Jump to content

Fluval 205 ερωτησεις sos


saxo

Recommended Posts

Καλησπερα εχω στο ενυδρειο μου το εξωτερικο φιλτρο fluval205 εχω καποιες ερωτησεις

1)καθε ποτε πρεπει να το καθαριζω

2)οταν το καθαριζω το μπιχλιασμενο νερο που ειναι μεσα του το πεταω ολο η μερος του η καθολου;

3)καθε φορα που το καθαριζω πως πρεπει να πλενω τα υλικα του;

4)καθε φορα που το καθαριζω πρεπει να προσθετω βακτηρια;

5)τα βακτηρια της sera nitrivec οταν τα ανοιξω θελουν μετα ψυγειο;

Αυτα προς το παρων...

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος saxo έγραψε:

Καλησπερα εχω στο ενυδρειο μου το εξωτερικο φιλτρο fluval205 εχω καποιες ερωτησεις

1)καθε ποτε πρεπει να το καθαριζω

2)οταν το καθαριζω το μπιχλιασμενο νερο που ειναι μεσα του το πεταω ολο η μερος του η καθολου;

3)καθε φορα που το καθαριζω πως πρεπει να πλενω τα υλικα του;

4)καθε φορα που το καθαριζω πρεπει να προσθετω βακτηρια;

5)τα βακτηρια της sera nitrivec οταν τα ανοιξω θελουν μετα ψυγειο;

Αυτα προς το παρων...

Καποιος να με βοηθησει;

Link to comment
Share on other sites

1.Οταν  η ροη του φιλτρου αρχιζει και μειωνεται αισθητα

2.το μπιχλιασμενο ειναι η βιολογια του φιλτρου σου,απλα το ξεπλενεις να φυγει η πολλη ,μπιχλα

3.τα πλαινεις απλα να φυγει η πολλη βρωμα

4. τα βακτηρια , αν το φιλτρο ειναι στρωμενο ειναι περιττα

5.τα βακτηρια αστα  σε μια γωνια, δεν σου χρειαζονται

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι πλυσιμο κανεις παντα με νερο απο το ενυδρειο σου..συγγνωμη που δεν το ανεφερα πριν

Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος Σεμακος έγραψε:

1.Οταν  η ροη του φιλτρου αρχιζει και μειωνεται αισθητα

2.το μπιχλιασμενο ειναι η βιολογια του φιλτρου σου,απλα το ξεπλενεις να φυγει η πολλη ,μπιχλα

3.τα πλαινεις απλα να φυγει η πολλη βρωμα

4. τα βακτηρια , αν το φιλτρο ειναι στρωμενο ειναι περιττα

5.τα βακτηρια αστα  σε μια γωνια, δεν σου χρειαζονται

Σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου.Στο νουμερο 2 τι εννοεις οταν λες το ξεπλενω;δηλαδη πεταω καποια ποσοτητα η οχι;Στο νουμερο 5 βακτηρια δεν βαζω μαζι με αντιχλωριο σε καθε αλλαγη νερου;

Link to comment
Share on other sites

Ξεπλενεις την μπιχλα με νερο ενυδρειου ,δεν αντικαθιστας τιποτα απο τα υλικα του φιλτρου σου, αρκει να φυγει η πολλη μπιχλα.

Τα βακτηρια ειναι αχρηστα ,δεν τα χρησιμοποιεις καθολου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος Σεμακος έγραψε:

Ξεπλενεις την μπιχλα με νερο ενυδρειου ,δεν αντικαθιστας τιποτα απο τα υλικα του φιλτρου σου, αρκει να φυγει η πολλη μπιχλα.

Τα βακτηρια ειναι αχρηστα ,δεν τα χρησιμοποιεις καθολου.

Σε ευχαριστω αλλα εχω κολλησει λιγο οταν λες ξεπλενω τι εννοεις;

Link to comment
Share on other sites

Παιρνεις ενα δοχειο που σε βολευει,που θα το χρησιμοποιεις μονο για το ενυδρειο,ριχνεις μεσα τα υλικα του φιλτρου σου και τα ξεπλενεις με νερο απο το ενυδρειο.Δεν χρειαζεται να τα κανεις λαμπικο, απλα να φυγει η πολυ βρωμα.Ξαναβαζεις τα υλικα μεσα στο φιλτρο ,βαζεις το φιλτρο σε λειτουργια και εισαι ετοιμος

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Σεμακος έγραψε:

Παιρνεις ενα δοχειο που σε βολευει,που θα το χρησιμοποιεις μονο για το ενυδρειο,ριχνεις μεσα τα υλικα του φιλτρου σου και τα ξεπλενεις με νερο απο το ενυδρειο.Δεν χρειαζεται να τα κανεις λαμπικο, απλα να φυγει η πολυ βρωμα.Ξαναβαζεις τα υλικα μεσα στο φιλτρο ,βαζεις το φιλτρο σε λειτουργια και εισαι ετοιμος

Ωραια με ολο το παραπανω αλλα η μπιχλα που θα εχει μεσα ο κουβας του φιλτρου τι την κανω την αφηνω η οχι;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι φυσικο οταν θα ξεπλυνεις τα υλικα σου να φυγει ενα μεγαλο μερος της μπιχλας.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Σεμακος έγραψε:

Ειναι φυσικο οταν θα ξεπλυνεις τα υλικα σου να φυγει ενα μεγαλο μερος της μπιχλας.

Οκ καταλαβα. σε ευχαριστω για την βοηθεια σου

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου έλεγα να έχεις πρόχειρα βακτήρια όπως καμια αμπούλα της prodibio η jbl filter booster και οταν θα καθαρίζεις το φίλτρο σου να βάζεις μια .

Η λογική λέει αυτο που αναφέρει παραπάνω ο φίλος .

παρολα αυτά μετα τον καθαρισμό του φίλτρου λόγω του οτι πετάς αρκετή βιολογία δεν κανει κακό να προσθέσεις βακτήρια .

τα βακτήρια του φίλτρου σου αναπτύσσονται με ταχύτατους ρυθμούς παρολα αυτά δεν ειναι κακό να βάλεις για να μην υπάρξει καμια απρόβλεπτη αστάθεια .

 

το φίλτρο σου για εμένα παλι δεν θα το καθαρίζεις οταν πέσει η ΡΟΗ . Εκεί το φίλτρο έφτασε να βρωμίσει πολυ .. Βάλε ενα Προγραμμα πχ ανα 3 εβδομάδες , νομιζω ειναι οκ..

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Fred13 έγραψε:

Εγω θα σου έλεγα να έχεις πρόχειρα βακτήρια όπως καμια αμπούλα της prodibio η jbl filter booster και οταν θα καθαρίζεις το φίλτρο σου να βάζεις μια .

Η λογική λέει αυτο που αναφέρει παραπάνω ο φίλος .

παρολα αυτά μετα τον καθαρισμό του φίλτρου λόγω του οτι πετάς αρκετή βιολογία δεν κανει κακό να προσθέσεις βακτήρια .

τα βακτήρια του φίλτρου σου αναπτύσσονται με ταχύτατους ρυθμούς παρολα αυτά δεν ειναι κακό να βάλεις για να μην υπάρξει καμια απρόβλεπτη αστάθεια .

 

το φίλτρο σου για εμένα παλι δεν θα το καθαρίζεις οταν πέσει η ΡΟΗ . Εκεί το φίλτρο έφτασε να βρωμίσει πολυ .. Βάλε ενα Προγραμμα πχ ανα 3 εβδομάδες , νομιζω ειναι οκ..

Ανα τρεις εβδομαδες δεν ειναι υπερβολικο;καποιοι αλλοι που το συζητησα μου ειπαν περιπου τρεις φορες τον χρονο

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος saxo έγραψε:

Ανα τρεις εβδομαδες δεν ειναι υπερβολικο;καποιοι αλλοι που το συζητησα μου ειπαν περιπου τρεις φορες τον χρονο

Και άλλοι θα πουν μία...;)

 

Καλά είναι , άντε εγώ σου λέω μία φορά το μήνα. Ένα ελαφρύ ξέβγαλμα των υλικών και καθαρισματάκι τους σωλήνες αν έχουν πιάσει μπίχλα.. 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος Fred13 έγραψε:

Και άλλοι θα πουν μία...;)

 

Καλά είναι , άντε εγώ σου λέω μία φορά το μήνα. Ένα ελαφρύ ξέβγαλμα των υλικών και καθαρισματάκι τους σωλήνες αν έχουν πιάσει μπίχλα.. 

 

Μολις εριξα καθαρισμα στο φιλτρο.πρεπει να ριξω βακτηρια και αντιχλωριο;και αν ναι ποσο οσο ειναι το νερο του ενυδρειου η μονο τοσο οσο ειναι το νερο που αφαιρεσα;

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά μόνο όσο είναι το νερό που προσθέτεις. 

 

Παρόλα αυτά αν χρησιμοποιείς το seachem prime που χρησιμοποιούμε οι περισσότεροι μπορείς και να ρίξεις για τα συνολικά λίτρα του ενυδρείου σου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Fred13 έγραψε:

Κανονικά μόνο όσο είναι το νερό που προσθέτεις. 

 

Παρόλα αυτά αν χρησιμοποιείς το seachem prime που χρησιμοποιούμε οι περισσότεροι μπορείς και να ρίξεις για τα συνολικά λίτρα του ενυδρείου σου.

Ολα της σερα σερα νιτριβεκ.Αυτα οταν ανοιχτουν απο οτι μου ειπαν δεν θελουν ψυγειο σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν νομίζω ότι χρειάζονται ψυγείο. Αν χρειάζονται θα το αναγράφει σίγουρα πάνω με σηματάκι ή στο χαρτάκι που το συνοδεύει.

Αν έβγαλες πχ 50 λίτρα και προσθέτεις 50 , βάλε την δόση που αναλογεί για αυτά. Και παραπάνω αν σου πέσει δεν τίθεται θέμα .

Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος Fred13 έγραψε:

Ναι δεν νομίζω ότι χρειάζονται ψυγείο. Αν χρειάζονται θα το αναγράφει σίγουρα πάνω με σηματάκι ή στο χαρτάκι που το συνοδεύει.

Αν έβγαλες πχ 50 λίτρα και προσθέτεις 50 , βάλε την δόση που αναλογεί για αυτά. Και παραπάνω αν σου πέσει δεν τίθεται θέμα .

Σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Fred13 έγραψε:

Και άλλοι θα πουν μία...;)

 

Καλά είναι , άντε εγώ σου λέω μία φορά το μήνα. Ένα ελαφρύ ξέβγαλμα των υλικών και καθαρισματάκι τους σωλήνες αν έχουν πιάσει μπίχλα.. 

 

Σε καμία περίπτωση δεν χρειάζεται τόσο συχνό καθάρισμα έχω το 306 και το 206  κάθε 2-3 μήνες πλένω τα σφουγγάρια με νερό ενυδρείου και ένα από τα καλαθάκια έτσι ώστε να μην μειώνεται πολύ η βιολογία του φίλτρου. 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος tkalamat έγραψε:

Σε καμία περίπτωση δεν χρειάζεται τόσο συχνό καθάρισμα έχω το 306 και το 206  κάθε 2-3 μήνες πλένω τα σφουγγάρια με νερό ενυδρείου και ένα από τα καλαθάκια έτσι ώστε να μην μειώνεται πολύ η βιολογία του φίλτρου. 

 

Φίλε αυτό είναι σχετικό , παίζει πολύ ρόλο τι ενυδρείο έχει ο καθένας.

1 φορά το μήνα είναι ιδανικό . Η βιολογία που χάνεται αναπληρώνεται σε λιγότερες από 24 ώρες. 

Πάντα η προσωπική μου άποψη. 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος tkalamat έγραψε:

Σε καμία περίπτωση δεν χρειάζεται τόσο συχνό καθάρισμα έχω το 306 και το 206  κάθε 2-3 μήνες πλένω τα σφουγγάρια με νερό ενυδρείου και ένα από τα καλαθάκια έτσι ώστε να μην μειώνεται πολύ η βιολογία του φίλτρου. 

 

 

πριν 3 ώρες, το μέλος Fred13 έγραψε:

Φίλε αυτό είναι σχετικό , παίζει πολύ ρόλο τι ενυδρείο έχει ο καθένας.

1 φορά το μήνα είναι ιδανικό . Η βιολογία που χάνεται αναπληρώνεται σε λιγότερες από 24 ώρες. 

Πάντα η προσωπική μου άποψη. 

 

Με ψηλομπερδεψατε λιγο το καθαρισα σημερα και σε ενα μηνα θα του ριξω μια ματια αν θελει καθαρισμα του κανω αλλιως το αφηνω ακομα ενα μηνα τι λετε;

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Fred13 έγραψε:

Φίλε αυτό είναι σχετικό , παίζει πολύ ρόλο τι ενυδρείο έχει ο καθένας.

1 φορά το μήνα είναι ιδανικό . Η βιολογία που χάνεται αναπληρώνεται σε λιγότερες από 24 ώρες. 

Πάντα η προσωπική μου άποψη. 

 

Σίγουρα είναι σχετικό αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί πρέπει να καθαρίζουμε το βιολογικό υλικό κάθε μήνα?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος saxo έγραψε:

 

Με ψηλομπερδεψατε λιγο το καθαρισα σημερα και σε ενα μηνα θα του ριξω μια ματια αν θελει καθαρισμα του κανω αλλιως το αφηνω ακομα ενα μηνα τι λετε;

Η άποψη μου είναι αν το ανοίξεις καθάρισε τα σφουγγάρια και ένα από τα καλάθια.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος tkalamat έγραψε:

Η άποψη μου είναι αν το ανοίξεις καθάρισε τα σφουγγάρια και ένα από τα καλάθια.

 

Οκ αυτο θα κανω εκει κατεληξα και εγω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...