Jump to content

Recommended Posts

και μια ακομα απορεια 

το βράδυ που κλείνω τα φώτα και σταματάει η αντλία να πετάει co2 η φυσαλίδα συνεχίζει να βγαίνει ανα δευτερόλεπτο στην επιφάνεια ......πειράζει??

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω γιατι πατε και αγοραζετε ανωνυμα υποστρωματα απο το ebay αμφιβολου προελευσης και ποιοτητας.

Ασε που τα 500 γραμμαρια δεν φτανουν ουτε για 20 λιτρα ενυδρειο,συν οτι πρεπει να τα ξυλωσεις ολα και να τα ξαναστησεις,συν οτι μπορει να σου βγαλει αμμωνια συν,συν,συν...

Ξεκινατε λαθος και μετα εχετε προβληματα.

Επισης,το οτι εχεις co2 δεν σημαινει οτι ελυσες τα προβληματα και θα εχεις αναπτυξη.Ειναι αλυσιδα αυτα,φως,co2,λιπασματα (υγρα).Αν καποιο λειπει η ειναι λαθος,τοτε εχεις θεματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος tosoun έγραψε:

και μια ακομα απορεια 

το βράδυ που κλείνω τα φώτα και σταματάει η αντλία να πετάει co2 η φυσαλίδα συνεχίζει να βγαίνει ανα δευτερόλεπτο στην επιφάνεια ......πειράζει??

Δεν  πειραζει.

Για ανωνιμο υποστρωμα 500 γρ - 11,48!!!! Ουτε να το σκεφτεις...

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.
Μπορείτε να μας δώσετε κάποιο λινκ με τους διάχυτες Σας.
Πολύ ενδιαφέρον το θεμα του co2.


Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Ο δικός μου είναι ο aquamedic 1000 δες στο google

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

οκ δεν θα το. βάλω.....με αγχωσατε.

μη μαλώνετε είπαμε....αρχαριος

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος tosoun έγραψε:

οκ δεν θα το. βάλω.....με αγχωσατε.

μη μαλώνετε είπαμε....αρχαριος

 

Δεν μαλωνουμε κανεναν :D

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Οτι σου είπε παραπάνω ο ράσταφαριαν ειναι ακριβώς ετσι .

το καλύτερο υπόστρωμα της αγοράς να έπαιρνες θα έπρεπε να ακολουθήσεις άλλη διαδικασία ..

καλυτερα μείνε με το χαλίκι και οταν θα κανεις κατι θα το κανεις Απο την αρχή οργανωμένα ..

Link to comment
Share on other sites

On 3/11/2018 at 3:34 ΜΜ, το μέλος rastafarian έγραψε:

Τα γυαλινα δεν δουλευουν με diy co2,θελουν πιεση που η  μαγια με τη ζαχαρη δεν βγαζει.

Αυτα τα σκαμπανευασματα που εχεις να ξερεις,θα σου προκαλεσουν αλγες στο μελλον

Με γυαλινο (κινεζικο στην φωτο, 3 € ) δουλευω 9 μηνες τωρα, αλλα 2 μπουκαλια Χ2λ με ζαχαρη και μαγια, στα 120λ. Αλγες ακομα δεν ειδα και δεν προκειται να δω τφου- τφου :)

Απλα αλλο αρχαριος, αλλο εγω, που με DIY CO2 ειμαι "παντρεμενη" πανω απο 5 χρονια. Δεν το προτεινω, ομως οχι και δεν γινεται....

Link to comment
Share on other sites

αστειεύομαι για τα μαλώματα νομιζω ότι το καταλάβατε ......

παντως χαίρομαι που αν χρειαστώ εγώ και ολοι όσοι χρειάζονται βοήθεια θα έχουν κάποιους να ρωτήσουν.

ευχαριστω 

Link to comment
Share on other sites

natadeo θέλω να σε ρωτήσω ποσο καιρό σου άντεχει το μίγμα  και τι ακριβώς αναλογίες βαζεις 

μπουκάλι ml

νερο ml

ζαχαρη gr

μαγιά (ξερή η νωπή) gr

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος tosoun έγραψε:

natadeo θέλω να σε ρωτήσω ποσο καιρό σου άντεχει το μίγμα  και τι ακριβώς αναλογίες βαζεις 

μπουκάλι ml

νερο ml

ζαχαρη gr

μαγιά (ξερή η νωπή) gr

 

 

 

Ξερεις, ποτέ δεν μετραω ζαχαρι ή νερο. Απλα στο μπουκαλι 2λ απο κοκα(κατα καιρους μπορεις να βρεις), βαζω κανα δυο δαχτυλα ζαχαρη, ενα μικρο κουταλακι του γλυκο μαγια και γεμιζω το μπουκαλι με χλιαρο νερο να απεχει περιπου 9εκ απο το στομιο. Αλλαζω καθε εβδομαδα, ομως δεν αλλαζω και τα δυο μπουκαλια ταυτοχρονα (να μην υπαρχει μεγαλη διαφορά στην ποσοτητα CO2.) Μαγια ξερη. Τα παιδια λενε, οτι μακροχρονια βγαινει πιο ακριβα, δεν ειναι ετσι :). Το μηνα ξοδευω 65λ(ζαχαρη)+50λ(μαγια-απο τρια φακελακια ,δυο  φευγουν). Βγαινει 1€ 15λ το μηνα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος tosoun έγραψε:

οταν ρίχνεις το νερό το ανακατεύεις η όχι?

Αφηνεις το μιγμα για 5-6 λεπτα να διαλυθει λιγο η μαγια, μετα ενα μικρο ανακατεμα. Να μην διαλυθει ζαχαρη. ισα ισα

Αν βλεπεις τη μαγια να επιπλεει, περιμενεις ακομα λιγο και παλι ανακατευεις σιγα σιγα

Link to comment
Share on other sites

οκ γιατί εγώ ανακάτευα πολύ καλα και τα δυο μίγματα πριν τα ενώσω .

θανγο κάνω έτσι οπως μου γραφεις

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μια ερωτηση

 

τι επιπτώσεις υπάρχουν αν υπάρχει περισσότερο co2 απο όσο χρειαζετε 

τι επιτωσεις θα έχει στα φυτα 

αλλα και στα ψάρια??

Link to comment
Share on other sites

Καμία επίπτωση στα φυτά .

Τα ψάρια θα αρχίσουν να αναπνέουν γρήγορα καθώς δεν θα επαρκεί το οξυγόνο. Στη συνέχεια θα παρουσίασουν συμπτώματα υποξίας. Εν τέλει θα πεθάνουν..

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τα ψαρια αν εχουν πολύ co2 λογικά θα τα βλέπω να ανεβαίνουν στην επιφάνεια για οξυγόνο.

αν αυτό δεν συμβαίνει δεν θα υπάρχει πρόβλημα??

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος tosoun έγραψε:

τα ψαρια αν εχουν πολύ co2 λογικά θα τα βλέπω να ανεβαίνουν στην επιφάνεια για οξυγόνο.

αν αυτό δεν συμβαίνει δεν θα υπάρχει πρόβλημα??

Δεν ειναι απαραιτητο. Με μέτρια περίσσεια CO2, τα ψάρια αρχίζουν να αναπνέουν γρηγορα (ταχύπνοια) και να γίνονται πολύ υποτονικά . Με αυξανόμενη συγκέντρωση, πρώτα πέφτουν σε λήθαργο , και στη συνέχεια πεθαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

μμμμμ.

σε λίγο θα έχω τον μετρητή co2 και θα  κοιμάμαι ήσυχος,

δες το βίντεο και την διάθεση τους

Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση 

ενα ψαράκι ενώ ήταν υγιέστατο ξαφνικά το βλέπω ακίνητο και να γυρνάει ανάποδα 

τι να συμβαίνει ????

στελνω φωτο να μου πείτε την γνώμη σας και αν πρεπει να το απομακρύνω αν έχει αρρωστήσει και κολλήσει και τα αλλά 

BFF2F148-F285-4CA7-8F15-E5727FAA03A0.jpeg

40D847D6-725E-473C-AF73-978012E118CA.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα εχει πεθάνει ήδη ...

κάποια αρρώστια πιθανότατα φίλε μου που δεν παρατήρησες η δεν είχε κάποιο σύμπτωμα για να δεις .

Link to comment
Share on other sites

ήδη απομακρύνθηκε και ελπίζω να μην υπάρχει γενικά κάποιο.  μικρόβιο σε όλο το νερό και αρχίσουν ένα ένα να γυρνάνε αναποδα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...