Jump to content

Recommended Posts

Μετά απο γκάφες και αρκετές συγκυρίες και καταστροφές (φυτών και ζωντανών) που έχω υποστεί διαμόρφωσα το νέο μου παλουταριο το οποίο είναι μια παραλλαγή του paloutarium ver.3.

Πλέον περιμένω να φουντώσουν τα φυτά και η μος ιδιαίτερα μέσα στο ενυδρείο, ζωντανά ακόμη δεν έχω τίποτα παρά μονό κάποια σαλιγκαράκια.

Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν βρίσκω τα ψάρια που θέλω να βάλω με τίποτα στην Ελλάδα, δυστυχώς.

Ανεβάζω μερικές φωτογραφίες τραβηγμένες απο το κινητό μου (παρεμπιπτόντως για κινητό βγάζει καλές φωτογραφίες, λίγο μπουσταρισμένες μεν αλλά καλές)

 

 

 

002.jpg

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

004.thumb.jpg.4175afa9aebd5b12cd6958b6741b9410.jpg

007.thumb.jpg.b3ef542b9bb298827f12fdd044a987b9.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

003.thumb.jpg.8bf2320bf91864988f002c62d518bdf1.jpg

006.thumb.jpg.f79e212944a8af48fc32150f81f84c08.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

 

010.thumb.jpg.c2491c6a6526b899cb33673cc26d2fd9.jpg

009.jpg

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο Χρήστο, και αρκετά φυτά.

Στο πάνω μέρος έχεις αδίαντο?

Link to comment
Share on other sites

ναι έχω τρία μικρά κομμάτια

Link to comment
Share on other sites

Τέλειο!! Ας δουμε τι μπορεί να γίνει για τα ζωντανα.. κάτι θα κάνουμε, έχουμε ανοίξει καλή δίοδο προς και από το εξωτερικο.. ;) 

Θα είμαι σε επαφή.. :D 

Link to comment
Share on other sites

Ονειρο ειναι.... :thumbsu:

Απο ψαρια θελεις κατι μικρο φανταζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε χαζεψα! Τι υπέροχο αποτέλεσμα!  Συγχαρητηρια! Ενα μικροσκοπικό ψαράκι το χρειάζεται νομίζω...

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
Link to comment
Share on other sites

να στε καλά, θέλω να βάλω ψάρια για αυτό και η στάθμη του νερού είναι σχετικά ψηλή για παλουταριο, αλλά δεν βρίσκω αυτά που θέλω. Θέλω κάποια ιδιαίτερα γκαπάκια και τίποτε άλλο απο ψάρια.  Μέσ αθα μπουν λίγες μαριδούλες και σαλιγκάρια νεριτε τα οποία ευτυχώς δεν πολλαπλασιάζονται στο γλυκό νερό. Περιμένω νέα απο τον @panos nts να δουμε αν θα βρούμε κάποια άκρη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο βρε Χρήστο,  πήρες πάλι μπρος! 

 

Πολύ, πολύ καλή δουλειά φίλε.  Πραγματικά έχεις γούστο!!!

Link to comment
Share on other sites

φοβερο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μια ενημέρωση για το παλουταριο μου.

εξελίσσεται όπως το θέλω και τώρα πρέπει να προσέξω μην πάρουν τα φυτά το πάνω χέρι και γίνει μια ανεξέλεγκτη ζούγκλα.

Η φωτογραφία είναι λίγο προτού κλείσουν τα φώτα εντελώς με μια μαϊμούδε προσέγγιση του δηληνού με μια κιτρινωπή λεδ ταινία.

1655316674_paloutaridisi01.thumb.jpg.18a0062f64e293f74949e4b9e5583930.jpg

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Όμορφο το δειλινό Χρήστο.:)

 

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο!!!

Εμενα με ενοχλει μονο αυτο το φυτο ακριβος στο κεντρο με ροζ φυλλα. Τραβαει πολυ το βλεμμα, δηλ. μπαμ κανει. Σκεφτηκες να τα βαλεις λιγο δεξια ΄η αριστερα;

Link to comment
Share on other sites

Έχω μέσα 3 αεροφυτα και μάλλον τα δυο θα βγουν.

τα πρώτα είναι τα κρεμαστά, πολύ όμορφα και πράσινα όταν είναι υγρά αλλά μόλις στεγνώσουν λίγο γίνονται λευκά και δεν δένουν με τα υπόλοιπα.

Το μεσαίο που λες το είχα σε άκρη αλλά λόγο μεγάλης υγρασίας δεν άντεχε και τα κάτω φύλα σάπιζαν το τοποθέτησα στο σημείο με την λιγότερη υγρασία μέχρι να δω που θα το βάλω, για αυτό είναι στο ξέφωτο σαν αγγούρι. Το τρίτο βολεύτηκε καλά και μάλλον θα μήνη στην θέση του.

Ακόμα πάντως βάζω και βγάζω φυτά και βρίσκουμε σε πειραματική φάση κάτι που με κάνει πολύ κέφι και μαθαίνω πολλά νέα πράγματα.

Δεν γνωρίζω πως θα είναι σε μια εβδομάδα και τη φυτά θα μπουν και θα βγουν. Προς το παρόν την βρίσκω με τα πειράματα και δεν σκοπεύω να τα σταματήσω προς το παρόν.

 

Μέσα έχω αρκετά φυτά μαζεμένα απο την ελληνική φύση όπως πχ οι 4 διαφορετικές φτέρες κάποια βρύα και άλλα που δεν γνωρίζω καν τα ονόματά τους.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

και μια ενημέρωση, πλέον θέλει κλάδεμα και δεν ξέρω απο που να αρχίσω, πάντοτε είχα θέμα με το κλάδεμα (λυπάμαι τα φυτά).

1694861998_pal05.thumb.jpg.2382b14b032cd3a6754e96cbdfff06e3.jpg

 

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

και μια ενημέρωση, πλέον θέλει κλάδεμα και δεν ξέρω απο που να αρχίσω, πάντοτε είχα θέμα με το κλάδεμα (λυπάμαι τα φυτά).

1694861998_pal05.thumb.jpg.2382b14b032cd3a6754e96cbdfff06e3.jpg

 

 

Λογω επαγγελματος να ξερεις οτι και εγω τα λυπαμαι απλα υο βλρπω σαν μια ευκαιρια να γινει πιο δυναυο το φυτο αλλα και για πολλαπλασιασμο φυσικα.. ;)

Ειναι θεμα οπτικης :D

Το εχεις κανει πολυ ομορφο Χρηστο!!

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο προς το παρών εγώ δε θα το πείραζα. Δεν νομίζω πως έχει αλλιωθεί το βασικό "σχήμα" του. Ίσως να τριμάριζα λίγο τη moss στις άκρες για να μην κρεμάσει.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

για αρχή θα κουρέψω λίγο την μός στα πλαϊνά και σε μερικά ξύλα για γίνει το τοπίοο ποιο γήινο. Δυστυχώς με το κινητό δεν μπορώ να βγάλω καλή φωτογραφία που να αποτυπωνει το βάθος. στην φωτογραφία φαίνονται όλα μια ευθεία πάνω κάτω. Λέω τώρα το ΣΚ που θα έχω λίγο χρόνο να τραβήξω κανένα βίντεο 

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο, μπορεις να μου  κανεις μια χαρη; (σε παρακαλω!)

Να γραψεις ονοματα των φυτων πανω στην φωτογραφια, καποια φυτα ειναι αγνωστα για μενα (ξερεις εχω θεμα με τα φυτα :death::D)

Link to comment
Share on other sites

@natateo μέσα έχω 30-35 (έχασα την μπάλα)  διαφορετικά φυτά κάποια σε μεγάλη μάζα κάποια σε μικρή μάζα και  διασκορπισμένα κάποια απο αυτά είναι μαζεμένα απο την φύση και δεν ξέρω κάν τα ονόματά τους. Η φωτογραφία είναι χάλια και δεν φαίνονται τα φυτά ξεχωριστά παρά μόνο ένας αχταρμάς πχ δεν βλέπεις πουθενά μέσα την eleocharis parvula,το  micranthemum umbrosum,  διάφορες  bucephalandra  και άλλα μικρούλια. 

Αν μπορέσω να βρω απο κάποιον γνωστό μου μια φωτογραφική μηχανή να τα βγάλω απο κοντά θα το κάνω, αλλιώς και να σου γράψω πάνω στην φωτογραφία ότι εδώ είναι πχ το micranthemum umbrosum  ούτε που θα το δεις. Σε ότι αφορά της φτέρες δεν ξέρω τα ονόματά τους, είναι πέντε και η πέντε είναι μαζεμένες απο την φύση. επίσης όπου βλέπεις βρύα μοος είναι κάποια μαζεμένα απο την φύση και κάποια είναι απο αυτά που μου έδωσες εσύ, όλα τα έβαλα στο μπλέντερ και τα άλειψα πάνω στην πλάτη όποτε είναι ένας αχταρμάς απο μοος.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

@natateo μέσα έχω 30-35 (έχασα την μπάλα)  διαφορετικά φυτά κάποια σε μεγάλη μάζα κάποια σε μικρή μάζα και  διασκορπισμένα κάποια απο αυτά είναι μαζεμένα απο την φύση και δεν ξέρω κάν τα ονόματά τους. Η φωτογραφία είναι χάλια και δεν φαίνονται τα φυτά ξεχωριστά παρά μόνο ένας αχταρμάς πχ δεν βλέπεις πουθενά μέσα την eleocharis parvula,το  micranthemum umbrosum,  διάφορες  bucephalandra  και άλλα μικρούλια. 

Αν μπορέσω να βρω απο κάποιον γνωστό μου μια φωτογραφική μηχανή να τα βγάλω απο κοντά θα το κάνω, αλλιώς και να σου γράψω πάνω στην φωτογραφία ότι εδώ είναι πχ το micranthemum umbrosum  ούτε που θα το δεις. Σε ότι αφορά της φτέρες δεν ξέρω τα ονόματά τους, είναι πέντε και η πέντε είναι μαζεμένες απο την φύση. επίσης όπου βλέπεις βρύα μοος είναι κάποια μαζεμένα απο την φύση και κάποια είναι απο αυτά που μου έδωσες εσύ, όλα τα έβαλα στο μπλέντερ και τα άλειψα πάνω στην πλάτη όποτε είναι ένας αχταρμάς απο μοος.

 

Οοοοο! Για το μοςς ειχα ακουσει, αλλα δεν εχω δοκιμασει με μπλεντερ. Εκεινο το ομορφο "αγγουρι" με ροζ φυλλα τι ειναι;

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Οοοοο! Για το μοςς ειχα ακουσει, αλλα δεν εχω δοκιμασει με μπλεντερ. Εκεινο το ομορφο "αγγουρι" με ροζ φυλλα τι ειναι;

Tilandsia ionantha μάλλον guatemala, αν ρωτάς για το αεροφυτο που βρίσκετε στο κέντρο της φωτογραφίας.:)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...