Jump to content

Μόνιμη αμμωνία;;;;


Recommended Posts

καλησπέρα,έχω ξανά γράψει πριν κάνα μηνα περίπου,όταν και ξεκινησα εγώ κ το ενυδρείο μου το καινούργιο μου χόμπι.juwel rio125 led.5 χρυσοψαρακια αλλά το ένα που ήταν κ υπερβολικά μικρό πέθανε.τα Βάλα μέσα τρέχοντας μόνο μια βδομάδα τότε το ενυδρείο άρα ήταν κ αστρωτο,αλλά το μαθαίνει στην πορεία.απο τότε μέχρι κ σήμερα κ σταθερά 0.5 αμμωνία,λίγο,αλλά αμμωνία.κανα 20ημερο έχω μέσα μπολι,αλλά τίποτα πάλι.ταιζω κάθε 2-3 μέρες σκόπιμα,αλλά τίποτα,αλλάζω νερό μια με δύο φορές κάθε 6-7 μέρες το πολύ κ βγάζω 30-40λιτρα, ανάλογα,αλλά πάλι τίποτα.3μερες τώρα εκτός απ' το μαμά φίλτρο που είχε μέσα σφουγγαρια+siporax,έβαλα κ εξωτερικό,ένα eheim 2213,που έβαλα εκεί ένα λίτρο siporax κ από κάτω ένα μπλε σφουγγάρι και άφησα το μαμά μόνο για μηχανικό καθαρισμό με τα μπλε κτλ σφουγγαρια.εβαλα κ δύο ανουμπιες(άσχετο),αλλά πάλι τίποτα.σταθερα κ μόνιμα στο 0.5!!!!!θέλω τα χαρίσω τα ψαράκια κ βγω στο μπαλκόνι της πολυκατοικίας μου κ τα πετάξω το ενυδρείο απλά κάτω!τόσο πολύ μου την έχει δώσει.ολημου λέγαν μπόλιασε το κ 4-5 μέρες θα αρχίζει να στρώνει...και γω είμαι 25-30 μέρες κ  τ ι π ο τ α!!!!!τα ψάρια πάντως δείχνουν μια χαρά...πολύ κινητικά ορεξατα όλα κομπλέ.ενω στις αρχές ήταν μονιμα στο βυθό,τώρα ούτε καν.στις αλλαγές πάντως αιωρούνται ακαθαρσίες των ψαριών κ βρωμιτσες.βαλτε ένα χέρι...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Λιακο,θυμαμαι ειχαμε ξαναμιλησει.Ειχαμε πει οτι τα χρυσοψαρα δεν κανουν,και οπως ειδες και ο ιδιος ειναι αρκετα ρυπογονα ψαρια.Αλλαγες νερου με σκουπα βυθου ισως να βοηθουσε καπως.Τωρα μετρηση πριν και μετα την αλλαγη νερου ισως βοηθουσε να δουμε αν τα τεστ μετρουν σωστα,κανονικα μετα την αλλαγη η αμμωνια πρεπει να πεσει,προσοχη ομως μην κανεις μεγαλη αναταραξη κατα την αλλαγη.Τωρα το καλυτερο θα ηταν να δωσεις τα χρυσοψαρα να αφησεις να στρωσουν τα φιλτρα σου και να βαλεις αλλου ειδους ψαρακια.Μια χαρα τα λιτρα σου για ξεκινημα και μην αγχωνεσαι,καθε αρχη και δυσκολη,ειναι εδω πολλα παιδια με μεγαλη εμπειρια που θα βοηθησουν.

Link to comment
Share on other sites

λυπάμαι να τα δώσω,είναι ομορφα!κ χουν δέσει μαζί τόσο καιρό!δηλαδή όσοι έχουν χρυσόψαρα οι οποίοι είναι πάρα πολύ,τι κάνουν;;;τα χαρίζουν;;η παίζουν με περισσότερα λίτρα;να περιμένω να μήπως στρώσει;;;δεν υπάρχει κάνα είδος που να κάνει με τα χρυσόψαρα κ να καθαρίζει το βυθό;

Link to comment
Share on other sites

Στον ένα μήνα και τίποτα να μην είχες κάνει τα φίλτρα σου θα είχαν στρώσει. Άρα μάλλον δυο είναι οι περιπτώσεις. Η το τεστ δεν μετράει σωστά, ή το βιολογικό δεν επαρκεί. Κάνε αυτό που σου είπε ο Dio. Μια μετρηση πριν και μετα την αλλαγη. 

Αν όντως μετράει σωστά, τότε θα πρέπει να δεις τι θα κάνεις. 

Τεστ ΝΟ2- ΝΟ3 έχεις?

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος liakos7 έγραψε:

καλησπέρα,έχω ξανά γράψει πριν κάνα μηνα περίπου,όταν και ξεκινησα εγώ κ το ενυδρείο μου το καινούργιο μου χόμπι.juwel rio125 led.5 χρυσοψαρακια αλλά το ένα που ήταν κ υπερβολικά μικρό πέθανε.τα Βάλα μέσα τρέχοντας μόνο μια βδομάδα τότε το ενυδρείο άρα ήταν κ αστρωτο,αλλά το μαθαίνει στην πορεία.απο τότε μέχρι κ σήμερα κ σταθερά 0.5 αμμωνία,λίγο,αλλά αμμωνία.κανα 20ημερο έχω μέσα μπολι,αλλά τίποτα πάλι.ταιζω κάθε 2-3 μέρες σκόπιμα,αλλά τίποτα,αλλάζω νερό μια με δύο φορές κάθε 6-7 μέρες το πολύ κ βγάζω 30-40λιτρα, ανάλογα,αλλά πάλι τίποτα.3μερες τώρα εκτός απ' το μαμά φίλτρο που είχε μέσα σφουγγαρια+siporax,έβαλα κ εξωτερικό,ένα eheim 2213,που έβαλα εκεί ένα λίτρο siporax κ από κάτω ένα μπλε σφουγγάρι και άφησα το μαμά μόνο για μηχανικό καθαρισμό με τα μπλε κτλ σφουγγαρια.εβαλα κ δύο ανουμπιες(άσχετο),αλλά πάλι τίποτα.σταθερα κ μόνιμα στο 0.5!!!!!θέλω τα χαρίσω τα ψαράκια κ βγω στο μπαλκόνι της πολυκατοικίας μου κ τα πετάξω το ενυδρείο απλά κάτω!τόσο πολύ μου την έχει δώσει.ολημου λέγαν μπόλιασε το κ 4-5 μέρες θα αρχίζει να στρώνει...και γω είμαι 25-30 μέρες κ  τ ι π ο τ α!!!!!τα ψάρια πάντως δείχνουν μια χαρά...πολύ κινητικά ορεξατα όλα κομπλέ.ενω στις αρχές ήταν μονιμα στο βυθό,τώρα ούτε καν.στις αλλαγές πάντως αιωρούνται ακαθαρσίες των ψαριών κ βρωμιτσες.βαλτε ένα χέρι...

 Πολλες φορες  χρεαζεται πανω απο 1 μηνα. Εχεις και 4 χρυσοψαρα για καθαρα 100 λ νερου.

1.Καλα εκανες , που πηρες εξωτερικο φιλτρο.

2.Εχεις αμμο για βυθο... Στην αμμο πιο αργα αναπτυσσεται βιολογια. Για μενα, αμμος με χρυσοψαρα δεν ειναι καλη επιλογη.

3.Ταισε τα ψαρια καθε μερα, απλα αλλαγες νερου κανε 2 φορες την εβδομαδα.

4.Τα σφουγγαρια καθε πότε πλενεις;

Οπως ειπαν τα παιδια, κατι δεν κολλαει, για να εχεις αμμωνια μετα απο 20 μερες. Κανε τεστ αμμωνιας  με νερο  βρυσης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος liakos7 έγραψε:

Με νερό βρύσης;;;;

Αν στο νερο βρυσης θα σου δειξει 0,5 αμμωνια, τοτε φταιει το τεστ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το μπολι δεν πιανει παντα και ειναι αναλογα απο που μπολιασες και πως και τι διαδικασια εκανες μετα και ποσα ψαρια εχεις μεσα και σε ποσα λιτρα.

Αν εκανες λαθος τη διαδικασια η αν το μπολι ηταν λιγο η αν ηταν απο φρεσκο ενυδρειο,τοτε δεν εχει πιασει το μπολιασμα.

Link to comment
Share on other sites

Να ξαναμπολιασεις και αυτη την φορα να βαλεις περισσοτερο μπολι.

Να μη ταιζεις καθε μερα.

Το μπολι απο που το πηρες και ποσο καιρο ετρεχε το ενυδρειο οταν στο εδωσε?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος rastafarian έγραψε:

Να ξαναμπολιασεις και αυτη την φορα να βαλεις περισσοτερο μπολι.

Να μη ταιζεις καθε μερα.

Το μπολι απο που το πηρες και ποσο καιρο ετρεχε το ενυδρειο οταν στο εδωσε?

 

Γραφει: κανα 20ημερο έχω μέσα μπολι,αλλά τίποτα πάλι.

Και καμια εβδομαδα (αν δεν κανω λαθος) ακομα  πριν το μπολιασμα, με 5 χρυσοψαρα  μεσα , απο την αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Το μπόλιασμα θέλει κάποια διαδικασία. Σε περίπτωση που δεν έχεις δει το θέμα, ρίξε μια ματιά.:)

 

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

Οταν λενε "μπολι" τα παιδια εννοουν ηδη δουλεμενο και στρωμενο βιολογικο υλικο απο αλλο ενυδρειο που τρεχει. Μια μικρη ποσοτητα απο αυτο αρκει για να αναπτυχθει σιγα σιγα η αποικια βακτηριων που χρειαζεσαι για να υποστηριξει το ενυδρειο σου. 

Το οτι εβαλες καινουριο βιολογικο υλικο στο φιλτρο σου δεν λεει κατι γιατι δεν υπαρχουν βακτηρια για να αναπτυχθουν.

Διορθωσε με αν εχω καταλαβει κατι λαθος σε αυτα που εχεις κανει.

Επισης το οτι μετρας 0,5mg αμμωνια στο νερο του ενυδρειου σου δε νομιζω οτι ειναι λογος να τα παρατησεις. Το χομπι μας χρειαζεται πανω απ'ολα υπομονη...

Επισης καλο θα ηταν ειδικα τωρα που το ενυδρειο σου ειναι "φρεσκο" να χρησιμοποιησεις καποιο σκευασμα με βακτηρια. Εχουν ολα τα pet shop και βγαζουν σχεδον ολες οι ενυδρειακες εταιριες. Τα σκευασματα αυτα βοηθανε πολυ στο ξεκινημα και την αναπτυξη της βιολογιας του ενυδρειου.

 

ΥΓ. Ασχετο, αλλα νομιζω πως τα λιτρα του ενυδρειου σου δεν αρκουν για να φιλοξενησουν χρυσοψαρα. Ποσο μαλλον 4-5 απο αυτα...

Φιλικα παντα... ;)

Έγινε επεξεργασία - KostasAnaz
Link to comment
Share on other sites

Μπολι πήρα από μαγαζί με ψάρια που ναι γνωστός,μου δώσε λίγο.ψαρια έχω 4.να στην αρχή έβαζα για μια βδομάδα βακτήρια κάθε μέρα.να ξανά βάλω για καμιά βδομάδα πάλι βακτήρια;;;το μισό απ' το sipirax (μισό λίτρο)μαζί με το λίγο μπολι έτρεχε στο μαμά φίλτρο κάνα 20μερο και απλά το μετέφερα στο νέο φίλτρο κ έβαλα άλλο μισό λίτρο siporax.γενικα να βάζω βακτήρια μέσα;κάθε πότε;εγώ παιδιά πιστεύω είναι απ' τις ακαθαρσίες στο πάτο που ναι μπόλικες σε ένα σημείο κ δεν φεύγουν με τις αλλαγές..κ ούτε έχω σκούπα.φοβαμαι θα ξενερώσω κ θα τα παρατήσω.κ σκεφτόμουν κ για δεύτερο μεγαλύτερο να στήσω με αμερικανικές κιχλίδες.με κόβω να τα παρατάω κ να συνεχίσω το στοίχημα που βγάζαμε κ κάνα φράγκο,χαχα

Link to comment
Share on other sites

Τα βακτηρια τα χρησιμοποιεις συμφωνα με τις οδηγιες. Συνηθως κανεις καποιο κυκλο στην αρχη με τις αναγραφομενες δοσολογιες που διαρκει περιπου 1 μηνα. Κατα τη γνωμη μου καλο θα ηταν να προσθετεις βακτηρια μετα απο καθε αλλαγη αναλογα με τα λιτρα σου για το πρωτο εξαμηνο μεχρι να δημιουργηθει μια αρκετα ισχυρη βιολογια. Σε γενικες γραμμες ενα ενυδρειο θεωρειται στρωμενο μετα τους 6 μηνες συνεχους λειτουργιας. 

Τα χρυσοψαρα ειναι αρκετα ρυπογονα ψαρια και σε νεο ενυδρειο με αυτα τα λιτρα και σε τετοιο αριθμο δεν βοηθουν ιδιαιτερα...

Εκτος απο αμμωνια εχεις μετρησεις για νιτρικα και νιτρωδη;

Παντως καλο θα ηταν να παρεις μια σκουπα βυθου για να καθαριζεις ή εναν κυκλοφορητη που να διωχνει τις ακαθαρσιες απο τον βυθο.

Οσο για το στοιχημα, δε μας λες κι εμας κανα σημειο που εχουμε καει φετος; :notfair:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε. Μην ξενερωνεις. Δυστυχως ολοι μας προσπαθουμε να φτιαξουμε εναν υδατινο διακοσμο στην ξηρα...δεν ειναι ευκολο....και κυριως θα ξανατουμπαρει στο μελλον..απλα διαβαζουμε και προετοιμαζομαστε για να μην εχουμε πολυ ασχημα αποτελεσματα. Τωρα στο θεμα μας. Απο αυτα που διαβασα 3 ερωτησουλες. 1η δες το τεστ σου παλι και τσεκαρε το μετην βρυση σου. Ημερομηνια χρησης οπως και διαδικασια που ακολουθεις.2η μπολιασες σωστα? Και μετα μηπως ριχνεις πολυ τροφη? Κυκλοφορια εχεις σωστη? 3η Κανεις σωστες αλλαγες?προετοιμαζεις σωστα το νερο?

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορητή;;;;που το βάζω;;στο πάτο;;;να σπρώχνει πάνω το νερό;;;για πείτε λίγο λεπτομέρειες πως μπορεί να γίνει κ τι κάνει ακριβως;.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος liakos7 έγραψε:

Μπολι πήρα από μαγαζί με ψάρια που ναι γνωστός,μου δώσε λίγο.ψαρια έχω 4.να στην αρχή έβαζα για μια βδομάδα βακτήρια κάθε μέρα.να ξανά βάλω για καμιά βδομάδα πάλι βακτήρια;;;το μισό απ' το sipirax (μισό λίτρο)μαζί με το λίγο μπολι έτρεχε στο μαμά φίλτρο κάνα 20μερο και απλά το μετέφερα στο νέο φίλτρο κ έβαλα άλλο μισό λίτρο siporax.γενικα να βάζω βακτήρια μέσα;κάθε πότε;εγώ παιδιά πιστεύω είναι απ' τις ακαθαρσίες στο πάτο που ναι μπόλικες σε ένα σημείο κ δεν φεύγουν με τις αλλαγές..κ ούτε έχω σκούπα.φοβαμαι θα ξενερώσω κ θα τα παρατήσω.κ σκεφτόμουν κ για δεύτερο μεγαλύτερο να στήσω με αμερικανικές κιχλίδες.με κόβω να τα παρατάω κ να συνεχίσω το στοίχημα που βγάζαμε κ κάνα φράγκο,χαχα

Για να καθαριζεις την αμμο, δεν χρειαζεσαι σκουπα βυθου. Παιρνεις ενα αλφαδολαστιχο 10-12 mm (1,5 με 2 μετρα - 2€) και ....

Βαζεις μια ακρη στο ενυδρειο, αλλη στον  κουβα. Με ενα ρουφηγμα το νερο αρχιζει να τρεχει στον κουβα. Κουνας την ακρη  του λαστιχου κοντα στην αμμο και μαζευεις ακαθαρσιες.

Τελος.

Link to comment
Share on other sites

Και να ρωτήσω κ κάτι άλλο;αν το γυρίσω σε άλλο είδος ψαριών,πχ αφρικανες κιχλίδες στα λίτρα που χω τι μπορώ να βάλω;η μάλλον μπορώ;κ πόσα ψάρια;ποιες κιχλίδες δεν μεγάλωνουν πολύ;έφυγα από πρόβλημα μου κ τη κουβέντα το ξέρω..αλλά σκέφτομαι διάφορα...αν όντως ισχύει πως τα χρυσόψαρα είναι πολύ πιο ρυπογόνα απ' τα άλλα ψάρια.δηλαδη αν το πρόβλημα νου είναι τα κακακια τους τώρα που ναι 5-6-7 εκατοστά αν διαπλασιαστουν τι θα γίνει;;;θα με Μάι με ένα φαράσι όλη μέρα να μαζεύω;;;αν κ τα γουστάρω.μηπως να μειώσω τον αριθμό;να τα κανω 3 από 4;;;είναι τελείως μπερδεμένο το μυαλό μου,το χετε καταλάβει.κ χω κ τη γυναίκα που λέει πως τα θέλει,να μη τα δώσω η να φτιάξω κ δεύτερο ενυδρείο.χαμοςςςςςς

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Γραφει: κανα 20ημερο έχω μέσα μπολι,αλλά τίποτα πάλι.

Και καμια εβδομαδα (αν δεν κανω λαθος) ακομα  πριν το μπολιασμα, με 5 χρυσοψαρα  μεσα , απο την αρχη.

Συγνωμη αλλα τι σχεση εχουν αυτα που γραφεις με αυτα που ρωταω εγω?

πριν 21 ώρες, το μέλος liakos7 έγραψε:

Μπολι πήρα από μαγαζί με ψάρια που ναι γνωστός,μου δώσε λίγο.ψαρια έχω 4.να στην αρχή έβαζα για μια βδομάδα βακτήρια κάθε μέρα.να ξανά βάλω για καμιά βδομάδα πάλι βακτήρια;;;το μισό απ' το sipirax (μισό λίτρο)μαζί με το λίγο μπολι έτρεχε στο μαμά φίλτρο κάνα 20μερο και απλά το μετέφερα στο νέο φίλτρο κ έβαλα άλλο μισό λίτρο siporax.γενικα να βάζω βακτήρια μέσα;κάθε πότε;εγώ παιδιά πιστεύω είναι απ' τις ακαθαρσίες στο πάτο που ναι μπόλικες σε ένα σημείο κ δεν φεύγουν με τις αλλαγές..κ ούτε έχω σκούπα.φοβαμαι θα ξενερώσω κ θα τα παρατήσω.κ σκεφτόμουν κ για δεύτερο μεγαλύτερο να στήσω με αμερικανικές κιχλίδες.με κόβω να τα παρατάω κ να συνεχίσω το στοίχημα που βγάζαμε κ κάνα φράγκο,χαχα

Φιλε μου,μπολι απο μαγαζια δεν παιρνουμε,απο χομπιστες ειναι καλυτερα και απο ενυδρειο που τρεχει καιρο και χωρις ασθενειες.Αυτο ρωταω πιο πανω,το ποσο καιρο ετρεχε το ενυδρειο που πηρες το μπολι.Αλλα την απαντηση την πηρα εδω.

Σου εδωσε λιγο μπολι και με τα ψαρια που εχεις απλα δεν επιασε και γι αυτο μετρας αμμωνια.

Βρες εναν χομπιστα που εχει ενυδρειο το οποιο τρεχει καιρο,δωστου λιγο απο το δικο σου βιολογικο υλικο και αυτος να σου δωσει μπολι και δεν μιλαω για 2-3 μακαρονια,αλλα για αρκετο περισσοτερο.

Επισης οταν εχουμε αμμωνια,δεν ταιζουμε οπως διαβασα πιο πανω...τα ψαρια σου δεν παθαινουν τιποτα αν δεν ταισεις για 2-3 μερες.

Οσο ταιζεις χειροτερα θα ειναι

Link to comment
Share on other sites

Μαγαζί με ψάρια είναι...φαντάζομαι πως τρέχει για καιρό για να χει μεσα ψάρια κ να τα πουλάει αλλιώς θα πέθαιναν.το τονίζω δεν είναι pet city κτλ.οταν εννοούμε μπολι από άλλα ενυδρείο για τι ποσότητα μιλάμε;;;;για να καταλάβω ρε παιδιά.εγω πχ στο φίλτρο μου έχω ένα λίτρο σιποραξ,με το ζόρι να χωραγε αλλά 209-300γραμμαρια.αν ήταν στρωμένο το ενυδρείο μου κ μου ζητούσε κάποιος πόσο θα του δινα;το μισό;;;;

Link to comment
Share on other sites

Αν αυτος που εχει το πετ σοπ ειναι γνωστος σου τοτε μπορεις να επιστρεψεις τα χρυσοψαρα και να πας σε αλλα ψαρια αν θες. Σχετικα με το μπολιασμα οσο παιρνεις δινεις. Π.χ. 200 γραμμαρια μακαρονια. Θα δωσεις 200 γραμμαρια μακαρονια οποτε η συνολικη σου ποσοτητα θα μεινει η ιδια. Απλα τις επομενες μερες ταισε πολυ λιγο. Η ανταλλαγη μπολι εξαρταται και απο το ενυδρειο και των 2 για αυτο ψαξε καποιο εξισου μεγαλο ισως καλυτερα και μεγαλυτερο απο το δικο σου ωστε να μπορει να σου δωσει 300γραμμαρια απο το φιλτρο του αν εχει 3 λιτρα. Μην μπλεκεις και με κιχλιδες.. βγαλε ακρη στα βασικα και ασε τηνποικιλια ψαριων για μετα. Λυσε τα βασικα προβληματα που εχεις και μετα πας παρακατω. Με το λαστιχο μην νομιζεις οτι παιρνεις και πολυ αμμο. Αν το εχεις κοντα στα 10 εκατοστα με καμια αποτομη κινησουλα ισα ισα οι βρωμιες σηκωνονται και ρουφιουνται

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...