Jump to content

Recommended Posts

:)Πράγματι, διαφορετικό αλλά εξίσου όμορφο!

Δείχνει σαν να προσομοιάζει τις εποχές.

Έγινε επεξεργασία - gixxer
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θελω πολύ να φτιαξω ένα τετοιο καποια στιγμη,Το θαυμαζω πολύ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Τι ομορφιά είναι τούτη!!!!

 

Πάλι τα ίδια λέω άλλα είναι τόσο διαφορετικό το θέαμα. 

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια ρε Διονύση. Με κάνεις και κοκκινίζω ρε παλιόπαιδο.:D

Μία ώρα πριν, το μέλος gixxer έγραψε:

:)Πράγματι, διαφορετικό αλλά εξίσου όμορφο!

Δείχνει σαν να προσομοιάζει τις εποχές.

Τα πεσμένα φύλλα σου δίνουν μια τέτοια αίσθηση.

πριν 14 λεπτά, το μέλος rafael έγραψε:

Θελω πολύ να φτιαξω ένα τετοιο καποια στιγμη,Το θαυμαζω πολύ!

Απλό και εύκολο. Όταν το αποφασίσεις εδώ είμαστε.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σταθερή αξία..., ? 

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη μόλις σήμερα είδα το θέμα σου.

Πολύ όμορφο προτζεκτ!

Κάποια στιγμή αν μπορείς δείξε μας πως λειτουργει το ολο συστημα.

Χρονιά τώρα το σκέφτομαι για κάτι ανάλογο αλλά δεν υπάρχει ο χρόνος δυστηχως....

Και παλι μπραβο!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Σωτήρη μόλις σήμερα είδα το θέμα σου.

Πολύ όμορφο προτζεκτ!

Κάποια στιγμή αν μπορείς δείξε μας πως λειτουργει το ολο συστημα.

Χρονιά τώρα το σκέφτομαι για κάτι ανάλογο αλλά δεν υπάρχει ο χρόνος δυστηχως....

Και παλι μπραβο!!

Ριχάρδε δεν είναι τίποτα φοβερό που να απαιτεί ιδιαίτερο χρόνο συντήρησης.

Το πως είναι στημένο θα το είδες στα αρχικά μου ποστ.

Ανάλογα με την εποχή αλλάζει η συχνότητα που ψεκάζω.

Στην αρχή έβαζα μείγμα όσμωσης και βρύσης. Τώρα μόνο βρύση.

Βέβαια τα φυτά μετά από κάποιο διάστημα αρχίζουν να σου δείχνουν τι θέλουν, και αρχίζουμε και εμείς σιγά σιγά να αντιλαμβανόμαστε τις ανάγκες τους.

Τα κυρίως τροπικά φυτά είναι πολύ πιο εύκολα απ ότι είχα στην αρχή πιστέψει. Απλά θέλουν καλό φωτισμό.

Τα διάφορα είδη φτέρης χρειάζονται τα κλαδεματάκια τους γιατί αναπτύσσονται πάρα πολύ και καταλαμβάνουν παραπάνω χώρο απ ότι πρέπει.

Το συμπέρασμα που έβγαλα με την ενασχόληση μου με το συγκεκριμένο είδος, είναι αυτό που και ο @Χρήστος αρχικά είχε επισημάνει για τα υλικά που έντυσα τον κύβο.

Δεν κρατάει την υγρασία που θα ήθελα. Επίσης για να μπορείς να το φορτώσεις ποικιλία τροπικών φυτών χρειάζεται μια πιο μεγάλη γυάλα. Αυτά τα λίγα.

Ότι άλλο θέλεις ρώτα.:)

 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Α ρε ομορφιές!!! Εμένα με έχει τρελάνει από την αρχή!!! Φτου φτου μπραβο ρε Σωτήρη!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν αναφέρεις κάπου για το σύστημα ψεκασμού.... Χρησιμοποιείτε κάποιο είδους υδρονεφωσης;; εχεις καποιο μηχανικο εξαερισμο;;

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα κάποια στιγμή να φτιάξω ένα diy σύστημα ψεκασμού ώστε να το εγκαταστήσω και να με βγάλει από τον κόπο να ψεκάζω αλλά η προσπάθεια δεν στέθφηκε από επιτυχία. Έτσι κατέληξα στο κλασσικό. Ρυθμισμένο στο πιο ψιλό που μπορεί να βγάλει.

20200304_164956.thumb.jpg.6334e92f212068a8de7956e202b79263.jpg

Σύστημα εξαερισμού δεν υπάρχει γιατί δεν είναι εντελώς κλειστό το σύστημα. Βάζω και μια φωτογραφία από το επάνω μέρος της γυάλας.

Το μισό είναι κλεισμένο με γυαλί και το μισό με μια πολύ ψιλή σίτα.

Είναι ένα φίλτρο από aircondition.

Πολύ σημαντικό για το καλοκαίρι για τα έντομα

20200304_165018.thumb.jpg.2b7a6da153104a5569b00b38dd96ea0f.jpg

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ.!

Μουχλες, μυκιτες εχεις; και πως το αντιμετωπίζεις;;

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά, αν κατάλαβα σωστά μπροστά δεν έχεις κάποιο τζαμι περα απο την σίτα....

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Rik έγραψε:

Οκ.!

Μουχλες, μυκιτες εχεις; και πως το αντιμετωπίζεις;;

Μούχλες δεν έβγαλε ποτέ.

Μανιτάρια αρκετά, (μου αρέσει όταν βγαίνουν και δεν τα αφαιρώ).

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Ουσιαστικά, αν κατάλαβα σωστά μπροστά δεν έχεις κάποιο τζαμι περα απο την σίτα....

Μπροστά υπάρχουν ανοιγόμενα τζάμια.

Link to comment
Share on other sites

@SOTIRIS απο όσο θυμάμαι είχες ένα σύστημα ψεκασμού τη έγινε χάλασε, το δικό μου diy λειτουργεί άψογα πάντως. Όσο για της μούχλες δεν βγαίνουν γιατί ουσιαστικά δεν της αφήνουν τα  springtails, απο όσο θυμάμαι είχες βάλει μέσα έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Μούχλες δεν έβγαλε ποτέ.

Μανιτάρια αρκετά, (μου αρέσει όταν βγαίνουν και δεν τα αφαιρώ).

Τα ανοιγομενα τζαμια αν κατάλαβα είναι κάτω από τις σίτες δηλαδή και δεν φαινοντε στην φωτο εεε;

Τα μανιταρακια ειναι εξτρα δωρεάν ομορφια. :) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Χρήστος έγραψε:

@SOTIRIS απο όσο θυμάμαι είχες ένα σύστημα ψεκασμού τη έγινε χάλασε, το δικό μου diy λειτουργεί άψογα πάντως. Όσο για της μούχλες δεν βγαίνουν γιατί ουσιαστικά δεν της αφήνουν τα  springtails, απο όσο θυμάμαι είχες βάλει μέσα έτσι δεν είναι;

Προσπάθησα να στήσω ένα σύστημα ψεκασμού αλλά με τα μπεκ Χρήστο δεν βλέπεις προκοπή.

Είπα να αγοράσω πάλι κάποιο αλλά 120 ευρω ακατέβατα. έτσι κατέληξα στο ψεκαστικό και ουδέν μονιμότερο του προσωρινού.

springtails είχα προσθέσει μια μικρή αποικία, αλλά μετά το καλοκαίρι δεν τα βλέπω καθόλου.

 

Link to comment
Share on other sites

 

Μπροστα πλευρά. Ελπίζω στη κάτω φωτογραφία να διακρίνονται τα ανοιγόμενα τζάμια.

20200304_172556.thumb.jpg.ccefb58baf79273ebcdd71a5d74b6069.jpg

20200304_172548.thumb.jpg.64efe66851c5020c9ed399d1c58e3d73.jpg

Link to comment
Share on other sites

και εγώ δεν  έβλεπα springtails  αλλά όταν το διάλυα ανακάλυψα αρκετά καταχωνιασμένα. 

Όσο για τα μπεκ εγώ με 60 ευρώ καθάρισα άψογα με αυτά, 40 το μηχάνημα και 20 τα μεταφορικά.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ρε Σωτο! Όπως πάντα διαθέσιμος και κατατοπιστικος. Η σίτα μου αρεσε σαν σκέψη, βλέποντας την τελευταια φωτο στο ξέφωτο βλέπω μια ωραία λιμνούλα, ισως και με κανένα βραχάκι στη μέση.... :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Ευχαριστώ ρε Σωτο! Όπως πάντα διαθέσιμος και κατατοπιστικος. Η σίτα μου αρεσε σαν σκέψη, βλέποντας την τελευταια φωτο στο ξέφωτο βλέπω μια ωραία λιμνούλα, ισως και με κανένα βραχάκι στη μέση.... :)

Μου το έχουν προτείνει και άλλα παιδιά παραπάνω, όπως και ο Χρήστος, αλλά δεν πολυψήνομαι.

Κάποια στιγμή σκέφτομαι το μεγάλο ενυδρείο να το μετατρέψω σε κάτι παρόμοιο και εκεί θα βάλω και κάποια ζωντανά.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

και εγώ δεν  έβλεπα springtails  αλλά όταν το διάλυα ανακάλυψα αρκετά καταχωνιασμένα. 

Όσο για τα μπεκ εγώ με 60 ευρώ καθάρισα άψογα με αυτά, 40 το μηχάνημα και 20 τα μεταφορικά.

 

Ωραία λύση Χρήστο.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως Σωτηρη υπάρχουν και συστήματα υδρονεφωσης και χαμηλής πιεσης που δεν έχουν μεγάλο κόστος και μπορούμε με ένα απλο προγραματστη ποτισματος να το συνδέσουμε και  απευθείας στο δυκτιο νερου χωρις  αντλία για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο εάν χρειαστείς να λείψεις κάποιες μέρες. Σίγουρα δεν έχουμε το ιδιο αποτελεσμα με τα υψιλης πιεσης αλλα την δουλεια τους την κάνουν.

https://www.hydrotherm.gr/shop/index.php?act=viewProd&productId=102

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εδώ μπορείς να δεις το σύστημα στο σαλιγκαροτροφειο που ειχα πριν μερικά χρονιά....

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Rik αυτό το είχα σκεφτεί και εγώ αλλά θέλει να έχεις κοντά μια μόνιμη παροχή νερού, φυσικά όποιος έχει θα ήταν μια καλή λύση.

Είχα δοκιμάσει και την λύσει με τα μπεκάκια απο καυστήρα πετρελαίου μαζί με μια ULKA EX-5 220V αλλά μου έκαμναν πολύ θορυβώ στο σαλόνι για αυτό τα σταμάτησα και πήγα σε άλλη λύση σχετικά ποιο αθόρυβη. Είμαι σίγουρος πως ο Σωτήρης μπορεί να βρει λύση αλλά ως γνήσιος Έλλην τηρεί ευλαβικά το ''ουδέν μονιμότερον εκτός του προσωρινού''.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Κατά πάσα πιθανότητα the last update.:)

20200925_161219.thumb.jpg.9498b41078de97ba3454bbd5d00829b8.jpg20200925_161128.thumb.jpg.9a7b375855f163623262ec4fed592299.jpg20200925_203200.thumb.jpg.f1fef4e80ae16a32d0791309d5844f2a.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...