Jump to content

55lt Ember tetra


Tzane

Recommended Posts

  Διαστάσεις:60x30x30
Λίτρα: 55
Χρόνος λειτουργίας:1 μηνας
Τύπος και διάρκεια φωτισμού:1x24w 6.500K
Co2 και τρόπος διάχυσης:2κιλη μπουκαλα(ολο το 24ωρο)
Λίπανση: -
Υπόστρωμα:Χαλίκι
Φίλτρανση: Εheim 2041

Θερμοκρασία: 25 C
Λίστα φυτών:Eleocharis parvula,bucephalandra sp. 'red',micranthemum micranthemoides
Λίστα ψαριών και ασπόνδυλων :7 ember tetra


Μιας και ξεστηθηκε το προηγουμενο ενυδρειο λογω μετακομισης,ειπα να δοκιμασω κατι καινουργιο.
Απλο στησιμο,χωρις πολλα φυτα.Η parvula θα χρειαστει και αλλο κουρεμα μιας και ηταν τεραστιες αυτες που πηρα.
Ψαρακια θα προστεθουν αλλα τοσα ember tetra τον αλλο μηνα και ισως αργοτερα μολις στρωσει καλυτερα ο βυθος καμια γαριδα.


DSC_0213_zpskxvtxsuu.jpg


DSC_0236_zpsp36h6nzt.jpg


DSC_0222_zpsqv3unyld.jpg


DSC_0211_zpsxojpfhfp.jpg


DSC_0247_zpsk9muqvra.jpg


DSC_0235_zpsh4qewrvg.jpg

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσει πολυ,μπραβο

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Κάτι πολύ όμορφο γίνεται εδώ!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από τον τίτλο και μόνο, δεν θα μπορούσε να μην μου αρέσει το ενυδρείο σου. Μακράν τα αγαπημένα μου μικρόψαρα τα Ember. Σωστή και η απόφασή σου περί διπλασιασμού και μόνο ενός είδους ψαριού. 

 

Το scape λιτό όπως πρέπει, πολύ καλά δομημένο.

 

Δες αν μπορείς να βάλεις τον θερμοστατη τέρμα πίσω στην γωνία όρθιο να μην χτυπάει τόσο στο μάτι, να τον κρύψεις γενικότερα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι πολύ ωραίο φίλε!

Λίγο την πέτρα την αριστερή αν μπορούσες να πειράξεις ή ακόμα καλύτερα να βάλεις άλλη μία buchephalandra ανάμεσα από τις 2 πέτρες προκειμένου να μην φαίνεται ότι δεν είναι μία.

Με το καλό και τα ember να γίνουν κατακόκκινα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ ολους,

Τα ember και εμενα απο τα αγαπημενα μου ψαρακια,ηθελα καιρο να τα βαλω και ηρθε η ωρα.

Ο θερμοσταστης δυστηχως προς το παρον μονο ετσι μπαινει πλαγιαστος δεν χωραει ορθιος.

Καμια buchephalandra θελω να βαλω ακομα οπως λες Fred,την πηρα δοκιμαστικα πιο πολυ να δω πως θα παει και ειναι ηδη απο τα αγαπημενα μου φυτα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Tzane έγραψε:

Σας ευχαριστω πολυ ολους,

Τα ember και εμενα απο τα αγαπημενα μου ψαρακια,ηθελα καιρο να τα βαλω και ηρθε η ωρα.

Ο θερμοσταστης δυστηχως προς το παρον μονο ετσι μπαινει πλαγιαστος δεν χωραει ορθιος.

Καμια buchephalandra θελω να βαλω ακομα οπως λες Fred,την πηρα δοκιμαστικα πιο πολυ να δω πως θα παει και ειναι ηδη απο τα αγαπημενα μου φυτα!

Φοβερό φυτάκι , πολύ ανθεκτικό και κατεμέ πιο όμορφο από την anubia (+ότι ανθίζει και συνέχεια).

Υπάρχουν πολλά είδη αλλά δυστυχώς Ελλάδα δύσκολα τα βρίσκεις. Από εξωτερικό σου φέρνουν πολλά γιατί το είχα ψάξει με μοναδικό μειονέκτημα πως χρεώνουν υψηλά μεταφορικά λόγω ότι πρέπει να έρθει express για να επιζήσει!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παρατηρησα στο ενυδρειο αρκετη αλγη που μου μοιαζει με νηματοδειδης(ανεβαζω φωτο να μου πειτε την αποψη σας).

Αναπτυξη στα φυτα εχω αρκετα καλη,υποψιαζομαι λογω συνεχες co2 και ελλειψη λιπανσης παιζει να ευνοηθηκε η αλγη?
Για αρχη λεω να κανω μηχανικη αφαιρεση οση μπορω,ισως excel τοπικα μηπως την καψει και να βαλω κερατοφυλλο που ειναι γρηγορης αναπτυξης.


Θα ηταν καλο να ξεκινησω ενα γενικο λιπασμα τωρα που εχει παρει μπρος η αλγη ή να το αποφυγω προς το παρον?


DSC_0307_zpsgatrgrsl.jpg


DSC_0309_zpsmgsthxst.jpg


DSC_0311_zpstsoxigiv.jpg



 

Έγινε επεξεργασία - Tzane
Link to comment
Share on other sites

Tριχοειδής άλγη ναι , για εμένα απολύτως φυσιολογικό.

 

Κοίταξε είναι διάφορα τώρα που παίζουν ρόλο..

 

Καινούργιο ενυδρείο, χαμηλή φυτομάζα, πιθανή έλλειψη νιτρικών  (έχεις μετρήσει;) , έλλειψη θρεπτικών και απουσία υποστρώματος. Δεν υπάρχει συναγωνισμός έναντι στην άλγη η οποία εκμεταλλεύεται το παραμικρό για να μεγαλώσει. 

Εγώ στην θέση σου θα έκανα τα εξής:

Καταρχάς μηχανικά θα προσπαθούσα να την ρουφήξω από οπουδήποτε μπορώ προκειμένου να μην εξαπλωθεί πολύ γρήγορα.

Το φως εφόσον η ένταση δεν μπορεί να μειωθεί θα μείωνα προσωρινά τις ώρες σε 5 με 6 ώρες.

Θα είχα το διοξείδιο (αυτό με bold) όσο το δυνατόν ψηλότερα γίνεται.

Θα έλεγχα τα νο3 μου να δω αν υπάρχει έλλειψη και κατά συνέπεια αργή ανάπτυξη των φυτών και αναλόγως θα αποφάσιζα αν θα πήγαινα σε ένα γενικό λίπασμα που θα χρησιμοποιούσα λίγο.

 

Τα φυτά αυτά δεν χρειάζονται ούτε πολύ φως, ούτε πολύ διοξείδιο (ασχέτως αν κάνει καλό να είσαι ψηλά) , ούτε λίπασμα.

Θα έλεγα μάλιστα πως ειδικά οι buchephalandres είναι επιρρεπείς σε άλγη λόγω υψηλότερου φωτισμού.

Κάποιες συχνές αλλαγές νερού με μηχανικό καθαρισμό τώρα θα βοηθήσουν .

 

Εν κατακλείδι αυτό που γίνεται τώρα είναι ότι τα φυτά δεν έχουν τις καλύτερες δυνατές συνθήκες ανάπτυξης , με τις buchephalandres να είναι ούτως ή άλλως υπερβολικά αργές και τα υπόλοιπα να μην έχουν το απαραίτητο έδαφος-εφόδια για να αναπτυχθούν γρήγορα και να ανταγωνιστούν πιθανή άλγη.

 

Όπως και να έχει άμα δείξεις λίγο προσοχή  εννοείται πως θα έχεις ένα μινιμαλ ενυδρείο καθαρό από άλγες.

 

Πρώτα μέτρησε τα νο3 , τα φυτά γρήγορης ανάπτυξης τα βάζουμε για να τραβήξουν την περίσσεια θρεπτικών . Εσένα το υπόστρωμα δεν εκλύει θρεπτικά στη στήλη νερού, ούτε βάζεις λιπάσματα . Τα νο3 μένουν να δεις! Αλλιώς ούτε το κερατόφυλλο έχει νοημα!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Fred13 έγραψε:

Tριχοειδής άλγη ναι , για εμένα απολύτως φυσιολογικό.

 

Κοίταξε είναι διάφορα τώρα που παίζουν ρόλο..

 

Καινούργιο ενυδρείο, χαμηλή φυτομάζα, πιθανή έλλειψη νιτρικών  (έχεις μετρήσει;) , έλλειψη θρεπτικών και απουσία υποστρώματος. Δεν υπάρχει συναγωνισμός έναντι στην άλγη η οποία εκμεταλλεύεται το παραμικρό για να μεγαλώσει. 

Εγώ στην θέση σου θα έκανα τα εξής:

Καταρχάς μηχανικά θα προσπαθούσα να την ρουφήξω από οπουδήποτε μπορώ προκειμένου να μην εξαπλωθεί πολύ γρήγορα.

Το φως εφόσον η ένταση δεν μπορεί να μειωθεί θα μείωνα προσωρινά τις ώρες σε 5 με 6 ώρες.

Θα είχα το διοξείδιο (αυτό με bold) όσο το δυνατόν ψηλότερα γίνεται.

Θα έλεγχα τα νο3 μου να δω αν υπάρχει έλλειψη και κατά συνέπεια αργή ανάπτυξη των φυτών και αναλόγως θα αποφάσιζα αν θα πήγαινα σε ένα γενικό λίπασμα που θα χρησιμοποιούσα λίγο.

 

Τα φυτά αυτά δεν χρειάζονται ούτε πολύ φως, ούτε πολύ διοξείδιο (ασχέτως αν κάνει καλό να είσαι ψηλά) , ούτε λίπασμα.

Θα έλεγα μάλιστα πως ειδικά οι buchephalandres είναι επιρρεπείς σε άλγη λόγω υψηλότερου φωτισμού.

Κάποιες συχνές αλλαγές νερού με μηχανικό καθαρισμό τώρα θα βοηθήσουν .

 

Εν κατακλείδι αυτό που γίνεται τώρα είναι ότι τα φυτά δεν έχουν τις καλύτερες δυνατές συνθήκες ανάπτυξης , με τις buchephalandres να είναι ούτως ή άλλως υπερβολικά αργές και τα υπόλοιπα να μην έχουν το απαραίτητο έδαφος-εφόδια για να αναπτυχθούν γρήγορα και να ανταγωνιστούν πιθανή άλγη.

 

Όπως και να έχει άμα δείξεις λίγο προσοχή  εννοείται πως θα έχεις ένα μινιμαλ ενυδρείο καθαρό από άλγες.

 

Πρώτα μέτρησε τα νο3 , τα φυτά γρήγορης ανάπτυξης τα βάζουμε για να τραβήξουν την περίσσεια θρεπτικών . Εσένα το υπόστρωμα δεν εκλύει θρεπτικά στη στήλη νερού, ούτε βάζεις λιπάσματα . Τα νο3 μένουν να δεις! Αλλιώς ούτε το κερατόφυλλο έχει νοημα!

 

 

Τις περιμενα τις αλγες,μιας και ειναι νεοστημενο αλλα δεν περιμενα τριχοειδη...Συνηθως οτι στηνω ξεκιναει με κυανο :P

Εκανα μια αλλαγη και αφαιρεσα οση μπορουσα.Τεστ για νιτρικα δυστηχως γιοκ,παω λιγο στα τυφλα,μεχρι στιγμης παντως δεν ειχα σχεδον καθολου.Μιας και δεν αλλαξα κατι στη ρουτινα υποθετω οτι ειμαι χαμηλα(μαλλον).

Διοξειδιο ειμαι στις 120 φ/λ και το σκεφτομαι να ανεβασω.

Φως μειωνω ωρες ή αμα βρω καμια πατεντα να χαμηλωσω την ενταση(σκεφτηκα ριζοχαρτο αλλα δεν ξερω αν θα δουλεψει)

 

Κερατοφυλλο ελεγα να βαλω μπας και ανταγωνιστει λιγο την αλγη,αλλα τραβαει και τα νο3 που μαλλον δεν εχω.

Εφοσον τσεκαρω οτι τα νιτρικα ειναι χαμηλα.να ξεκινησω να προσθετω ή καλυτερα να περιμενω να κανει τον κυκλο της η αλγη και μετα?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στις πόσες μέρες είσαι που τρέχει το ενυδρείο ;

 

Θα λειτουργήσει το ριζόχαρτο αλλά φοβάμαι λίγο υλικά κοντά σε θερμοκρασίες. Καλύτερα να περιορίσεις τις ώρες.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος Fred13 έγραψε:

Στις πόσες μέρες είσαι που τρέχει το ενυδρείο ;

 

Θα λειτουργήσει το ριζόχαρτο αλλά φοβάμαι λίγο υλικά κοντά σε θερμοκρασίες. Καλύτερα να περιορίσεις τις ώρες.

 

Κατέβηκα μια ώρα σημερα στο φωτισμό και από αύριο θα τον μειώσω κι άλλο σιγά σιγά 

Το ενυδρείο τρέχει 2 μήνες,με τον ένα μήνα περίπου στο στρώσιμο και χωρίς φωτισμό.

Link to comment
Share on other sites

Mπορείς να ξεκινήσεις με ένα all in one λίπασμα και μία μικρή ποσότητα σπασμένη κάθε μέρα καλύτερα..

Δοκίμασε της tropica το specialized που περιέχει και Nitrogen.

 

Το eleocharis το θέλεις σαν carpet σε όλο το ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Fred13 έγραψε:

Mπορείς να ξεκινήσεις με ένα all in one λίπασμα και μία μικρή ποσότητα σπασμένη κάθε μέρα καλύτερα..

Δοκίμασε της tropica το specialized που περιέχει και Nitrogen.

 

Το eleocharis το θέλεις σαν carpet σε όλο το ενυδρείο;

Σιγά σιγά όταν υποχωρήσει η άλγη θα ξεκινήσω λιπάσματα,έχω κάποια της seachem στην άκρη αλλά σκεφτομαι να πάω σε diy.

Το γρασίδι όχι δεν το θέλω σε όλο το ενυδρείο αλλά ήδη έχει αρχίσει να πετάει σε διάφορα σημεία.

Link to comment
Share on other sites

Σε ρώτησα γιατί αν ήθελες full carpet ο καλύτερος σύμμαχος σου στην παρούσα φάση θα ήταν απλά να φυτέψεις όσο περισσότερο γρασίδι μπορείς :)

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Tzane said:

Τις περιμενα τις αλγες,μιας και ειναι νεοστημενο αλλα δεν περιμενα τριχοειδη...Συνηθως οτι στηνω ξεκιναει με κυανο :P

Εκανα μια αλλαγη και αφαιρεσα οση μπορουσα.Τεστ για νιτρικα δυστηχως γιοκ,παω λιγο στα τυφλα,μεχρι στιγμης παντως δεν ειχα σχεδον καθολου.Μιας και δεν αλλαξα κατι στη ρουτινα υποθετω οτι ειμαι χαμηλα(μαλλον).

Διοξειδιο ειμαι στις 120 φ/λ και το σκεφτομαι να ανεβασω.

Φως μειωνω ωρες ή αμα βρω καμια πατεντα να χαμηλωσω την ενταση(σκεφτηκα ριζοχαρτο αλλα δεν ξερω αν θα δουλεψει)

 

Κερατοφυλλο ελεγα να βαλω μπας και ανταγωνιστει λιγο την αλγη,αλλα τραβαει και τα νο3 που μαλλον δεν εχω.

Εφοσον τσεκαρω οτι τα νιτρικα ειναι χαμηλα.να ξεκινησω να προσθετω ή καλυτερα να περιμενω να κανει τον κυκλο της η αλγη και μετα?

 

 

Υπάρχουν φύλλα ελεγχόμενης διαπερατότητας φωτός. Τα χρησιμοποιούν οι χομπιστες για τις ορχιδέες όταν τις "βγάζουν να λιαστουν"... Δεν ξέρω που θα βρεις. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...