Jump to content

Πρόβλημα με naso elegans


Recommended Posts

Καλησπέρα  πριν δυο εβδομάδες βρέθηκε στο ενυδρείο μ ενα naso elegans ξέρω πως τα λίτρα δεν επαρκούν ούτε και έχει ωριμάσει το ενυδρείο για τέτοιο ψάρι αλλά ήταν δωρο και τέλος πάντων βρέθηκε στην κατοχή μου την δεύτερη μέρα έβγαλε άσπρα σημάδια που θα ανεβάσω φωτο ....έκανα θεραπεία νε oodinex για δεκα τρεις μέρες νομίζοντας ότι ειναι βακτήρια αλλά ακόμα δεν έχουν φύγει.Το ψαρι τρωει ολη μερα αλγη απο τον βραχο και το τζαμι  αλλά δεν δέχεται καμία άλλη τροφή  που Ρίχνω εγώ παντός όλη μέρα βόσκει  και δεν δείχνει σημάδια αδυναμίας......τι μπορεί να ειναι αυτά τα σημάδια που έχει?    

20181025_204450.jpg

20181025_204427.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πιο καθαρή φωτο θέλουμε.

Και πιο κοντινή. 

Λίτρα και χρόνος που τρέχει το ενυδρείο?

Το oodinex ποιος στο έδωσε και γιατί?

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Geo087 έγραψε:

Καλησπέρα  πριν δυο εβδομάδες βρέθηκε στο ενυδρείο μ ενα naso elegans ξέρω πως τα λίτρα δεν επαρκούν ούτε και έχει ωριμάσει το ενυδρείο για τέτοιο ψάρι αλλά ήταν δωρο και τέλος πάντων βρέθηκε στην κατοχή μου την δεύτερη μέρα έβγαλε άσπρα σημάδια που θα ανεβάσω φωτο ....έκανα θεραπεία νε oodinex για δεκα τρεις μέρες νομίζοντας ότι ειναι βακτήρια αλλά ακόμα δεν έχουν φύγει.Το ψαρι τρωει ολη μερα αλγη απο τον βραχο και το τζαμι  αλλά δεν δέχεται καμία άλλη τροφή  που Ρίχνω εγώ παντός όλη μέρα βόσκει  και δεν δείχνει σημάδια αδυναμίας......τι μπορεί να ειναι αυτά τα σημάδια που έχει?    

20181025_204450.jpg

20181025_204427.jpg

Καλησπερα εάν το ψάρι ήρθε από μαγαζί και σε σένα είναι 2 εβδομάδες + μετά από θεραπεία και χωρίς να τρώει τίποτα είναι σχεδόν απίθανο να ζήσει. 

Οι naso βγαζουν σημάδια τέτοια διαφορά. Αλλά είναι βακτήριο αλλά ick αλλά μόλυνση κλπ. 

Δυστυχώς είναι ένα ψάρι πανέμορφο που έχει μεγάλο ποσοστό θνησιμότητας. 

Εάν είχες καραντίνα θα σε βοηθούσε. Επισεις και λάμπα uv. 

 

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω τι μ λες αλλά το ψάρι δεν δείχνει αδυναμία ούτε κάποιο σημάδι οτι θα πεθάνει τρώει οτι έχει το ενυδρείο τσιμπάει όλη μέρα ....το flake τελευταία το κυνηγάει το τρώει και το φτύνει ......λοιπόν λύτρα 125 και χρονος που τρέχει δυο μήνες    το  oodinex μ το έδωσαν απο pet μετα απο φωτο που έδειξα αλλα μ το έδωσε άνθρωπος που ξέρω χρόνια γνώστης του είδους και τον εμπιστεύομαι πολυ......τιμές στο ενυδρείο

Po2  0

No3  5 

No2   0 

 Kh 9 

Αμμωνία   0  

Θερμοκρασία 25.5

Αλατοτητα   1.25       

Link to comment
Share on other sites

Κάνει καθόλου νευρικές κινήσεις? πχ οταν ανάβουν φωτα? ή οταν περνάς? Μηπως δηλαδή λόγω μικρού χώρου, κάπου γδάρθηκε χτυπώντας σε βράχο. 

 

Αν μπορείς κάντον να φάει καμιά κατεψυγμένη. Πχ mysis. Καλό θα του κάνει. 

 

Απο τις φώτος δεν φαίνεται πολύ καλά το τι μπορεί να έχει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι κάνει αλλά δεν ειναι απο αυτο γιατι τις έχει μονο στην μια πλευρά και η ουρά του είχε ξεφτισει λιγακι αλλα αυτο εχει επανελθει μενουν μονο τα σημαδια στο σωμα σκέφτηκα μήπως ειναι και μια πολυ μικρή bubble anemone που εχω αλλά και πάλι  δεν νομίζω .....εχω ρίξει αρτεμια με σπιρουλινα   ούτε αυτο το τρώει ....θα παω σπίτι και θα προσπαθήσω να βγάλω όσο το δυνατόν καθαρές φωτο       ......

Link to comment
Share on other sites

Κάτι καλύτερο δεν μπορώ να κάνω στις φωτο ....20181026_202244.thumb.jpg.3d382acc7d0cd1cd36b161b8083e0e5b.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω φίλε μου να την βγάλει όπως τον βλέπω. 

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω φίλε μ εύχομαι να πάει καλά να ρωτήσω κάτι σκορδοζουμο  πως το φτιάχνουμε .....περνούμε τον ζωμό απο ενα σκόρδο τόσο απλά .....?

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Geo087 έγραψε:

Δεν ξέρω φίλε μ εύχομαι να πάει καλά να ρωτήσω κάτι σκορδοζουμο  πως το φτιάχνουμε .....περνούμε τον ζωμό απο ενα σκόρδο τόσο απλά .....?

Και το αραιώνεις με νερό βέβαια επειδή είναι ποιο ισχυρό από τα έτοιμα βάζουμε λιγότερο. 

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ παρα πολυ πραγματικά σήμερα πήρα φύκι θα μουλιασω στο σκορδοζομο και ελπίζω αυτο πια να το φαει     

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσες να κανεις μια θεραπεια με herbtana.... Εμενα με βοηθησε οταν ο naso σταματησε να τρωει απο παρασιτα.... Ειναι reef save. Tο φυκι μπορεις να το τυλιξεις σε ενα κομματι pvc με λαστιχακι και να το ριξεις μεσα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...