Jump to content

Recommended Posts

Καλημερα σας! Μας προεκυψε κατα τυχη ενα χρυσοψαρο τυπου black moon αλλα περλε δεν εμαθα ποτε ακριβος τι ειναι γτ μας τα μοιρασαν για "δωρο" στο σχολειο κατι το οποιο κατα τη γνωμη μου ειναι ανευθηνο μιας κ τα ψαρακια απο ολους στην ταξη πεθαναν αφου οι γονεις δε ειχαν τις γνωσεις να τα κρατησουν σα κατοικιδια....το δικο μας ζει 4 μηνες τωρα του πηραμε ενυδρειο με φιλτρο οτι μας συστισαν στο pet shop και πηραμε κ αλλο ενα ψαρακι κ εναν γλυφτη. Ειναι κ τα 3 σε 40 λιτρα ενυδρειο πλεον κ ο γλυφτης μας ειπαν δε μετραει τοσο για ψαρι επειδη δε βγαινει στην επιφανεια...τελος παντον απο χτες η Ελσα μας εβγαλε κοκκινες γραμμες στην ουρα και νομιζα διαβαζοντας παντα οτι ειναι κατι σαν fin rot αλλα σημερα παρατηρησα σταγωνες αιμα να βγαινουν απο την ουρα της...πηγα απο τον κτηνιατρο που παρακολουθει ολα τα κατοικιδια μας αλλα δε μπορουσε να μου δωσει σαφης απαντηση... η μικρη δεν κουνιεται στηνεται ορθια στο μακρος του φιλτρου η κατω στις πετρουλες δε γυρναει πλαι απλα στεκεται σαν ορθια χορις να κουναει ουρα η πτερυγια...τι να ειναι παιδια πραγματικα εχω δεθει πολυ μαζι της δεν θελω να παθει κατι....της αλλαξα κ το νερο 80% με χρηση αντιχλωριου αλλα κανενα αποτελεσμα στη συμπεριφορα...τρωει κανονικα ομως δε εχει δυσαρεξια...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Αλεξάνδρα.

 

Μετρήσεις έχεις κάνει?Μπορείς να βάλεις φωτό να δούμε τα ψάρια και το ενυδρείο?

Το ενυδρείο είναι πολύ μικρό για να φιλοξενήσει αυτά τα ψαράκια.

Στο φίλτρο μέσα τί υλικά έχει?

 

Δές και κάποια άρθρα εδώ:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σου και καλή εβδομάδα!!

Δεν θα ασχοληθώ με την κίνηση του σχολείου να σας μοιράσει ψαράκια χωρίς να ξέρει τι σημαίνει να κρατάς ένα ζωντανό ευχαριστημένο και ΥΓΙΕΣ. 

Απο κει και πέρα με κάλυψε μόλις ο Husky Jim.. Πες μας αυτά που σε ρώτησε και κυρίως τί έχεις μέσα στο φιλτράκι από υλικά.

Link to comment
Share on other sites

:welcome: Δυστυχώς έχεις κάνει τα λάθη των αρχαρίων (όπως και όλοι μας).

 

1) Το ψαράκι λέγεται black moore, ή κογκολέζος, αν αυτό εννοείς.

2) Κάθε χρυσόψαρο θέλει 30 λίτρα νερό, οπότε τα δικά σου είναι αρκετά περιορισμένα, με αποτέλεσμα να αρρωσταίνουν.

3) Το ν'αλλάξεις το 80% του νερού, σημαίνει ότι έχεις χαλάσει τη βιολογία του ενυδρείου σου (που μάλλον δεν ήταν και η καλύτερη).

4) Το να αποκαλείς ένα ψαράκι "γλύφτη", είναι τουλάχιστον υποτιμητικό. Αλγοφάγα ψαράκια είναι, Ancistrus ή Pleco είναι τα πιο συνηθισμένα που πουλάνε τα μαγαζιά.

5) Δεν υπάρχει "δυσαρεξια", μάλλον εννοείς "ανορεξία". :)

 

Στο "δια ταύτα", μάλλον έχεις αργήσει πολύ και δεν νομίζω να σώζεται το ψαράκι, έτσι που τα περιγράφεις. Καλύτερα να συμπληρώσεις άμεσα τη φόρμα ασθενειών. Ως τότε, μπορείς να βάλεις το ψαράκι σε καραντίνα (σε μικρό ενυδρείο μόνο του), ώστε να μην κολλήσει και τα άλλα ζωντανά σου...

 

Υ.Γ: η κίνηση του σχολείου μάλλον πρέπει ν'αναφερθεί στις φιλοζωικές οργανώσεις, γιατί είναι επιεικώς ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ η ενέργειά τους... Τώρα όμως προέχει να σώσεις το ψαράκι σου. Keep reading... :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απο ολα να σας ευχαριστησω για τις απαντησεις. Τα ψαρακια οντος ειναι περιορισμενα και τα χορισα προσεξα πριν 30 λεπτα οτι ο Νικολακης το αλλο χρυσοψαρο τη χτυπουσε πολυ την Ελσα τα εχω χορισει κ ειδη αρχησε να κινηται η μικρη μου. Μετρησεις εκανε κ τωρα ο ανδρας μου για να σιγουρευτω NO2-0 NO3-14 αμμωνια ειναι πρασινο το τεστ δεν γραφει αριθμο απλα οταν ειναι παραπανω απο οτι πρεπει κοκκινιζει χρισιμοποιουμε υγρα τεστ στα NO 2 και 3 για την αμμωνια μας εδωσαν αυτο το stick το φιλτρο που μου δωσαν στο pet shop δεν αναγραφει πανω τι εχει μεσα αν το ανοιξω εχει μονο ενα μαυρο σαν σφουγγαρακι κ στο κουτι γραφει "για μικρου μεγεθους γυαλες και ενυδρεια". Οτι εχω κανει λαθος σε καποια πραγματα το βρησκω λογικο γτ δεν ειχα ασχοληθει ποτε ξανα με ψαρια...εχουμε σκυλο και κουνελι στο σπιτι και δεν ηταν επιλογη μου καθε αυτου να παρουμε ψαρακι μιας κ ειναι μεγαλη ευθυνη ενα κατοικιδιο επιπλεον...μηλησα με τους γονεις του νηπιαγωγειου για την κηνηση που εκανε το σχολειο και ολοι ειχαν τη γνωμη "ε σιγα δεν ειναι και σκυλος ενα καζανακι υποθεση ειναι" οποτε καταλαβα πως οτι κ να εκανα ειμαι μονη μου κ σιγουρα σε τετεια θεματα χρεαζονται μαρτυριες πολλων δεν φτανει η δικια μου κ τα αλλα ψαρακια ηδη δεν ζουσαν ουτε μια εβδομαδα δεν εβγαλαν.....κ λυπαμαι πραγματικα γτ το νηπιαγωγειο σε προετοιμαζει για τη ζωη για το σχολειο αργοτερα κ δηθεν γιορταζουν τη παγκοσμια μερα των ζωων και μαθαινει τα παιδια να τα αγαπανε.....δεν υπαρχει παιδια ποτε δεν υπηρχε....ακομα κ το φιδι που το φοβομαστε ειναι ζωο και καποιο ρολο εχει στον πλανιτη δεν γινεται να το παιζεις φιλοζωος και να θεωρεις ζωο μονο το σκυλι....τελος παντον...τα σκεφτομαι κ νευριαζω...

Link to comment
Share on other sites

Καταφερα να ανεβασω την Ελσα και την ουρα της δεν μ επιτρεπει πανω απο 4 mb λεει δεν μπορω να ανεβασω αλλες δεν ξερω τι γινεται...

Link to comment
Share on other sites

Θεραπεία με bactopur μήπως το προλάβεις...

Link to comment
Share on other sites

Το απογευμα μολης ανοιξει το μαγαζι θα τρεξω να το παρω! Αν παρω μεγαλυτερο ενυδρειο σε ποσα λιτρα χορανε 3 ψαρια και πανω απο ολα εφοσον ο Νικος την χτυπησε αν ειναι μεγαλυτερο το μερος μπορω να τους ξανα βαλω μαζι;

Link to comment
Share on other sites

Βάλε μας φωό να δούμε τί είναι τα άλλα ψάρια.Από εκεί θα εξαρτηθεί το μέγεθος και το στήσιμο του ενυδρείου!

 

Επίσης εδώ θα βρείς πληροφορίες για τις λειτουργίες του φόρουμ και για το πώς μπορείς να ανεβάσεις φωτογραφίες στην γκάλλερυ:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το αλλο ειναι ιδιο μεγεθος απλα χρυσοπορτοκαλι ειναι 5 εκατοστα χορις την ουρα και ενα μικρουλικο 2 εκ αλγοφαγο ψαρακι θα τα διαβασω ευχαριστω για ολα θα στειλω φωτογραφιες αυριο να ασχοληθω λιγο με τη μικρη σμρ!

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Κινγκα Αλεξανδρα Δεσιπρη έγραψε:

20181015_150644.jpg

Αυξημενη αμμωνια φταιει , μπορει και νιτρικα να βοηθανε. Μ΄αρεσουν οι μετρησεις, που βλεπω πολλες φορες στο φορουμ, σαν αυτες - no3 - 14 .... Εχουν ολοι(εκτος απο μενα) digital nitrate tester; Τα strip test για αμμωνια αν δειχνουν πρασινο, σημαινει , οτι εχει φουλ αμμωνια. Αν ξερει κανεις κανα strip test NH3/NH4 , που δειχνει κοκκινο, θελω να ξερω κι εγω πως λεγεται(μπορει και να υπαρχει).

Αλλαγες νερου ποσο συχνα κανεις και ποσοτητα;

Απο μενα πολλα μπραβο, που εχεις ορεξη να βοηθησεις το ψαρακι σου, απλα θα επρεπε πιο νωρις να άρχηζες.

Link to comment
Share on other sites

Η μικρη απεβιωσε... οσο αφορα τα τεστ τα φιλτρα κ γενικα οτι εχει σχεση με τα ψαρια ΝΑΙ ειμαι ασχετη αλλα ειμαι προθυμη να μαθω επειδη δεν μπορω να πεταξω μια ψυχη ασχετα αν το επελεξα εγω η οχι. Οτι μου διναν στο pet shop το επαιρνα επειδη υποτηθεται πως εχουν κ αυτοι ενυδρεια κ κατι ξερουν παραπανω απο εμενα... Κ εφοσον ειδα το αλλο χρυσοψαρο να την χτυπαει κ να τρεχουν σταγονες αιμα απο την ουρα της δεν νομιζω να εφταιγε η αμμωνια η αιμοραγια σταματησε μολης την απομονωσα... το νερο το αλλαζω παντα μεσα στην τριτη εβδ απο την προηγουμενη αλλαγη δλδ μπορει να μην την αλλαξω την τεταρτη αλλα δευτερα η καποια αλλη μερα αλλα ειναι μεσα στην τρητη εβδ.αλλαζω το 20-30% περιπου γιατι μ ειπαν να μην χαλαει το ph να μην αλλαζω παραπανω εκτος αν ειναι πολυ βρωμικο το νερο βαζω παντα εφιαλωμενο νερο οχι απο τη βρυση. Ο Νικος το αλλο χρυσοψαρο ειναι ζωηρος οπως ηταν απο την αρχη κολυμπαει σκαλιζει λιγο κατω το χαλικι τρωει κ λιγο παραπανω απ οτι πριν 4 μηνες γενικος φαινεται ικανοποιημενος. Τους ταιζα την κοινη τροφη που φαινονται σαν χρωματιστες νυφαδες 2 φορες την ημερα απο λιγο πρωι κ βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

Επισης εκτος απο το αντιχλοριο μ εδωσαν κ κατι αλλες σταγονες για την σκληροτητα του νερου αλλα δεν ετυχε να βαλω ακομα επειδη δεν βαζω νερο απο την βρυση

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα για το ψαράκι, μην το παίρνεις κατακαρδα συμβαίνει καμία φορά. Το θετικό είναι ότι θέλεις να μάθεις είμαστε εδώ για να βοηθήσουμε. Γι'αυτό θα σου πω τους τρεις κανόνες του ενυδρείου: 1) περισσότερο νερό λιγότερα ψάρια. Καλύτερα ένα ενυδρείο που δείχνει άδειο παρά να πεθαίνει το ένα ψάρι πίσω από το άλλο. Ο γλυφτης_ πλακοστομος που έχεις θα γίνει πολύ μεγάλος για οποιαδήποτε ενυδρείο. 

2) Αλλαγή νερού εβδομαδιαία κάθε εβδομάδα.

3) Δεν ακούμε ποτέ τον πετσοπα. συνήθως είναι άσχετοι και πάντα θέλουν να πουλήσουν πράγματα.

Ότι θες  το  aquazone είναι εδώ 24 ώρες το 24ωρο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Κινγκα Αλεξανδρα Δεσιπρη έγραψε:

Η μικρη απεβιωσε... οσο αφορα τα τεστ τα φιλτρα κ γενικα οτι εχει σχεση με τα ψαρια ΝΑΙ ειμαι ασχετη αλλα ειμαι προθυμη να μαθω επειδη δεν μπορω να πεταξω μια ψυχη ασχετα αν το επελεξα εγω η οχι. Οτι μου διναν στο pet shop το επαιρνα επειδη υποτηθεται πως εχουν κ αυτοι ενυδρεια κ κατι ξερουν παραπανω απο εμενα... Κ εφοσον ειδα το αλλο χρυσοψαρο να την χτυπαει κ να τρεχουν σταγονες αιμα απο την ουρα της δεν νομιζω να εφταιγε η αμμωνια η αιμοραγια σταματησε μολης την απομονωσα... το νερο το αλλαζω παντα μεσα στην τριτη εβδ απο την προηγουμενη αλλαγη δλδ μπορει να μην την αλλαξω την τεταρτη αλλα δευτερα η καποια αλλη μερα αλλα ειναι μεσα στην τρητη εβδ.αλλαζω το 20-30% περιπου γιατι μ ειπαν να μην χαλαει το ph να μην αλλαζω παραπανω εκτος αν ειναι πολυ βρωμικο το νερο βαζω παντα εφιαλωμενο νερο οχι απο τη βρυση. Ο Νικος το αλλο χρυσοψαρο ειναι ζωηρος οπως ηταν απο την αρχη κολυμπαει σκαλιζει λιγο κατω το χαλικι τρωει κ λιγο παραπανω απ οτι πριν 4 μηνες γενικος φαινεται ικανοποιημενος. Τους ταιζα την κοινη τροφη που φαινονται σαν χρωματιστες νυφαδες 2 φορες την ημερα απο λιγο πρωι κ βραδυ.

Δεν καταλαβα καλα, το νερο αλλαζεις καθε τρεις εβδομαδες;  Αλλαγες νερου κανουμε μια φορα την εβδομαδα 30-50%(εγω πολλες φορες κανω και ανα 5 μερες). Με συχνες αλλαγες νερου δεν μπορεις να "χαλασεις" το ph στην περιπτωση σου. Το εμφιαλομενο νερο δεν ειναι η λυση, παρα , που ειναι ακριβο,πολλες φορες ειναι πιο σκληρο, απ΄οτι τρεχει απο την βρυση μας( για παραδ.- νερο Διος εχει 330mg/l CaCO3, ειναι πιο σκληρο απ΄αυτο στ βρυση μου). Αν το νερο της βρυσης στην περιοχη σου ειναι ποσιμο, τοτε δεν χρεαζεται να παιρνεις εμφιαλομενο.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες και απο εμενα στο χομπυ,προφανως για να το συνεχιζεις και το ψαχνεις σημαινει οτι σου αρεσει και εχεις την δεουσα ευαισθησια για τα ζωντανα του κοσμου.Τα τεχνικα θεματα θα τα αφησω στα πιο εμπειρα ατομα της παρεας,αλλα θα μοιραστω μαζι σας  προσωπικη εμπειρια με την ευκαιρια που μου δινεις και να την πεις και στους εκπαιδευτικους που ειχαν αυτη την ιδεα.

  Πριν 40 χρονια στην Γερμανια ξεκινωντας το δημοτικο κολλησα το μικροβιο του υδροβιου κοσμου,πώς?

  Η δασκαλα μας σε μια εκδρομη μαζεψε αυγα βατραχου,εστησε ενυδρειο μεσα στην αιθουσα.Εκει μαθαμε την βιολογια και τις μεταμορφωσεις του βατραχου.Αφου γινανε βατραχακια τα πηραμε και τα ελευθερωσαμε εκει απο οπου πηραμε τα αυγα.Ημουν παιδι αλλα το θυμαμαι σαν σημερα.

  Ετσι νομιζω φαιρνεις τα παιδια κοντα στην φυση και τα μαθαινεις να την σεβοντε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 16/10/2018 at 4:38 ΜΜ, το μέλος lonewolf47 έγραψε:

Κρίμα για το ψαράκι, μην το παίρνεις κατακαρδα συμβαίνει καμία φορά. Το θετικό είναι ότι θέλεις να μάθεις είμαστε εδώ για να βοηθήσουμε. Γι'αυτό θα σου πω τους τρεις κανόνες του ενυδρείου: 1) περισσότερο νερό λιγότερα ψάρια. Καλύτερα ένα ενυδρείο που δείχνει άδειο παρά να πεθαίνει το ένα ψάρι πίσω από το άλλο. Ο γλυφτης_ πλακοστομος που έχεις θα γίνει πολύ μεγάλος για οποιαδήποτε ενυδρείο. 

2) Αλλαγή νερού εβδομαδιαία κάθε εβδομάδα.

3) Δεν ακούμε ποτέ τον πετσοπα. συνήθως είναι άσχετοι και πάντα θέλουν να πουλήσουν πράγματα.

Ότι θες  το  aquazone είναι εδώ 24 ώρες το 24ωρο.

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

On 16/10/2018 at 7:44 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Δεν καταλαβα καλα, το νερο αλλαζεις καθε τρεις εβδομαδες;  Αλλαγες νερου κανουμε μια φορα την εβδομαδα 30-50%(εγω πολλες φορες κανω και ανα 5 μερες). Με συχνες αλλαγες νερου δεν μπορεις να "χαλασεις" το ph στην περιπτωση σου. Το εμφιαλομενο νερο δεν ειναι η λυση, παρα , που ειναι ακριβο,πολλες φορες ειναι πιο σκληρο, απ΄οτι τρεχει απο την βρυση μας( για παραδ.- νερο Διος εχει 330mg/l CaCO3, ειναι πιο σκληρο απ΄αυτο στ βρυση μου). Αν το νερο της βρυσης στην περιοχη σου ειναι ποσιμο, τοτε δεν χρεαζεται να παιρνεις εμφιαλομενο.

Ευχαριστω για την πληροφορια οπως εγραψα κ προγουμενος δεν γνωριζω κατι για τα ψαρακια και ακουγα τον κυριο απο το pet shop....

Link to comment
Share on other sites

On 16/10/2018 at 8:00 ΜΜ, το μέλος Dio45 έγραψε:

Καλως ηρθες και απο εμενα στο χομπυ,προφανως για να το συνεχιζεις και το ψαχνεις σημαινει οτι σου αρεσει και εχεις την δεουσα ευαισθησια για τα ζωντανα του κοσμου.Τα τεχνικα θεματα θα τα αφησω στα πιο εμπειρα ατομα της παρεας,αλλα θα μοιραστω μαζι σας  προσωπικη εμπειρια με την ευκαιρια που μου δινεις και να την πεις και στους εκπαιδευτικους που ειχαν αυτη την ιδεα.

  Πριν 40 χρονια στην Γερμανια ξεκινωντας το δημοτικο κολλησα το μικροβιο του υδροβιου κοσμου,πώς?

  Η δασκαλα μας σε μια εκδρομη μαζεψε αυγα βατραχου,εστησε ενυδρειο μεσα στην αιθουσα.Εκει μαθαμε την βιολογια και τις μεταμορφωσεις του βατραχου.Αφου γινανε βατραχακια τα πηραμε και τα ελευθερωσαμε εκει απο οπου πηραμε τα αυγα.Ημουν παιδι αλλα το θυμαμαι σαν σημερα.

  Ετσι νομιζω φαιρνεις τα παιδια κοντα στην φυση και τα μαθαινεις να την σεβοντε.

Ναι συμφωνω απλα η δασκαλα σου αν καταλαβα καλα τα ειχε στην εθουσα και τα βατραχακια γινεται να τα ελευθερωσεις μετα ενω τα χρυσοψαρα τα μοιρασαν χορις την συνενεση μας χορις καν να ξερουμε στα σπιτια μας και ουτε γινεται να τα ελευθερωσεις...αυτη ηταν λαθος κινηση ας επαιρνε ενα κ να το προσεχαν με βαρδιες στην ταξη...κ μεις ειχαμε μια χελονα να μ πεις δεν ειναι το ιδιο αλλα ηταν προτημοτερο ετσι να μαθουμε υπευθηνοτητα κ να ξερουν οι γονεις αν ειμαστε ετοιμοι για κατοικιδιο.

Link to comment
Share on other sites

On 19/10/2018 at 7:37 ΜΜ, το μέλος Κινγκα Αλεξανδρα Δεσιπρη έγραψε:

Ναι συμφωνω απλα η δασκαλα σου αν καταλαβα καλα τα ειχε στην εθουσα και τα βατραχακια γινεται να τα ελευθερωσεις μετα ενω τα χρυσοψαρα τα μοιρασαν χορις την συνενεση μας χορις καν να ξερουμε στα σπιτια μας και ουτε γινεται να τα ελευθερωσεις...αυτη ηταν λαθος κινηση ας επαιρνε ενα κ να το προσεχαν με βαρδιες στην ταξη...κ μεις ειχαμε μια χελονα να μ πεις δεν ειναι το ιδιο αλλα ηταν προτημοτερο ετσι να μαθουμε υπευθηνοτητα κ να ξερουν οι γονεις αν ειμαστε ετοιμοι για κατοικιδιο.

Η εκπαίδευση στην Ελλάδα νοσεί, γιατί έχουμε μετατρέψει τα πάντα σε πολιτικό θέμα. Το μόνο που ενδιαφέρει τους περισσότερους εκπαιδευτικούς είναι τα συνδικαλιστικά-πολιτικά τους και έτσι η εκπαίδευση καταντησε από φορέας πολιτισμού σε φορέα εκβαρβαρισμου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...