Jump to content

διατροφή Chindongo demasoni


api.a

Recommended Posts

Χαίρεται αγαπητοί συνφορουμίτες...θα ήθελα απόψεις όσο αφορά την διατροφή των εν λόγω ψαριών γιατί από αυτά που έχω διαβάσει μέχρι τώρα διαπιστώνω ότι είναι πολύ ευαίσθητα και επιρρεπή για bloat...τα ψάρια τα έχω σε ένα RIO 240 γεμάτο πέτρες και άμμο, είναι 9 στον αριθμό και συγκάτοικοι τους είναι 6 Labidochromis caeruleus. Oι τροφές που έχω στην κατοχή μου μέχρι τώρα είναι οι εξής:

 

  • Ocean nutrition veggie pellets (small)
  • Ocean nutrition spirulina flakes
  • New Life Spectrum cichlid formula
  • Hikari Sinking cichlid excel
  • Vitalis (new era) Rift lake green cichlid pellets 
  • Vtalis (new era) Tropical flakes
  • Κατεψυγμένη mysis shrimp

 

Θα ήθελα την γνώμη σας όσον αφορά το θέμα διατροφής των 2 ειδών που φιλοξενώ, ποιες τροφές είναι σωστό να δίνω από αυτές??? Ισχύει ότι στα mbuna γενικά και ιδιαίτερα στα demasoni που είναι φυτοφάγα δίνουμε αυστηρά τροφές φυτικές με ποσοστό πρωτείνης κάτω από 40% ???

Έγινε επεξεργασία - api.a
Link to comment
Share on other sites

Οι τροφές που δίνεις είναι πολύ καλές και πλήρης. 

Τώρα για το 'vegeterian' κομμάτι θα πρέπει να ταίζεις τα ψάρια αντίστοιχα με τις διατροφικές τους ανάγκες.

Σε περίπτωση που ταίζονται με υπερβολικό ποσοστό πρωτεΐνης τίνουν να εμφανίζουν bloat. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχεις στο ενυδρειο σου δυο ειδη ειναι mbuna που εχουν τελειως διαφορετικες διατροφικες αναγκες και λογο λαιμαργιας θεωρω αδυνατο να τα ταιζεις σωστα στην ιδια γυαλα.Τα demasoni ειναι φυτοφαγα και τα λαμπιντο σαρκοφαγα.

Link to comment
Share on other sites

οπότε καλό θα ήταν να κρατήσω στο ενυδρείο ένα από τα δύο είδη ??? Όντως τα Labidochromis caeruleus είναι παμφάγα και τα Demasoni φυτοφάγα 

Έγινε επεξεργασία - api.a
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η βασική μου απορία είναι από τις ξηρές τροφές που έχω ποιες συγκεκριμένα θα μπορούσα να ταίζω στα demasoni....??

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος api.a έγραψε:

Η βασική μου απορία είναι από τις ξηρές τροφές που έχω ποιες συγκεκριμένα θα μπορούσα να ταίζω στα demasoni....??

Αυτες

  • Ocean nutrition veggie pellets (small)
  • Ocean nutrition spirulina flakes
  • Vitalis (new era) Rift lake green cichlid pellets 
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με φοβίζει είναι η Οcean Nutrition Spirulina flakes γιατί έχει πρωτεινη 51% και δεν είμαι σίγουρος αν θα κάνει καλό στα demasoni

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος api.a έγραψε:

Αυτό που με φοβίζει είναι η Οcean Nutrition Spirulina flakes γιατί έχει πρωτεινη 51% και δεν είμαι σίγουρος αν θα κάνει καλό στα demasoni

 

 Η πρωτεινη ειναι φυτικής προέλευσης! 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε ρε παιδια,εχω χασει επεισοδια;Εκτος απο τα saulosi και τα demasoni μετονομαστηκαν σε chindongo;

Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε ρε παιδια,εχω χασει επεισοδια;Εκτος απο τα saulosi και τα demasoni μετονομαστηκαν σε chindongo;

Όπως λέει και εδώ ναι προστέθηκε ένα νέο είδος στα Mbuna https://www.google.com/amp/s/amp.reddit.com/r/Cichlid/comments/54uf4f/minor_lake_malawi_taxonomy_change/


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Ωραια,που θα παει,θα τα μαθουμε κι αυτα ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...