Jump to content

Παρουσίαση reef ενυδρείου


thediscusman

Recommended Posts

Καλησπέρα! Να συστηθώ πρώτα. Ασχολούμαι με τα ενυδρεία πολλά χρόνια. Το πρώτο ενυδρείο το έστησα γύρω στο 2003 στη Θεσσαλονίκη.  Στην αρχή είχα δίσκους και φυτεμένο (εξ ου και το όνομα) και μετά έστησα και θαλασσινό. Με αρκετούς χοπίστες από εκείνη την περίοδο γνωριζόμαστε και προσωπικά, παρόλο που έχω χαθεί για κάποια χρόνια. 

 

Αργότερα, μετακόμισα στο Λονδίνο για μια δεκαετία  και τώρα βρίσκομαι στην Κύπρο.

Τα συγκεκριμένο ενυδρείο το είχα στήσει στο Λονδίνο πριν 7 χρόνια και το μετέφερα στην Κύπρο πριν 2 χρόνια. Μετέφερα τη δεξαμενη γιατί είναι  όλη φτιαγμένη από clear white  τζάμι 12mm rimless, πολύ καλή κατασκευή και δύσκολα θα μπορούσ ανα βρω κάτι αντίστοιχο εδώ.  Επίσης μετέφερα τον εξοπλισμό που είχα και ένα μέρος του βράχου μου.

 

Το ενυδρείο έχει διαστάσεις 100χ50χ55cm (250 λίτρα+50 sump). Ακόμη το sump  είναι ανοργάνωτο...

Από εξοπλισμό έχω τα εξής:

Skimmer: Deltec APF 800

Φωτισμός: Aqua illumination Hydra52, και 2 ακόκη κινέζικα 27 Watt το καθένα (led)

Κυκλοφορία: Jebao 2 RW8.

Cannister με άνθρακα και αντιφώσφορο

ΑΤS 18 ώρες την ημέρα

 Προσθέτω επίσης Vodka  1 ml / ημέρα

Αναπλήρωση της TUNZE

ηλεκτρονικός θερμοστάτης ρυθμισμένος στους 27 βαθμούς για το καλοκαίρι

Έχω αγοράσει δοσομετρική αλλά ακόμη δεν την έχω συνδέσει, όταν συνδεθεί θα προσθέτει τα ζουμιά της TRITON

 

Τώρα έχω μικρά ψαράκια, μερικά ανθίας sunburst, six line wrasse, damsel, gramma loretto.

Από κοράλια κυρίως LPS και κάποιες ρικόρτεες, και GSP

 

Μέχρι πριν μερικές μέρες είχα μέσα και 3 tangs, 2 yellow και 1 purple, τα οποία τα είχα από πολύ μικρά (3-4cm) για σχεδόν 2 χρόνια.

Δεν υπήρχε κάποιο πρόβλημα επιθετικότητας και κολυμπούσαν μαζί. Υπήρχε λίγο κυνηγητό ίσα για να επιβεβαιώνεται η ιεραρχία.

Από ένα σημείο και μετά όμως το purple ενώ εξακολουθούσε να είναι ο αρχηγός δεν ένιωθε άνετα στο ενυδρείο, έδειχνε αγχωμένο και είτε ήταν κρυμμένο σε κάποιο σκιερό μέρος, είτε έκανε πολύ απότομες κινήσεις για να μεταφερθεί σε άλλο σημείο ή να κυνηγήσει λίγο κάποιον από τα yellow. Έτρωγε τα πάντα κανονικά και ήταν μια χαρά στην υγεία του. Τα 2 yellow κολυμπούσαν κανονικά αλλά μερικές φορές τους μετέδιδε το άγχος του με τις απότομες κινήσεις. Δεν πιστεύω ότι το πρόβλημα ήταν τόσο τα λίτρα, όσο ότι το ενυδρείο φαίνεται από όλες τις μεριές και ότι το στήσιμο του βράχου είναι αρκετά μίνιμαλ με αποτέλεσμα να μην έχει αρκετές κρυψώνες. Για αυτό αποφάσισα να δώσω και τα τρία και ίσως βάλω μόνο ένα tang στο μέλλον.

 

 

 

 

1 copy.JPG

2 copy.JPG

3 copy.JPG

11 copy.JPG

4 copy.JPG

5 copy.JPG

6 copy.JPG

7 copy.JPG

  • Like 5
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Εκ πρώτης όψεως  φαίνεται πως έχω πολύ μεγάλη εξαγωγή θρεπτικών (ATS, χημικό φιλτράρισμα και σκίμμερ θηρίο για τα λίτρα μου, και προσθήκη βότκας). Στην πραγματικότητα όμως ταίζω υπερβολικά πολύ, ειδικά από τη μέρα που έβαλα τα ανθίας.

Αυτή τη σιγμή έχω νιτρικά γύρω στα 10 και φωσφορικά 0,1 αλλά με γρήγορη ανάπτυξη άλγης στα τζάμια γεγονός που δείχνει ότι το 0,1 είναι περισσότερο στηνπραγματικότητα.

Με την προσθήκη βότκας και συστηματική συντήρηση του ATS o ο βράχος και η άμμος είναι πεντακάθαρη. Για αυτό το λόγο μέχρι να μπορέσω να μειώσω τα ταΐσματα φάινεται πως αυτός ο εξοπλισμός χρειάζεται.

 

 

Έγινε επεξεργασία - thediscusman
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος thediscusman έγραψε:

Εκ πρώτης όψεως  φαίνεται πως έχω πολύ μεγάλη εξαγωγή θρεπτικών (ATS, χημικό φιλτράρισμα και σκίμμερ θηρίο για τα λίτρα μου, και προσθήκη βότκας). Στην πραγματικότητα όμως ταίζω υπερβολικά πολύ, ειδικά από τη μέρα που έβαλα τα ανθίας.

Αυτή τη σιγμή έχω νιτρικά γύρω στα 10 και φωσφορικά 0,1 αλλά με γρήγορη ανάπτυξη άλγης στα τζάμια γεγονός που δείχνει ότι το 0,1 είναι περισσότερο στηνπραγματικότητα.

Με την προσθήκη βότκας και συστηματική συντήρηση του ATS o ο βράχος και η άμμος είναι πεντακάθαρη. Για αυτό το λόγο μέχρι να μπορέσω να μειώσω τα ταΐσματα φάινεται πως αυτός ο εξοπλισμός χρειάζεται.

 

 

Καλησπερα φίλε μου καλώς ήρθες. 

Το ats δουλεύει? Έχεις φώτο? 

Το 0,1 είναι πολύ μεγάλο και καταστροφικό για το σύστημα σου. 

Με βότκα και δεν πέφτει? 

Με τί μετράς? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος thediscusman έγραψε:

Εκ πρώτης όψεως  φαίνεται πως έχω πολύ μεγάλη εξαγωγή θρεπτικών (ATS, χημικό φιλτράρισμα και σκίμμερ θηρίο για τα λίτρα μου, και προσθήκη βότκας). Στην πραγματικότητα όμως ταίζω υπερβολικά πολύ, ειδικά από τη μέρα που έβαλα τα ανθίας.

Αυτή τη σιγμή έχω νιτρικά γύρω στα 10 και φωσφορικά 0,1 αλλά με γρήγορη ανάπτυξη άλγης στα τζάμια γεγονός που δείχνει ότι το 0,1 είναι περισσότερο στηνπραγματικότητα.

Με την προσθήκη βότκας και συστηματική συντήρηση του ATS o ο βράχος και η άμμος είναι πεντακάθαρη. Για αυτό το λόγο μέχρι να μπορέσω να μειώσω τα ταΐσματα φάινεται πως αυτός ο εξοπλισμός χρειάζεται.

 

 

Θα συμφωνήσω και εγώ ότι λείπουν κρυψώνες από το συστημα σου. 

Επισεις μην ξεχνάς ότι είσαι μικρός από θέμα λίτρων σε σχέση με το τι έχεις μέσα. 

Μέθοδο ΤΡΊΤΟΝ ακούω, έχεις μιλήσει μαζί τους? Στέλνεις νερό και σου δίνουν τα ζουμιά που θες και τα ml που θες για το μήνα σου?, για δώσε λεπτομέρειες. 

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες φίλε. 

Εντυπωσιακό ότι μεταφέρεις το ενυδρείο από χώρα σε χώρα. Την άλλη φορά να διαλέξεις χόμπι κάτι σε συλλογή  γραμματόσημων να σου έρχεται πιο φθηνά η μεταφορική :lolu:!!!

Πέρα από την πλάκα έκανες πολύ καλά και συνεχίζεις και φαίνετε ότι το αγαπάς. Κρίμα για τα ψαράκια άλλα εγώ είμαι της άποψης  ότι όταν ένα ψάρι δυσφορει πρέπει να φεύγει.

Θα τα λέμε μέσα στο φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά!!

@niknikΝαι δουλεύει πολύ καλά. Άργησε να πάρει μπρος στην αρχή. Δουλεύει πολύ καλά εδώ και 3 μήνες περίπου. Θα ανεβάσω φώτο. Αγόρασα ένα έτοιμο σύστημα. Πιο παλιά στο ΛΟνδίνο έφτιαξά ένα DIY αλλά υπολειτουργούσε και τώρα αποφάσισα να δώσω χρήματα να αγοράσω ένα έτοιμο. Εϊμαι πολύ ικανοποιημένος από τη λειτουργία του, αλλά χρειάστηκε να κάνω διορθώσεις εγώ στην αρχή στη στεγανοποίηση και στις ενώσεις των σωληνώσεων. Δάκρυζε από παντού... απαράδεκτο για ένα προιόν που υποτίθεται ότι κινείται στα όρια της επαγγελματικής κατασκευής. Με βάση την παραγωγή άλγης που έχω πιστεύω ότι χρειάζομαι λίο μεγαλύτερο, αλλά δεν είναι ο μόνος τρόπος φίλτρανσης οπότε είμαι μια χαρά. 

 

Δεν έχω συνδέσει ακόμη τη δοσομετρική όπως έγραψα και για αυτό βάζω ζουμιά με το χέρι τη μισή προτεινόμενη δοσολογία κάθε 3 μέρες όμως. Δεν έχω μεγάλη κατανάλωση, δεν έχω παρά μόνο ένα sps οπότε όλα κυλούν ομαλά. Μόλις αρχίσω να προσθέτω ζουμιά κανονικά θα στείλω και για μέτρηση στην TRITON. Βέβαια δε θα εφαρμόσω απόλυτα τη μέθοδο όπως προτείνουν. Θα συνεχίσω αλλαγές νερού, έστω μικρότερες απ ότι κάνω τώρα. Μίλησα με ένα παιδί εδώ στην Κύπρο, είναι καταστηματάρχης και ισχυρίζεται ότι συμμετέχει στην ομάδα της TRITON και εργάζεται πειραματικά πάνω στη μέθοδο πολύ πριν αυτή βγει στη δημοσιότητα. Δε ξέρω αν ισχύουν απόλυτα αυτά που λέει, πάντος έχει πολλές γνώσεις, έχει διδακτορικό σε marine biology  απ ότι μου είπε και πραγματικά χαίρεσαι να κάνεις συζήτηση μαζί του.

 

Μετράω με σαλιφερτ, περιμένω να μαζέψω χρήματα να αγοράσω τα όργανα της HANNA για ΝΟ3 και PO4 και ασβέστιο μαγνήσιο. Ακόμη και αν κάνει κάποιο λάθος το τεστ που έχω το γεγονός ότι είχα άλγες που τώρα προσφατα κατάφερα να ελέγξω δείχνει ότι είχα πρόβλημα με φωσφορικά κυρίως. Η βότκα και το ATS τα μείωσαν σίγουρα. Αρχές καλοκαιριού είχα μεγάλη έξαρση άλγης, αλλά εκεί έγιναν αρκετές άλλες αλλαγές που ίσως ευθύνονται.( Έβαλα υπόστρωμα ενώ το ειχα bare bottom, πρόσθεσα τα ανθίας, χάλασε η αντλία επιστροφής και για 15 μέρες δούλευα με μία πολύ μικρότερη)

Στη φωτογραφία το ats καθαρίστηκε πριν 4-5 μέρες. 

 

@fishbone! Για τα ψαράκια έχεις δίκιο, για αυτό τα έδωσα. Απλά έκανα υπομονή μήπως αλλάξει η συμπεριφορά γιατι για πάνω από ένα χρόνο συμπεριφερόταν φυσιολογικά. Ήταν μικρότερο βέβαια.

Η μεταφορά με κούρασε πολύ, το τοποθέτησα σε κατασκευή από plywood και φελιζόλ, αφού είχα μεταφέρει σε προηγούμενο ταξίδι το βράχο μου και μέρος του εξοπλισμού και τα είχα σε ένα μεγάλο πλαστικό δοχείο. Αν μετακομίσω ξανά Ελλάδα ή κάπου αλλού σίγουρα θα προτιμήσω να αγοράσω καινούργιο...

 

Υ.Γ. Ντρέπομαι για την εικόνα του sump. Πολύ ανοργάνωτα είναι όλα καόμη εκεί....

 

8.JPG

9.JPG

10.JPG

Έγινε επεξεργασία - thediscusman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και μία φώτο με τα tangs πριν από λίγο καιρό (βίντεο δε με αφήνει να ανεβάσω). Είναι πολύ ωραίο θέαμα να έχεις 3 μεγάλα ψάρια να βόσκουν στο ενυδρείο, αλλά νομίζω ότι δεν υπήρχε περίπτωση να είναι ξανά καλά το ψάρι πλέον στο ενυδρείο μου για αυτό έδωσα και τα 3.

 

 

Screen Shot 2018-10-15 at 6.50.24 PM.png

 

Υ.Γ. στη φωτο φαίνεται και η άλγη που είχα στο βυθό, πριν καταφέρω να την καταπολεμήσω.

Έγινε επεξεργασία - thediscusman
Link to comment
Share on other sites

Με την όρεξη πού έχεις το ενυδρείο θα πάει ακόμα καλύτερα ! Δύσκολη διαδικασία η μεταφορά, χαράς στο κουράγιο σου... Δες και με την ψύξη τι θα κάνεις στην Κύπρο :)

καλη συνέχεια

Έγινε επεξεργασία - salamander
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δούλευα με ανεμιστηράκια, τα οποία το καλοκαίρι δεν επαρκούν. Μόνο με παράλληλη χρήση του κλιματιστικού, που ούτως ή άλλως δουλευει πολλές ωρες, κατάφερα να κρατήσω τη θερμοκρασία στους 27 βαθμούς.  Μέχρι το επόμενο καλοκαίρι πρέπει να αγοράσω σίγουρα chiller

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου κάνει μπαμ οτι αυτό που κάνεις το ΑΓΑΠΑΣ!!

Στο χόμπυ δεν ντρεπόμαστε ακόμη κι αν έχεις sump και δε το χρησιμοποιείς και αυτό το λέω διότι θα υπάρχει κάποιοε λόγος που δεν το χρησιμοποιείς.Με το μεράκι που έχεις αν νιώσεις οτι πρέπει να το κάνεις(να ενεργοποιήσεις το sump) και μπορείς, θα το κάνεις!

Καλή συνέχεια από εμένα  και συνέχισε να το προσέχεις έτσι όπως το προσέχεις.

Να μας ενημερώνεις συχνά γιατί είναι ενδιαφέρον το θέμα σου.  ;)

Εδώ είμαστε και πιστεύω θα τα λέμε πολύ συχνά εδώ μέσα!

 

 

Υ.Γ. Σχετικά με τα ψαράκια που έβγαλες συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και με τον τρόπο σκέψης σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχας να πω ποσο πολυ μου αρεσε ο τροπος που γραφεις. Ολα κατανοητα και ευναγνωστα!

Πολυ ωραιο το στησιμο με μινιμαλιστικο στυλ.

 

Καλη συνεχεια κι απο μενα!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τα καλά σας λόγια!! Θα βάζω ενημερώσεις συχνά!!

Προς το παρόν το πλάνο προβλέπει οργάνωση και αναβάθμιση του sump.  Θα χρησιμοποιήσω το  skimmer Deltec APF800 και το ATS που δουλεύουν ήδη και θα προσθέσω ένα roller filter μάλλον το clarisea και δύο ρεάκτορες για άνθρακα κα αντιφώσφορο.

 

Επίσης σκέφτομαι να φτιάξω μια πιο αξιοπρεπή υπερχείλιση. Σκέφτομαι για αυτήν http://www.eshopps.com/products/overflowboxes/eclipse-l/

Είναι ένα θέμα οι τρύπες στο ενυδρείο, φοβάμαι λίγο, όχι το τρύπημα -το έχω κάνει πολλές φορές-, αλλά κυρίως μήπως το τζάμι δεν αντέξει την πίεση με 2 μεγάλες τρύπες, δεδομένου ότι δεν υπάρχουν καθόλου κόντρες. Θα ανοίξω σχετικό τοπικ ότνα είμαι έτοιμος να το συζητήσυμε.

 

 

Έγινε επεξεργασία - thediscusman
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ανεβάζω δύο φωτογραφίες από τα καλύτερα μου lps. Ενώ γενικά στην Κύπρο δε μπορείς να βρεις αξιόλογα κοράλια, που και που υπάρχουν ευχάριστες εκπλήξεις. Και επειδή έρχονται σε κούτα ως assorted συνήθως τα καταστήματα βγάζουν μια τιμή ίδια για όλα... Έτσι και τα δύο τα αγόρασα σε πολύ χαμηλή τιμή πριν από μερικούς μήνες, αλλά σε πολύ άσχημη κατάσταση και εξελίχθηκαν σε εξαιρετικά κομμάτια. 

1.jpg

2.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

On 9/2/2019 at 6:54 ΜΜ, το μέλος thediscusman έγραψε:

Ανεβάζω δύο φωτογραφίες από τα καλύτερα μου lps. Ενώ γενικά στην Κύπρο δε μπορείς να βρεις αξιόλογα κοράλια, που και που υπάρχουν ευχάριστες εκπλήξεις. Και επειδή έρχονται σε κούτα ως assorted συνήθως τα καταστήματα βγάζουν μια τιμή ίδια για όλα... Έτσι και τα δύο τα αγόρασα σε πολύ χαμηλή τιμή πριν από μερικούς μήνες, αλλά σε πολύ άσχημη κατάσταση και εξελίχθηκαν σε εξαιρετικά κομμάτια. 

1.jpg

2.jpg

Να τα χαιρεσε τα brain, είναι πανέμορφα κοραλια, σκληρής αντοχής. Τούμπανα τ:bigemo_harabe_net-64:α βλέπω, πολλά μπράβο. 

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Σας χαιρετώ μετά από αρκετούς μήνες απουσίας. Απουσίαζα για 4 μήνες από το σπίτι... και από το ενυδρείο.

Ευτυχώς η σύζυγος έκανε τα βασικά (τάισμα, καθάρισμα σκίμμερ και καθάρισμα  του ATS. Αλλάγές νερού και υλικών στο χημικό δεν έγιναν  για 4 μήνες. 

Τα αποτελεσματα ήταν κάποια κοράλια να στρεσαριστούν πολύ και να τα σώσω τώρα που επέστρεψα, κάποια να μην καταλάβουν τίποτα και κάποια άλλα να πεθάνουν... 

Ευτυχώς έσωσα ένα από τα γαπημένα μου που είναι τα christmass tree πάνω σε πορίτη.

Επίσης είχα μία απταίσια που δεν πρόλαβα να την σκοτώσω πριν φύγω και τώρα έχω καμιά 50αριά μεγάλες και πάρα πολλές μικρές. Ευτυχώς πρόλαβα και πήρα 3 berghia  από Αθήνα πριν μερικές μέρες, που μάλισταν μου έκαναν και αυγά σε 3 σημεία, αλλά πιστεύω ότι είναι λίγα για να διαχειριστούν άμεσα και αποτελεσματικά τις απταίσιες που πλέον γέμισαν το ενυδρείο και πρέπει να σκεφτώ και άλλη επιλογή. 

Οι μετρήσσεις δεν είναι άσχημες, μάλλον παραστέγνωσε το ενυδρείο από οργανικά (ΝΟ3= 0,25 και PO4=0,028) λόγω καλής λειτουργίας του ATS. Τα υπόλοιπα ΚΗ, Ca kai MG σε φυσιολογικές τιμές. 

Θα ανεβάσω και αργότερα φωτογραφίες.

Υ.Γ. Χαίρομαι που μετά από καιρό μπορώ να συμμετέχω πάλι στις συζητήσεις...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για απταίσιες τι προτείνετε εκτός από τα berghia; Πιστεύω ότι θα κάνουν πολύ καλή δουλειά αλλά με τόσο πολλές απταίσιες πρέπει να κάνω κάτι άμεσα. ΟΙ άλλες επιλογές είναι chelmon και peppermint γαρίδες. 

Φοβάμαι μήπως η chlemon χτυπήσει τα christmass tree. Αν έχει κάποιος εμπειρία οι γαρίδες είναι safe για οργανισμούς όπως τα christmass tree, ή μικρά feather duster; 

Screenshot 2019-12-16 at 5.25.48 PM.png

Screenshot 2019-12-16 at 5.26.31 PM.png

Screenshot 2019-12-16 at 5.34.23 PM.png

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξα και κανιούργα υπερχείλιση. Έχει καιρό που το μελετούσα.

Ήθελα να φαίνεται όσο το δυνατό λιγότερο, να βρίσκεται κάτω από το χείλος του ενυδρείου τουλάχτιστον 5 με 7 cm για να μη χάνεται η αίσθηση του rimless (για αυτό και δε θέλω να φαίνοντια ούτε καλώδια να φεύγουν από το ενυδρείο) και να είναι εντελώς αθόρυβη. 

Άνοιξα μια τρύπα στο πλάι του ενυδρίου και κόλλησα εξωτερικό μπαλκόνι από τζάμι κάτω από τη στάθμη το νερού με 2 σωλήνες φ32 (ο ένας durso με βάνα και ο άλλος ανοιχτός εντελώς). Το ίδιο και εσωτερικά έβαλα κουτί υπερχείλισης από plexiglass, 20χ20χ2,5cm με χτένα στο πάνω μέρος, κομμένο σε laser.

Αυτή τη στιγμή κατεβάζει περίπου 3000 λίτρα που είναι υπεραρκετά για το σύστημά μου, αλλά την δοκίμσα μέχρι 5000 και το κατεβάζει άνετα. 

ΟΙ σωληνώσεις εξωτερικά καλύπτινται με  ένα κουτί από άσπρο plexiglas και δε φαίνονται καθόλου.

Screenshot 2019-12-16 at 5.24.06 PM.png

Screenshot 2019-12-16 at 5.21.50 PM.png

Screenshot 2019-12-16 at 5.21.39 PM.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πολύ μου αρέσει το minimal στήσιμο του scape. Ωραίο καθαρό. Ωραία και η προσπάθεια στην υπερχείλιση. Congrats [emoji122]

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 Ευχαριστώ πολύ!!!

Προς το παρόν παλέυω με τις απταίσιες...

Είμαι σε καλό δρόμο όμως. Χρησιμοποίησα berghia, σκατοφάγους και ένα DIY aptaisia and mayano wand. 

Αυτή τη στιγμή έχει μειωθεί ο πληθυσμός τους στο μισό περίπου. 

majano-wand2.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 Ευχαριστώ πολύ!!!
Προς το παρόν παλέυω με τις απταίσιες...
Είμαι σε καλό δρόμο όμως. Χρησιμοποίησα berghia, σκατοφάγους και ένα DIY aptaisia and mayano wand. 
Αυτή τη στιγμή έχει μειωθεί ο πληθυσμός τους στο μισό περίπου. 
majano-wand2.jpg.2f3413b5b84d45b29429cbab42a59ea0.jpg
Με το καλό να ξενοιασεις! Για αυτό περνάω κόσκινο τα πάντα πριν βάλω το οτιδήποτε μέσα. Εννοείται χωρίς frag plates τις περισσότερες φορές, dipping και οπτικό έλεγχο με μεγενθυτικο φακό.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giwrgos Fragoulis said:

Με το καλό να ξενοιασεις! Για αυτό περνάω κόσκινο τα πάντα πριν βάλω το οτιδήποτε μέσα. Εννοείται χωρίς frag plates τις περισσότερες φορές, dipping και οπτικό έλεγχο με μεγενθυτικο φακό.
 

 

Αυτό είναι το σωστό.Τώρα που την έπαθα εννοείται ότι θα το κάνω και εγώ... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...