

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Burhi έγραψε:

Αδερφέ έχει ένα μπλε σφουγγάρι  και άσπρο το βαμβάκι πρέπει να είναι...Δεν ξέρω αδερφέ έχω ξενερωσει με τα φυτά τώρα θα δούμε λ και με της άλλες λάμπες που θα βάλω τι θα γίνει σκέφτομαι και για Μπούκλα αλλά πολύ ακριβή βασικά το μανόμετρο είναι ακριβό 2πλο κάτι 80 ευρώ βλέπω και τρελενομαι 

Οπως ειπαν κ τα παιδια, με anubias, microsorum, moss, μπορει να γινει πολυ ωραια δουλεια!

Για το φιλτρο...

Το βαμβακι καλυτερα να αλλαζεις μια φορα το μηνα και να ξεπλενεις λιγο και το σφουγγαρι. Το μακαρονι δεν χρεαζεται τοσο συχνα- καμια φορα στους 3 μηνες και μαλιστα πολυ ελαφρα. Βασικα, οταν ανοιγεις το φιλτρο, φαινεται, αν θελει καθαρισμα ή οχι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος Burhi έγραψε:

Παιδιά το ενυδρείο είναι 300 λίτρα καθαρά έχω ένα εξωτερικό φίλτρο eheim  2217 όπως μου είπαν από το πετ σοπ είναι βιολογικό έχει λίγο μακαρόνι μέσα και μετά πιο πολύ έχει ελαφρό πέτρα...το ενυδρείο τρέχει 5 μήνες και μου είπαν να το καθαρίζω  κάθε 6 μήνες από λάμπες έχω 1aqua glo 40w T8 1 sunglo 40w t8 και 1grolux 54w T5 σκέφτομαι τώρα να βγάλω την --aqua 18000k 40w και να βάλω μια οσραμ 80w T 5 6500 k + 1 osram 54 w 4500k T5 το ενυδρείο έχει ύψος 70cm τα φυτά δεν πάνε καλά δεν ξέρω τη να κάνω παιδιά σκέφτομαι και για μπουκάλα co2(αλλά πολύ ακριβή βγενει )γιαυτο σκέφτομαι ακόμα 

Καλημερα!

Αυτο το ειδε κανενας που αναγραφει ο φιλος?

Φιλτατε το ενυδρειο το καθαριζουμε καθε εβδομαδα ( επιτοπλυστον ). Οταν το στρωνουμε μπορει να περασουν και δυο μηνες να κανουμε αλλαγη.

Το ( βαμβακι ) οπως λες αν το εχεις τοσο καιρο εκει μεσα ( 6 μηνες ) θα εχει στουμποσει και θα κανει τη δουλεια που πρεπει.

Πρεπει να γινει αλλαγη. Αν ειναι να το βαζεις στο φιλτρο θα ειναι κουραστικο γιατι θα πρεπειι να αλλαζετε τακτικα.

Το χρονικο διαστημα που σου ειπαν ειναι λαθος

Αυτα τα φυτα που βλεπω ειναι απο τα ευκολα και δεν θελουν ιδιαιτερο φωτισμο.

Παρε ωση αλγη μπορεις με το χερι κανε μια καλη αλλαγη νερου τις ταξεως 50%

Οι αλλαγες που θα κανεις στο νερο του ενυδρειου ειναι καθε εβδομαδα το 30%, και τα φιλτρα ( αντε ) στους 2 - 3 μηνες ( με νερο του ενυδρειου ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...