Jump to content

Γνωμες για ψαροσυνθεση σε 500λτ.


Recommended Posts

1.65Χ50Χ60

Το ενυδρειο ετρεχε 6 χρονια σαν αφρικανικο σε διαφορες εκδοχες αλλα καπου βαρεθηκα τα νταμαρια κ ειπα να αλλαξω λιγο οψη αλλα να πειραματιστω κ με αλλα ψαρια.Δεν εχω σκοπο να χρησημοποιησω οσμοση κ θελω να ασχοληθω με ευκολα φυτα.Απο φωτισμο εχω 3 λαμπες t5 στα 115 εκατοστα.Μια μπλε,μια απλη και λεω να παρω μια sylvania aquastar t5 54watt.Νομιζω οτι βοηθαει τα φυτεμενα.Το εχω γεμισει με ξυλα ρεντ μουρ,ριζες πλατανου,φυλα πλατανου κ καρυδιες.Το ph δε νομιζω να πεσει πολυ μονο απο τα ξυλα.Η βρυση μου βγαζει 8+.Να φανταστω οτι πρεπει να βαλω ψαρια που ειναι αποκλειστηξα γι αυτο το ph?Εχω κανει δωρο στο ανηψιο ενα 20λιτρο με 7 μπλου νεον κ τα βλεπω μια χαρα σε νερο βρυσης εδω κ δυο χρονια.Βεβαια υπαρχουν 2 απωλειες απο τα 7.Να δω για kribensis ή για fire mouth που θελουν ψηλοτερο ph αλλα και ξυλα/φυτα;Ειναι πολυ επιθετικα τα fire mouth για να φιλοξενισω μαζι τους κ μικροτερα ψαρακια στις μπλου νεον;Να παω σε κατι αμαζονιακο στο ph μου;Να παω σε κατι αυστηρα βιοτοπικο σ  αυτο το ph;Θα μπορουσα να βαλω oscar, αν κ δεν θελω πλεον αυξημενη επιθετηκοτητα μετα απο 6 χρονια με αφρικανες;Υα μπορουσα να δω προς Ασια μερια;Σκεφτηκα κ για red belly αλλα μου ειπαν οτι ειναι ολη μερα σταματημενα ή και κρυμενα ακομη κ οτι γινοντε αχρωμα,χανουν το ερυθρο οταν μεγαλωσουν σε ηλικια.Οπως καταλαβατε ειμαι λιιιγο μπερδεμενος.Τα ξυλα πλατανου οταν μουλιασουν υα βυθιστουν;Τα εχω 4 μερες μεσα.Το ενυδρειο τωεα ειναι ετσι:

IMG-47c6f01f19b4fa5dfcc2a7819d10786b-V.jpg

IMG-3b902192d11e391a166879c98b216a57-V.jpg

IMG-9bdceb21fbd1d28aff09492826b67383-V.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Α... κ τα denisonii ειναι ωραια...

Link to comment
Share on other sites

Για τα red belly δεν νομίζω οτι εχεις δίκιο. Εχεις δει τα ψάρια του @DIMITRIOS???

Link to comment
Share on other sites

Οντως,αν και τα ειχα ξσναδει προσφατα.Μετρανε.Τιποτα αλλο;;;

Link to comment
Share on other sites

Λαμπα παρηγγειλα την grolux γιατι απ οτι ειδα αυτη ειναι για φυτα.Στη μθα πλευρα του ενυδρειου χτυπαει τον χειμωνα ηλιακο φως οποτε σηκωνει κ πιο απαιτητικα φυτα;

Link to comment
Share on other sites

Eγω θα εκανα αμαζονιο , θα εβαζα mesonauta , coridoras ,neon , pleco ,rodostoma , αγγελοψαρα , γεωφαγουςη αν θες να μπλεξεις με χημεια νερου δισκους ,  γενικα θα ηθελα ενα κεντρικο ψαρι +κοπαδι +" βοηθητικά" ψαρια γατοψαρα αλγοφαγους  κτλ θα πηγενα σιγουρα σε βιοτοπικη προσέγγιση και εννοειτε red belied απο τα αγαπημενα  μου , τα ξυλα θα αργήσουν να βαρύνουν

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος piranhas2 έγραψε:

Eγω θα εκανα αμαζονιο , θα εβαζα mesonauta , coridoras ,neon , pleco ,rodostoma , αγγελοψαρα , γεωφαγουςη αν θες να μπλεξεις με χημεια νερου δισκους ,  γενικα θα ηθελα ενα κεντρικο ψαρι +κοπαδι +" βοηθητικά" ψαρια γατοψαρα αλγοφαγους  κτλ θα πηγενα σιγουρα σε βιοτοπικη προσέγγιση και εννοειτε red belied απο τα αγαπημενα  μου , τα ξυλα θα αργήσουν να βαρύνουν

Στα 500 λ θα΄κανα κι εγω βιοτοπικο....... Αχ, ονειρα..... ονειρα.....  500...λ...

Link to comment
Share on other sites

On 27/10/2018 at 1:39 ΜΜ, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Οντως,αν και τα ειχα ξσναδει προσφατα.Μετρανε.Τιποτα αλλο;;;

Ναι μετράνε! Και σου δίνουν απίστευτο χρωμα!

ΚΑΙ εγώ σε κάτι βιοτοπικο θα πήγαινα στα λίτρα σου (αχχχχ). Πρώτη επιλογή Αμαζόνιος όπως αναφέρθηκε (με τάση στο bkackwater) και μετα....θα ψαχνομουν για Ασία. Ακόμη θα μου άρεσε ενα μεγάλο κοπάδι από μικροψαρα πχ ροδοστομα ή καρδινάλιους. Επίσης φοβερό θέαμα είναι οι μελανοταινίες...

Όρεξη να'χεις να ψαχνεις!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τοσες μερες ουτε μπηκα στο φορουμ γιατι οτι χρονο εχω ειμαι στο ψαξιμο.Ειμαι αναμεσα στους ποταμους congo και amazonio.Δινω μια μικρη προκριση στον congo γιατι τα νερα του φτανουν κ μεχρι 7.5 ph ενω του αμαζονιου ειναι πιο κατω και επειδη δε θελω να χρησημοποιησω οσμωση σκεφτομαι μηπως θα ναι καλυτερα γθα τα ψαρακια.Η βρυση μου βγαζει ph 8 κ δεν ξερω ποσο θα πεσει με τις ριζες κ τα ξερα φυλλα που χω μεσα.Στα πετ σοπ βεβαια μου λενε οτι ολα τα ψαρια ερχονται απ τος ιδιους προμηθευτες κ αναπαραγονται στα νερα των χωρων των προμηθευτων οποτε να μην δινω κ πολυ σημασια στο ph.Ειμαι λιγο μπερδεμενος...

Έγινε επεξεργασία - johnbaggios
Link to comment
Share on other sites

Δεν πηρα καμια απαντηση ρε παλικαρια κ ετσι η ζυγαρια γερνει προς αμαζονιο (ελπιζω ο sturm να μην δει ποτε αυτη τη δημοδιευση)...Σκεφτομαι να βαλω μπλου νεον,ροδοστομους,απιστογραμα,ροδοστομους,καποιον μικροσωμο πλεκο κ σνα ψαρι προταγωνιστη πιθανον σκαλαρι ή πτεροφυλουμ αλτουμ;Ποια ειναι η γνωμη σας.Παλαιοτερα δεν θα τολμουσα κατι τετοιο λογο ph αλλα βλεπωντας πως στο 20λιτρο του ανηψιου ζουν τα μπλου νεον εδω κ 2 χρονια,απ τα 6 μειναν 4 βεβαια,αλλα κατα τα αλλα "δειχνουν"ολα οκ.Σκεφτομαι να το επιχειρησω.Με υγρο τεστ της sera κ μπολικα ξυλα κ φυλλα μεσα μετρα ph 7.5.

Επισης κ κατι φιλοι που εχουν ενυδρεια με ψαροσυνθεση οτι να ναι,νερο βρυσης κ αλλαγες οποτε τους βολεψει εχουν ψαρια αμαζονιου για χρονια.Τι λετε,να το επιχειρησω;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δες εδω εγω αυτο θα εκανα

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...