Jump to content

Προσπάθεια για Reef (Εντελώς Αρχάριος)


Spiros_61748

Recommended Posts

πριν 1 λεπτό, το μέλος invisiblesurfer έγραψε:

Δεν λειτουργεί το λινκ του φωτιστικού, ευχαριστώ πάντως

Εγώ το ανοίγω, δεν ξέρω τι μπορεί να συμβαίνει... Πάντως το φωτιστικό είναι το populargrow 165w WiFi dimmable led αν το ψάξεις έτσι στο Google θα στο βγάλει και στο eBay και στο AliExpress λογικά...

πριν 21 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Και τα δύο μαζι

 

πριν 38 λεπτά, το μέλος gmarbel έγραψε:

θεωρητικά το είπα..δεν εχω γνώσεις στα ηλεκτρονικά και στα diy led. με μια ώρα δεν εχεις προβλημα  εχει τους ανεμιστήρες που κατεβάζουν τη θερμοκρασία και δεν υπάρχει θέμα. με το να τα καλύψεις απλα χανεις αδικα watt.

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραιο στησιμο βραχων!

Νομιζω πως εχεις αρκετες θεσεις πανω για διαφορα σκληρα, ειτε ευκολα ειτε δυσκολα στο μελλον.

Η διατομικη σου θα φυγει αργα ή γρηγορα...Κανεις αλλαγες νερου καθε εβδομαδα? Θα βοηθήσουν παντως το ολο συστημα.

Την κοραλινη προσωπικα δεν θα την πειραζα στην πλατη. Ειναι υγεια για το θαλασσινο.

Η ψαροσυνθεση σου πολυ ωραία και απροβλημάτιστη. Ο συνδυασμος blue & yellow tang φανταστικος.

Τα λιτρα σου ειναι μια χαρα για να κολυμπουν ανετα για τον επομενο 1.5 χρονο. Φαι να πεφτει και ολα καλα!

 

Εφαρμοσε τις ρουτινες σου και ολα θα πανε καλα.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

@Digital ReasonReasonReasonRReRe

@Digital Reason σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Μακάρι να καταφέρω να φτάσω έστω και λίγο το επίπεδο των ενυδρείων που βλέπω εδώ και μου τρέχουν τα σάλια...όχι τίποτα άλλο, αλλά θα σταματήσει να μου τη λέει και η γυναίκα μου!!!

Η απόφαση για την κοραλινη με ταλαιπώρησε αλλά διάλεξα τη μέση οδό, την καθάρισα μέχρι τη μέση...την υπόλοιπη την κρύβει ο βράχος

Η διατομικη με έχει κουράσει... την έχω από το τότε που έβαλα το sump, το οποίο είναι από plexiglass παρεμπιπτόντως, δηλαδή παραπάνω από έξι μήνες. Τώρα  άλλαξα σε αντιφωσφορο αλουμινίου που πρότεινε και ο @gmarbel και περιμένω φως... αλήθεια πρέπει να τον αλλάζω κάθε τέσσερις μέρες; Αλλαγές κάνω ευλαβικά κάθε βδομάδα ακόμα και ελπίζω να συνεχίσω έτσι.

Όσον αφορά τα ψαράκια φάνηκα αδύναμος, το παραδέχομαι... αλλά σίγουρα όταν έρθει η ώρα θα βρουν καλύτερο σπίτι.

Και για να κλείσω το σεντόνι, ανέβασα ένα βιντεάκι για να δείτε την κυκλοφορία αν μπορείτε και να μου πείτε την άποψη σας για τον αν χρειάζεται κι άλλος κυκλοφορητής

Ευχαριστώ και πάλι.

Έγινε επεξεργασία - Spiros_61748
Link to comment
Share on other sites

αλλο ενυδρείο... καθαρό και φωτεινό

ναι ο αντιφωσφορος θελει αλλαγή κάθε 4 μέρες για αν δεις και αποτελεσμα...

ηδη νομίζω καθαρισε ο αραγωνιτης?? ή φταιει ο φωτισμός?

η κυκλοφορία μου φαινεται επαρκής

βάλε και μια φωτογραφία απο το σαμπ..

Link to comment
Share on other sites

Όντως και εμένα μου αρέσει περισσότερο και όπως λες gmarbel, φώτισε ο τόπος!!!

Δυστυχώς φοβάμαι ότι η διατομική θα με ταλαιπωρήσει. Από το βίντεο δεν φαίνεται καλά, αλλά όταν έκρυψα τα κόκκινα led, σα να υποχώρησε ελάχιστα.

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι όταν για 3-4 μέρες είχα χαμηλώσει τη φωτεινότητα για εγκλιματισμό των κοραλλιών, έδειχνε να υποχωρεί. Άρα πιστεύω ότι ευθύνεται η ένταση και το φάσμα του φωτισμού. Το θέμα είναι πως αντιμετωπίζεται αυτό γιατί αν χαμηλώσω την ένταση, μήπως μετά δεν επαρκεί ο φωτισμός;

Παρόλο που η εικόνα του σαμπ θα με ντροπιάσει, θα ανεβάσω...

Link to comment
Share on other sites

Απο το βιντεο καταλαβαινω οτι εχεις πολυ καλη κυκλοφορια "πανω" στα κοραλια.

Τωρα αν υπαρχουν καποια νεκρα σημεια σε γωνιες του ενυδρειου νομιζω πως δεν πρεπει να τους δωσεις σημασια.

 

Διατομικη - Το να χαμηλωσεις για συγκεκριμενο διαστημα την ενταση του φωτισμου σου ή να ελαττωσεις τις φωτοπεριοδο του φωτιστικου δεν θα προκαλεσεις κανενα προβλημα 

στα κοραλια σου που αν βλεπω καλα τα περισσοτερα ειναι soft και lps. Αλλα και τα σκληρα σου δεν ειναι και τα πλεον απαιτητικα. Οποτε κανενα μια δοκιμη με σταδιακη μειωση, οχι αποτομα. Και σε συνδυασμο με αλλαγες νερου και χρηση αντιφοσφωρου στο τελος θα εξαλειφθει.

 

Και τελος, το σαμπ ειτε καθαρο και ταχτοποιημενο ειτε βρωμικο και ακαταστατο, κλεινεται στο ντουλαπι και τελειωνει η ιστορια.....χαχαχαχα.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό για το σαμπ ξαναπέστο... και το καλύτερο είναι ότι με κλειστό το ντουλάπι δεν ενοχλεί και τους "εχθρούς" του ενυδρείου...

Χαίρομαι που η κυκλοφορία φαίνεται καλή γιατί μέχρι να καταλήξω σ'αυτές τις θέσεις, κάθε απόγευμα είχε δοκιμές.

Όντως τα κοράλλια δεν είναι απαιτητικά και τουλάχιστον για την ώρα δεν έχω σκοπό να προσθέσω τέτοια...

Αλλαγές κάνω περίπου 40 λίτρα (λιγότερα ναι, περισσότερα όχι) εβδομαδιαίως, χρειάζονται περισσότερα λίτρα;

Οπότε να ξεκινήσω με μείωση της φωτοπεριόδου από 9 σε 8 ώρες και βλέπω...

Και αφού πιάσαμε το φωτιστικό, θα του αλλάξουμε τα φώτα στην κυριολεξία...

light.thumb.jpg.ce32258c6236fb9c5aea040e9f01fb8e.jpg

Ήδη με τα κόκκινα που έχω καλυμμένα μου αρέσει περισσότερο αλλά χάνω σε watt άρα θα μπορούσατε να προτείνατε αλλαγές ώστε να μη χάνω σε watt και σε φάσμα αλλά να έχω και ένα λιγότερο λευκό - ξεπλυμένο αποτέλεσμα;

Ευχαριστώ και πάλι. 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

IMG_20181025_195204.thumb.jpg.d1444e1461c7f40af08c9dede7a5ffd0.jpgIMG_20181025_195142.thumb.jpg.70e15e865c4b8d3712145badf8d11a17.jpgΚαι οι φωτογραφίες από το σαμπ... δεξιά που είναι το skimmer έρχεται το νερό και έχω και το αντιφωσφορο, μετά έχω χαετο με λίγο βράχο αεραντλία και θερμοστάτη μετά bubble trap όπου έχω βάλει δύο σφουγγάρια juwel carbo για άνθρακα και από πάνω ένα απλό σφουγγάρι και τέλος η αντλία επιστροφής. Το φως στη χαετο δουλεύει αντίστροφα από αυτό του ενυδρείου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πως καταφέρνουμε και τα χωράμε όλα αυτά πάντα είχα την απορία, μπράβο σου. 

Link to comment
Share on other sites

To sumpaki του sport Billy!

Για εμάς τους παλαιότερους :hehe!

 

Για τους υπόλοιπους....

 

Screenshot_20181025-233650_Google.thumb.jpg.e598b6d3d623f87aba9afca20599e5c5.jpg

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Σπύρο καλημέρα

Τώρα βρήκα χρόνο και είδα το όμορφο ενυδρείο σου.

Από τα γραφόμενα σου διαπίστωσα πολλά κοινά προβλήματα .

Εσύ είσαι πολύ περισσότερο στο χόμπι από μένα οπότε ότι γράφω μην το θεωρείς δεδομένο.

Προσπάθεια αντιμετώπισης συζύγου :

Μετά από πολλές προσπάθειες να αγαπήσει το ενυδρείο κατέληξα στα εξής συμπεράσματα.

Κάνουμε όλες τις δουλειές <αλλαγή νερου,καθαρισμος, μετρήσεις >σε ώρες πού η δεν είναι στο σπίτι η κοιμάται .

Εκτελούμε όλες τις συζυγικές υποχρεώσεις μας  χωρις παράπονο αλλα της διευκρινίζουμε το ότι από τότε που βάλαμε το ενυδρείο νιώθουμε πολύ καλυτέρα.

Ποτέ μα ποτέ δεν βάζουμε το ενυδρείο πάνω από οτιδήποτε θέλει η αγαπημένης μας.

Ας πούμε ότι είμαστε κομμάτια όλη την εβδομάδα και σκαφτόμαστε πως και πως το σαββατοκύριακο να κάτσουμε.

Θα είναι και ευκαιρία να κάνουμε ολες τις εργασίες το πρωι του Σαββάτου.

Και ξαφνικά μας ζητά να βγούμε το βράδυ της παρασκευής .

Αν βγούμε όλα καλά ,αλλά αν δεν δεχτούμε να βγούμε σε καμιά περίπτωση δεν πρέπει να κάνουμε οποιαδήποτε εργασία στο ενυδρείο.

Είναι σίγουρο ότι θα ακούσουμε φράσεις …..δεν ήθελες να παμε βόλτα αλλα για το ενυδρείο ΣΟΥ βρήκες χρόνο.

Για την διατομικη εγω βρήκα λυση δίνοντας λιγότερη τροφή στο σύστημα.

Την κατεψυγμένη την δίνω μια φορά την εβδομάδα την προηγούμενη της αλλαγής νερου.

Η αλήθεια είναι ότι νιώθω ότι κατι δεν παει καλα στα κοράλλια αλλα το ψάχνω και εγω.

Και τέλος ο φωτισμός.

Έχουμε το ιδιο φωτιστικό με την διαφορά ότι εγω εχω 2.

Αναρωτιέμαι μάλιστα αν φτανει το φως που εχεις μιας και έχουμε σχεδόν ιδια λίτρα.

Θα σου πρότεινα να βάλεις 90% τα μπλε και περίπου 40% το λευκο .

Ισως και να κάνω λάθος θα δήξει .

Καλή συνέχεια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νίκο, τα εν οίκω μη εν δήμω λένε, αλλά με τα γραφόμενά σου περιγράφεις ακριβώς την κατάσταση που επικρατεί στο σπίτι...και συνοψίζεται σε αυτό που έχεις υπερτονίσει... το ενυδρείο είναι μόνο δικό μου και όχι δικό μας...

Στο δια ταύτα τώρα, σ'ευχαριστώ για τα καλά λόγια αλλά μη νομίζεις ότι επειδή ασχολούμαι περισσότερο διάστημα γνωρίζω κιόλας...

Τάισμα με κατεψυγμένη κι εγώ μια φορά τη βδομάδα την επόμενη της αλλαγής, καθημερινά μια φορά ξηρή τροφή σε ποσότητα που μέσα σε 5 λεπτά το πολύ έχει φύγει και επίσης μια φορά την εβδομάδα βάζω φύκια της Ocean Nutrition που μέχρι το πρωί τα έχουν εξαφανίσει... Επίσης μια φορά την εβδομάδα κάνω target feed με reef snow τα κοράλλια.

Αισθάνομαι ότι επειδή έχω χαμηλά το φωτιστικό δημιουργείται το θέμα της διατομικής. Τώρα θα μειώσω τη φωτοπερίοδο για να δω πως θα ανταποκριθεί  το σύστημα αφού και τα κοράλλια που έχω δεν είναι τόσο απαιτητικά.  

Επίσης παρήγγειλα led από ebay για να αλλάξω τα κόκκινα και τα warm white.

Αλήθεια εσύ πόσο ψηλά τα έχεις γιατί αν εγώ με ένα θεωρώ ότι έχω πολύ φως, πόσο μάλλον εσύ με δυο. 

Βέβαια εγώ νόμιζα ότι είχα πολύ φως με κάτι λεντοταινιες που είχα στην αρχή οπότε μη με παίρνεις και πολύ στα σοβαρά.

Σε κάθε περίπτωση καλή συνέχεια και καλή δύναμη :hehe

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μετά από σχεδόν δυο βδομάδες με χρήση Phosguard με αλλαγή κάθε 4 μέρες, μειώνοντας τη διάρκεια του φωτισμού κατά μια ώρα και καθαρίζοντας το σαμπ για να μειώσω τις εστίες νιτρικών πιστεύω ότι η διατομική έχει ελαττωθεί αλλά ακόμα υπάρχει.

Συνεχίζοντας αυτές τις ρουτίνες, πόσο χρόνο περίπου θα χρειαστεί για να φύγει σε ικανοποιητικό βαθμό; Κανά μήνα ή παραπάνω;

Και μια φωτογραφία για κρίνετε τα αποτελέσματα.

IMG_20181101_213518.thumb.jpg.c756395b0d45c56280c04ac77c921fc3.jpg

 

Και κάτι άσχετο, τα μανιτάρια υπάρχει κάποιος τρόπος να τα ξεφορτωθώ; Νομίζω ότι πολλαπλασιάζονται ανεξέλεγκτα.

Καλημέρα και πάλι. 

 

Link to comment
Share on other sites

On 2/11/2018 at 9:36 ΠΜ, το μέλος Spiros_61748 έγραψε:

Καλημέρα, μετά από σχεδόν δυο βδομάδες με χρήση Phosguard με αλλαγή κάθε 4 μέρες, μειώνοντας τη διάρκεια του φωτισμού κατά μια ώρα και καθαρίζοντας το σαμπ για να μειώσω τις εστίες νιτρικών πιστεύω ότι η διατομική έχει ελαττωθεί αλλά ακόμα υπάρχει.

Συνεχίζοντας αυτές τις ρουτίνες, πόσο χρόνο περίπου θα χρειαστεί για να φύγει σε ικανοποιητικό βαθμό; Κανά μήνα ή παραπάνω;

Και μια φωτογραφία για κρίνετε τα αποτελέσματα.

IMG_20181101_213518.thumb.jpg.c756395b0d45c56280c04ac77c921fc3.jpg

 

Και κάτι άσχετο, τα μανιτάρια υπάρχει κάποιος τρόπος να τα ξεφορτωθώ; Νομίζω ότι πολλαπλασιάζονται ανεξέλεγκτα.

Καλημέρα και πάλι. 

 

Συνέχισε αυτά που κάνεις μαζί με βακτήρια και θα φύγει. Ο χρόνος είναι σχετικος

Ελενξε και τις ροές. 

Τα μανιτάρια πάνε ανεξέλεγκτα πράγματι και διμιουργουν πολλά θέματα. 

Κλείσε ροές πάρε ξυράφι και κόβεις όμως πρόσεχε διότι θα βγάλουν τοξίνες, σύγχρονος να έχεις ένα λάστιχο να ρουφας τα τρίμματα και όχι μόνο, και άνθρακα μέσα. Τελειώνεις με αλλαγή νερού. 

 

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή και επιμονή λοιπόν για το  επιθυμητό αποτέλεσμα.

Βακτήρια ρίχνω σε κάθε αλλαγή, θα βοηθούσε αν έριχνα και ενδιαμεσά;

Για τις ροές προσπαθώντας να βρω τη βέλτιστη θέση, έχω προσπαθήσει να βλέπω κίνηση στα χαμηλά κοράλλια.

Δεν ξέρω πως αλλιώς να επιβεβαιώσω τη σωστή ροή.

Επίσης αν αναφέρω οτι για όσο είναι κλειστά τα φώτα του ενυδρείου, οι αντλίες μπαίνουν σε night mode, δηλαδή χαμηλώνουν.

Απ'ότι καταλαβαίνω τα μανιτάρια έπρεπε να τα είχα ξεφοσστωθεί πριν μπεί ο βράχος στο ενυδρείο. Τώρα με αυτά που διαβάζω δε ξέρω αν θα το τολμήσω. 

Σε κάθε περιπτωση ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Καλό βράδυ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 11/4/2018 at 9:34 PM, Spiros_61748 said:

Υπομονή και επιμονή λοιπόν για το  επιθυμητό αποτέλεσμα.

Βακτήρια ρίχνω σε κάθε αλλαγή, θα βοηθούσε αν έριχνα και ενδιαμεσά;

Για τις ροές προσπαθώντας να βρω τη βέλτιστη θέση, έχω προσπαθήσει να βλέπω κίνηση στα χαμηλά κοράλλια.

Δεν ξέρω πως αλλιώς να επιβεβαιώσω τη σωστή ροή.

Επίσης αν αναφέρω οτι για όσο είναι κλειστά τα φώτα του ενυδρείου, οι αντλίες μπαίνουν σε night mode, δηλαδή χαμηλώνουν.

Απ'ότι καταλαβαίνω τα μανιτάρια έπρεπε να τα είχα ξεφοσστωθεί πριν μπεί ο βράχος στο ενυδρείο. Τώρα με αυτά που διαβάζω δε ξέρω αν θα το τολμήσω. 

Σε κάθε περιπτωση ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Καλό βράδυ.

Ακούμε νέα..

Την καλησπέρα μου!!

Link to comment
Share on other sites

IMG_20190118_212319.thumb.jpg.5c52fa565cb8131ffda718631c2f741e.jpgΚαλησπέρα και από μένα και καλή χρονιά σε όλους. 

Λοιπόν, για αρχή να πω ότι άλλαξα τη διάταξη του βράχου, έβαλα τα μεγάλα κομμάτια πίσω ώστε να έχω περισσότερο χώρο μπροστά. Άλλαξα τη θέση των κυκλοφορητων και πρόσθεσα έναν ακόμα 2000lt/hr που βρίσκεται χαμηλά και χτύπα πίσω από το βράχο. 

Άλλαξα τα κόκκινα, τα πράσινα και το θερμό λευκό led από το φωτιστικό σε royal blue και σε λευκό 4000k και ξεκίνησα να ρίχνω red sea nopox (όχι φανατικά).

Μετά από όλα αυτά έχω σαφή μείωση της διατομικης αλλά δεν φεύγει εντελώς. Τα ψαράκια μια χαρά. Τώρα όσων αφορά τα κοράλλια, τα εύκολα πάνε καλά, τα σκληρά μπορώ να πω ότι είναι στάσιμα, ούτε αναπτύσσονται τρελά αλλά ούτε και τα χάνω. Οι τιμές μου σε γενικές γραμμές είναι μέσα στα φυσιολογικά όρια παρόλο που δεν κάνω και πολύ συχνά μετρήσεις.

Μετά από όλα αυτά αποφάσισα να κάνω το τελευταίο(;) μεγάλο έξοδο  και παρήγγειλα το vervve giesemann ώστε να έχω σωστό και ποιοτικό φως. Μόλις έρθει και κάνω την αλλαγή αυτή θα δω πως θα συνεχίσω παρακάτω. 

Σε γενικές γραμμές αν τα κοράλλια ανταποκριθούν καλύτερα στην ανάπτυξη θα είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Να αναφέρω επίσης ότι τροφή για κοράλλια ρίχνω μια φορά την εβδομάδα, μια μίξη από reef snow, phytoplankton s, reef blizzard s.

Συγγνώμη για το σεντόνι.

 

Υ.Γ. πριν λίγο καιρό είχα δει κάτι σαλιγκάρια κατά τη διάρκεια αναπαραγωγής και χάρηκα γιατί σκέφτηκα ότι θα μεγαλώσω το συνεργείο καθαρισμού... Τώρα μετανιώνω γιατί κάθε λίγο και λιγάκι καθαρίζω το skimmer, τον ριακτορα και την αντλία επιστροφής από αυτά.

Έγινε επεξεργασία - Spiros_61748
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Σπύρο. 

Αρχίζεις και διαβάζεις το ενυδρείο σου.

Έχε υπομονή και θα αρχίσεις να έχεις πιο ξεκάθαρη εικόνα. 

 

Το φωτιστικό δεν το ξέρω αλλά η εταιρεία είναι κορυφαία!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σπύρο μια χαρά πας, προσοχή με το νοποξ καλύτερα να είσαι σε χαμηλότερη δοσολογία από αυτήν που προτείνουν και ριχνε που και που βακτήρια. Το φωτιστικό θα το κατά ευχαριστηθεις (και κάνε και καμία παρουσίαση να το χαρούμε και εμείς). 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πολύ καλή αναβάθμιση το φωτιστικό... το έχω δει από κοντά και σαν κατασκευή και αποτελέσματα του...το νοποξ θα συμφωνήσω στο ότι θέλει ρέγουλα... η αλόγιστη χρήση του μπορεί να σου. προκαλέσει πρόβλημα.. επίσης αν κάποια στιγμή αποφασίσεις να το σταματήσεις καντο σταδιακά και όχι μαχαίρι... στις διαστάσεις ενυδρείου που εχεις αναφέρει ποιο είναι το ύψος??? 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ.

Όπως καταλαβαίνεται αυτή η διατομική με έχει κουράσει και ψάχνοντας αιτίες και τρόπους για να την αντιμετωπίσω έπεσα πάνω α)στην σωστή κυκλοφορία και β)στα νιτρικά και τα φωσφορικά.

Για την καλύτερη κυκλοφορία έκανα τις αλλαγές που περιέγραψα στο παραπάνω post και πιστεύω ότι είμαι σε καλύτερη μοίρα

Αναφορικά με το (β) οι τιμές ήταν τα νιτρικά max 10 (test api) και τα φωσφορικά, υποτίθεται, 0 (test salifert), με την χαέτο στο sump και με αντιφώσφορο σε ριάκτορα και με δεδομένο ότι έχω αρκετά ψάρια μέσα κατέληξα στο νοποξ. Η αλήθεια είναι ότι ρίχνω 3 φορές την εβδομάδα και τα νιτρικά μηδένισαν σχεδόν. Εν τω μεταξύ η χαέτο δεν έχει σταματήσει να αναπτύσσεται.

Μετά από αυτά, όντως η διατομική υποχώρησε αλλά δεν έφυγε εντελώς.

Το φωτιστικό το αλλάζω γιατί απ'οτι φαίνεται το κινέζικο δεν ταιριάζει στο σύστημα μου.Πιστεύω ότι οι έξι Τ5 που είχα πριν δούλευαν καλύτερα άλλα επειδή είμαι και λίγο tech freak είπα να δοκιμάσω τα led. Βέβαια μετά επιβεβαιώνεται ο νόμος του ότι πληρώνεις παίρνεις.

Για να μην κουράσω άλλο, πιστεύω ότι πρώτα πρέπει να εξασφαλίσω μια ποιοτική πηγή φωτισμού (θεωρώ ότι ο υπόλοιπος εξοπλισμός μου είναι σε αξιοπρεπή επίπεδα) και μετά να προσπαθήσω πιο επισταμένα για την χημεία του νερού ώστε να έχω ακόμα καλύτερα αποτελέσματα.

@salamanderΛογικά μέχρι τέλους Ιανουαρίου θα το έχω οπότε θα τα ξαναπούμε.

@dano23 το ύψος του ενυδρείο είναι 70cm με το νερό να είναι περίπου στα 65cm.

Καλή συνέχεια σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

το πιο σημαντικό είναι να ψάχνεις τις αιτίες που απ ότι καταλαβαίνω κινείσαι σε αυτόν τον δρόμο... απλά για μένα τελείως φιλικά χαετο αντιφωσφορος και νοποξ δεν πανε μαζι... ψαξτο λίγο... καλή συνέχεια και να μας κρατάς ενήμερους... 

Link to comment
Share on other sites

Θα το ψάξω αυτό που λες αλλά η χρήση και των τριών μαζί μπορεί να οδηγήσει σε πρόβλημα ή το λες από την άποψη ότι είναι υπερβολή. Επίσης εννοείται ότι θέλω την εμπειρία σας μέσα από τα σχόλια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...