Jump to content

Άλγη ;


Burhi

Recommended Posts

Αδερφέ Το φίλτρο μου είπαν να καθαρίζω κάθε 6 μήνες λαθοσ το έγραψα εγώ σορρυ για το νερό του ενυδρείου μου είπαν το μήνα μια φορά και εγώ αυτά ακολουθώ αλλά απ ότι βλέπω δεν με ενημέρωσαν καλά 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος giorgosmarios έγραψε:

Καλημερα!

Αυτο το ειδε κανενας που αναγραφει ο φιλος?

Φιλτατε το ενυδρειο το καθαριζουμε καθε εβδομαδα ( επιτοπλυστον ). Οταν το στρωνουμε μπορει να περασουν και δυο μηνες να κανουμε αλλαγη.

Το ( βαμβακι ) οπως λες αν το εχεις τοσο καιρο εκει μεσα ( 6 μηνες ) θα εχει στουμποσει και θα κανει τη δουλεια που πρεπει.

Πρεπει να γινει αλλαγη. Αν ειναι να το βαζεις στο φιλτρο θα ειναι κουραστικο γιατι θα πρεπειι να αλλαζετε τακτικα.

Το χρονικο διαστημα που σου ειπαν ειναι λαθος

Αυτα τα φυτα που βλεπω ειναι απο τα ευκολα και δεν θελουν ιδιαιτερο φωτισμο.

Παρε ωση αλγη μπορεις με το χερι κανε μια καλη αλλαγη νερου τις ταξεως 50%

Οι αλλαγες που θα κανεις στο νερο του ενυδρειου ειναι καθε εβδομαδα το 30%, και τα φιλτρα ( αντε ) στους 2 - 3 μηνες ( με νερο του ενυδρειου ).

το ειδα, για αυτο και εγραψα για αλλαγη βαμβακιου καθε μηνα. Και κατι αλλο, που δεν προσεξαμε ειναι το Eheim 2217(600), που ειναι πολυ αδυναμο για 300 λ. Εχει αντλια 1000λ/ω, εννοειτε χωρις υλικα, με υλικα θα πεσει στα 700-800λ/ω. Τι εχουμε; 2 με 2,5 φορες την ωρα τραβαει τα 300λ. Για αυτο και δεν στουμπουσε(οπως ειπες) μετα απο 5 μηνες....

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Burhi έγραψε:

Αδερφέ Το φίλτρο μου είπαν να καθαρίζω κάθε 6 μήνες λαθοσ το έγραψα εγώ σορρυ για το νερό του ενυδρείου μου είπαν το μήνα μια φορά και εγώ αυτά ακολουθώ αλλά απ ότι βλέπω δεν με ενημέρωσαν καλά 

Φιλε μου να σκεφτεις εγω εχω ενυδρειακο βαμβακι σε προφιλτρα https://aquacare.ru/zapchasti-eheim/362-eheim-prefilter-prefiltr-.html

και στην βδομαδα ειδη εχει μπουκωσει.( το ενα σφουγκαρι και το αλλο βαμβακι ).

πριν 7 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

το ειδα, για αυτο και εγραψα για αλλαγη βαμβακιου καθε μηνα. Και κατι αλλο, που δεν προσεξαμε ειναι το Eheim 2217(600), που ειναι πολυ αδυναμο για 300 λ. Εχει αντλια 1000λ/ω, εννοειτε χωρις υλικα, με υλικα θα πεσει στα 700-800λ/ω. Τι εχουμε; 2 με 2,5 φορες την ωρα τραβαει τα 300λ. Για αυτο και δεν στουμπουσε(οπως ειπες) μετα απο 5 μηνες....

Θα πρειπει ο φιλος αν μπορει να βαλει και ενα αλλο φιλτρο, εστω τις ιδιας κατηγοριας.

Οι αλλαγες ομως θα πρεπει να γινονταο πολυ ποιο συντωμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...