Jump to content

Biopellets VS αντιφώσφορο


jasonakos

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! 

 

Παρόλο που ετοιμάζομαι να τρέξω τον ριάκτορα που μόλις παρέλαβα δεν έχω καταλήξει σε τι υλικό πρέπει να καταλήξω για ένα reef ενυδρείο... 

Αντιφώσφορο ή biopellets ???

Ποια τα "+" Και ποια τα "-" του κάθε υλικού?

Ποια υλικό είναι ποιο αποτελεσματικό/καλύτερο? 

Αν τελικά καταλήξω στην χρήση biopellets ποια να διαλέξω "NP" ή "all in one" και ποιες οι διαφορές τους ? 

 

Ευχαριστώ πολύ!! :)

 

Έγινε επεξεργασία - jasonakos
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ειναι κατι πολυ ιδιαίτερο σαν υλικό. Θέλει πείρα και προσοχή. Ας μιλήσουν οι ιδιαίτεροι του είδους γιατι και εγω το εχω απορία. Γνωριζω μπορεί να σε στεγνώσει το ενυδρείο. Επίσης το δουλεύουμε μαζί άνθρακα?? Τα φώτα του κάποιος με εμπειρία 

Link to comment
Share on other sites

@fishbone! @niknik @gifil @Kostas85 @submarine1981 @TAN λίγη βοήθεια κύριοι..... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος deepsea έγραψε:

Φίλε μου ειναι κατι πολυ ιδιαίτερο σαν υλικό. Θέλει πείρα και προσοχή. Ας μιλήσουν οι ιδιαίτεροι του είδους γιατι και εγω το εχω απορία. Γνωριζω μπορεί να σε στεγνώσει το ενυδρείο. Επίσης το δουλεύουμε μαζί άνθρακα?? Τα φώτα του κάποιος με εμπειρία 

Η αλήθεια είναι πως έχω διαβάσει και γω διάφορα για τα biopellets αρκετά θετικά και αρνητικά και γι'αυτό τον λόγο δεν ξέρω τι να προτιμήσω...

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε jasonako είναι δύο υλικά που το ένα στοχεύει στα φωσφορικα ενώ τα pellets στα νιτρικά.

 

Ο αντιφοσφωρο είναι ένα αρκετά απλό υλικό που θα το αλλάζεις μια δώρα το μήνα στην δοσολογία που προτείνεται. 

Τώρα τα πελλετ είναι μια άλλη ιστορία που σίγουρα θα δουλεύουνε σε ριακτορα που θέλουν ιδιαίτερη προσοχή κυρίως μην σταματήσει η ροή τους και πεθάνουν τα βακτήρια που έχουν αποικία μέσα. Θέλεις καλό σκιμμαρισμα και σωστή ροή!

 

Ο ριακτορας που πήρες είναι και για πελλετ ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω δουλέψει biopellets. Απλα θέλουν λίγο προσοχή μέχρι να σταθεροποιήσεις κάποια πράγματα.

Στα υπόλοιπα με κάλυψε ο @fishbone!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε @fishbone! Αρχικώς σε ευχαριστώ πολύ για την κατατοπιστικότατη απάντηση σου! 

Ναι ο ριακτορας είναι και για pellets (είναι της coral box ο 70-x) 

Αν τρέξω Pellets τελικά, είναι συμβατά με τον άνθρακα ή χρησιμοποιώ Μόνο αντιφώσφορο? 

Αν καταλήξω στον αντιφώσφορο φαντάζομαι πως θα χρησιμοποιώ μόνο άνθρακα καθώς τώρα χρησιμοποιήσω το seagel. Σωστά? 

Εσύ κατά την γνώμη σου ποιο υλικό θα μου πρότεινες να τρέξω τουλάχιστον  για αρχή? 

Έγινε επεξεργασία - jasonakos
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος jasonakos έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους! 

 

Παρόλο που ετοιμάζομαι να τρέξω τον ριάκτορα που μόλις παρέλαβα δεν έχω καταλήξει σε τι υλικό πρέπει να καταλήξω για ένα reef ενυδρείο... 

Αντιφώσφορο ή biopellets ???

Ποια τα "+" Και ποια τα "-" του κάθε υλικού?

Ποια υλικό είναι ποιο αποτελεσματικό/καλύτερο? 

Αν τελικά καταλήξω στην χρήση biopellets ποια να διαλέξω "NP" ή "all in one" και ποιες οι διαφορές τους ? 

 

Ευχαριστώ πολύ!! :)

 

Άλλο το ένα άλλο το άλλο. Ο αντιφωσφωρο καταναλώνει φωσφορικά μόνο. Τα biopellet καταναλώνουν νιτρικά και μικρή ποσότητα φωσφορικών. Τα προτείνουν μόνα τους χωρίς τον αντιφωσφωρο. 

Εγώ τρέχω biopellet 4 χρόνια. Μαζί με αντιφωσφωρο. 

Όταν θες να ρίξεις τα νιτρικά όταν σου αρέσουν τα ψάρια που σημαίνει βαρύ βιοφορτιο είναι μονόδρομος. 

Αυτο που χρειάζεστε είναι ένα μεγάλο σκιμερ. Η δοσολογία που θα ξεκινήσεις θα είναι η ελάχιστη πρωτεινωμενη της εταιρείας. Πχ εάν πρωτεΐνες 50 έως 200ml ανά 100λιτρα και εσύ έχεις 300 θα ξεκινήσεις με 150.Βαζεις σημάδι στο ριακτορα για να ξέρεις που είσαι. Συνεχίζεις τις ρουτίνες σου κανονικά. Στις 21 μέρες αποδιδουν στο max. Εσύ μετράς νιτρικά κάθε βδομάδα. Εάν η τιμή είναι ίδια δηλ, 30 και την πρώτη και την δεύτερη βδομάδα πρόσθετης. Π. Χ. 50 ml μέχρι να πας στο νούμερο που επιθυμείς. Τα πελλετ τα μουλιάζεις για 24 ώρες με νερό όσμωσης η ενυδρείου. Επισεις κάθε μήνα τον σταματάς τον ριακτορα τα αδειάζεις σε ένα κουβα και τα ξεπλένεις με νερό ενυδρείου, τα ξαναβάλεις μέσα και συμπληρώνεις την διαφορά. Βακτήρια κανονικά. Τα μόνα που αποδιδουν είναι τα special blend χωρίς καμία προσθήκη πηγής άνθρακα. 

Τώρα η έξοδος των πελλετ θα είναι στην είσοδο του σκιμερ γιατί έχει πολύ πράγμα να μαζέψει. 

Η ροή θα είναι κανονική ούτε λίγη ούτε πολύ, δηλ,να γυρνάνε όλα κανονικά. 

Τέλος το kh θα πρέπει να είναι κάτω από 8 διότι το νερό θα γίνει διαυγες και καίγονται οι κορφές των κοραλιων. 

Σε διακοπή ρεύματος μέχρι 5 ώρες αναφορές λένε, με νερό σταματημενος ο ριακτορα και επαναφορά του ρεύματος δεν υπάρχει θέμα. Ο λόγος είναι ότι στο στάσιμο νερό ψωφανε τα βακτηρίδια και άζωτο υδρόθειο που έχοντας το ρεύμα πάει όλο μέσα στο ενυδρείο που σημαίνει καταστροφή. 

Το ιδανικό είναι να αδειάζει ο ριακτορα, όπως τον έχω και εγώ. 

Μονόδρομος και λύση είναι. 

Με το καλό λοιπόν. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Άλλο το ένα άλλο το άλλο. Ο αντιφωσφωρο καταναλώνει φωσφορικά μόνο. Τα biopellet καταναλώνουν νιτρικά και μικρή ποσότητα φωσφορικών. Τα προτείνουν μόνα τους χωρίς τον αντιφωσφωρο. 

Εγώ τρέχω biopellet 4 χρόνια. Μαζί με αντιφωσφωρο. 

Όταν θες να ρίξεις τα νιτρικά όταν σου αρέσουν τα ψάρια που σημαίνει βαρύ βιοφορτιο είναι μονόδρομος. 

Αυτο που χρειάζεστε είναι ένα μεγάλο σκιμερ. Η δοσολογία που θα ξεκινήσεις θα είναι η ελάχιστη πρωτεινωμενη της εταιρείας. Πχ εάν πρωτεΐνες 50 έως 200ml ανά 100λιτρα και εσύ έχεις 300 θα ξεκινήσεις με 150.Βαζεις σημάδι στο ριακτορα για να ξέρεις που είσαι. Συνεχίζεις τις ρουτίνες σου κανονικά. Στις 21 μέρες αποδιδουν στο max. Εσύ μετράς νιτρικά κάθε βδομάδα. Εάν η τιμή είναι ίδια δηλ, 30 και την πρώτη και την δεύτερη βδομάδα πρόσθετης. Π. Χ. 50 ml μέχρι να πας στο νούμερο που επιθυμείς. Τα πελλετ τα μουλιάζεις για 24 ώρες με νερό όσμωσης η ενυδρείου. Επισεις κάθε μήνα τον σταματάς τον ριακτορα τα αδειάζεις σε ένα κουβα και τα ξεπλένεις με νερό ενυδρείου, τα ξαναβάλεις μέσα και συμπληρώνεις την διαφορά. Βακτήρια κανονικά. Τα μόνα που αποδιδουν είναι τα special blend χωρίς καμία προσθήκη πηγής άνθρακα. 

Τώρα η έξοδος των πελλετ θα είναι στην είσοδο του σκιμερ γιατί έχει πολύ πράγμα να μαζέψει. 

Η ροή θα είναι κανονική ούτε λίγη ούτε πολύ, δηλ,να γυρνάνε όλα κανονικά. 

Τέλος το kh θα πρέπει να είναι κάτω από 8 διότι το νερό θα γίνει διαυγες και καίγονται οι κορφές των κοραλιων. 

Σε διακοπή ρεύματος μέχρι 5 ώρες αναφορές λένε, με νερό σταματημενος ο ριακτορα και επαναφορά του ρεύματος δεν υπάρχει θέμα. Ο λόγος είναι ότι στο στάσιμο νερό ψωφανε τα βακτηρίδια και άζωτο υδρόθειο που έχοντας το ρεύμα πάει όλο μέσα στο ενυδρείο που σημαίνει καταστροφή. 

Το ιδανικό είναι να αδειάζει ο ριακτορα, όπως τον έχω και εγώ. 

Μονόδρομος και λύση είναι. 

Με το καλό λοιπόν. 

Eυχαριστω φίλε @niknik ! 

το σκιμμερ μου ειναι το tunze 9004 (για μεχρι 250λτ) και το ενυδρειο μου ειναι το sera cube 130 λιτρα με το φιλτρο στην πλάτη.

απ οτι καταλαβα αν βαλω pellets δεν βαζω ανθρακα. σωστα? μονο αντιφωσφορο (σε κάλτσα) *και purigen το οποίο ηδη χρησιμοποιώ.

Στην περιπτωση των pellets ποια να προτιμησω? τα "all in one" ή τα ΝP?

Υ.Σ: προκαταβολικα να με σιμπαθάτε( :P) αν καποιες ερωτησεις μου σας φαινονται χαζες απλα οσων αφορα τα pellets και την χρηση τους κλπ κλπ ειμαι ο πλεον ασχετος! 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος jasonakos έγραψε:

Φίλε @fishbone! Αρχικώς σε ευχαριστώ πολύ για την κατατοπιστικότατη απάντηση σου! 

Ναι ο ριακτορας είναι και για pellets (είναι της coral box ο 70-x) 

Αν τρέξω Pellets τελικά, είναι συμβατά με τον άνθρακα ή χρησιμοποιώ Μόνο αντιφώσφορο? 

Αν καταλήξω στον αντιφώσφορο φαντάζομαι πως θα χρησιμοποιώ μόνο άνθρακα καθώς τώρα χρησιμοποιήσω το seagel. Σωστά? 

Εσύ κατά την γνώμη σου ποιο υλικό θα μου πρότεινες να τρέξω τουλάχιστον  για αρχή? 

 

Τον έχω αυτόν τον ριακτορα.

Μια χαρά για τα λεφτά του είναι. 

Όπως σου είπα άλλο το ένα υλικό και άλλο το άλλο.

Αντιφοσφωρο έστω και μικρή ποσότητα έτρεχα πάντα. 

Τώρα τα biopellet σε εμένα δεν λειτουργούσαν σε όλα τα ενυδρεία. 

Παράλληλα έχω ένα ρεεφ ενυδρείο στο σπίτι που τα πελλετ δεν έκαναν τίποτα ενώ στο γραφείο δουλεύουν. 

Τον αντιφοσφωρο θα τον βάλεις ούτος ή άλλος.  Τα πελλετ αν θες τα δοκιμάζεις και βλέπεις όμως όχι από την αρχή άλλα όταν θα έχεις υψηλά νιτρικά.  Εγώ πάντα προτιμώ ποιο φυσικούς τρόπους για τα νιτρικά (χαετο , σκιμμερ ) που σίγουρα παρέχουν μεγαλύτερη ασφάλεια. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος jasonakos έγραψε:

Eυχαριστω φίλε @niknik ! 

το σκιμμερ μου ειναι το tunze 9004 (για μεχρι 250λτ) και το ενυδρειο μου ειναι το sera cube 130 λιτρα με το φιλτρο στην πλάτη.

απ οτι καταλαβα αν βαλω pellets δεν βαζω ανθρακα. σωστα? μονο αντιφωσφορο (σε κάλτσα) *και purigen το οποίο ηδη χρησιμοποιώ.

Στην περιπτωση των pellets ποια να προτιμησω? τα "all in one" ή τα ΝP?

Υ.Σ: προκαταβολικα να με σιμπαθάτε( :P) αν καποιες ερωτησεις μου σας φαινονται χαζες απλα οσων αφορα τα pellets και την χρηση τους κλπ κλπ ειμαι ο πλεον ασχετος! 

Τα all in one Έχουν λιγο καλύτερη απόδοση αλλά λιώνουν και ποιο εύκολα επείσεις θέλουν αλλαγή διότι κάτω απο το περιτιλιγμα τους έχουν αντιφωσφωρο. 

Τα np δούλεψε και είσαι οκ. 

Για μένα το σκιμερ είναι μικρό. Αν μπορείς για αναβαθμίσει κάντο από χτες. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Τα all in one Έχουν λιγο καλύτερη απόδοση αλλά λιώνουν και ποιο εύκολα επείσεις θέλουν αλλαγή διότι κάτω απο το περιτιλιγμα τους έχουν αντιφωσφωρο. 

Τα np δούλεψε και είσαι οκ. 

Για μένα το σκιμερ είναι μικρό. Αν μπορείς για αναβαθμίσει κάντο από χτες. 

Φίλε @niknik λόγο περιορισμένων διαστάσεων του φίλτρου είναι το μεγαλύτερο skimmer που μπορώ να βάλω σε αυτό το ενυδρειο, τουλάχιστον απ όσα έχω κοιτάξει (εσωτερικά)

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος jasonakos έγραψε:

Φίλε @niknik λόγο περιορισμένων διαστάσεων του φίλτρου είναι το μεγαλύτερο skimmer που μπορώ να βάλω σε αυτό το ενυδρειο, τουλάχιστον απ όσα έχω κοιτάξει (εσωτερικά)

Δες το Mc 600 κρεμαστό και από έξω. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα αρχικά γιατί θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις κάτι από αυτά; Υπάρχει πλεόνασμα φωσφορικών αλάτων το οποίο θα πρέπει χειριστείς. Υπάρχει μεγάλο πλεόνασμα νιτρικών, το οποίο θα πρέπει επίσης να χειριστείς. Έχεις ένα σύστημα με κοράλλια ή fish only. Θέλεις να πας σε ulns λειτουργία του ενυδρείου. Δοκίμασες σε περίπτωση υψηλών Po4 και No3 να καταφέρεις μείωση τους με χειρισμούς, όπως ιχθυοφορτωση, επιθετικά με βακτήρια, περιορισμό πρόσθετων που ανεβάζουν τα nutrient της στήλη σου, ένα πιο δυνατό skimmer. Το αναφέρω για να τονίσω ότι κάθε περίπτωση μπορεί να έχει και άλλη λύση. Όσον αφορά τον αντιφώσφορο υπάρχουν διάφορα είδη, αντιφώσφορος αλουμινίου ( απορροφά πολύ γρήγορα φωσφορικά και έπειτα μέρος τους το απελευθερώνει, για αυτό και θέλει άμεση απομάκρυνση. Αντιφώσφορος σιδήρου με τον πιο διαδεδομένο και γνωστό πλέον τον GFO - Granular Ferric Oxide. ( Σχεδιασμένος για να απορροφά μεγάλη ποσότητα χωρίς να χρίζει άμεσης αντικατάστασης, μια πεπατημένη είναι μια φορά τον μήνα. Προσωπικά θα τον αντικαθιστούσα με βάση τις μετρήσεις που θα μου έδινε το τέστ φωσφορικών.) Σε αυτο το σημείο να πω ότι ο αντιφώσφορος δεν καταναλώνει, αλλά απορροφά. Και αυτό για να αναφερθώ στα biopellet και να πω ότι, αυτά αποτελούνται από μόνο δύο βασικά πολυμερή, A) το πολυ-3-υδροβουτυρικό (P3HB) και Β) το 3-υδροξυβουτυρικό-συν-3-υδροξυβαλερικό (P3HBV), και τα δύο είναι πολυεστέρες. Με τα (P3HBV - all-in-one ) παρατηρείται μια σταθερότερη και μεγαλύτερη μείωση των φωσφορικών. Και τα 2 ρίχνουν φωσφορικά απλά τα P3HBV τα ρίχνουν με πιο σταθερό και γρήγορο ρυθμό. Το NP σημαίνει NitratePhosphate. Κάθε εταιρεία κατασκευάζει με διαφορετική πυκνότητα, μέγεθος κοκκομετρία, αλλά η ουσία είναι ίδια. Τα biopellet δημιουργούν πρόσφορο έδαφος στα βακτήρια να αποικήσουν. Τα βακτήρια με τη σειρά τους δεσμεύουν Νο3 και Po4 σαν πηγή ενέργειας τους και ξεκινούν να αποδομουν το biopellet, απελευθερώνοντας βακτηριακό πλανκτον. Από το οποίο θέλουμε να απομακρύνουμε οσο το δυνατον περισσότερο. Γιατό και επιλέγουμε δυνατό σκιμμερ, στου οποίου την είσοδο τοποθετούμε την έξοδο του ριακτορα. Μικρό μέρος του βακτηριακου πλανκτον που περνάει στη στήλη νερού αποτελεί τροφή για τα κοράλλια. Αν αφήναμε περισσότερο ελεύθερο θα δημιουργούσαμε μια τοξική στήλη νερού. Αυτό που πρέπει να έχει κανείς υπόψιν είναι τα επίπεδα Ο2 και Kh στη στήλη νερού μιας και τα βακτήρια καταναλώνουν και αυτά. Η μείωση του O2 επιρεαζει άμεσα το pH. Η κάθε εταιρεία εξηγεί επ ακριβώς πώς θα κάνεις build up τα πέλλετ σε ποσότητα και αυτό θα πρότεινα σε περίπτωση που το επιλέξεις. Σημαντικό ρόλο παίζει και η ποσότητα ροής και κατ'επεκταση και ανάδευσης των biopellet. Προσωπική μου τοποθέτηση είναι να μην έχεις δυνατή ροή, τόση ώστε να κουνιούνται. Όσο αφορά τα βακτήρια θεωρώ ότι υπάρχουν πολλές επιλογές και πολλά αξιόλογα προϊόντα από διάφορες εταιρείες, θα διαφωνήσω με τον φίλο NikNik ότι μόνο τα blend είναι αποτελεσματικά. Συγνώμη για το σεντόνι :)

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...