Jump to content

Recommended Posts

 Γεια σε όλους τους φίλους

είμαι εδώ και ένα χρόνο κάτοχος ενυδρείου 54 l και ειναι φυτεμένο και πρόσφατα ασχολούμε με co2

αποφάσισα να παράγω co2 με ζάχαρη και μαγιά 

ολα καλα αλλά δε ξέρω αν ο τρόπος διάχυσης είναι σωστός .

περναω την φυσαλίδα  μέσα απο μια μικρή αντλία και την σπάει σε δεκάδες μικρές.

ειναι σωστό?

στελνω και ένα. βιντεο για. να μου πει κάποιος την απόψη του 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να δω το βίντεο. Αν μπορείς ανέβασε το στο youtube και δωσε  λινκ.

Link to comment
Share on other sites

Καπως ετσι το ειχα  και εγω:) Απλα προσεχε ποσοτητα. Ποσες φυσαλιδες εχεις ανα λεπτο;

 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα 

οι φυσαλίδες είναι περίπου 80 όταν το. μίγμα είναι φρεσκο και μετά 50 -60 το λεπτο

Link to comment
Share on other sites

παρασκευά καλημερα  θα το ανεβάσω και θα στείλω το λινκ σύντομα 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος tosoun έγραψε:

καλημερα 

οι φυσαλίδες είναι περίπου 80 όταν το. μίγμα είναι φρεσκο και μετά 50 -60 το λεπτο

Αν εχεις αρκετα φυτα και καλο φωτισμο, 50-60 ειναι αρκετο( υπεραρκετο) για 54 λ.

Drop checker εχεις;

Μπορεις (στα περιπου) να μαθεις πόσο CO2 εχεις, αν ξερεις Kh και Ph του νερου στο ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος tosoun έγραψε:

παρασκευά καλημερα  θα το ανεβάσω και θα στείλω το λινκ σύντομα 

Καλημέρα, το είδα το βιντεάκι. Νομίζω ότι την κάνεις την δουλειά σου και με αυτό τον τρόπο,(τουλάχιστον για τις απαιτήσεις και την δυναμική του ενυδρείου σου). Βασικό να προμηθευτείς ένα drop checker που σου γράφει και η @natateo για  να έχεις ένα μπούσουλα για την ποσότητα διοξειδίου στο νερό του ενυδρείου σου.^_^

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
Link to comment
Share on other sites

 

καταρχας ευχαριστω για τις απαντήσεις σας

σιγουρα θα μάθω απο τους πιο έμπειρους περισσότερα απο ότι ασχολουμε απο μόνος μου

έχω παραγγειλει δεν ξέρω αν είναι καλύτερο η όχι γυάλινο  διάχυτη οπως είδα να το χρεισιμοποιουν πολλοι

επισης ένα μικρό pad thermal usb για να έχω σταθερή θερμοκρασία στο μπουκάλι με το μίγμα 

τι λετε ?

03A4453A-8DDC-4831-AAB0-99C56CE43E5E.png

F2D0A457-B9C5-4011-BF7C-94AD0E760D0E.png

Link to comment
Share on other sites

ph κ kh δεν έχω μετρήσει αλλά δεν έχω και αντίστοιχα τεστ θα το κάνω σε άλλο timing

όμως δείχνουν όλα φυσιολογικά. και ζωντανά και ζωηρά φυτα και ψαρια

 

 

ααααα και κάτι ακομα φύτεψα γκαζόν eleoharis και έχω το εξής θεματάκι.Καθε τόσο τα τιγράκια με τη μουσούδα τους τα ξεθάβουν απο ρίζα και τα βγάζουν έξω ..γιατί το κάνουν. ?. πεινασμένα δεν είναι πάντως ....χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος tosoun έγραψε:

6D7CF5D0-F37D-4011-BF3B-607002C1AE37.jpeg

Τα τιγρακια ειναι ζωηρα ψαρακια , χε-χε... Για να σου κανει δουλεια το glass diffuser, θα χρεαστεις 2 μπουκαλια να εννωσεις , να παει CO2  με πιεση στο diffuser.

Το δοκιμασα και ετσι. :)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα εσυ τι θα προτιμούσες τον πρώτο η το δεύτερο τροπο

Link to comment
Share on other sites

γιατί υπόθετο ότι το ζητούμενο είναι να μπορέσουμε να διαλύσουμε τις φουσκάλες στο νερό όσο δυνατόν καλύτερα 

διορθωστε με αν κάνω λάθος 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος tosoun έγραψε:

γιατί υπόθετο ότι το ζητούμενο είναι να μπορέσουμε να διαλύσουμε τις φουσκάλες στο νερό όσο δυνατόν καλύτερα 

διορθωστε με αν κάνω λάθος 

Αν πας καλα με το πρωτο, μην αλλαζεις τιποτα.Για το δευτερο, καλυτερα, να υπαρχει φιαλη CO2.

Link to comment
Share on other sites

πληροφοριακά για να γνωρίζεις για το μέλλον.

Η χειρότερη διάχυση γίνεται με  αυτό που έχει τώρα.

καλή διάχυση έχει η σκάλα διάχυσης 

flipper2.jpg

 

...και άψογη ο Co2 reactor

sera-co2-reactor-500-2-500.jpg

 

Με όλα κάνεις δουλειά απλά αυτό που έχει χειρότερη διάχυση θα χρειάζεσαι περισσότερες φυσαλίδες ανά λεπτό και με το καλύτερο λιγότερες φυσαλίδες αυτά αφορούν αυτούς που έχουν φιάλη.

Στο DIY σύστημα δεν μπορούμε να επέμβουμε στης φυσαλίδες ανά λεπτό οπότε εδώ για αν έχεις άψογη διάχυση θέλεις το καλύτερο.

Πολλές φορές όμως και το χειρότερο μας αρκεί, η λόγο των λίγων φυτών η των λίγων απαιτήσεων των φυτών σε διοξείδιο, η γιατί έχουμε μικρό ενυδρείο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως προσωπικά το θέμα ριάκτορας απέτυχε...

Οι περισσότεροι ριάκτορες έτοιμοι της αγοράς δεν μπορούν να διαχειριστούν μεγάλες ποσότητες co2 με συνέπεια να εγκλωβίζονται μέσα στον θάλαμο του ριάκτορα.. 

Εμένα πάνω από 3 φυσαλίδες το δευτερόλεπτο δεν μπορούσε να διαχειριστεί.

 

Για εμένα ο μακράν καλύτερος τρόπος διάχυσης του διοξειδίου είναι ο inline difusser.  Συνδέση στο φίλτρο , πολύ μικρές φυσαλίδες σχεδόν ανύπαρκτες και κυκλοφορία του σε όλο το ενυδρείο.

 

Για μικρότερα ενυδρείο ο κλασικός κεραμικός διαχυτής τύπου μπαζούκα είναι εξίσου καλός.

Link to comment
Share on other sites

@Fred13

έχω δοκιμάσει όλους τους τύπους διάχυσης την καλύτερη διάχυση την κάνει ο ρυακτορας απο άποψη οικονομίας σε co2 αλλά και διάχυση τους co2 με μηδενικές φυσαλίδες δεν χρειάζεσαι πολύ co2 και με λίγο κάνεις την δουλειά σου.  Έχω και τον  inline difusser και όπως λες βγάζει λίγες και μικρές φυσαλίδες δεν έχει 100% διάχυση, αλλά είναι ο αμέσους καλύτερος διαχυτής.

 

Τώρα όλα τα μηχανήματα έχουν τα όρια τους, οι ρεάκτορες βγαίνουν σε διάφορα μεγέθη ανάλογα με της ανάγκες του ενυδρείου και εκτός αυτού έχει και σε αυτούς ποιότητες.

Εσύ μπορεί να πείρες κάποιον μικρό ή όχι ποιοτικό, αλλά όπως και να έχει  3 φυσαλίδες ανά δευτερόλεπτο είναι πάρα πολλές μιλάμε για 180 φυσαλίδες το λεπτό, για εμένα αυτό είναι σπατάλη και σημάδι ότι η διάχυση δεν γίνετε σωστά.

Εκτός και αν έχεις πάρα πολλά λίτρα ενυδρείου  και φουλ φυτεμένο τότε ναι θέλεις περισσότερο Co2 αλλά σε τέτοιες περιπτώσεις δεν είναι καθόλου καλό να έχουμε μόνο ένα διάχυτη αλλά δυο ο ένας δεν θα φτάνει πλήρες και θα έχεις μεγάλη σπατάλη σε co2.

Στα 400 λίτρα φουλ φυτεμένο που είχα αλλά και στα 350 με έναν διαχυτη νόμιζα ότι έχω καλή διάχυση αλλά όταν έβαλα δυο εκεί κατάλαβα ουσιαστική διαφορά και σε οικονομία αλλά πάνω απο όλα σε διάχυση. Αν τους διαχυτες δεν τους τρέχεις στα όρια τους κάνουν πάρα πολύ καλή δουλειά.

 

Ερώτηση:  Σε πόσα λίτρα ενυδρείου διοχετεύεις 180 φυσαλίδες το λεπτό;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

@Fred13

έχω δοκιμάσει όλους τους τύπους διάχυσης την καλύτερη διάχυση την κάνει ο ρυακτορας απο άποψη οικονομίας σε co2 αλλά και διάχυση τους co2 με μηδενικές φυσαλίδες δεν χρειάζεσαι πολύ co2 και με λίγο κάνεις την δουλειά σου.  Έχω και τον  inline difusser και όπως λες βγάζει λίγες και μικρές φυσαλίδες δεν έχει 100% διάχυση, αλλά είναι ο αμέσους καλύτερος διαχυτής.

 

Τώρα όλα τα μηχανήματα έχουν τα όρια τους, οι ρεάκτορες βγαίνουν σε διάφορα μεγέθη ανάλογα με της ανάγκες του ενυδρείου και εκτός αυτού έχει και σε αυτούς ποιότητες.

Εσύ μπορεί να πείρες κάποιον μικρό ή όχι ποιοτικό, αλλά όπως και να έχει  3 φυσαλίδες ανά δευτερόλεπτο είναι πάρα πολλές μιλάμε για 180 φυσαλίδες το λεπτό, για εμένα αυτό είναι σπατάλη και σημάδι ότι η διάχυση δεν γίνετε σωστά.

Εκτός και αν έχεις πάρα πολλά λίτρα ενυδρείου  και φουλ φυτεμένο τότε ναι θέλεις περισσότερο Co2 αλλά σε τέτοιες περιπτώσεις δεν είναι καθόλου καλό να έχουμε μόνο ένα διάχυτη αλλά δυο ο ένας δεν θα φτάνει πλήρες και θα έχεις μεγάλη σπατάλη σε co2.

Στα 400 λίτρα φουλ φυτεμένο που είχα αλλά και στα 350 με έναν διαχυτη νόμιζα ότι έχω καλή διάχυση αλλά όταν έβαλα δυο εκεί κατάλαβα ουσιαστική διαφορά και σε οικονομία αλλά πάνω απο όλα σε διάχυση. Αν τους διαχυτες δεν τους τρέχεις στα όρια τους κάνουν πάρα πολύ καλή δουλειά.

 

Ερώτηση:  Σε πόσα λίτρα ενυδρείου διοχετεύεις 180 φυσαλίδες το λεπτό;

Xρήστο δεν θα διαφωνήσω μαζί σου πως θεωρείται και πιθανότατα είναι απο τους καλύτερους και οικονομικότερους τρόπους διάχυσης.

Στην περίπτωση μου ο sera riactor 1000 ο μεγάλος της σέρα δηλαδή που υποστηρίζει πως διαχειρίζεται πάνω από 10 φυσαλίδες το δευτερόλεπτο απλά δεν τα κατάφερνε ούτε κατά διάνοια..

Έριχνα 3 φυσαλίδες περίπου το δευτερόλεπτο σε 250 λίτρα φουλ φυτεμένο με σκίμμερ και αρκετά μεγάλη ανατάραξη για ανταλλαγή αερίων και το drop checker δεν πρασίνιζε καν.  Πρασίνιζε ελάχιστα βασικά .

Έκανα μετά ένα ph profile για να δω πως κινείται πριν ανοίξει το co2 μέχρι τη στιγμή που θα κλείσουν τα φώτα και η μέγιστη πτώση που παρατηρούσα είναι 0,4 πτώση. Ο σκοπός μου ήτανε 1 βαθμό πτώση Ph μέσα σε 2 με 3 ώρες από το άνοιγμα του co2 .

Με τις ίδιες φυσαλίδες ακριβώς χωρίς να πειράξω τίποτα στο μανομετρικό αλλάζω στον Inline και το Ph πέφτει μέσα σε μία ώρα 0,8 μονάδες. 

Παρόλο που οι 3 φ/δ φαίνονται πολλές στην περίπτωση μου δεν ήταν .  Σε κάποια τεστ που έκανα στην διάρκεια των μηνών μπορούσα άνετα να ανεβάσω τις φυσαλίδες σε 5 -6 ίσως και περισσότερο χωρίς κανένα εμφανές πρόβλημα σε αναπνοή και συμπεριφορά των οργανισμών.

Όλα αυτά με ηλεκτροβάνα πάντα και κλείσιμο διοξειδίου μία ώρα πριν κλείσουν τα φώτα.

 

Να ήταν ελαττωματικός ο ριάκτορας ? Δεν νομίζω.. Εγώ πιστεύω κάτι άλλο. Πιστεύω πως το φίλτρο μου είχε  πολύ γρήγορη ροή για τον ριάκτορα. Δεν προλάβαινε δηλαδή να διαλυθεί μέσα η φυσαλίδα. 

Από τότε να σου πω την αλήθεια καθιέρωσα τον Inline παρόλο που θα ήθελα πάρα πολύ για αισθητικούς λόγους να πιάσουν τόπο τα λεφτά του ριάκτορα..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα γυαλινα δεν δουλευουν με diy co2,θελουν πιεση που η  μαγια με τη ζαχαρη δεν βγαζει.

Αυτα τα σκαμπανευασματα που εχεις να ξερεις,θα σου προκαλεσουν αλγες στο μελλον

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως προσωπικά το θέμα ριάκτορας απέτυχε...
Οι περισσότεροι ριάκτορες έτοιμοι της αγοράς δεν μπορούν να διαχειριστούν μεγάλες ποσότητες co2 με συνέπεια να εγκλωβίζονται μέσα στον θάλαμο του ριάκτορα.. 
Εμένα πάνω από 3 φυσαλίδες το δευτερόλεπτο δεν μπορούσε να διαχειριστεί.
 
Για εμένα ο μακράν καλύτερος τρόπος διάχυσης του διοξειδίου είναι ο inline difusser.  Συνδέση στο φίλτρο , πολύ μικρές φυσαλίδες σχεδόν ανύπαρκτες και κυκλοφορία του σε όλο το ενυδρείο.
 
Για μικρότερα ενυδρείο ο κλασικός κεραμικός διαχυτής τύπου μπαζούκα είναι εξίσου καλός.
εγω κατάφερα να δουλεψω τον aquamedic 1000 , βγαζοντας τις μπάλες που έχει μέσα. πρεπει να έχω 100% διάχυση. ταλαιπωρήθηκα πολύ και τον παράτησα πολλές φορές γιατί το drop checker Ούτε καν πράσινιζε. Τελικά ήθελε απλά περισσότερο co2. έχω μεγάλο ενυδρείο βέβαια και με αρκετό ύψος και μάλλον αυτός είναι ο λόγος. τωρα όμως το drop checker είναι προς το κίτρινο και δεν έχω τις φυσαλίδες παντού . το bubble counter είναι σε "stream mode " δεν προλαβαίνεις καν να μετρήσεις τις φυσαλίδες άλλα δεν μπουκωνει καθόλου ο reactor δεν έχει κανένα πρόβλημα στην διαχείριση πολλών φυσαλιδων . είμαι πολύ ευχαριστημένος. Κατά τη γνώμη μου μακριά τα inline από φίλτρα γιατί μειώνουν την απόδοση του φίλτρου . του έχω δική του αντλία και όλα καλά ως τωρα

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος kostas3 έγραψε:

εγω κατάφερα να δουλεψω τον aquamedic 1000 , βγαζοντας τις μπάλες που έχει μέσα. πρεπει να έχω 100% διάχυση. ταλαιπωρήθηκα πολύ και τον παράτησα πολλές φορές γιατί το drop checker Ούτε καν πράσινιζε. Τελικά ήθελε απλά περισσότερο co2. έχω μεγάλο ενυδρείο βέβαια και με αρκετό ύψος και μάλλον αυτός είναι ο λόγος. τωρα όμως το drop checker είναι προς το κίτρινο και δεν έχω τις φυσαλίδες παντού . το bubble counter είναι σε "stream mode " δεν προλαβαίνεις καν να μετρήσεις τις φυσαλίδες άλλα δεν μπουκωνει καθόλου ο reactor δεν έχει κανένα πρόβλημα στην διαχείριση πολλών φυσαλιδων . είμαι πολύ ευχαριστημένος. Κατά τη γνώμη μου μακριά τα inline από φίλτρα γιατί μειώνουν την απόδοση του φίλτρου . του έχω δική του αντλία και όλα καλά ως τωρα

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Aν ο inline μειώνει την ροή του φίλτρου , τότε ο ριάκτορας τι κάνει?! ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Aν ο inline μειώνει την ροή του φίλτρου , τότε ο ριάκτορας τι κάνει?! [emoji6]
Κατά τη γνώμη μου όλα θέλουν δική τους αντλία. αυτό ήθελα να πω

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.
Μπορείτε να μας δώσετε κάποιο λινκ με τους διάχυτες Σας.
Πολύ ενδιαφέρον το θεμα του co2.


Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παιδιά πολύ ωραίες οι αποψεις σας αλλά ξεφεύγουν απο την δίκη μου δυναμική.

οι δυνατότητες του δικού μου 54l (που είναι φυτεμένο πάνω απο 1 χρόνο) είναι πιστεύω μικρές .

εβαλα co2 για 1-2 φυτα να δω πως αναπτύσονται κάποια φυτα που έχουν απαντήσεις co2 ,αν επιβιώσουν κ.τ.λ διότι όσες προσπάθειες εκανα σε δύσκολα φυτα στο παρελθόν πάντα τα έχανα σε 15-20 μέρες.

•φυτα αγοράζω απο κρήτη.( πολύ καλος επαγγελματίας)και απο βουλγαρία (πολύ καλές τιμές μια μέρα παράδοση,)

 

εδω και ένα μήνα που ρίχνω co2 δεν είδα καμία διαφορα με πριν που δεν είχα.

αντιθέτος  ισως χωρίς να είμαι σίγουρος κάποια φυλλα σε κάποια φυτα που δεν έχουν απαιτήσεις co2 που τα έχω πάνω απο ένα χρονά άρχισαν να λιώνουν

βέβαια ειμαι αρχάριος και δεν σας τα λέω ούτε με μετρήσεις ούτε με αριθμους.

νομιζω ότι έχω μπλέξει με ένα πολύ ωραιο χόμπι,που μου αρέσει πολύ,και θα προσπαθώ και. με τις δικές στα συμβουλές να το κάνω καλύτερα,οταν το ξεκίνησα δεν πίστευα ότι θα με εθισει τόσο και θα ασχοληθώ πιο πολύ

επισης συνδυαστικά με το co2 περιμένω απο ebay και θρεπτικό υπόστρωμα για να τα ανακάτεψε με το απλό μαύρο χαλίκι που έχω τώρα .

Νομιζω ότι καλο θα κάνει παρά κακό ....τι λετε?

βέβαια ως ψιλό άσχετο θα με συγχωρήσετε για τυχόν μ......ες ερωτησεις

ευχαριστω ολους 

.

 

5E4001B7-439F-4321-B7F3-2D219886EF76.png

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...