Jump to content

Φωτισμός για φυτά


spithas

Recommended Posts

καλησπερα σε ολη την ομαδα

στο ενυδρειο μου 35λιτρο μ εναν μονομαχο μεσα εχω 2 ανουμπιες σε πετρα λαβας και προσφατα εδεσα και altenatherra rosaefolia  πανεμορφο με κοκκινα φυλλα..

οταν πρωτοεβαλα φως θυμαμαι οτι μου ειχαν πει να προσεξω τα lumen και τα kelvin  αλλα επειδη πλεον δεν θυμαμαι...  μπορειτε να μου προτεινετε τι λαμπα να ζητησω;...  τα φυτα αυτα ευδοκιμουν με μετριο φωτισμο  .. υποψην και τον μονομαχουλη μου μεσα ευχαριστω και περιμενω απαντησεις αμμεσα

Link to comment
Share on other sites

πριν 53 λεπτά, το μέλος spithas έγραψε:

καλησπερα σε ολη την ομαδα

στο ενυδρειο μου 35λιτρο μ εναν μονομαχο μεσα εχω 2 ανουμπιες σε πετρα λαβας και προσφατα εδεσα και  altenatherra rosaefolia πανεμορφο με κοκκινα φυλλα..

οταν πρωτοεβαλα φως θυμαμαι οτι μου ειχαν πει να προσεξω τα lumen και τα kelvin  αλλα επειδη πλεον δεν θυμαμαι...  μπορειτε να μου προτεινετε τι λαμπα να ζητησω;...  τα φυτα αυτα ευδοκιμουν με μετριο φωτισμο  .. υποψην και τον μονομαχουλη μου μεσα ευχαριστω και περιμενω απαντησεις αμμεσα

Alternanthera φυτεψε στο υποστρωμα. Απο λαμπες μπορεις να παρεις ή 8000Κ (plant - Aquael,sylvania gro lux 8500K - ροζ) ή 4100(nature - Juwel, για παραδ.- κιτρινο) και με απλες day- light 6500K- λευκο, παλι θα μεγαλοσουν τα φυτα σου.  Altenathera rosaefolia χρεαζεται πολυ παραπανω φως, απ΄οτι τα ανουμπιας(40-50 lumen/l).

Για βυθο τι εβαλες; Ανεβασε φωτο του ενυδρειου σου.

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπαν 6500 kelvin χιλια κατι lumen κ για τα δυο φυτα η αληθεια ειναι οτι μ ενδιαφερει περισσοτερο να κρατησω κοκκινο το altenathera παρα η ανουμπια...κ να μην ενοχλησω τονμονομαχο μου γι αυτο παρακαλω μη με μπερδευετε με πολλα...τοσα λουμεν τοσα κελβιν... ανεβαινει κ η φωτο..υποστρωμα απλο χαλικι ειναι πιασμενα ολα σε πετρα λαβας;αν το λεω σωστα

1539710332046975842125.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Alternanthera φυτεψε στο υποστρωμα. Απο λαμπες μπορεις να παρεις ή 8000Κ (plant - Aquael,sylvania gro lux 8500K - ροζ) ή 4100(nature - Juwel, για παραδ.- κιτρινο) και με απλες day- light 6500K- λευκο, παλι θα μεγαλοσουν τα φυτα σου.  Altenathera rosaefolia χρεαζεται πολυ παραπανω φως, απ΄οτι τα ανουμπιας(40-50 lumen/l).

Για βυθο τι εβαλες; Ανεβασε φωτο του ενυδρειου σου.

βασικα μου ειπαν οτι για μετριο φωτισμο τα lumen θα πρεπει να ειναι μεγαλυτερα απο 40 ... αρα το ενυδρειο μου που ειναι 35ρι θα πρεπει να κοιταξω λαμπα 1600 κελβιν και γυρω στα 1400 lumen. σωστα; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

 

βασικα διαβαζω οσο περισσοτερο μπορω γιατι θελω η προσπαθω τουλαχιστον να τα κανω σωστα....  το ενυδρειο μου εχει μηκος 47 εκατοστα και υψος 27.. ειναι κοντο δηλαδη ... τα φυτα μου τα εχω πισω  και σε γωνια και το φως πεφτει απο πανω  οσο μπορω ... τα κελβιν ναι και γω εχω καταλαβει οτι παω στα ψυχρα οπως μου γραψατε 6500 κελβιν... για τα λουμεν που θελω μετριο φωτισμο... πως τα βρισκω; πολλαπλασιαζω πχ 40lumen με τα λιτρα του ενυδρειου μου; ; δεν θελω να εχω πολυ εντονο φωτισμο αν ειναι να ενοχλησω την ψαρουκλα μου προτιμω να μην εχω ζωηρα και εντονα φυτα παρα να ενοχλησω τον βρασιδα ειμαι σχετικα αρχαρια και το ματι μου δεν ειναι τοσο εμπειρο ευχαριστω 

Link to comment
Share on other sites

μια λαμπα με τα παρακατω χαρακτηριστικα ειναι οκ; 

Ισχύς: 10 Watt

Ισοδυναμία ισχύος: 100 Watt

Τάση: 170V ~ 265V AC

Φωτεινότητα: 960 Lumen

Dimming: Ναι 

Τύπος χρώματος: Ψυχρό Λευκό 6000 Κelvin

Τύπος LED: SMD 2835

Γωνία διάχυσης φωτός: Δέσμη 260° μοιρών

Διάρκειας ζωής: > 30.000 ώρες

Εγγύηση: 2 Χρόνια Άμεση Αντικατάσταση

Πιστοποιητικά: CE, ROHS και EMC.

Βάρος: 85γρ

Διάμετρος (Φ): 60mm

Ύψος: 110mm

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος spithas έγραψε:

Μου ειπαν 6500 kelvin χιλια κατι lumen κ για τα δυο φυτα η αληθεια ειναι οτι μ ενδιαφερει περισσοτερο να κρατησω κοκκινο το altenathera παρα η ανουμπια...κ να μην ενοχλησω τονμονομαχο μου γι αυτο παρακαλω μη με μπερδευετε με πολλα...τοσα λουμεν τοσα κελβιν... ανεβαινει κ η φωτο..υποστρωμα απλο χαλικι ειναι πιασμενα ολα σε πετρα λαβας;αν το λεω σωστα

1539710332046975842125.jpg

 

https://aquariumshop.gr/shop/eksoplismos-enydreiou/dennerle-scapers-light-24w8000k/

https://aquariumshop.gr/shop/eksoplismos-enydreiou/hagen-glo-t5-1x24-w/

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος spithas έγραψε:

μια λαμπα με τα παρακατω χαρακτηριστικα ειναι οκ; 

Ισχύς: 10 Watt

Ισοδυναμία ισχύος: 100 Watt

Τάση: 170V ~ 265V AC

Φωτεινότητα: 960 Lumen

Dimming: Ναι 

Τύπος χρώματος: Ψυχρό Λευκό 6000 Κelvin

Τύπος LED: SMD 2835

Γωνία διάχυσης φωτός: Δέσμη 260° μοιρών

Διάρκειας ζωής: > 30.000 ώρες

Εγγύηση: 2 Χρόνια Άμεση Αντικατάσταση

Πιστοποιητικά: CE, ROHS και EMC.

Βάρος: 85γρ

Διάμετρος (Φ): 60mm

Ύψος: 110mm

Για ευκολα φυτα, που δεν χρεαζονται καλο φωτισμο (anubias, microsorum, moss) ειναι καλα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Για ευκολα φυτα, που δεν χρεαζονται καλο φωτισμο (anubias, microsorum, moss) ειναι καλα.

εκτος απο ανουμπια εχω και altenathera rosaefolia που θελει απο μετριο φωτισμο εως εντονο... αν βρω λιγα παραπανω λουμεν θα ειμαι οκ;... μου ειπαν οτι εχω μικρο ενυδρειο και κοντο οποτε δεν χρειαζεται να ειμαι υπερβολικη 

Link to comment
Share on other sites

παιδια κατεληξα σε λεντοταινια ... 6500 κελβιν τα λουμεν ειναι 750 αλλα σιγουρα σε σχεση με το φωτιστικο γραφειο που φωτιζει απο εξω και χανεται αρκετη ενταση... μεσα απο το καπακι νομιζω οτι θα ειναι πολυ καλυτερο...  ελπιζω να πιασει τοπο

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος spithas έγραψε:

παιδια κατεληξα σε λεντοταινια ... 6500 κελβιν τα λουμεν ειναι 750 αλλα σιγουρα σε σχεση με το φωτιστικο γραφειο που φωτιζει απο εξω και χανεται αρκετη ενταση... μεσα απο το καπακι νομιζω οτι θα ειναι πολυ καλυτερο...  ελπιζω να πιασει τοπο

Σου εβαλα δυο λινκ στο ποστ #7 για φωτιστικα, γιατι ειπες  παρακαλω μη με μπερδευετε με πολλα...

Με ταινια led, δεν θα βγει κατι καλο. Αν θελεις μια λυση με λιγα λεφτα, παρε ενα φωτιστικο γραφειου  με μια  λαμπα να εχει περιπου  1400 lumen.

Αν θελεις να μαθεις απο φωτισμο για φυτεμενο ενυδρειο, διαβασε αυτο

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Σου εβαλα δυο λινκ στο ποστ #7 για φωτιστικα, γιατι ειπες  παρακαλω μη με μπερδευετε με πολλα...

Με ταινια led, δεν θα βγει κατι καλο. Αν θελεις μια λυση με λιγα λεφτα, παρε ενα φωτιστικο γραφειου  με μια  λαμπα να εχει περιπου  1400 lumen.

Αν θελεις να μαθεις απο φωτισμο για φυτεμενο ενυδρειο, διαβασε αυτο

 

σ ευχαριστω  ειμαι αρκετα ζαλισμενη δε θα κανω τιποτα βιαστικο ξανα.. θενξ και παλι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...