Jump to content

Προσπάθεια για Reef (Εντελώς Αρχάριος)


Spiros_61748

Recommended Posts

Άλλαξε τα τεστ με salifert. 

Αν το 10 είναι χωρίς nopox τότε δεν το χρειάζεσαι. 

Η χαετο είναι σε μικρή ή μεγάλη ποσότητα ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι το 10 είναι χωρίς το νοποξ. Με το νοποξ μηδένισε σχεδόν αν όχι τελείως. 

Η χαετο είναι σε διαμέρισμα διαστάσεων 15x30x20cm και η ποσότητα δεν είναι σταθερή, δηλαδή όταν έχει φτάσει περίπου όσο ένα μπολ (γιαουρτιού 1 κιλό) αφήνω μια χούφτα και πετάω την υπόλοιπη και αυτό το κάνω για να έχω καλύτερη κυκλοφορία στο διαμέρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που διαβάζω και από αυτά που είπατε παραπάνω @fishbone! και @dano23 καταλαβαίνω ότι με τη χρήση όλων αυτών μπορεί να χαμηλώσω τα θρεπτικά του νερού σε τέτοιο σημείο ώστε να είναι ζημιογόνο για το σύστημα. Η σκέψη η δική μου ήταν ότι λόγω της υψηλής ιχθυοφορτισης και λόγω του ότι το sump είναι μικρότερο απ'ότι θα έπρεπε, να βοηθήσω τη χαετο και το gfo με το νοποξ ώστε να μειώσω τα νιτρικά και τον φώσφορο με αποτέλεσμα να μειωθεί η διατομικη και κατ' επέκταση να δημιουργήσω βέλτιστες συνθήκες για ανάπτυξη.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σπύρο η σκέψη σου είναι σωστή. Μπορείς να τα δουλέψεις και τα 3 χωρίς πρόβλημα. Θα μετράς κατά βάση τα φωσφορικά σου αν πηγαίνουν στο μη μετρήσιμα σταματάς το gfo. Θα έχεις σαν δείκτη τα φωσφορικά και ανάλογα θα δουλεύεις τον αντιφως. Αυτό είναι κάτι που κανονικά έτσι και αλλιώς πρέπει να κάνεις. Το nopox μπορείς να το κρατήσεις σταθερό σε δοσολογία (χαμηλή)για να μην ψάχνεις. Να ρίχνεις και λίγα βακτήρια για να μην έχεις ανάποδο πρόβλημα.

Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Spiros_61748 έγραψε:

Ναι το 10 είναι χωρίς το νοποξ. Με το νοποξ μηδένισε σχεδόν αν όχι τελείως. 

Η χαετο είναι σε διαμέρισμα διαστάσεων 15x30x20cm και η ποσότητα δεν είναι σταθερή, δηλαδή όταν έχει φτάσει περίπου όσο ένα μπολ (γιαουρτιού 1 κιλό) αφήνω μια χούφτα και πετάω την υπόλοιπη και αυτό το κάνω για να έχω καλύτερη κυκλοφορία στο διαμέρισμα.

Το 10 νιτρικά είναι ένα πολύ ικανοποιητικό νούμερο!

Αν είναι σε αρμονία με τα φωσφορικα δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. 

Κάτω από 10 θα ψάχνεις όταν θα βάλεις sps.  Και το μηδέν ή κοντά σε αυτό όταν θα έχεις την εμπειρία και τις γνώσεις να το διαχειριστείς. 

 

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν έχω τις γνώσεις για να συντηρήσω ένα απαιτητικό σύστημα και πιστεύω ότι αυτό που έχω δεν είναι τέτοιο. Πιστεύω ότι μόλις έρθει και το νέο φωτιστικό θα μπορέσω να έχω μια πιο σαφή άποψη για το πώς θα κινηθώ. Στην παρούσα φάση θα ήμουν ικανοποιημένος με λίγη περισσότερη ανάπτυξη στα σκληρά κοράλλια που έχω. Σε κάθε περίπτωση σας ευχαριστώ για το χρόνο και τις γνώσεις που διαθέτετε.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος Spiros_61748 έγραψε:

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν έχω τις γνώσεις για να συντηρήσω ένα απαιτητικό σύστημα και πιστεύω ότι αυτό που έχω δεν είναι τέτοιο. Πιστεύω ότι μόλις έρθει και το νέο φωτιστικό θα μπορέσω να έχω μια πιο σαφή άποψη για το πώς θα κινηθώ. Στην παρούσα φάση θα ήμουν ικανοποιημένος με λίγη περισσότερη ανάπτυξη στα σκληρά κοράλλια που έχω. Σε κάθε περίπτωση σας ευχαριστώ για το χρόνο και τις γνώσεις που διαθέτετε.

 

για να φτάσεις να συντηρήσεις απαιτητικό σύστημα σημαίνει ότι έχεις περάσει απ όλα τα υπόλοιπα στάδια με τα πιο απλά θεωρητικά κοραλια... όλοι έτσι ξεκινήσαμε γιατί καλό το διάβασμα αλλά στην πράξη τα μαθαίνεις όλα... δοκιμάζεις, πειραματίζεσαι και στο τέλος θα έχεις μάθει να διαβάζεις το ενυδρείο σοτ σε κάθε μεταβολή που βλέπεις... 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

IMG_20190201_175705.thumb.jpg.92a75b3aa223cda76f8a0530576cd21b.jpg

Καλημέρα, όπως βλέπετε έχω δουλειά το σαββατοκύριακο, ελπίζω να βρω και χρόνο.

Θα επανέλθω με τις πρώτες εντυπώσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γουστάρω! Περιμένουμε...

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι, λοιπόν, έχοντας εγκαταστήσει το Σάββατο που μας πέρασε το φωτιστικό. 

Το φωτιστικό ήρθε απευθείας από Γερμανία με DHL συσκευασμένο και προστατευμένο αρκετά καλά.

Ανοίγοντάς το βρίσκεις την εγγύηση, το manual στα Γερμανικά (Αγγλικά έχει στο site), το φωτιστικό και το τροφοδοτικό.

Η ποιότητα κατασκευής σίγουρα είναι υψηλού επιπέδου και πιστεύω ότι σχεδιατικά είναι αρκετά καλαίσθητο. Μια ένσταση, μόνο, ως προς το χειριστήριο το οποίο το βρήκα λίγο δύσχρηστο και μου έδωσε την αίσθηση ότι μπορεί να χαλάσει εύκολα με πολύ χρήση. Βέβαια η έκδοση που πήρα είναι αυτή με το bluetooth οπότε δεν με απασχόλησε και πολύ.

Πριν το τοποθετήσω στο ενυδρείο το έθεσα σε λειτουργία για να εξοικειωθώ με τις λειτουργίες του. Διαπίστωσα αμέσως το πόσο αθόρυβο είναι. Δεν καταλαβαίνεις πότε δουλεύει το ανεμιστηράκι και πότε όχι.

Με τη βοήθεια ενός βίντεο από youtube κατάφερα και συνδέθηκα. Σίγουρα δε με ικανοποίησε η διαδικασία. Με κινητό και tablet android υπήρχε δυσκολιά στην αναγνώριση και εύκολες αποσυνδέσεις κυρίως από το κινητό. Τελικά κατέληξα να χρησιμοποιώ το tablet και λόγω καλύτερης επικοινωνίας αλλά κυρίως γιατί το interface της εφαρμογής είναι πιο φιλικό προς το χρήστη εξαιτίας του μεγέθους της οθόνης.

Μέσω της εφαρμογής ρυθμίζεις ημ/νια, ώρα, ημερήσιο κύκλο, πρόγραμμα καιρού (συννεφιά - αστραπές), κύκλο σελήνης. 

Είναι αλήθεια ότι με τα έξι κανάλια μπορείς να προγραμματίσεις με μεγάλη ακρίβεια την ένταση, την απόχρωση και την διάρκεια του ημερήσιου κύκλου και σχετικά έυκολα.

Με καιρό και κύκλο σελήνης δεν έχω ασχοληθεί για να έχω άποψη. Η αίσθηση που σου αφήνει η εφαρμογή είναι ότι έχει φτιαχτεί κάπως πρόχειρα, για να κάνει τα βασικά χωρίς να στοχεύει στην εμπειρία χρήσης. Βέβαια να τονίσω αυτή είναι η άποψη μου μετά από μόνο 3 ημέρες χρήσης και χωρίς να έχω εμβαθύνει.

Για να συνοψίσω θα έλεγα οτι το συγκεκριμένο φωτιστικό είναι σίγουρα ποιοτικό κατασκευαστικά, απόλυτα παραμετροποιήσιμο στα γούστα του καθενός λίγο δύστροπο στην συνδεσιμότητά του ενώ η εφαρμογή του θα το ήθελε το φρεασκάριμά της.

Για την ώρα τρέχω πρόγραμμα εγκλιματισμού για τα κοράλλια (περίπου 50% της έντασης) και σιγά σιγά θα αυξάνω.

Αυτό που μένει να διαπιστώσω είναι κατά πόσο είναι αποδοτικό, αποδοτικότερο τουλάχιστον ώστε να δικαιολογεί και τη διαφορά τιμής από τον κινέζο προκάτοχο.

Ελπίζω να μην κούρασα, καλό βράδυ σε όλους.

 

IMG_20190201_175835.thumb.jpg.394e3712dc5029c9b502530847608b24.jpg

 

IMG_20190201_182844.thumb.jpg.4c523a51399aebe07dee0cf69cf0043b.jpg

 

IMG_20190207_211857.thumb.jpg.3b6703deb8b8bb029a23bc394b3b1fc2.jpg

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν Να μας κούρασες???

Ευχαριστούμε για την παρουσίαση!

Σίγουρα βοήθησες όποιον ενδιαφέρεται για το συγκεκριμένο φωτιστικό!

 

Από περιέργεια,  πόσο πήγε?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχα την τύχη να τα δω τη προηγούμενη χρονιά στην έκθεση, πραγματικά είναι από τα καλύτερα φωτιστικά της αγοράς,τα αξίζουν τα χρήματα τούς.Πιστευω πως έκανες εξαιρετική επιλογή

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο φίλε μου, θα ήθελα να δω μια fts μόλις του δώσεις γκάζια. Επισεις θα ήθελα και το μπλε του να δω. 

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί το πρόγραμμα να μην σε ικανοποιεί (έτσι είναι και στο ατι) σε πρώτη φάση αλλά μόλις το μάθεις έχει ότι χρειαστείς και τίποτα παραπάνω. Πανέμορφο φωτιστικό αρκετές λειτουργίες, ποιότητα...τι άλλο θες...

Link to comment
Share on other sites

καλορίζικο το καινούριο απόκτημα..δυνατή επένδυση...

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει κάποια λίγα αλλά πολύ καλά σχόλια για το συγκεκριμένο φωτιστικό και θα θέλαμε όλοι μας πιστεύω να μας ενημερώνεις οποτε βρίσκεις χρόνο με τις εντυπώσεις σου και καλορίζικο..  ;) 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους.

Χαίρομαι που διαπιστώνω από τα σχόλιά σας ότι έκανα μια καλή επένδυση.

@salamander συμφωνώ, δυο πράγματα  μπορεί να διαπιστώσει κάποιος από την πρώτη στιγμή α)το φωτιστικό έχει κορυφαία ποιότητα κατασκευής και β) αντικειμενικά είναι ένα όμορφο φωτιστικό.

Ως προς τις λειτουργίες του  φαίνεται ότι μπορούν να καλύψουν και πιο απαιτητικούς χρήστες από εμένα αλλά είναι πολύ λίγος ο χρόνος για να μπορώ να πω. Σίγουρα η εφαρμογή ακολουθεί κι αυτή την Γερμανική συνταγή, δηλαδή λιτά και απέριττα χωρίς να σημαίνει ότι δεν κάνει τη δουλειά της.

Το μόνο που μένει είναι να δούμε την απόδοσή του σε βάθος χρόνου, οπότε συνεχίζουμε τις ρουτίνες μας και παρακολουθούμε τον ύφαλο να ανθίζει.

 

Υ.Γ.1  @fishbone! η αγορά έγινε από το site της giesemann και κόστισε συνολικά 660€ με τα μεταφορικά. Έκανε περίπου 15 μέρες να έρθει. Απόλυτα ικανοποιημένος με τη διαδικασία.

 

Υ.Γ.2 @niknik μόλις έχω φωτογραφίες θα ανεβάσω.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Τι διάσταση έχει,? Πόσα watt?, και πόσο καλύπτει?? 

Οι διαστάσεις είναι 36 x 25 cm ενώ το πάχος το μέγιστο 4 cm. Σύμφωνα με τις προδιαγραφές είναι max 180w και καλύπτει περιοχή 80 x 60 cm. Μετά από ερώτηση που τους έκανα πριν την αγορά μου πρότειναν ύψος τοποθέτησης τα 20 - 30 cm για το ενυδρείο μου (80x50x70 cm) και τοποθέτησα στα 22cm από το νερό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Spiros_61748 έγραψε:

Οι διαστάσεις είναι 36 x 25 cm ενώ το πάχος το μέγιστο 4 cm. Σύμφωνα με τις προδιαγραφές είναι max 180w και καλύπτει περιοχή 80 x 60 cm. Μετά από ερώτηση που τους έκανα πριν την αγορά μου πρότειναν ύψος τοποθέτησης τα 20 - 30 cm για το ενυδρείο μου (80x50x70 cm) και τοποθέτησα στα 22cm από το νερό.

Το 50 είναι πλάτος η ύψος? 

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο το φωτιστικό το δουλεύω 3 χρόνια με πολύ μεγάλη επιτυχία. Πρόσεχε την ένταση πλέον το παίζω στα 30cm από την επιφάνεια.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Γιώργο και καλησπέρα σε όλους.

Στην παρακάτω φωτογραφία τα 3 μπλε κανάλια και το UV είναι στο 90%, το λευκό είναι στο 70% και το κόκκινο στο 50%.

Από ότι φαίνεται τα κοράλλια πάνε καλά. Όλα εκτός από την πράσινη ακροπορα που τη βλέπετε στη μέση. Μέχρι στιγμής δεν ανοίγει σχεδόν καθόλου. Η αλήθεια είναι ότι όσο την έχω στο ενυδρείο (δηλαδή και με το παλιό φως) δεν έχει ανοίξει πλήρως αλλά φαίνεται να έχει μεγαλώσει πολύ λίγο.

Θα μπορούσατε να αναφέρετε πιθανές αιτίες για να στρέψω την προσοχή μου; IMG_20190219_192219.thumb.jpg.ba3ad1fcc4edeb8a8f6dd5c80c47b708.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ανέβασε την πιο ψηλά (ιδανικά σε ένα από τα 2 βράχια, αριστερά ή δεξιά της). Οι ακροπόρες θέλουν δυνατό φως και υψηλή κυκλοφορία. Αν για κάποιο λόγο έχει στρεσαριστεί δεν θα ανοίξει αμέσως. Μην απογοητεύεσαι! 

Link to comment
Share on other sites

θέλεις να μας πεις τελευταίες μετρήσεις?? διακρίνω κυανό ή διατομική??? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...