Jump to content

Ερώτηση γιατί είμαι εντελώς αρχάριος στο σπορ


mazoutas

Recommended Posts

Κέρδισα στο Luna park 2 χρυσοψαρα δν ξέρω καν Ποιο είδος είναι τα είχα σε μια γυάλα και λέω ας πάρω κάτι μεγάλο να χωράνε μέσα πήρα ένα 85×32×50 ενυδρείο έχω μέσα 110 λίτρα νερό έβαλα φίλτρο μέσα που έχει μακαρονι πέτρα και κάτι αλλο δεν ξέρω καν πως το είπε το pet shop και  θερμοστατη  γτ ήθελα γλυφτη η όπως αλλιώς ονομάζετε αυτό το ψάρι παλι no name για τι είδους γλύπτη έχω ο ένας πέθανε σε μια εβδομάδα ο άλλος ζει έχω βάλει και αντιχλορικο και ακόμα ένα για τους ζωντανούς οργανισμούς δεν βλέπω να ενοχλούν τα χρυσοψαρα τους γλυφτες μέχρι τώρα αλλά γτ πέθανε ο ένας?

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε Mazoutas, μπράβο που έβαλες τα ψάρια σε ενυδρείο το θέμα είναι ότι αυτά είναι κοινά χρυσόψαρα και μεγαλώνουν τόσο που  δεν θα μπορούν να πάρουν στροφή σε αυτό το ενυδρείο. Ο δε γλυφτης πέθανε κατά πάσα πιθανότητα από το <<σύνδρομο της νέας δεξαμενής>> δηλαδή, το φίλτρο είναι αστρωτο, δεν έχει αναπτυχθεί η απαραίτητη αποικία απονιτρωποιητικων βακτηριδιων που καθαρίζει το νερό, ο κύκλος του αζώτου. Αυτή η διαδικασία πέρνει κάνα μήνα και τα υπόλοιπα ψάρια είναι σε κίνδυνο από την υψηλή συγκέντρωση αμμωνίας που παρουσιάζετε σε αυτό το διάστημα. Αν θες την γνώμη μου  καλύτερα να γυρίσεις πίσω τον γλυφτη γιατί θα φάει τα χρυσόψαρα όταν μεγαλώσει και άλλαξε τα κοινά χρυσόψαρα με fancy δηλ. αυτά που έχουν διπλή ουρά και δεν μεγαλώνουν τόσο. Εν πάση περιπτώσει τάιζε μία φορά κάθε δυο ημέρες, αλλαγή νερού τουλάχιστον 30% κάθε 2 μέρες, μην καθαρίσεις το φίλτρο και να βάζεις κατευθείαν τα βακτηρίδια στο βιολογικό υλικό του φίλτρου. Πάρε υγρά τεστ για  αμμωνία, Νιτρικα, Νιτρώδη. Έτσι που τα έγραψα μαζεμένα, μπορεί να φαίνεται μανίκι αλλά στην πραγματικότητα είναι απλό ότι άλλη απορία έχεις εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Καλα εκανες,που πηρες μεγαλο ενυδρειο. Σειρα εχει το διαβασμα....:thumbsu:

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος mazoutas έγραψε:

 

Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!❤ τον γλύπτη τώρα θα τον κρατήσω όπως τα εκανα και τι ψαρια μπορώ να το γεμίσω το ενυδρείο   μέσα θέλω να έχει 6 με 7 ρε παιδί μου μπορώ η να πάω να πάρω κανένα 3 μέτρα ενυδρείο να ησυχάσω? Ας υποθέσουμε πως ο γλύπτης δεν υπάρχει και έχω τα 2 χρυσοψαρα αυτά μπορώ να βάλω τπτ άλλο μέσα όμορφο με χρώμα? 

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη να εχεις. Και μονο που πηρες ενυδρειο μπραβο σου.Αν παρεις 3μετρο ενυδρειο με τις γνωσεις που εχεις περισσοτερα προβληματα θα εχεις. Αν διαβασες το συννημενο απο το ποστ παραπανω απαντας και μονος σου στις περισσοτερες ερωτησεις που κανεις. Τωρα στην ερωτηση

πριν 7 λεπτά, το μέλος mazoutas έγραψε:

Ας υποθέσουμε πως ο γλύπτης δεν υπάρχει και έχω τα 2 χρυσοψαρα αυτά μπορώ να βάλω τπτ άλλο μέσα όμορφο με χρώμα? 

Τι διαβασες που να σε ενδιεφερε? Ειδες προφιλ ψαριων? Στησιμο ενυδρειου? Μην βιαζεσαι τωρα ηρθες στο φορουμ κατσε διαβασε τις ενοτητες προβληματισου λιγο πως θα το φανταζοσουν γιατι τα προσωπικα γουστα διαφερουν. Εδω θα δεις τοσα διαφορετικα ενυδρεια αναλογως του γουστου και φυσικα καποιων αναγκων αλλα τι να σου προτεινει καποιος οταν δεν ξερει και λιγο τα γουστα σου. Περιορισε καπως τις επιθυμιες σου για να σου πουν υπερ κατα αλλα πρωτα διαβασε προφιλ ψαριων-ασπονδυλα-χελωνες και αλλα που μπορει να προτιμας και ρωτα λιγο πιο συγκεκριμενα θα ελεγα. Παντως πραγματικα μπραβο σου που ενω σου ηρθαν ετσι ψαρια ψαχτηκες πηρες ενυδρειο γραφτηκες σε φορουμ και γενικοτερα δειχνεις ενδιαφερον. Δεν σε φοβαμαι θα φτασεις και σε 4μετρο καποια μερα. Και παλι καλη αρχηνκαι μπραβο

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος mazoutas έγραψε:

Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!❤ τον γλύπτη τώρα θα τον κρατήσω όπως τα εκανα και τι ψαρια μπορώ να το γεμίσω το ενυδρείο   μέσα θέλω να έχει 6 με 7 ρε παιδί μου μπορώ η να πάω να πάρω κανένα 3 μέτρα ενυδρείο να ησυχάσω? Ας υποθέσουμε πως ο γλύπτης δεν υπάρχει και έχω τα 2 χρυσοψαρα αυτά μπορώ να βάλω τπτ άλλο μέσα όμορφο με χρώμα? 

 

 θα σου πω τους τρεις κανόνες του ενυδρείου: 1) περισσότερο νερό λιγότερα ψάρια. Καλύτερα ένα ενυδρείο που δείχνει άδειο παρά να πεθαίνει το ένα ψάρι πίσω από το άλλο. Ο γλυφτης--πλακοστομος που έχεις θα γίνει πολύ μεγάλος για οποιοδήποτε ενυδρείο. 

2) Αλλαγή νερού 30% εβδομαδιαίως κάθε εβδομάδα, και καθαρίζουμε το φίλτρο με νερό ενυδρείου.

3) Δεν ακούμε ποτέ τον πετσοπα . συνήθως είναι άσχετοι και πάντα θέλουν ν α πουλήσουν πράγματα.

Τώρα,  στο ενυδρείο που έχεις μπαίνουν αρκετά και διάφορα ψαράκια διάβασε το λινκ που έβαλε ο @natateo

Και θα δεις διάφορα πράγματα τα γούστα ποικίλουν τόσο που είναι ανώφελο να  κάνουμε προτάσεις Π.Χ. σε κάποιους αρέσουν τα Όσκαρ! Το διανοησαι;  δες τι σσου αρέσει και εδώ είμαστε εμείς.

 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και πάλι έβγαλα ένα νόημα μετά από το άρθρο το μόνο που έχω απορία τώρα είναι πως θα αγοράσω ψαρια για το ενυδρειο μου δλδ πχ αν θέλω κρύου νερού ψαρια μέχρι πόσο μέγεθος θα γίνουν τι θέλουν πόσα είδη ταιριάζουν μαζί και τέτοια. Το ίδιο πχ και με του ζεστού νερού τροπικά δλδ Ποια ταιριάζουν πόσο μεγάλα γίνονται τι θερμοκρασίες θέλουν. Δεν μπορώ να βρω κάπου να τα λέει αναλυτικά!  Συγγνώμη για το πρήξιμο!

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος mazoutas έγραψε:

Σας ευχαριστώ και πάλι έβγαλα ένα νόημα μετά από το άρθρο το μόνο που έχω απορία τώρα είναι πως θα αγοράσω ψαρια για το ενυδρειο μου δλδ πχ αν θέλω κρύου νερού ψαρια μέχρι πόσο μέγεθος θα γίνουν τι θέλουν πόσα είδη ταιριάζουν μαζί και τέτοια. Το ίδιο πχ και με του ζεστού νερού τροπικά δλδ Ποια ταιριάζουν πόσο μεγάλα γίνονται τι θερμοκρασίες θέλουν. Δεν μπορώ να βρω κάπου να τα λέει αναλυτικά!  Συγγνώμη για το πρήξιμο!

Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω. Θα βρεις αρκετές πληροφορίες. Μην βιαστείς, φτιάξε σωστά το ενυδρείο σου, για να ευχαριστηθείς το χόμπι.:)

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλοι μου σμρ νιώθω λίγο Ποιο εξελιγμένος πάνω στο θέμα διότι έμαθα τις κατηγορίες από τα ψαράκια που δν ήξερα καν έχω καταλήξει ότι θα πάω σε κρύου νερού ψαράκια γτ δν θέλω να πετάξω τα υπάρχων θα προσπαθήσω να έχω και σε αρμονία τον παλιό γλύπτη που πήγα και αγόρασα. Λιγο με τις τιμές του νερού έχω ένα θολό τοπίο αλλά είναι μέχρι να το κάνω πράξη.

 

                               Υ.Γ

Τόσες πολλές σημειώσεις ούτε στο σχολείο δν σημείωσα! Σας ευχαριστώ για την βοήθεια και τον χρόνο.

Έγινε επεξεργασία - mazoutas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...