Jump to content

Βιολογικό υλικό


christos efthimiou

Recommended Posts

Κατά καιρούς έχω διαβάσει εδώ ότι προτείνετε να αλλάζουμε το βιολογικό μας υλικό κάθε έξι με δώδεκα μήνες. Γιατί? Μπουκώνουν οι επιφάνειές του και δεν έχουν χώρο για ανάπτυξη άλλων βακτηρίων? Πως θα καταλάβω πότε θα είναι έτοιμο για αλλαγή? Μπορώ να παρατείνω την χρήση του αν π.χ. ξύσω/καθαρίσω την επιφάνειά του? Τέλος γιατί προτείνετε συνήθως την siporax? Όλα ίδια δεν είναι ανεξαρτήτως μάρκας?η επιφάνειά του σε σχέση με τον όγκο του δεν είναι ίδια σε όλες τις μάρκες?

Έγινε επεξεργασία - christos efthimiou
Link to comment
Share on other sites

Έχεις διαβάσει στο Aquazone οτι πρέπει να αλλάζουμε το βιολογικό υλικό κάθε 6 με 12 μήνες??? 

Μπορείς σε παρακαλώ να μου δώσεις λίνκ? 

Άν έχει γραφτεί κάτι τέτοιο θα κάνω χαρακίρι.... 

 

Για να μπουκώσει ένα βιολογικό υλικό πρέπει να περ@σουν χρόνια και φυσικά άν το έχουμε 'απροστάτευτο' χωρίς μηχανικό φιλτράρισμα απο βαμβάκι ή σφουγγάρι και χωρίς να το ξεπλένουμε ποτέ! 

 

Δώσε σε παρακαλώ λίνκ απο την αναφορά που λέει για 6 μήνες γιατί πρέπει να διορθωθεί ΑΜΕΣΩΣ! Θα μου πέσουν τα μαλλιά που δέν έχω....  :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω θυμηθηκα γιατι ηταν σχετικα προσφατο,προφανως @christos efthimiou αν το ειδες εδω γιατι συμμετειχες δεν λεει αυτα που αναφερεις πιο πανω,και ας το δει και ο @Husky_Jim,να πει την γνωμη του.Αν παντα ειναι αυτο το λινκ.

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/108365-πρόβλημα-με-άλγη-σε-αφρικανικο/?tab=comments#comment-1201814

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Κατά καιρούς έχω διαβάσει εδώ ότι προτείνετε να αλλάζουμε το βιολογικό μας υλικό κάθε έξι με δώδεκα μήνες. Γιατί? Μπουκώνουν οι επιφάνειές του και δεν έχουν χώρο για ανάπτυξη άλλων βακτηρίων? Πως θα καταλάβω πότε θα είναι έτοιμο για αλλαγή? Μπορώ να παρατείνω την χρήση του αν π.χ. ξύσω/καθαρίσω την επιφάνειά του? Τέλος γιατί προτείνετε συνήθως την siporax? Όλα ίδια δεν είναι ανεξαρτήτως μάρκας?η επιφάνειά του σε σχέση με τον όγκο του δεν είναι ίδια σε όλες τις μάρκες?

Δεν νομιζω κανενας να προτεινε αλλαγη σε βιολογικο υλικο.

Απο το 2011 ετρεχαν τα φιλτρα μου με τα ιδια υλικα , εως πριν μερικες ημερες μου ξεστησα το ενυδρειο λογο διαροης.

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Dio45 έγραψε:

Εγω θυμηθηκα γιατι ηταν σχετικα προσφατο,προφανως @christos efthimiou αν το ειδες εδω γιατι συμμετειχες δεν λεει αυτα που αναφερεις πιο πανω,και ας το δει και ο @Husky_Jim,να πει την γνωμη του.Αν παντα ειναι αυτο το λινκ.

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/108365-πρόβλημα-με-άλγη-σε-αφρικανικο/?tab=comments#comment-1201814

 

Δεν αναφέρομαι συγκεκριμένα σε αυτό (και ναι στο συγκεκριμένο δεν λέει κάτι σχετικό με αυτά που ρωτάω). Αναφέρομαι γενικότερα ότι επικρατεί αυτή η άποψη και χωρίς να έχω αποδείξεις, παρατηρώ ότι πράγματι σαν να έχει πέσει σε απόδοση και το δικό μου υλικό που έχει περάσει αρκετός καιρός από την τελευταία φορά που το άλλαξα

Έγινε επεξεργασία - christos efthimiou
Link to comment
Share on other sites

On 28/9/2018 at 7:29 ΜΜ, το μέλος Dio45 έγραψε:

Εχεις κανει λαθη αλλα μην αγχωνεσαι αφου εχεις ορεξη πια να τα διορθωσεις θα φτιαχτει.Σφουγγαρια θα βρεις σε ολα τα πετσοπ, ιδανικα πηγαινε εκει που πηρες το φιλτρο,παρε ενα ψιλο και ενα πιο χοντρο.Το βιολογικο υλικο(ελαφροπετρα) δεν την αλλαζεις,απλα αντικαθιστας ενα μερος ανα διαστηματα οπως σου λεει και ο @kosmas πιο πανω.Τα σφουγγαρια τα αλλαζεις κατα καιρους αλλα ποτε και τα 2 μαζι.Τον υαλοβαμβακα οταν κανεις αλλαγη νερου πχ με σκουπα βυθου το νεο που βαζεις αλλαξε τον στην βδομαδα αλλιως σε παει και παραπανω.Επισης αν κανεις πχ συσκοτιση για την αλγη σιγουρα θα τον αλλαζεις πιο συχνα.Για καθαρισμο μπορεις να βρεις σε γνωστο καταστημα παιχνιδιων πολλα βουρτσακια εκει που εχει τα μπιμπερο και τις πιπιλες.Τα πιο πολλα τα λεει και ο Κοσμας πιο πανω και βλεπω οτι ασχολειται με αφρικη οποτε δες αυτα και οτι αλλο εδω ειμαστε.

Στην ελαφρόπετρα αναφέρεσαι βέβαια αλλά πέρα από αυτο το έχω διαβάσει και αλλού ότι πρέπει να το αλλάζουμε λίγο λίγο

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες επεσε η αποδοση εννοεις επεσε η ροη,ή δεν εχεις σωστες μετρησεις?Στην πρωτη περιπτωση θελει καθαρισμα, τουλαχιστον σε μενα αυτο φταει. Αλλα το τελευταιο που μπουκωνει ειναι το βιολογικο υλικο.Πρωτα μπουκωνει το βαμβακι, και μετα τα σφουγγαρια.Εγω το μακαρονι που τυχαινει να ειναι της σιποραξ το εχω 3+ χρονια και δεν το εχω αλλαξει.Αφου οι μετρησεις ειναι οκ δεν το πειραξα.Μονο τα σφουγγαρια αλλαζω μια το ενα μια το αλλο και εννοειται συχνα το βαμβακι.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το βιολογικο το εχω παρα πολλα χρονια σχεδον δεκαετια. Βεβαια το ιδιο ισχυει και με τα σφουγγαρια. Ομως δεν εχω δει τους πορους τους να εχουν βουλωσει. Καθε βδομαδα αλλαζω ή ξεπλενω το βαμβακι και το ιδιο κανω και με τα σφουγγαρια, ενω το βιολογικο απλα το βουταω και το ταρακουναω λιγο μεσα στο κουβα της αλλαγης. Δεν ξερω απλα το τελευταιο διαστημα μετραω νιτρικα και δεν μπορω να καταλαβω που οφειλεται. Σκεφτομαι μηπως εχει μπουκωσει το βιολογικο και για αυτο ρωτησα πως θα το καταλαβω και αν θελει καποιο ειδος καθαρισμα η επιφανεια του

Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Δεν αναφέρομαι συγκεκριμένα σε αυτό (και ναι στο συγκεκριμένο δεν λέει κάτι σχετικό με αυτά που ρωτάω). Αναφέρομαι γενικότερα ότι επικρατεί αυτή η άποψη και χωρίς να έχω αποδείξεις, παρατηρώ ότι πράγματι σαν να έχει πέσει σε απόδοση και το δικό μου υλικό που έχει περάσει αρκετός καιρός από την τελευταία φορά που το άλλαξα

 

Χρήστο συγνώμη αλλά ώς ένα απο τα άτομα που έφτιαξαν αυτό το φόρουμ εχω να πώ οτι ΟΥΔΕΠΟΤΕ υπήρξε η συγκεκριμένη άποψη απο την συντονιστική ομάδα του φόρουμ. Και άν υπήρξε ΕΙΝΑΙ λάθος.

Η ελαφρόπετρα είναι άλλη υπόθεση... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Και εγω το βιολογικο το εχω παρα πολλα χρονια σχεδον δεκαετια. Βεβαια το ιδιο ισχυει και με τα σφουγγαρια. Ομως δεν εχω δει τους πορους τους να εχουν βουλωσει. Καθε βδομαδα αλλαζω ή ξεπλενω το βαμβακι και το ιδιο κανω και με τα σφουγγαρια, ενω το βιολογικο απλα το βουταω και το ταρακουναω λιγο μεσα στο κουβα της αλλαγης. Δεν ξερω απλα το τελευταιο διαστημα μετραω νιτρικα και δεν μπορω να καταλαβω που οφειλεται. Σκεφτομαι μηπως εχει μπουκωσει το βιολογικο και για αυτο ρωτησα πως θα το καταλαβω και αν θελει καποιο ειδος καθαρισμα η επιφανεια του

Άν το έχεις 10 χρόνια τότε αντικατέστησε το μισό με καινούργιο και δές άν θα κάνει διαφορά. Πρώτα απο όλα για ποιό υλικό μιλάμε? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

Χρήστο συγνώμη αλλά ώς ένα απο τα άτομα που έφτιαξαν αυτό το φόρουμ εχω να πώ οτι ΟΥΔΕΠΟΤΕ υπήρξε η συγκεκριμένη άποψη απο την συντονιστική ομάδα του φόρουμ. Και άν υπήρξε ΕΙΝΑΙ λάθος.

Η ελαφρόπετρα είναι άλλη υπόθεση... 

Το συγνωμη που κολλαει? Ισα ισα ειπα οτι δεν ειμαι καν σιγουρος οτι το διαβασα εδω. Μπορει και να το ακουσα και σε καποιο πετ σοπ. Απλα σε συνδυασμο με τα πιο πανω ειπα να ρωτησω για σιγουρια.

Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες! Άλλαξε όπως σου είπα 1/3~1/2 απο το υλικό και πιστεύω ότι θα βοηθήσει. Ποιό υλικό είναι? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Άν το έχεις 10 χρόνια τότε αντικατέστησε το μισό με καινούργιο και δές άν θα κάνει διαφορά. Πρώτα απο όλα για ποιό υλικό μιλάμε? 

Ειχα παρει απο το pet city αλλα δεν θυμαμαι πιο. Λογικα το siporax πρεπει ναναι αφου αυτο και το matrix νομιζω εμπορευονταν τοτε. Τωρα δεν ξερω μιας και εχω φυγει απο αθηνα

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Ειχα παρει απο το pet city αλλα δεν θυμαμαι πιο. Λογικα το siporax πρεπει ναναι αφου αυτο και το matrix νομιζω εμπορευονταν τοτε. Τωρα δεν ξερω μιας και εχω φυγει απο αθηνα

Ψεματα αυτο εδω πρεπει να ηταν

 

https://www.petcity.gr/fish/accessorize-fish/filters-stuff-fish/jbl-cermec-1l-detail

 

Αν δεν επιτρεπεται το λινκ διεγραψετο απλα για να δεις πιο ειναι το εβαλα

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω για τα μοντέρνα υλικά αλλά η παλιές βιόμπαλες και τα μακαρόνια δεν παθαίνουν τίποτα, σε εμένα τουλάχιστον τρέχουν πάνω απο 20 χρόνια χωρίς πρόβλημα και χωρίς αντικατάσταση και μάλιστα χωρίς ενυδρείακό "βαμβάκι''.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ziporax απο το 92 κ βιομπαλες.στο ziporax πατας ενα βράσιμο κ γινεται καινουγιο.προσοχη αν ταιζουμε κρεατα που συνηθως περιεχουν ζελατίνη μαγειρική,κ εχω παρατηρησει μεγαλη μειωση αποδοσης.

Link to comment
Share on other sites

πριν 53 λεπτά, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Εχω ziporax απο το 92 κ βιομπαλες.στο ziporax πατας ενα βράσιμο κ γινεται καινουγιο.προσοχη αν ταιζουμε κρεατα που συνηθως περιεχουν ζελατίνη μαγειρική,κ εχω παρατηρησει μεγαλη μειωση αποδοσης.

.προσοχη αν ταιζουμε κρεατα που συνηθως περιεχουν ζελατίνη μαγειρική

Δεν καταλαβα.... Τι σχεση εχει ζελατινη με το κρεας.... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Στα μειγματα που φτιαχνουμε για τους δισκους πχ βαζουμε μοσχοκαρδια η ψαρι η καρδια γαλοπούλας κα.χρησιμοποιούμε ζελατινη για να δεσει το μειγμα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Εχω ziporax απο το 92 κ βιομπαλες.στο ziporax πατας ενα βράσιμο κ γινεται καινουγιο.προσοχη αν ταιζουμε κρεατα που συνηθως περιεχουν ζελατίνη μαγειρική,κ εχω παρατηρησει μεγαλη μειωση αποδοσης.

Τι εννοεις? Απλα να το βρασω μεχρι να μαλακωσει αυτη η γλιτσα και μετα να το καθαρισω με ενα πανι?

Link to comment
Share on other sites

Βραστο για 10 λεπτα κ ξεπληνετο ....ειναι ετοιμο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Στα μειγματα που φτιαχνουμε για τους δισκους πχ βαζουμε μοσχοκαρδια η ψαρι η καρδια γαλοπούλας κα.χρησιμοποιούμε ζελατινη για να δεσει το μειγμα.

Τωρα μαλιστα! Που να ξερω τα δισκομαγειρεματα σας! :D Θελω μια συνταγη :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

@Δημητρης Τ γιατι δεν ειναι σαφες πιο πανω,λογικα να βρασει τμηματικα γιατι ειναι το μονο βιολογικο που εχει μεσα ο χρηστος,οκ και τα σφουγγαρια κρατανε βιολογια αλλα μην παει πισω η βιολογια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ...καταλαβα οτι απο τα λογια του hasky jim εγινε κατανοητο οτι πρεπει να βγει 1/2.....1/3 του υλικου.εγω βγαζω το 1/2 γιαυτην την διαδικασία,ταιζω λιγοτερο για 3 μερες απο την στιγμη που θα το ξαναβαλω κ ειναι οκ.η βιολογια ανακάμπτει πολυ γρήγορα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Τωρα μαλιστα! Που να ξερω τα δισκομαγειρεματα σας! :D Θελω μια συνταγη :thumbsu:

Βρε νομιζω ολο κ περισσότερος κοσμος φτιαχνει τροφη πλέον κ οχι μονο για δισκους.η ζαλατινα χρειαζεται συνηθως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Ναι ...καταλαβα οτι απο τα λογια του hasky jim εγινε κατανοητο οτι πρεπει να βγει 1/2.....1/3 του υλικου.εγω βγαζω το 1/2 γιαυτην την διαδικασία,ταιζω λιγοτερο για 3 μερες απο την στιγμη που θα το ξαναβαλω κ ειναι οκ.η βιολογια ανακάμπτει πολυ γρήγορα. 

Μωρε αυτο ηθελα να ρωτησω. Ποτε επανερχεται....το ιδιο χρονικο διαστημα φανταζομαι χρειαζεται και αν προσθεσω καινουριο σωστα?αφου αυτο προσπαθουμε να πετυχουμε και με το βρασιμο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...