Jump to content

Λαθρεπιβατες


Recommended Posts

Εχω λαθρεπιβάτες στο ενυδρείο μου και θέλω να τους εξοντώσω. Αυτή τη στιγμή το ενυδρείο δεν έχει καθόλου ψάρια μέσα. Θέλω να χρησιμοποιήσω το σκεύασμα gastropex της esha αλλά δεν θέλω να σκοτώσω και τα βακτήρια από τη βιολογία μου. Αν βάλω υπερδοσολογία στο νερό από αυτή που προβλέπεται υπάρχει περίπτωση η μεγάλη περιεκτικότητα του σκευάσματος να σκοτώσει τα βακτήρια; Επίσης έχετε να προτείνετε κάτι άλλο που είναι δοκιμασμένο και καλύτερο ή φθηνότερο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Θεωρώ δεδομένο πως ξέρεις ότι αν δεν είναι σε υπερθετικό βαθμό οι λαθρεπιβάτες δεν κάνουν κακό. Πάμε παρακάτω.

 

Σκευασματα τέτοια δεν έχω χρησιμοποιήσει αν δεν έχεις τίποτα ζωντανό μέσα ίσως το έκανα. Αν σε ενδιαφέρει ο  σημαντικος περιορισμός και όχι η απόλυτη εξολόθρευση, κανεις ένα καλό καθάρισμα το ενυδρείο να φύγει οργανική ύλη και κόβεις τα ταισματα ενώ αφαιρείς μηχανικά ό,τι βλέπεις. Βάζεις μερικά Henela και καθάρισες. 

Εδω και πολλά χρόνια επειδή δουλεύω όσμωση έχω απειροελαχιστους λαθρεπιβάτες, από Αφρική μερια δεν βολεύουν τέτοιες μέθοδοι 

Link to comment
Share on other sites

Στον κυριως χωρο του ενυδρειου ειχα εναν clown macracanthus κ δεν ειχα δει ουτε ενα αλλα στο σαμπ εχω γεμισει κ λεω ευκαιρεια ειναι υωρα να τα ξεκανω.Αλλα φοβαμαι μη τυχων επιρρεασει κ τα βακτυρια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Στον κυριως χωρο του ενυδρειου ειχα εναν clown macracanthus κ δεν ειχα δει ουτε ενα αλλα στο σαμπ εχω γεμισει κ λεω ευκαιρεια ειναι υωρα να τα ξεκανω.Αλλα φοβαμαι μη τυχων επιρρεασει κ τα βακτυρια.

Δεν βρηκα πουθενα τι περιεχει σαν δραστικη ουσια αυτο το gastropex. Και αυτο με ανησυχει...

Αν δεν ξερεις το τι εχει το φαρμακο, δεν μπορεις να κανεις και προβλεψεις. Αν περιεχει χαλκο, τοτε θα πνιξει τα βακτηρια (οχι ολα).

Καλυτερα να το δεις το  επιχειρημα , σαν σπορ. Καθε μερα μαζευεις οσα σαλιγκαρακια  μπορεις, μεσα σε 2 εβδομαδες δεν θα βρεις ενα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω λαθρεπιβάτες στο ενυδρείο μου και θέλω να τους εξοντώσω. Αυτή τη στιγμή το ενυδρείο δεν έχει καθόλου ψάρια μέσα. Θέλω να χρησιμοποιήσω το σκεύασμα gastropex της esha αλλά δεν θέλω να σκοτώσω και τα βακτήρια από τη βιολογία μου. Αν βάλω υπερδοσολογία στο νερό από αυτή που προβλέπεται υπάρχει περίπτωση η μεγάλη περιεκτικότητα του σκευάσματος να σκοτώσει τα βακτήρια; Επίσης έχετε να προτείνετε κάτι άλλο που είναι δοκιμασμένο και καλύτερο ή φθηνότερο;
Εγώ σε φυτεμένο με ψάρια και γαρίδες έχω βάλει δύο φορές χωρίς πρόβλημα, τα σαλιγκάρια εξαφανίστηκαν.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρηκα πουθενα τι περιεχει σαν δραστικη ουσια αυτο το gastropex. Και αυτο με ανησυχει...
Αν δεν ξερεις το τι εχει το φαρμακο, δεν μπορεις να κανεις και προβλεψεις. Αν περιεχει χαλκο, τοτε θα πνιξει τα βακτηρια (οχι ολα).
Καλυτερα να το δεις το  επιχειρημα , σαν σπορ. Καθε μερα μαζευεις οσα σαλιγκαρακια  μπορεις, μεσα σε 2 εβδομαδες δεν θα βρεις ενα.
Καλό θα ήταν πριν το βάλεις να πάρεις μια φέτα αγγούρι η κάποιο άλλο λαχανικό,αν θες βάλε και κάνα δυο διαφορετικά,για σιγουρια, σε ένα πιατάκι η μπολ. Άστο ένα βράδυ μέσα στο πάτο για να πάνε τα σαλιγκάρια πανω. Πριν ανοίξεις τα φώτα βγαλτο , πάνω θα έχει μαζέψει σαλιγκάρια. Αυτό στο λέω γιατί αν σκοτώσεις τα σαλιγκάρια μέσα στο νερό θα έχεις αύξηση νιτρικών κατά την αποσύνθεση τους. Άρα όσο περισσότερα αφαιρέσεις πριν τόσο το καλύτερο.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω το εψαξα λιγο μηπως μπορουσες να τα σκοτωσεις με αυξηση θερμοκρασιας αλλα ενω  φαινεται οτι τα nitrobacter θα αντεχαν, τα nitrosomonas οχι.Επισης βρηκα και αυτα που λενε πιο πανω τα παιδια,ειτε παγιδες με αγγουρι και συσκοτιση και υπομονη,ειτε χαλας εσκεμμενα την ποιοτητα του νερου και θα αρχισουν να ανεβαινουν τα τζαμια και μετα μαζεμα.

  Δεν ξερω παλι πως θα λειτουργουσε το να εριχνες την θερμοκρασια αρκετα αν και πιο δυσκολο σε εφαρμογη,γιατι για το nitrobacter λενε σαφως ευρος 0-49 C για τα νιτροσομονας βρηκα μονο οτι καποιες μορφες τους απαντωντε σε πολικες περιοχες.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους παιδια αλλα το προβλημα εστιαζεται στο σαμπ.Μεσα στα μπλε σφουγγαρια κ στο μακαρονι.Λεω να δοκιμασω την υπερδοσολογια μιας κ δεν εχω ψαρια κ μετα θα κανω ολικη αλλαγη νερου.Εξαλλου ακομη δεν εχω αποφασισει την ψαροσυνθεση.Θα ανοιξω θεμα...

Link to comment
Share on other sites

Δες αν το συγκεκριμένο φάρμακο εξοντώνει και τα αυγά των σαλιγκαριών. 

Link to comment
Share on other sites

Δες αν το συγκεκριμένο φάρμακο εξοντώνει και τα αυγά των σαλιγκαριών. 
Τα πάντα εξοντώνει

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Σας ευχαριστω ολους παιδια αλλα το προβλημα εστιαζεται στο σαμπ.Μεσα στα μπλε σφουγγαρια κ στο μακαρονι.Λεω να δοκιμασω την υπερδοσολογια μιας κ δεν εχω ψαρια κ μετα θα κανω ολικη αλλαγη νερου.Εξαλλου ακομη δεν εχω αποφασισει την ψαροσυνθεση.Θα ανοιξω θεμα...

Να μας πεις μετα πως πηγε. Αν σκοτωνει και τα αυγα... τοτε για απολυμανση των φυτων ειναι οτι πρεπει.

Link to comment
Share on other sites

Υπαλληλος πετ σοπ που τον εμπιστευομαι ως ενα βαθμο μου ειπε οτι αν βαλω την αναγρφομενη δοσολογια ειναι ικανη να τα εξοντωσει.Λεω να βαλω περισσοτερη,μιας κ δεν εχω ψαρακια μεσα.Επισης μου προτεινε να βαζω καθε καινουριο φυτο που θα περνω σε ενυδρειακι μικρο/καραντινα με αεροφιλτρο ή κυκλοφορητη και gastropex για 2-3 μερες κ μετα να τα βαζω στο κυριως ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Υπαλληλος πετ σοπ που τον εμπιστευομαι ως ενα βαθμο μου ειπε οτι αν βαλω την αναγρφομενη δοσολογια ειναι ικανη να τα εξοντωσει.Λεω να βαλω περισσοτερη,μιας κ δεν εχω ψαρακια μεσα.Επισης μου προτεινε να βαζω καθε καινουριο φυτο που θα περνω σε ενυδρειακι μικρο/καραντινα με αεροφιλτρο ή κυκλοφορητη και gastropex για 2-3 μερες κ μετα να τα βαζω στο κυριως ενυδρειο.
Πάντα τα φάρμακα εγκυμονούν κινδύνους. Η προσωπική μου εμπειρία με το gastropex πάντως είναι φανταστική κανένα πρόβλημα σε φυτά και ψάρια. Τα σαλιγκάρια μου τα εξαφάνισε αμέσως. Με άλλα φάρμακα την έχω πατήσει το bactopur αν δε κάνω λάθος

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η  καλυτερη απολυμανση των φυτων γινεται με υπερμαγγανικο καλιο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος stav έγραψε:

Η  καλυτερη απολυμανση των φυτων γινεται με υπερμαγγανικο καλιο.

Εχω δοκιμασει και με KMnO4 και με οξυζενε... ( διαφορες αναλογιες) . Τα αυγα αθικτα....

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Εχω δοκιμασει και με KMnO4 και με οξυζενε... ( διαφορες αναλογιες) . Τα αυγα αθικτα....

 

Κατι δεν κανεις καλα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει και το υπερμαγγανικο καλιο .Δεν ξέρω αν εξολόθρευσε τα αυγά ή αν με κάποιο άλλο τρόπο ξανά βρέθηκαν λαθρεπιβάτες στο ενυδρείο μου.Για το gastropex γραφει οτι τα 10 ml επαρκουν για 500 λιτρα.Πρωτη μερα 5 ml,δευτερη μερα 2.5ml,τριτη μερα 2.5ml.Το μπουκαλακι ειναι 10ml.Το αδειασα ολο την πρωτη μερα.Μες στο ενυδρειο ειχαν απομεινει 3 νεογεννητες κιχλιδες.Οταν το αδειασα απο ψαρια η μια ηταν μπουκωμενη κ προφανως της εφυγαν 3 μικρα οταν την κυνηγουσα για να την πιασω.Τα μικρα δεν τα ξαναειδα.Σημερα το πρωι και ενω εχουν περασει τρεις μερες που αδειασα ολο το gastropex ειδα τρεις λαθρεπιβατες στο τζαμι του ενυδρειου.Αγορασα αλλα 10ml και το αδειασα κ αυτο στο ενυδρειο.Θα αναμενω...

Έγινε επεξεργασία - johnbaggios
Link to comment
Share on other sites

Μολις σχολασα κ βλεπω οτι τα αυλονακαρα ζουν ακομη.Επιασα το ενα κ περιμενω να πλησιασουν κ τα αλλα προς το τζαμι...Ελπιζω τουλαχιστον να μην ξαναδω σαλιγγαρια.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Μολις σχολασα κ βλεπω οτι τα αυλονακαρα ζουν ακομη.Επιασα το ενα κ περιμενω να πλησιασουν κ τα αλλα προς το τζαμι...Ελπιζω τουλαχιστον να μην ξαναδω σαλιγγαρια.

Μηπως αντι για χημικα να βαλεις καμια κιχλιδα μπας και τα φαει?

Link to comment
Share on other sites

Χαχα,αποδειχθηκαν πολυ σκληρες για να πεθανουν οι νεογεννητες!Ειχα ανοιξει κ παλια θεμα με το gastropex κ με θανατους κιχλιδων.Ειχα αμφιβολιες αν εφτεγε το gastropex ή τα μυδια που ειχα ταισει κ ειχα συμπερανει οτι εφτεγε το φαρμακο.Αλλα βλεποντας τα νεογεννητα να ζουν με διπλασια δοση σκεφτομαι οτι τελικα μαλλον εφτεγαν τα μυδια.Αν βρω το παλιο θεμα θα βαλω το λινκ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,για να μαθαινουμε απ τις επειριες μας.Αδεισα ενα μπουκαλακι gastropex τη πρωτη μερα κ σε τρεις μερες αλλο ενα ολοκληρο.Δλδ διπλασια δοσολογια κ σε λειγοτερες μερες απ τη συνταγογραφιση.Αποτελεσμα:λαθρεπιβατες κ αυγα εξαφανιστηκαν.Τα νεογεννητα aulonacara επεζησαν.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Λοιπον,για να μαθαινουμε απ τις επειριες μας.Αδεισα ενα μπουκαλακι gastropex τη πρωτη μερα κ σε τρεις μερες αλλο ενα ολοκληρο.Δλδ διπλασια δοσολογια κ σε λειγοτερες μερες απ τη συνταγογραφιση.Αποτελεσμα:λαθρεπιβατες κ αυγα εξαφανιστηκαν.Τα νεογεννητα aulonacara επεζησαν.

Αυτές οι πληροφορίες κάνουν κάποιες φορές τη ζωή μας πιο εύκολη.:)

Έκανες καθόλου μετρήσεις μετά τη χρήση του φάρμακου?

Link to comment
Share on other sites

Οχι.Τι μετρησεις εννοεις;

Link to comment
Share on other sites

Οχι.Τι μετρησεις εννοεις;
ξεκίνα με αμμωνία. νεκρά σαλιγκάρια =αμμωνία

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...