Jump to content

Recommended Posts

Εχω ενα χρυσοψαρο το οποιο απο χθες εχει στρβοσει το σωμα του .Το εχω 5 μηνες και το ενυδρειο μου ειναι 20l

 

Έγινε επεξεργασία - Argo
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φιλε μου καλώς μας ήρθες! Το ενυδρείο είναι στρωμένο? Με τι??

Εχεις άλλους κατοίκους μέσα?? Τι υλικά έχεις στο φίλτρο??

Δώσε μας κάποιες παραπάνω λεπτομέρειες για τις συνθήκες-μετρήσεις που επικρατούν στο ενυδρείο σου για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε..

Συμπλήρωσε αυτή την φόρμα ασθένειας.. ;) 

 

Mod edit: το θέμα μεταφέρθηκε στην σωστή κατηγορία

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο το εχω 7 μερες και εχω δυο χρυσοψαρα το ενα το εχω 5 μηνες και το αλλο 2.Εχω φιλτρο με ανθρακα.Οταν εβαλα νερο εβαλα αντιχλωρειο και βακτιρια .Τι αλλο να κανω?Πριν ειχα ενα 8l το ξερω ηταν μικρο.Αλλα ολα το ψαρια μου ετσι παν στραβωνει το σωμα τους

Link to comment
Share on other sites

Πριν παμε σε οποιαδήποτε αντιμετώπιση της ασθένειας είναι καλό να το δούμε από λίγο πιο πίσω..

Ορίστε μερικά άρθρα μέσα στο φόρουμ όπου μπορείς να αρχίσεις να καταλαβαίνεις για ποιον λόγο τα 20 λίτρα είναι ακατάλληλα για σχεδον οποιδήποτε ψάρι , εκτός ίσως από έναν μονομάχο και έπειτα από κάποια πράγματα όπως είναι το στρώσιμο του φίλτρου, ο σωστός τρόπος αλλαγής νερού κ.α.

 

Ρίξε ένα καλό διάβασμα σε αυτά τα άρθρα και ό,τι απορίες έχεις εμείς εδώ ειμαστε.. ;) 

Link to comment
Share on other sites

Πως ειναι δυνατον ο φιλος μου να εχει 8 λιτρα ενυδρειο και εχει δυο χωρις φιλτρο χωρις τιποτα τα εχει 2 χρονια

Έγινε επεξεργασία - Argo
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Argo έγραψε:

Πως ειναι δυνατον ο φιλος μου να εχει 8 λιτρα ενυδρειο και εχει δυο χωρις φιλτρο χωρις τιποτα

Το οτι έχει σε 8 λίτρα "ενυδρειο" 2 τι εννοείς δεν παθαίνουν τίποτα?? ποσο καιρο τα έχει?? τα χρυσόψαρα μεγαλώνουν σε μέγεθος πάνω από 25 εκατοστά και ζουνε περίπου 20 χρόνια, στα 8 λίτρα θα μπορέσουν να ζήσουν??

Τα 8 λίτρα είναι γυάλα και αν δεις το προφίλ των χρυσοψάρων θα δεις ότι το ΕΝΑ χρυσόψαρο θέλει ενα ενυδρείο 60 λίτρων το ελάχιστο για να μπορέσει να αναπτυχθεί σωστα.. με στρωμένο φίλτρο με την "σωστή" διακόσμηση κλπ..

Ρίξε μια ματιά σε αυτά τα λινκ που σου έδωσα.. ;) 

 

Link to comment
Share on other sites

Οκ θα ηθελα να πεις για εμενα που εχω 20 l τι μπορω να βαλω.Επισης αμα εχεις inst ή viber πες μου πως λεγεσαι ευχαριστω μπορω να βαλω guppy ή ινδιανακια

Έγινε επεξεργασία - Argo
Link to comment
Share on other sites

τη διαστάσεις έχει το ενυδρείο σου γιατί τα λίτρα απο μόνα τους δεν λένε και πολλά, πάντως η επιλογές σου είναι περιορισμένες.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, τα ψάρια δεν έχουν στόμα για να μας πουν πως νοιώθουν. Ωστόσο, μας δείχνουν πάντα την κατάσταση που βρίσκονται με το χρώμα τους, την συμπεριφορά τους, την κίνηση τους. Αυτά τα σημάδια όμως, για να τα "διαβάσει" κάποιος χρειάζεται εμπειρία, υπομονή και παρατήρηση. Όσο ευαίσθητα και αν είναι τα ψάρια έχουν και αυτά τις αντοχές τους και τα προβλήματα μπορεί να μην εμφανίζονται αμέσως. Συνεπώς στα 8 λίτρα που βλέπεις στον φίλο σου, το χρυσόψαρο υποφέρει αλλά όποιος δεν έχει ασχοληθεί ιδιαίτερα με το ψαράκι δε μπορεί να το καταλάβει.

 

Αυτά εντελώς φιλικά :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Argo έγραψε:

Τι ψαρι να βαλω σε 20λιτρα?

 

 

πριν 25 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

τη διαστάσεις έχει το ενυδρείο σου.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Δεν ξερω ειναι 20λιτρα αλλα δεν ξερω τι ψαρι να βαλω 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πάρε, μέτρο,μεζούρα, χάρακα, και μέτρα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάνε και μια καλύτερη περιγραφή των συμπτωμάτων του ψαριού και καμιά φώτο, μηπως μπορέσει να βοηθήσει κανένας το ψαράκι. Αν και δε το πολυπιστεύω... :(

Link to comment
Share on other sites

Το ψαρακια παει.Τωρα εχουμε και λεμε:υψος 23εκ βαθος 20 εκ και φατσα 40 εκ ειναι σχετικα καλο για βολτες αλλα για να μην τυρρανω και αλλα θελω την γνωμη μας για το τι ψαρι να βαλω

Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος Argo έγραψε:

Το ψαρακια παει.Τωρα εχουμε και λεμε:υψος 23εκ βαθος 20 εκ και φατσα 40 εκ ειναι σχετικα καλο για βολτες αλλα για να μην τυρρανω και αλλα θελω την γνωμη μας για το τι ψαρι να βαλω

Σε αυτα τα λιτρα θα σου ελεγα κατι που θα σου βγει οικονομικο και θελει απλα ενα αεριφιλτρο και εναν θερμοστατη καθως κααι ενα δυο ευκολα φυτα που δεν ειναι και ακριβα και επισης θα εχεις ενα πρασινο τοπιο κααι αυτο ειναι οι γαριδες. Λιγες red cherry να σπανε το πρασινο και θα ειναι ωραιο και χαλαρωτικο

Link to comment
Share on other sites

Πριν δεις το τι ψάρι θες να βάλεις ρίξε μια ματιά στις ενότητες των αρχαρίων.. 

δεν θα σου πάρει πολύ χρόνο και είναι μια πολύ σημαντική βοήθεια..

Link to comment
Share on other sites

Αν αγαπάς το χόμπι αργά η γρήγορα θα καταλάβεις ότι το ενυδρείο των 20 λίτρων κάνει μόνο για μονομάχους. Τα ελάχιστα λίτρα ενός ενυδρείου για να φιλοξενήσει ψάρια είναι τα 30 λίτρα για να βάλεις 8-10 μικρόσωμα ψάρια.

προσωπικά δεν θα πήγαινα ποτέ κάτω απο 50 λίτρα

 

Τώρα στην περίπτωση σου το ενυδρείο είναι ιδανικό για μονομάχο και για γαρίδες.

 

Αν όμως θες ντε και καλά ψάρια και είσαι αποφασισμένος να βάλεις ψάρια προκειμένου να κάνεις εντελώς λάθος επιλογή ψαριών θα σου πρότεινα  με μισή καρδιά να βάλεις 6-7 μικρόσωμα ψάρια από τα παρακάτω.

 

Microrasboras galaxy

Axelrodia riesei

Boraras maculata

Boraras brigittae

Paracheirodon innesi

Pseudomugil furcatus

Hemigrammus erythrozonus

Trigonostigma hengeli

Endler Guppy μόνο αρσενικά

Colisa Lalia μόνο ένα ζευγάρι σε καλά διαμορφωμένο ενυδρείο.

 

Με την προϋπόθεση ότι θα έχεις τον ανάλογο φωτισμό, θερμοκρασία, PH, KH, και διακόσμηση του ενυδρείου πάντα ανάλογα με τα ψάρια που θα επιλέξεις.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω!Ερωτηση !Γιατι να βαλω 6-7 και οχι 2 ή 3 αλλα θα βαλω ή γαριδες ή μονομαχο.Ενα μονομαχο ή μπορω να βαλω και δυο.Επισης αμα βαλω ινδιανακια????2-3?

Link to comment
Share on other sites

Επισης αν μπορεις μια φωτο απο γαριδες στο google μονο γαριδες για φαει μου βγαζει.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Argo έγραψε:

Ευχαριστω!Ερωτηση !Γιατι να βαλω 6-7 και οχι 2 ή 3 αλλα θα βαλω ή γαριδες ή μονομαχο.Ενα μονομαχο ή μπορω να βαλω και δυο.Επισης αμα βαλω ινδιανακια????2-3?

γιατί τα συγκεκριμένα ψάρια είναι κοπαδόψαρα και πρέπει να έχεις μια μικρή ομάδα αλλιώς δεν αισθάνονται καλά στρεσάρονται κρύβονται και στο τέλος μειώνεται ο χρόνος επιβίωσής τους.

πριν 4 λεπτά, το μέλος Argo έγραψε:

Επισης αν μπορεις μια φωτο απο γαριδες στο google μονο γαριδες για φαει μου βγαζει.

διάλεξε και πάρε

https://www.google.gr/search?biw=1236&bih=569&tbm=isch&sa=1&ei=hEzCW_2pC8XlkwW_koeICg&q=freshwater+aquarium+shrimps&oq=aquarium+freshrimps&gs_l=img.1.0.0i8i7i30k1.12465.13060.0.16153.3.3.0.0.0.0.120.331.0j3.3.0....0...1c.1.64.img..0.3.330....0.dHMofO3xLsk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...