Jump to content

Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Λίγα λόγια για το πρόβλημα που παρατηρείτε. Το ένα μάτι του χρυσόψαρου είναι λευκό 

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:160l

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): juwel bioflow

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 3 μήνες 

- Ψάρια (είδη και αριθμός): χρυσόψαρα 3

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): αλλαγές νερού 1 φορά την εβδομάδα και τάισμα 3 φορές την ημερα ποσότητα που καταναλώνουν σε 2 λεπτά 

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:7

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):0

- Θερμοκρασία:18

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

-Strips:asha

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: χρυσόψαρο

- Ιστορικό Ψαριού:-

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):όλα είναι μια χαρά μόνο το μάτι έχει απλά ασπρίσει 

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:οχι

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:esha 2000 δεύτερη μέρα χωρίς να έχει αλλάξει κάτι 

-Δοσολογία:30 σταγόνες την πρώτη ημέρα και 20 την δεύτερη 

-Χρόνος Χρήσης:48 ωρες

-Αναλυτική περιγραφή:το ψάρι είναι δραστήριο ρώτησα σε πετ σοπ και μου έδωσαν το esha 2000 σαν λύση στο πρόβλημα αλλά δεν νομίζω πως κάνει δουλειά 

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

IMG_20181102_120128_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

:welcome:

Το ψάρι πιθανώς να χτύπησε σε κάποιο ξύλο ή διακόσμηση του ενυδρείου σου, ή και να τσακώθηκε με τα άλλα. Θα προτείνω να το βάλεις σε καραντίνα (12-20 λίτρα ενυδρείο), όπου μπορείς να το ελέγχεις και φυσικά να του κάνεις τη θεραπεία πολύ πιο απλά και αποτελεσματικά, χωρίς να ξοδεύεις esha 2000 τσάμπα για όλο το ενυδρείο σου, ενώ επιβαρύνεις τα υπόλοιπα ζωντανά σου. Όσο για τη θεραπεία, χρειάζεται περίπου μια βδομάδα για ν' αποδώσει.

 

Γιατί έχεις θερμοκρασία 18 βαθμούς αυτή την εποχή; Πόσο χαμηλά θα πέσεις τον χειμώνα; Εγώ τώρα έχω 22-24 και τον χειμώνα πέφτω στους 13-15. :)

Link to comment
Share on other sites

Σταθερά το ενυδρείο έχει 18 βαθμούς από εχτές που άρχισα τι θεραπεία με το esha2000 μου είπαν στο πετ σοπ να φτάσω την εσωτερική θερμοκρασία στους 27 βαθμούς θεωρώ ότι είναι πάρα πολύ για τα χρυσόψαρα και απλά άναψα τη φθορίου και τωρα έχει 22 βαθμούς ... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...