Jump to content

Βυθος


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά στήνω ένα καινούριο ενυδρειο και θα ήθελα την βοήθεια σας για τον βυθό σκέφτομαι να βάλω Βασαλτικη μαύρη από πανγκεα (άμμος είναι τώρα αυτό η χαλίκι δεν ξέρω) απλά φοβάμαι να μην κάνει κακό στα ψαράκια να μην ανεβάσει σκληρότητας και τέτοια θα βάλω και φυτά «εύκολα» κοκκομετρια υπάρχει 0,3-1.2 και 1.2-2.4 ευχαριστώ πολύ.

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Burhi έγραψε:

Καλησπέρα παιδιά στήνω ένα καινούριο ενυδρειο και θα ήθελα την βοήθεια σας για τον βυθό σκέφτομαι να βάλω Βασαλτικη μαύρη από πανγκεα (άμμος είναι τώρα αυτό η χαλίκι δεν ξέρω) απλά φοβάμαι να μην κάνει κακό στα ψαράκια να μην ανεβάσει σκληρότητας και τέτοια θα βάλω και φυτά «εύκολα» κοκκομετρια υπάρχει 0,3-1.2 και 1.2-2.4 ευχαριστώ πολύ.

Καλησπερα φιλε και καλη αρχη. Αν θες για να σου δωσουν σαφεστερη απαντηση περι σκληροτητας, αν ανεβαζει σκληροτητες το συγκεκριμενο χωμα, πες τι ψαρια εχεις τωρα και τι σκληροτητες εχεις. Αν ξερεις και της βρυσης σου εισαι αρχοντας. Καλη αρχη και παλι

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου άμα σου πω μέχρι τώρα δεν έχω κάνει καθόλου μετρήσεις κλπ έχω Ροδοστομους χ20 αρλεκίνος χ20  το ενυδρειο τρέχει 5 μήνες...απλά φοβάμαι μην έχω είδη σκληρο το νερό και με το βαααλιτη να μην πάει στα ύψη 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Burhi έγραψε:

Καλημέρα φίλε μου άμα σου πω μέχρι τώρα δεν έχω κάνει καθόλου μετρήσεις κλπ έχω Ροδοστομους χ20 αρλεκίνος χ20  το ενυδρειο τρέχει 5 μήνες...απλά φοβάμαι μην έχω είδη σκληρο το νερό και με το βαααλιτη να μην πάει στα ύψη 

Αν δεν εχεις τεστακια μια προχειρη λυση ειναι να δεις εδω στο φορουμ απο αλλα ατομα της περιοχης σου τι νερο εχουν ή να ρωτησεις το πετ σοπ που πηρες τα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ από Ξάνθη είμαι πριν πάρω τα ψάρια από εδώ από Ξάνθη  ρώτησα τον πετ σοπα ουι πρέπει να έχω μαλακό νερό για ροδόσταμα και μου λέει από νερό βρύσης δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα ούτε μετρήσεις  θα κανείς τίποτα μετά πήρα και από σαλονικα και άλλους ροδοστομους και εκεί το ίδιο μου είπανε και όντος τα ψαράκια δεν έχουν κανένα πρόβλημα...αν και διάβαζα για ροδοστομους ότι είναι ευαίσθητα ψαράκια σε εμένα είναι όλα σούπερ δεν έχω χάσει κανένα μέχρι τώρα και δεν έχω ιδέα τι πχ και σκληρότητες έχω 

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα χωρις παρεξηγηση, το οτι δεν εχασες ψαρακια δεν ειναι και η καλυτερη μετρηση του νερου. Αν δεν σε παιρνει οικονομικα για αγορα καποιων υγρων τεστ παρε τα τεστ που ειναι πολλα μαζι σε ενα. Απο το τιποτα καλυτερα ειναι. Τωρα αν δεν θες ναα παρεις καθολου τεστ τι να σου πω κανε οτι νομιζεις. Ταα ψαρια ιχθυοτροφειου ειναι πιο ανθεκτικα και επισης το οτι δεν εχασες κανενα δεν σημαινει οτι ζουν και αρμονικα. Θα σου προτεινα να κανεις καποιες βασικες μετρησεις πριν προχωρησεις. Αφου το πετ σοπ σου προτεινς κιολας ψαρια δεν θα εχει προβλημα να του παςνερο απο το ενυδρειο σου και να σου κανει τα τεστ

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου προτείνεις ποιο υγρό τεστ να πάρω και να κάνω μετρήσεις...πριν στήσω το ενυδρειο ήθελα να πάω μετρήσεις ζήτησα κιόλας από τον πετ σοπα και μου λέει δεν χρειάζονται αυτά τα ψάρια είναι παραγωγής μας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  Πρωτα για να μην κανουμε καποιο λαθος,το ενυδρειο τρεχει 5 μηνες χωρις βυθο?ή θελεις να αλλαξεις αυτο που εχεις?

  Τωρα ο βασαλτης δεν ανεβαζει την σκληροτητα. Στο πετ σοπ εννοει οτι ψαρακια ειναι μεγαλωμενα σε σκληροτερο νερο απο οτι τα αδερφακια τους στην φυση και αντεχουν,κατι που εν μερη ισχυει αλλα και παλι δεν σημαινει οτι ειναι και το καλυτερο γιαυτα ως προς την υγεια και το προσδοκημο ζωης τους.Τεστ θα βρεις απο διαφορες εταιριες και σε ποικιλια τιμων,αν πας Θεσ/κη θα βρεις οτι θες.Με δεδομενο οτι απο το διαστημα που τρεχει το ενυδρειο ειναι στρωμενο το φιλτρο σου,θα σου ελεγα να παρεις τεστ για NO3,GH,KH,Ph.

  Προσωπικα εχω και stripes που μεν δεν ειναι ακριβειας αλλα σου δινουν μια γρηγορη εικονα αν κατι δεν παει καλα.

  Σε καθε περιπτωση πες μας για το πρωτο που ρωταω μην σου πουμε κατι λαθος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι το παρών ενυδρειο έχει βυθό με χαλίκι.Στηνω ένα καινούργιο και θέλω κάτι διαφορετικό είδα το μαύρο βασαλτη από πανγκεα και μου άρεσε πολύ απλά διαβάζω ότι ανεβάζει σκηλοροτητες και τέτοια άμα είναι να το αγοράσω και μετά να το βγάλω δεν θέλω έτσι γιαυτο θέλω Να μάθω περισσότερα για αυτό το υλικό 

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως δεν ανεβαζει,αλλα αν ξεκινας ας το δει και καποιο αλλο μελος και ας σου πει για σιγουρια.Αλλα αν πηγες pangea εκει θα επαθες πλακα απο πετρωματα.Εχω παρει υλικα απο εκει για την δουλεια μου.

Link to comment
Share on other sites

On 16/10/2018 at 10:03 ΜΜ, το μέλος Burhi έγραψε:

Καλησπέρα παιδιά στήνω ένα καινούριο ενυδρειο και θα ήθελα την βοήθεια σας για τον βυθό σκέφτομαι να βάλω Βασαλτικη μαύρη από πανγκεα (άμμος είναι τώρα αυτό η χαλίκι δεν ξέρω) απλά φοβάμαι να μην κάνει κακό στα ψαράκια να μην ανεβάσει σκληρότητας και τέτοια θα βάλω και φυτά «εύκολα» κοκκομετρια υπάρχει 0,3-1.2 και 1.2-2.4 ευχαριστώ πολύ.

Βασαλτης δεν ανεβαζει σκληροτητα, πολυ καλο υλικο. Πρεπει να προσεχεις, να ειναι στρογγυλωποι κοκκοι του χαλικιου(αμμου), να μην τραυματιζουν τα ψαρακια, ειδικα αν θα παρεις ψαρια βυθου. Κοκκομετρια εξαρταται... Αν θα παρεις τα cory k.a ψαρακια βυθου, τοτε παρε 0.3-1.2mm, αν οχι, τοτε 1.2-2.4 mm. Πρεπει να μας πεις τι ψαρια θελεις να βαλεις στο ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να βάλω Κόρι Ροδοστομα και αρλεκινους όποτε πάω σε 0.3-1.2 κοκκομετρια όμως διαβάζω για φυτά ιδανική κοκκομετρια είναι 1-2 γιαυτο δεν ξέρω τη να βάλω τώρα υπάρχει και σε 1.2-2.4 βασαλτης αν τα φυτά δεν θα έχουν πρόβλημα στο 0.3-1.2 να βάλω αυτό και για τα ψαράκια βυθού θα είναι καλημέρα τι λες εσυ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Burhi έγραψε:

Σκεφτομαι να βάλω Κόρι Ροδοστομα και αρλεκινους όποτε πάω σε 0.3-1.2 κοκκομετρια όμως διαβάζω για φυτά ιδανική κοκκομετρια είναι 1-2 γιαυτο δεν ξέρω τη να βάλω τώρα υπάρχει και σε 1.2-2.4 βασαλτης αν τα φυτά δεν θα έχουν πρόβλημα στο 0.3-1.2 να βάλω αυτό και για τα ψαράκια βυθού θα είναι καλημέρα τι λες εσυ;

Για να μην σου γράφω κατεβατό ρίξε μια ματιά στο παρακάτω άρθρο και θα βοηθηθείς στην επιλογή σου.:)

 

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

Αδερφε το διάβασα απλά θέλω να βάλω και κοριδορας και φυτά σε αυτό θέλω βοήθεια έχω βρω μαύρο βασαλτη σε κοκκομετρια 0.3-1.2 και 1.2-2.4 σε αυτό κόλλησα τώρα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος Burhi έγραψε:

Αδερφε το διάβασα απλά θέλω να βάλω και κοριδορας και φυτά σε αυτό θέλω βοήθεια έχω βρω μαύρο βασαλτη σε κοκκομετρια 0.3-1.2 και 1.2-2.4 σε αυτό κόλλησα τώρα 

Πάρε την πιο ψιλή κυρίως για τα cory (προτεραιότητα έχουν πάντα τα ζωντανά) αν και πάνω από 1mm θεωρώ ότι είναι στο όριο.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...