Jump to content

Πρόβλημα με τροφή


Andreas TD

Recommended Posts

Καλησπέρα, ένα απο τα betta μου δεν καταφέρνει να φάει τα πελλετς που του πετάω ( του attison συγκεκριμένα) ... συγκεκριμένα του μένει στο στόμα ..παλεύει και άμα δεν του φάνε τα αλλα την μπουκιά μπορεί να τα καταφέρει...ξέρει κανείς κανα κόλπο;  γτ μένει σχεδόν νηστικό 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και άλλο προβλημα που βρηκα διαβάζοντας στο ιντερνετ...εκει λεει να μουλιαζει η τροφη 3 λεπτα σε νερο...εγω δεν το ξερα αυτό ουτε στο πετ μου το παν...το χα ακούσει για τα flakes ποτέ για πέλλετς όμως...οπότε εριχνα με τη μια τις μπίλιες στι ενυδρείο...τώρα σκέφτομαι ότι για αυτό ειναι και πρησμένη ισως η κοιλιά κάποιων...υπάρχει τρόπος να τα βοηθήσω; τι κάνω τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Andreas TD έγραψε:

Υπάρχει και άλλο προβλημα που βρηκα διαβάζοντας στο ιντερνετ...εκει λεει να μουλιαζει η τροφη 3 λεπτα σε νερο...εγω δεν το ξερα αυτό ουτε στο πετ μου το παν...το χα ακούσει για τα flakes ποτέ για πέλλετς όμως...οπότε εριχνα με τη μια τις μπίλιες στι ενυδρείο...τώρα σκέφτομαι ότι για αυτό ειναι και πρησμένη ισως η κοιλιά κάποιων...υπάρχει τρόπος να τα βοηθήσω; τι κάνω τώρα;

Δες λιγο, μηπως εχεις προβλημα με το νερο και οχι με την τροφη. Αν ειναι τροφη, τοτε 24 ωρες να μην ταιζεις, μπορεις να δοσεις λιγο βρασμενο αρακα χωρις φλουδα, μετα ταιζεις κανονικα (καλυτερα απο λιγο 2 φορες την ημερα, παρα στο φουλ, αλλα μια φορα).

Αν θα πας στο πετσοπ για να σου κανουν τεστ εκει, τοτε πες τους να σου δειξουν τα αποτελεσματα και γραψ΄τα σε ενα χαρτι. Μερικες φορες νιτρικα στα 80-120 για αυτους ειναι κανονικες τιμες....:death:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση ελπίζω να καταφέρω να πάω την παρασκευή στο πετσοπ...αυριο θα ριξω αρακά και παρασκευη νηστεία και βλέπουμε...αν και παραξενεύομαι γιατι δεν έχει ένα μήνα που τελείωσε το στρώσιμο...

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Andreas TD έγραψε:

Ευχαριστώ για την απάντηση ελπίζω να καταφέρω να πάω την παρασκευή στο πετσοπ...αυριο θα ριξω αρακά και παρασκευη νηστεία και βλέπουμε...αν και παραξενεύομαι γιατι δεν έχει ένα μήνα που τελείωσε το στρώσιμο...

Το στρωσιμο διαρκει μεχρι και 3-6 μηνες! Μετα απο ενα μηνα το συστημα ειναι ακομα αστατο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...