Jump to content

Recommended Posts

πριν 11 λεπτά, το μέλος Argo έγραψε:

Ευχαριστω!Ερωτηση !Γιατι να βαλω 6-7 και οχι 2 ή 3 αλλα θα βαλω ή γαριδες ή μονομαχο.Ενα μονομαχο ή μπορω να βαλω και δυο.Επισης αμα βαλω ινδιανακια????2-3?

Ειναι κοπαδοψαρα, δλδ τους αρεσει να ζουν σε ομάδες, δλδ κοπαδια. 2-3 δεν θεωρουνται κοπαδι. Απο ,6-7 και πανω λέγεται κοπάδι και έτσι μπορείς να απολαυσεις και τις συμπεριφορες τους.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Argo said:

Ευχαριστω!Ερωτηση !Γιατι να βαλω 6-7 και οχι 2 ή 3 αλλα θα βαλω ή γαριδες ή μονομαχο.Ενα μονομαχο ή μπορω να βαλω και δυο.Επισης αμα βαλω ινδιανακια????2-3?

Προτού βάλεις οποιοδήποτε ζωντανό εγώ θα συνιστούσα να ξαναδείς ειδικά το δεύτερο Link που σου έδωσε ο @panos nts, σχετικά με το στρώσιμο του ενυδρείου και τον κύκλο που πρέπει να κάνει προτού φιλοξενήσει ένα ζωντανό, ειδάλλως οτιδήποτε και να βάλεις θα ταλαιπωρηθεί και ίσως πεθάνει (ειδικα οι πιο ευαίσθητες γαρίδες) από αμμωνία. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε @Argo αυτά που σου λέμε είναι πρωτεύοντα.. δευτερευοντα είναι να διαλέξεις ένα είδος ψαριού ή ασπόνδυλων..

Οπότε θα επιμείνω και θα σου πω κάνε αυτά που είναι απαραίτητα για την υγεία του ενυδρείου σου και μετά διαλέγεις και κάποιο είδος.. εάν ξέρεις και αγγλικά μπορείς να δεις στο seriously fish τα ψάρια που θέλεις και λέει τις ελάχιστες διαστάσεις και θα καταλάβεις ότι 20 λίτρα δεν φτάνουν για σχεδόν κανένα είδος ψαριού..

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Argo έγραψε:

Εχω ενα χρυσοψαρο το οποιο απο χθες εχει στρβοσει το σωμα του .Το εχω 5 μηνες και το ενυδρειο μου ειναι 20l

 

 

Σκολίωση .

Βιταμίνες και εαν έχει δημιουργηθεί η σκολίωση τις τελευταίες μέρες θα επανέλθει το ψαράκι .

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να ειναι και φυματιωση, προχωραει αργα (μπορει και μηνες), το ψαρι προοδευτικα χανει βαρους και στο τελος παθαινει σκολιαση και :rip_1:

Ακομα ελλειψη βιταμινων και μεταλλων(οπως εγραψε ο Σταματης), και υπερπληθυσμος

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Argo έγραψε:

Το ψαρακια παει.Τωρα εχουμε και λεμε:υψος 23εκ βαθος 20 εκ και φατσα 40 εκ ειναι σχετικα καλο για βολτες αλλα για να μην τυρρανω και αλλα θελω την γνωμη μας για το τι ψαρι να βαλω

 

Απο αυτο το ποστ μαλλον το ψαρι εχει ηδη πεθανει.. :/

Link to comment
Share on other sites

Θα το καθαρισω με νερο και θα το ξαναστρωσω.Μετα θα βαλω μμονομαχο.Απο φαρμακα εχω esha2000 και waterlife 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος Argo έγραψε:

Θα το καθαρισω με νερο και θα το ξαναστρωσω.Μετα θα βαλω μμονομαχο.Απο φαρμακα εχω esha2000 και waterlife 

 

Το esha ειναι φαρμακο και μακαρι να μην ξανα χρειαστει.. κανε προς το παρον αυτα με παρα πολυ καλο πλυσιμο και ξανα στρωστο το ενυδρειο και μετα εμεις ειμαστε εδω να σε βοηθησουμε να επιλεξεις οτι ειναι ικανο να κρατηθει σε τοσα λιτρα.. ενας μονομαχος θα ηταν αρχοντας..

Καπου ειδα οτι ειπες οτι δεν εχεις θερμοστατη.. ειναι πολυ σημαντικος απο εδω και περα.. οποτε καλυτερα να προμηθευτεις.. ;)

Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος Argo έγραψε:

Οι μπουρμπουλιθρες κανουν καλο  στο ενυδρειο????

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξαναδιάβασε το link. Δε λέει μόνο για ασθενεια χρειάζεται η αεραντλία. 

Link to comment
Share on other sites

Τοσο ωραιο αρθρο και κρατας ενα τοσο δα πραγματακι,το μονο που λειπει απο το αρθρο ειναι οτι την βαζω σε λειτουργια γιατι μου αρεσουν οι μπουρμπουλιθρες.Χωρις πλακα εγω το κανω με χρονοδιακοπτη μια ωρα την ημερα.

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο βγαζει μπουρμπουλιθρες αλλα αμα θελω τις κλεινω.Επισης οταν το ξαναστρωσω να βαλω βακτυρια πριν βαλω τα ψαρακια?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...