Jump to content

Τι φυτό είναι?


Hlias Kalantzhs

Recommended Posts

Γεια σας, καταρχήν αποφάσισα να φτιάξω  ένα  ενυδρείο. Αγόρασα αλλά δεν ήξερε πως το λένε δεν το βλέπω και πολύ καλά. Το ενυδρείο μου είναι φτιαγμένο από μένα με κατάλληλο τζαμί και σιλικόνη. Το μέτρησα στα 76 λίτρα και σκέφτομαι μετά το φυτό αυτό σε λίγες μέρες που θα είναι έτοιμο να βάλω  1 αρσενικό γκάμπι, 2 θηλυκά και πλατι, μολι αν θυμάμαι καλά λέγονται τα αντίστοιχα καθώς και κάποιες γαρίδες κ σαλιγκάρια.

15402348439861864915394.jpg

15402348893051378751767.jpg

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Ηλία. 

 

Το φυτό σου είναι Cryptocorinr wendtii. 

Ρίχνεις κάποιο λίπασμα? 

Το θέμα είναι ότι θα πρέπει να αλλάξεις φίλτρο γιατί είναι πολύ μικρό και θα έχεις σίγουρα προβλήματα στο μέλλον... 

 

Άρχισε να διαβάζεις λιγάκι το παρακάτω θέμα και φυσικά μας ρωτάς ότι θέλεις για να σε βοηθήσουμε! 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, όχι μόλις χτες το έβαλα το φυτό και όταν το πήρα έτσι ήταν. Τι να του ρίξω? Μου είπαν ότι το φίλτρο μου κάνει για 100 λίτρα :jawdrop:

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Hlias Kalantzhs έγραψε:

Όχι μόλις χτες το έβαλα το φόρο κ όταν το πίτα έτσι ήταν το να του ριξω?μου είπαν ότι το φίλτρο μου κάνει για 100 λίτρα :jawdrop:

Πολυ μικρο ειναι το φιλτρο.Η καλυτερη επιλογη ειναι ενα εξωτερικο φιλτρο 1000%

Cryptocoryne ειναι φυτα, που εχουν μεγαλες ριζες, πρεπει να βαλεις κ αλλο χαλικακι, να φτασει 3-4 εκ υψος το υποστρωμα(τουλαχιστον).

Τα φυτα χρεαζονται φως και λιπασμα. Απο φωτισμο πως πας; Εβαλες κανα φωτιστικο γραφειου ή κατι αλλο;

Για λιπασμα μπορεις να παρεις root sticks ή χαπακια βυθου και να τα τοποθετησεις κατω απο τις ριζες(και διαβασε το link N1- λιπασματα πιο κατω).

Πριν να βαλεις ψαρια, πρεπει να στρωσεις το ενυδρειο σου (δες το ποστ,που σου εβαλε ο @Husky_Jim, προσοχη στο "κυκλος του αζωτο"!)

Εγω απο την πλευρα μου βαζω κι αλλο link για φυτεμενο.Μην φοβασαι, ολα ειναι απλα.Καθε αρχη ειναι δυσκολη, αλλα αξιζει τον κοπο! :)

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/99198-λιπάσματα-και-τρόποι-λίπανσης/

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/56782-o-φωτισμός-του-φυτεμένου-ενυδρείου/

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/51697-φυτεμένο-ενυδρείο-και-βυθός/

 

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα φωτιστικό με απόδοση 50βατ μάλιστα, άλλο φίλτρο,  κι άλλο χαλίκι καθώς και φίλτρο.

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

On 23/10/2018 at 10:09 ΠΜ, το μέλος Hlias Kalantzhs έγραψε:

Έβαλα φιτιστικο με απόδοση 50νατ μάλιστα άλλο φίλτρο κιαλο χαλικη καθος κ λιπασμα

 Έχω βάλει το Σταρτ Πλας μόνο για την εκκίνηση του ενυδρείου.

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Πολυ μικρο ειναι το φιλτρο.Η καλυτερη επιλογη ειναι ενα εξωτερικο φιλτρο 1000%

Cryptocoryne ειναι φυτα, που εχουν μεγαλες ριζες, πρεπει να βαλεις κ αλλο χαλικακι, να φτασει 3-4 εκ υψος το υποστρωμα(τουλαχιστον).

Τα φυτα χρεαζονται φως και λιπασμα. Απο φωτισμο πως πας; Εβαλες κανα φωτιστικο γραφειου ή κατι αλλο;

Για λιπασμα μπορεις να παρεις root sticks ή χαπακια βυθου και να τα τοποθετησεις κατω απο τις ριζες(και διαβασε το link N1- λιπασματα πιο κατω).

Πριν να βαλεις ψαρια, πρεπει να στρωσεις το ενυδρειο σου (δες το ποστ,που σου εβαλε ο @Husky_Jim, προσοχη στο "κυκλος του αζωτο"!)

Εγω απο την πλευρα μου βαζω κι αλλο link για φυτεμενο.Μην φοβασαι, ολα ειναι απλα.Καθε αρχη ειναι δυσκολη, αλλα αξιζει τον κοπο! :)

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/99198-λιπάσματα-και-τρόποι-λίπανσης/

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/56782-o-φωτισμός-του-φυτεμένου-ενυδρείου/

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/51697-φυτεμένο-ενυδρείο-και-βυθός/

 

Νέο φίλτρο κιαλο χομα 

15403139401271681554500.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος Hlias Kalantzhs έγραψε:

Έβαλα φιτιστικο με απόδοση 50νατ μάλιστα άλλο φίλτρο κιαλο χαλικη καθος κ φίλτρο 

Πολυ καλα εκανες.Τι φωτιστικο εχεις; Αυτο,που ειναι αριστερα στην φωτογραφια; Το εχεις πλάι συνεχεια;

P.S. Καλο διαβασμα! :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ναι είναι μόνιμα εκεί περιμένοντας και το λίπασμα σε υγρή μορφή να έρθει να βάλω και από αυτό παρέχετε και φως ηλίου αφού δεν είναι σε πολύ σκοτεινό μέρος το ενυδρείου μου.

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Hlias Kalantzhs έγραψε:

Ευχαριστώ ναι είναι μόνιμα εκεί περιμένοντας και το λίπασμα σε υγρή μορφή να έρθει να βάλω και από αυτό παρέχετε και φως ηλίου αφού δεν είναι σε πολύ σκοτεινό μέρος το ενυδρείου μου.

Αν μπορεις, βαλ΄το απο πανω να φωτιζει το ενυδρειο. Και για τα φυτα θα ειναι πιο καλα και για τα ψαρακια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω σκοπό να βάλω κ μια ακόμα λάμπα τ8 στο πανο μέρος η μία λεντοτενεια ευχαριστώ για τις συμβουλές ελπίζω να τα καταφέρω κ με τα φυτα κ τα πσαρακια που θέλω να βάλω μέσα 

Link to comment
Share on other sites

Η ψαροσινθεση που σκέφτομαι είναι καλή για τα λίτρα μου ;;;

Έγινε επεξεργασία - Hlias Kalantzhs
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Hlias Kalantzhs έγραψε:

Η ψαροσινθεση που σκέφτομαι είναι καλή για τα λίτρα μου ;;;

Και το υγρό λίπασμα μπορώ να το ρίχνω ενώ έχω κ ψαργια μέσα στην σοστη ποσότητα κ να μην μου τα πιραξει ?

Έγινε επεξεργασία - Hlias Kalantzhs
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Hlias Kalantzhs έγραψε:

Και το υγρό λίπασμα μπορώ να το ρίχνω ενώ έχω κ ψαργια μέσα στην σοστη ποσότητα κ να μην μου τα πιραξει ?

Τελικα ποσα ψαρια θελεις να βαλεις μεσα; Αν βαλεις guppy, θα ξεκινησεις απο 4-5 και μετα προοδευτικα μπορεις να φτασεις 8-9.

Το υγρο λιπασμα μπορεις να βαζεις και με ψαρια και χωρις.

Link to comment
Share on other sites

Eλεγα τρία γκαμπι κ  τρία πλακί ένα δυο σαλιγκάρια κ τρις γαρίδες κρατοντας σταθερά τον πλιθισμο τους 

Link to comment
Share on other sites

:welcome:

Μην σ'ανησυχεί το λίπασμα και η ανάπτυξη των φυτών σου, το ενυδρείο ακόμα είναι άστρωτο. Διάβασε τα links που σου έβαλαν οι φίλοι. Επισημάνσεις:

 

1) Θα πρότεινα να βγάλεις τα πολύχρωμα βοτσαλάκια. Το χρώμα κάποια στιγμή θα διαλυθεί και θα κάνει τοξικό το νερό, πράγμα που θα έχει άμεση επίπτωση στην υγεία των ψαριών σου. Προσωπικώς προτιμώ το μαύρο λεπτόκοκκο χαλίκι, δείχνει ωραία τα χρώματα των ψαριών.

 

2) Θα σου επισημάνω ότι τα γκάπυ πάνε σε χαρέμι, ήτοι 1 αρσενικό με 4-5 θηλυκά και αυτά με προσοχή, γιατί θα έχεις πολλές γέννες και θα γεμίσει ψαράκια το ενυδρείο.

 

3) Να ξεκινήσεις με τις εύκολες γαρίδες red cherry, υπολόγισε 10-12 για αρχή.

 

4) Θα σου αναφέρω από προσωπική εμπειρία ότι τα σαλιγκάρια επίσης θέλουν προσοχή, γιατί αν χάσεις τον έλεγχο του πληθυσμού τους, μετά δεν θα μπορείς να καθαρίσεις το ενυδρείο από τα απόβλητά τους, ενώ αν κάνεις σκούπα βυθού, θα χάνεις τις γαρίδες σου...

 

5) Το φως να το βάλεις από πάνω, όπως σου είπε και η @natateo και φυσικά να προτιμήσεις λεντοταινία, μπορείς να τη φτιάξεις μόνος σου, αν πιάνουν τα χέρια σου. Να βάλεις και χρονοδιακόπτη, για να έχεις 6-8 ώρες φως κάθε πρωί.

 

6) Θες οπωσδήποτε μεγαλύτερο φίλτρο, προτίμησε εξωτερικό, θα σου λύσει τα χέρια και θα γλυτώσεις χώρο (άρα λίτρα) μέσα στο ενυδρείο σου.

 

7) Βάλε μερικά ξύλα μέσα, ώστε να έχουν κρυψώνες τα ψαράκια σου. Επίσης από φυτά μπορείς να προσθέσεις ανούμπιες και κερατόφυλλο, που θα σε βοηθήσουν με τα νιτρικά. Με όλα αυτά, θα'σαι άρχοντας. :thumbup:

 

Έγινε επεξεργασία - worldiver
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Hlias Kalantzhs έγραψε:

Δεν πάνε κ πολυ καλά παρόλο που εριξα κ λιπασμα 

15408384741481991377321.jpg

1540838500404546784996.jpg

Εχεις κανει καθολου τεστ νερου;  Στρωνεις το ενυδρειο με τροφη;

Link to comment
Share on other sites

Ναι το έχω στρωσει συμερα έβαλα κ τρία πλατι μεσα τα οποία είναι κ πολι ζωηρά είχα βάλει κ σταρ Πλας 

15408439472371800268237.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Hlias Kalantzhs έγραψε:

Ναι το έχω στρωσει συμερα έβαλα κ τρία πλατι μεσα τα οποία είναι κ πολι ζωηρά είχα βάλει κ σταρ Πλας 

15408439472371800268237.jpg

Το φως γιατι παλι απο πλαι εβαλες;

Γραψε ακριβος απο λαμπες τι εβαλες, ποσα w και ποσα κελβιν(ζεστο φως; κρυο;)

Ποσες ωρες;

Μου φαινεται οτι εχεις ανυπαρκτο φωτισμο.

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι το έχω κ το δίπλα τώρα το εσβεισα θερμό το Φος 50w to φιτιστικο ενιδριου τ5 8w to επανω ίσος πρέπει να βάλω όντος παραπάνω φώς

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος Hlias Kalantzhs έγραψε:

Ναι το έχω στρωσει συμερα έβαλα κ τρία πλατι μεσα τα οποία είναι κ πολι ζωηρά είχα βάλει κ σταρ Πλας 

15408439472371800268237.jpg

 

πριν 1 ώρα, το μέλος worldiver έγραψε:

:welcome:

Μην σ'ανησυχεί το λίπασμα και η ανάπτυξη των φυτών σου, το ενυδρείο ακόμα είναι άστρωτο. Διάβασε τα links που σου έβαλαν οι φίλοι. Επισημάνσεις:

 

1) Θα πρότεινα να βγάλεις τα πολύχρωμα βοτσαλάκια. Το χρώμα κάποια στιγμή θα διαλυθεί και θα κάνει τοξικό το νερό, πράγμα που θα έχει άμεση επίπτωση στην υγεία των ψαριών σου. Προσωπικώς προτιμώ το μαύρο λεπτόκοκκο χαλίκι, δείχνει ωραία τα χρώματα των ψαριών.

 

2) Θα σου επισημάνω ότι τα γκάπυ πάνε σε χαρέμι, ήτοι 1 αρσενικό με 4-5 θηλυκά και αυτά με προσοχή, γιατί θα έχεις πολλές γέννες και θα γεμίσει ψαράκια το ενυδρείο.

 

3) Να ξεκινήσεις με τις εύκολες γαρίδες red cherry, υπολόγισε 10-12 για αρχή.

 

4) Θα σου αναφέρω από προσωπική εμπειρία ότι τα σαλιγκάρια επίσης θέλουν προσοχή, γιατί αν χάσεις τον έλεγχο του πληθυσμού τους, μετά δεν θα μπορείς να καθαρίσεις το ενυδρείο από τα απόβλητά τους, ενώ αν κάνεις σκούπα βυθού, θα χάνεις τις γαρίδες σου...

 

5) Το φως να το βάλεις από πάνω, όπως σου είπε και η @natateo και φυσικά να προτιμήσεις λεντοταινία, μπορείς να τη φτιάξεις μόνος σου, αν πιάνουν τα χέρια σου. Να βάλεις και χρονοδιακόπτη, για να έχεις 6-8 ώρες φως κάθε πρωί.

 

6) Θες οπωσδήποτε μεγαλύτερο φίλτρο, προτίμησε εξωτερικό, θα σου λύσει τα χέρια και θα γλυτώσεις χώρο (άρα λίτρα) μέσα στο ενυδρείο σου.

 

7) Βάλε μερικά ξύλα μέσα, ώστε να έχουν κρυψώνες τα ψαράκια σου. Επίσης από φυτά μπορείς να προσθέσεις ανούμπιες και κερατόφυλλο, που θα σε βοηθήσουν με τα νιτρικά. Με όλα αυτά, θα'σαι άρχοντας. :thumbup:

 

Ευχαριστώ όντος θέλει προσοχή με τον πλιθισμο πολυ καλά όλα όσα μου είπες

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Hlias Kalantzhs έγραψε:

Όχι το έχω κ το δίπλα τώρα το εσβεισα θερμό το Φος 50w to φιτιστικο ενιδριου τ5 8w to επανω ίσος πρέπει να βάλω όντος παραπάνω φώς

Απο πλαι να μην υπαρχει φωτισμος. Απο πανω βαλε Τ5 24w αν εχεις 60εκ μηκος ενυδρειου ή 2Χ15w  αν εχεις πιο μικρο μηκος + ανακλαστηρες.

Το φως, που λες 50w τι ειναι; Εχεις φωτιστικο με λαμπα 50w; Ειναι λαμπα οικονομιας; led;

 

Link to comment
Share on other sites

Λάμπα οικονομίας θερμό όντος έχω την μικρή ενιδριου θα προσπαθήσω να φτιάξω μια λεντ 60 εκατοστον να βάλω γιατί αποτι καταλαβενμω δεν έχω καλο φως 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...