Jump to content

Προσπάθεια για Reef (Εντελώς Αρχάριος)


Spiros_61748

Recommended Posts

Σήμερα το απόγευμα έχει συντήρηση οπότε θα επανέλθω με φρέσκες μετρήσεις. Αυτό που διακρίνεις (λογικά) είναι διατομική από την οποία δεν μπορώ να απαλλαγώ, εντελώς, με τίποτα. Πιστεύεις ότι κάποια από τις αιτίες που την προκαλούν επηρεάζει και την γενικότερη υγεία του συστήματος; Θα γράψω μετρήσεις και τα ξανά λέμε.

Link to comment
Share on other sites

για να εμφανίζεται σίγουρα έχει κάποια ανισορροπία το σύστημα σου...περιμένουμε μετρήσεις και ρουτίνες να τα συζητήσουμε όλοι μαζί...

Link to comment
Share on other sites

Ας ξεκινήσω με τις μετρήσεις λοιπόν.

Αλατότητα 1.025

Αμμωνία - νιτρώδη 0 (API)

Νιτρικά 0-5(API)

Φώσφορος κοντά το 0.01(salifert)

PH 7.8(API)

KH 8(salifert)

Ασβέστιο 450(salifert)

Μαγνήσιο 1380(salifert)

Αλλαγές κάνω κάθε Τετάρτη περίπου 40 λίτρα. Το αλάτι το σπάω από την προηγούμενη. Στο sump έχω αντιφωσφορο σε ριακτορα που τον αλλάζω κάθε μήνα και  λίγο παραπάνω και χαετο.

Σήμερα ήταν η 3η αλλαγή που έκανα με αλάτι aquaforest reef και αντίστοιχα η 3η φορά που έβαλα βακτήρια seachem stability αντί για microbacter 7 που τα βάζω πάντα μαζί με την αλλαγή.

Ταΐζω μια φορά την ημέρα με flakes και μια φορά την εβδομάδα κατεψυγμένη. 1-2 φορές την εβδομάδα κάνω σχεδόν target feeding με reef snow, phytogold και reef blizzard αρωματισμένο με seachem reef plus.

Σας ευχαριστώ για κάθε παρατήρηση - συμβουλή.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος Spiros_61748 έγραψε:

Ας ξεκινήσω με τις μετρήσεις λοιπόν.

Αλατότητα 1.025

Αμμωνία - νιτρώδη 0 (API)

Νιτρικά 0-5(API)

Φώσφορος κοντά το 0.01(salifert)

PH 7.8(API)

KH 8(salifert)

Ασβέστιο 450(salifert)

Μαγνήσιο 1380(salifert)

Αλλαγές κάνω κάθε Τετάρτη περίπου 40 λίτρα. Το αλάτι το σπάω από την προηγούμενη. Στο sump έχω αντιφωσφορο σε ριακτορα που τον αλλάζω κάθε μήνα και  λίγο παραπάνω και χαετο.

Σήμερα ήταν η 3η αλλαγή που έκανα με αλάτι aquaforest reef και αντίστοιχα η 3η φορά που έβαλα βακτήρια seachem stability αντί για microbacter 7 που τα βάζω πάντα μαζί με την αλλαγή.

Ταΐζω μια φορά την ημέρα με flakes και μια φορά την εβδομάδα κατεψυγμένη. 1-2 φορές την εβδομάδα κάνω σχεδόν target feeding με reef snow, phytogold και reef blizzard αρωματισμένο με seachem reef plus.

Σας ευχαριστώ για κάθε παρατήρηση - συμβουλή.

 

 

Τα πας υπέροχα!!!!

Οπότε μπορείς γύρνα και τα νιτρικά σε salifert !!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος Spiros_61748 έγραψε:

Ας ξεκινήσω με τις μετρήσεις λοιπόν.

Αλατότητα 1.025

Αμμωνία - νιτρώδη 0 (API)

Νιτρικά 0-5(API)

Φώσφορος κοντά το 0.01(salifert)

PH 7.8(API)

KH 8(salifert)

Ασβέστιο 450(salifert)

Μαγνήσιο 1380(salifert)

Αλλαγές κάνω κάθε Τετάρτη περίπου 40 λίτρα. Το αλάτι το σπάω από την προηγούμενη. Στο sump έχω αντιφωσφορο σε ριακτορα που τον αλλάζω κάθε μήνα και  λίγο παραπάνω και χαετο.

Σήμερα ήταν η 3η αλλαγή που έκανα με αλάτι aquaforest reef και αντίστοιχα η 3η φορά που έβαλα βακτήρια seachem stability αντί για microbacter 7 που τα βάζω πάντα μαζί με την αλλαγή.

Ταΐζω μια φορά την ημέρα με flakes και μια φορά την εβδομάδα κατεψυγμένη. 1-2 φορές την εβδομάδα κάνω σχεδόν target feeding με reef snow, phytogold και reef blizzard αρωματισμένο με seachem reef plus.

Σας ευχαριστώ για κάθε παρατήρηση - συμβουλή.

 

 

Για μένα κόψε την κατεψυγμένη και target κάνε ΌΤΑΝ χρειάζετε, θα δεις τεράστια διαφορά και φυσικά στο νερό. 

Link to comment
Share on other sites

@niknikΤην κατεψυγμένη τη δίνω για "ευχαρίστηση" αλλά όντως τρώνε άνετα μόνο flakes. Για το target γιατί τονίζεις το όταν; Δεν πρέπει να ρίχνω τροφή στα κοράλλια; Και αν όχι με τη συχνότητα που το κάνω τότε πως καταλαβαίνω πότε πρέπει;

 

@fishbone! το τεστ έχει μεγάλη απόκλιση ώστε να αλλάξω άμεσα ή να περιμένω να τελειώσει το API;

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και καλό ξημέρωμα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Spiros_61748 έγραψε:

@niknikΤην κατεψυγμένη τη δίνω για "ευχαρίστηση" αλλά όντως τρώνε άνετα μόνο flakes. Για το target γιατί τονίζεις το όταν; Δεν πρέπει να ρίχνω τροφή στα κοράλλια; Και αν όχι με τη συχνότητα που το κάνω τότε πως καταλαβαίνω πότε πρέπει;

 

@fishbone! το τεστ έχει μεγάλη απόκλιση ώστε να αλλάξω άμεσα ή να περιμένω να τελειώσει το API;

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και καλό ξημέρωμα.

Το τονίζω διότι τα κοραλια μπορούν να τραφουν από τα υπόλοιπα που μένουν στο νερό όταν ταιζουμε flakes, επισεις από τα κόπρανα των ψαριών. Για αυτό παρατηρούμε! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Spiros_61748 έγραψε:

@niknikΤην κατεψυγμένη τη δίνω για "ευχαρίστηση" αλλά όντως τρώνε άνετα μόνο flakes. Για το target γιατί τονίζεις το όταν; Δεν πρέπει να ρίχνω τροφή στα κοράλλια; Και αν όχι με τη συχνότητα που το κάνω τότε πως καταλαβαίνω πότε πρέπει;

 

@fishbone! το τεστ έχει μεγάλη απόκλιση ώστε να αλλάξω άμεσα ή να περιμένω να τελειώσει το API;

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και καλό ξημέρωμα.

 

Όχι φίλε μια χαρά είναι τα τεστ ! Απλά όταν τελειώσουν πάρε salifert για τα νιτρικά. 

 

Αυτό που λέει ο Νίκος είναι να ρίχνεις τα ζουμιά με προσοχή για να μην επιβαρύνεις το νερό.

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω σε αυτά που είπαν τα παιδιά..όλα με ρέγουλα και κανένα κοράλι δεν θα μείνει παραπονεμένο...με την ακρόπορα τι γίνεται???είδες κάποια διαφορετική αντίδραση με τον καινούριο φωτισμό???

Έγινε επεξεργασία - dano23
Link to comment
Share on other sites

Ok i got it. Δηλαδή, όπως και για τα ψάρια δε μας πειράζει να τα έχουμε λίγο πεινασμένα, έτσι και για τα κοράλλια προτιμούμε να μη φορτώνουμε το σύστημα και αν μας ξεφύγει άντε να το μαζέψουμε.

Λοιπόν, το φως το έχω σχεδόν ένα μήνα. Δεν είναι πολύ μεγάλο το διάστημα αλλά πραγματικά η εικόνα των κοραλλιών είναι εντελώς διαφορετική. Όχι μόνο τα χρώματα "πετάγονται" περισσότερο αλλά βλέπεις ότι τα κοράλλια βγάζουν "υγεία". Νομίζω ότι από το κινέζικο που είχα πριν απέχουν παρασάγγας.

Η αροπόρα από την άλλη δεν συμβαδίζει με το όλο κλίμα. Μάλλον εσφαλμένα την κατέβασα χαμηλότερα οπότε τώρα σκέφτομαι τι ανακατατάξεις μπορώ να κάνω ώστε να την βάλω ψηλά και να έχει όσο το δυνατόν περισσότερη ροή. Το να τη δω "ευτυχισμένη" είναι η επόμενη "κορυφή" που θέλω να κατακτήσω.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

τι νέα από το ενυδρείο φίλε μου??? το φωτιστικό πως πάει??? έδειξε τα δόντια του?? 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Η αλήθεια είναι ότι το ενυδρείο τον τελευταίο μήνα απλά πάει. Λόγω υποχρεώσεων, οριακά κατάφερα να κρατήσω τις εβδομαδιαίες ρουτίνες αλλαγής νερού. Ακόμα και έτσι πάντως, το φωτιστικό δείχνει την ποιότητά του. Όλα τα κοράλλια αναπτύσσονται σε ικανοποιητικούς ρυθμούς και κυρίως τα χρώματά τους δείχνουν αρκετά ζωντανά. Όλα εκτός από την ακροπόρα. Παρόλο που έκανα κάποιες δοκιμές ως προς τη θέση, δεν την βλέπω να επιβιώνει. Το πρόβλημα όμως για μένα δεν είναι αυτό.

"Διαβάζοντας" το ενυδρείο μου καταλήγω στο ότι τα λάθη που έχουν γίνει από το στήσιμο με δυσκολεύουν στο να το φέρω σε ισορροπία και κυρίως να έχω το οπτικό αποτέλεσμα που θέλω.

Θεωρώ ότι η ποσότητα του βράχου στις διαστάσεις της δεξαμενής με περιορίζουν αρκετά ώστε να έχω την διάταξη που θέλω αλλά και την σωστή κυκλοφορία για να μπορεί το σύστημα να "αναπνέει" καλύτερα. 

Μου έχουν περάσει σκέψεις για αλλαγή βράχου αλλά και για αλλαγή δεξαμενής.

Για την ώρα όμως θα συνεχίσω όπως είμαι και βλέπουμε.

Το βράδυ θα προσπαθήσω να ανεβάσω και φωτογραφίες.

Καλή συνέχεια σε όλους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σπύρο δώσε καμία φωτό μήπως πέσει καμία ιδέα. 

Link to comment
Share on other sites

IMG_20190327_220404.thumb.jpg.f2b2789d383863c21d35d5a0df48b186.jpgγια αρχή θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους όσοι ασχολείστε με το ενυδρείο μου. Στο δια ταύτα λοιπόν σκέφτομαι ότι η ποσότητα του βράχου είναι υπερβολική, τα κομμάτια είναι δύσκολα διαχειρίσιμα και είχε και μανιτάρια πάνω που πλέον χαλάνε πολύ το οπτικό αποτέλεσμα. Με αυτό το στήσιμο έχω προσπαθήσει να δώσω ύψος, να δημιουργήσω σπηλιές, και να έχω χώρο μπροστά χαμηλά. Όμως με τον βράχο κολλημένο στο πίσω τζάμι, και με αυτό το ύψος του ενυδρείου, μου είναι αρκετά δύσκολο να πετύχω σωστή κυκλοφορία με ότι αυτό συνεπάγεται... πιστεύω ότι στη συγκεκριμένη γυάλα θα ταίριαζε ένα κεντρικό νησί ώστε να επιτρέπει την κυκλική κυκλοφορία, με ύψος και διάφορα πατάρια για θέσεις κοραλλιών.

Από την άλλη βέβαια πιστεύω ότι δεν έχω την αντίληψη ώστε να διαλέγω τα σωστά κοράλλια στις σωστές θέσεις. Νομίζω πάντως ότι το όλο αποτέλεσμα το χαλάνε οι δυσανάλογες διαστάσεις του ενυδρείου γιατί όταν το έφτιαξα είχα στο μυαλό μου μόνο πως θα αυξήσω τα λίτρα χωρίς να δίνω βάση στην ουσία.

Σίγουρα όμως κάποιος με περισσότερη εμπειρία θα μπορούσε να πετύχει ένα καλύτερο αποτέλεσμα.

Εννοείται ότι οποιοδήποτε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη και ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Δεν κρύβω ότι μου έχει καρφωθεί η ιδέα για μια καινούργια μεγαλύτερη γυάλα ώστε να χωρέσει πιο ορθά ο βράχος μου αλλά το πρόβλημα είναι κυρίως το οικονομικό και το χωροταξικό. Όμως, οπως είπα και σε προηγούμενο post για την ώρα θα πορευτώ με αυτό που έχω.

Καλό βράδυ σε όλους.

 

 

Έγινε επεξεργασία - Spiros_61748
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κανένας δεν γεννήθηκε έτοιμος οπότε ξεκινάμε από αυτό... μην σε απογοητεύει το γεγονός ότι έκανες λάθος ή ότι δεν έχεις εμπειρία ή κάποιος άλλος θα το σκεφτόταν καλύτερα... άμα σου πει ο καθένας μας τι έχει κάνει στην πορεία του ως χομπυστας θα σου πέσουν τα μαλλιά...άμα μείνεις με την ίδια γυάλα θεωρώ ότι ένα rescape θα σε βοηθήσει πολύ να τα δεις όλα με άλλο μάτι και σαφώς πιο αισιόδοξα.. πάντα μία αλλαγή επιφέρει ενθουσιασμό για καλύτερα πράγματα... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σπύρο συμφωνώ σε αυτά που έγραψες παραπάνω. Ένα νησάκι από τα δυο και λίγο στο κέντρο και πίσω και όχι κολλημένο στην πλάτη θα ήταν καλύτερα. Αλλά να ξέρεις όπως είπε και ο @dano23 λάθοι κάνουμε όλοι μας ακόμα και μετά από χρόνια. Είναι καλό το ότι τα έχεις καταλάβει  όποτε στο επόμενο στήσιμο η και ενυδρείο θα γίνουν λιγότερα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι όλοι από κάπου ξεκινάμε και μέσα από δοκιμές και αστοχίες εξελισσόμαστε. Έχοντας καταλάβει κάποιες παραμέτρους τώρα, δεν μπορώ να καταλήξω αν είναι προτιμότερο να κάνω κάποιες παρεμβάσεις στο υπάρχον, γιατί έχει δίκιο ο @dano23 ότι η αλλαγή βοηθάει και ανανεώνει, ή να κάνω restart με νέο ενυδρείο σε σωστές βάσεις. Σίγουρα η προοπτική ενός μεγαλύτερου  ενυδρείου με εξιτάρει αλλά φοβάμαι και πιθανά προβλήματα που μπορεί να προκύψουν.

Πάντως Ορέστη έχω ξεκινήσει να επεξεργάζομαι το στήσιμο του βράχου σε ένα κεντρικό νησί και θα υπάρξει update όταν ολοκληρωθεί.

Την καλημέρα μου σε όλους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εξελίσσεται πολύ όμορφα το ενυδρείο σου ,μπράβο και από εμένα φίλε ,στην περίπτωση που θα ξεπερνούσες το οικονομικό και με τα ίδια λίτρα (μειώνοντας το ύψος και αυξάνοντας το πλάτος)  θα μπορούσες να έχεις πολύ περισσότερες επιλογές σε στήσιμο ,σε κάθε περίπτωση φαίνεται ότι θα πάει πολύ καλά ,εύχομαι τα καλύτερα !! ;) 

Link to comment
Share on other sites

IMG_20190401_193250.thumb.jpg.39390e360936d0258b9016ef6af98886.jpgΌπως ειπώθηκε παραπάνω και πολύ σωστά, η αλλαγή γεννά προσδοκίες για καλύτερα πράγματα... Θα δείξει. Δεν ξέρω αν φαίνεται πιο ωραίο αλλά νομίζω ότι είναι πιο ορθολογικό. Σίγουρα η κυκλική κυκλοφορία επιτυγχάνεται καλύτερα.

Να ρωτήσω και κάτι άσχετο, αν προσέξετε στην caulastrea πάνω αριστερά υπάρχει και μια ricordea στη βάση της. Υπάρχει περίπτωση να νεκρώνει την caulastrea ή φταίει η ταλαιπωρία που έφαγε χθες γιατί βλέπω ότι δύο κεφάλια έφυγαν και δεν ξέρω αν θα ακολουθήσουν και τα άλλα.

@Aldebaran σ'ευχαριστώ πολύ και αυτό που επισημαίνεις για τις διαστάσεις είναι απ'αυτά που έπρεπε να είχε σκεφτεί εξ αρχής.

Καλό βράδυ σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους και ιδιαίτερα σε όσους και όσες γιορτάζουν.

Μετά από αρκετό καιρό, θα ήθελα να κάνω το τελευταίο update σχετικά με το ενυδρείο και θα ξεκινήσω με μια ερώτηση:

Τι είναι το χειρότερο που έχει συμβεί σε ενυδρείο σας ενώ λείπετε για διακοπές;

Στη δική μου περίπτωση, έπεσε το ρεύμα και δεν ήρθε ποτέ ξανά. Για την ακρίβεια έγινε κάποιο βραχυκύκλωμα και "έριχνε" συνέχεια την ασφάλεια του ενυδρείου.

Όπως καταλαβαίνετε μετά από 6 μέρες χωρίς ρεύμα όταν γύρισα η κατάσταση ήταν άθλια. Η αποσύνθεση είχε ξεκινήσει ήδη και η βρόμα αφόρητη. Αμέσως πέταξα τα πάντα εκτός από τον εξοπλισμό και τον βράχο. Ο εξοπλισμός μπήκε σε ξύδι και ο βράχος σε χλωρίνη.

Έτσι απλά λοιπόν χάθηκε ο κόπος των τελευταίων δυο ετών.

Και να φανταστείτε ότι εδώ και καιρό είχα πάρει μεγαλύτερη γυάλα, μεγαλύτερο sump, έφτιαξα καινούργια βάση και ετοίμαζα μεταφορά του ενυδρείου αλλά δυστυχώς το project σίγουρα παγώνει ίσως επ' αόριστον.

Βέβαια από την άλλη θα μπορούσε να είχε σπάσει η γυάλα και να είχαν πλημμυρίσει τα πάντα οπότε μάλλον φτηνά τη γλίτωσα. 

Καλή συνέχεια σε όλους και εύχομαι να μη συμβεί σε κανένα κάτι αντίστοιχο.

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Εφιαλτικό και ταυτόχρονα κρίμα. Εύχομαι να βρεις το κουράγιο να το ξανά στήσεις. 

 

πριν 3 ώρες, το μέλος Spiros_61748 έγραψε:

Για την ακρίβεια έγινε κάποιο βραχυκύκλωμα και "έριχνε" συνέχεια την ασφάλεια του ενυδρείου.

 

Βρήκες από τι προερχόταν το βραχυκύκλωμα;

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Spiros_61748 έγραψε:

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους και ιδιαίτερα σε όσους και όσες γιορτάζουν.

Μετά από αρκετό καιρό, θα ήθελα να κάνω το τελευταίο update σχετικά με το ενυδρείο και θα ξεκινήσω με μια ερώτηση:

Τι είναι το χειρότερο που έχει συμβεί σε ενυδρείο σας ενώ λείπετε για διακοπές;

Στη δική μου περίπτωση, έπεσε το ρεύμα και δεν ήρθε ποτέ ξανά. Για την ακρίβεια έγινε κάποιο βραχυκύκλωμα και "έριχνε" συνέχεια την ασφάλεια του ενυδρείου.

Όπως καταλαβαίνετε μετά από 6 μέρες χωρίς ρεύμα όταν γύρισα η κατάσταση ήταν άθλια. Η αποσύνθεση είχε ξεκινήσει ήδη και η βρόμα αφόρητη. Αμέσως πέταξα τα πάντα εκτός από τον εξοπλισμό και τον βράχο. Ο εξοπλισμός μπήκε σε ξύδι και ο βράχος σε χλωρίνη.

Έτσι απλά λοιπόν χάθηκε ο κόπος των τελευταίων δυο ετών.

Και να φανταστείτε ότι εδώ και καιρό είχα πάρει μεγαλύτερη γυάλα, μεγαλύτερο sump, έφτιαξα καινούργια βάση και ετοίμαζα μεταφορά του ενυδρείου αλλά δυστυχώς το project σίγουρα παγώνει ίσως επ' αόριστον.

Βέβαια από την άλλη θα μπορούσε να είχε σπάσει η γυάλα και να είχαν πλημμυρίσει τα πάντα οπότε μάλλον φτηνά τη γλίτωσα. 

Καλή συνέχεια σε όλους και εύχομαι να μη συμβεί σε κανένα κάτι αντίστοιχο.

Κρίμα φίλε μου, πάντα κάθε καλοκαίρι γυρίζοντας κάποιοι δυστυχώς αντιμετωπίζουν το ίδιο. 

Μην τα παρατάς, Το σύστημα το νέο το έχεις, μηχανήματα, έχεις, βραχο ξεπλένεις, μετά την χλωρίνη καλά, γεμίζεις και εισαι οκ. Αραγωνιτη εάν θες βάζεις. Σε νιώθω απόλυτα, εύχομαι γρήγορα να ηρεμήσεις και να συνεχίσεις στο χόμπι. 

Link to comment
Share on other sites

On 22/2/2019 at 4:27 ΜΜ, το μέλος Spiros_61748 έγραψε:

Ok i got it. Δηλαδή, όπως και για τα ψάρια δε μας πειράζει να τα έχουμε λίγο πεινασμένα, έτσι και για τα κοράλλια προτιμούμε να μη φορτώνουμε το σύστημα και αν μας ξεφύγει άντε να το μαζέψουμε.

Λοιπόν, το φως το έχω σχεδόν ένα μήνα. Δεν είναι πολύ μεγάλο το διάστημα αλλά πραγματικά η εικόνα των κοραλλιών είναι εντελώς διαφορετική. Όχι μόνο τα χρώματα "πετάγονται" περισσότερο αλλά βλέπεις ότι τα κοράλλια βγάζουν "υγεία". Νομίζω ότι από το κινέζικο που είχα πριν απέχουν παρασάγγας.

Η αροπόρα από την άλλη δεν συμβαδίζει με το όλο κλίμα. Μάλλον εσφαλμένα την κατέβασα χαμηλότερα οπότε τώρα σκέφτομαι τι ανακατατάξεις μπορώ να κάνω ώστε να την βάλω ψηλά και να έχει όσο το δυνατόν περισσότερη ροή. Το να τη δω "ευτυχισμένη" είναι η επόμενη "κορυφή" που θέλω να κατακτήσω.

 

 

Πολύ κρίμα....

Σου εύχομαι να ξαναπροσπαθησεις!

Έχεις τα πάντα και δεν πρέπει να τα χάσεις.  

Link to comment
Share on other sites

Για το βραχυκύκλωμα, δε μπόρεσα να καταλήξω κάπου. Υποψιάζομαι υπερθέρμανση γιατί είχα τα πάντα (πολύμπριζα, μετασχηματιστές, ελεγκτή θερμοκρασίας) σε ένα ντουλάπι μικρό το οποίο σίγουρα σήκωσε θερμοκρασία. 

Ο μόνος λόγος που δεν έχω αποκλείσει το restart είναι ότι έχω τα πάντα, αλλά σίγουρα θέλω το χρόνο μου.

Πάντως το μικρόβιο δύσκολα θα καταπολεμηθεί...
Keep on reefing.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

κάνε ότι θεωρείς καλύτερο.. μετά απο ένα στραπάτσο δεν είναι εύκολο να σηκώσεις ανάστημα γρήγορα γιατι σκέφτεσαι τον κόπο σου σίγουρα... σιγά σιγά όμως όλα γίνονται... μαθαίνουμε απ τις στραβές και γινόμαστε καλύτεροι απλά... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...