Jump to content

Προβλήματα ενυδρείου


Recommended Posts

Καλησπέρα. Μετά από αρκετούς μήνες αποφάσισα να ξανά ασχοληθώ ενεργά με το ενυδρείο.

Πρόβλημα νούμερο 1.. Πριν 2 μέρες τοποθετήθηκαν 2 καινούργια ξύλα από πετσοπ. Δεν τα έβρασα αλλά μούλιασαν και πλύθηκαν πολλές φορές με καυτό νερό. Σήμερα είδα το ένα να έχει γεμίσει κάτι άσπρα σαν γλίτσα. Θα φύγει μόνο του ή πρέπει να το καθαρίσω; Δεδομένου ότι έχω βαλει ταχύφυλλο πάνω παίζει να έχει θέμα; 

Πρόβλημα νούμερο 2.. Λόγω κακού φωτισμού κυρίως και της ζέστης του καλοκαιριού σχεδόν όλα τα φυτά είχαν καταστραφεί. 2 από τα τελευταία που έμειναν έχουν λιώσει τα φύλλα. Υπάρχει περιθώριο να σωθούν; Φταίει μόνο ο φωτισμός ή να αρχίσω με κάνα λίπασμα; Έχω πάρει seachem flurish. 

Και μια τρίτη ερώτηση.. Οι κρυπτοκορίνες αν δεν φυτευθούν για 5-6 μέρες θα έχουν θέμα; Γιατί ένα φυτό δεν το έχω φυτέψει εδώ και 3 μέρες μέχρι να σταματήσουν να επιπλέουν τα ξύλα ώστε να κάνω την τελική διαμόρφωση και να δώ που τελικά θα το βάλω.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

Link to comment
Share on other sites

1. Για τα ξύλα, εάν δεν βιάζεσαι μην κάνεις τίποτα σε λίγες μέρες ο μύκητας θα φύγει από μόνος του. Μπορείς βέβαια και να τον αφαιρέσεις με πλύσιμο    χρησιμοποιώντας ζεστό νερό, και τρίβοντάς το με κάποια μικρή βούρτσα.

2. Αφαίρεσε τα λιωμένα φύλλα και άφησε ότι υγιές υπάρχει. Ενδεχομένως να ανακάμψουν. Λίπασμα με πολύ τσιγκουνιά. Βάλε το 1/3 της συνιστώμενης δόσης.

3. Για 5-6 μέρες δεν θα πάθουν τίποτα οι κρυπτοκορίνες.  Να ξέρεις ότι δεν τους αρέσει και το φύτευε ξεφύτευε.:)

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πω όπως ο Σωτήρης τσιγκουνιά με το λίπασμα ...για να μην σου πω να μην βάζεις και καθόλου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...